İçeriğe Yönlendir
Serdar Güngör

BMW 3 E36 (1990-1999) xenon ve angel eye far

Recommended Posts

Fatih Ömeroğlu

85122+ 5000K'ya çıkabiliyor mu ? Bir de philipsli çekimlerde sanki odaklamanda sorun varmış gibime geldi.

Çin malı ampul 5000K ise ben de Michael Jackson'um :D

Aldığım ampul 85122CM. Clearlens mercek modifiyesi için bahsi geçen şey o. Normalde en iyi performans 85122+ ama eğer clearlens kullanılırsa 85122CM'lerde 85122+ performansı veriyor, hemde beyaz ışık ile. Bu arada CM'nin ışık rengini çok beğendim. Hele 55W ballast ile çok daha keyifli ve güçlü.

Bu arada odak sorunu olacağını sanmıyorum. Performansları ve odakları iyi geldi bana. Ama mercek ile duvar arasında 2m gibi bir mesafeden denendi belki ondan dolayı o şekilde görünmüş olabilir.

Şu cam ortasını kesmek için bayağı bir araştırdım. Su jetkesimi (fason kesim diye geçiyor) yapan yerler yapabiliyormuş. 1450bar lık tazikli su ile kesim yapıyorlarmış. Mermer, cam, aliminyum, metal vs.. Araştırdım sordum 2 yer buldum. Birisi cam kesimi yapmıyormuş. Diğeri de yapılır ama maliyetli bir işlem 50€ tutar dedi camı kesmek için. Bende ali expresten yeni panç ı bekliyorum onun elmas dişleri daha ince olduğundan kırmadan yapar diye düşünüyorum. Yukarıda mahmutun eklediğindeki pançın aynısı. Birde koldan çevirmeli manual nostalji matkap buldum :D ellinle çevirerek döndürüyorsun. 70li 80li yıllardan kalma. Ama harika hassasiyeti var. Son camı onla kesmeye çalıştım %80 deldi son kestiği yerde panç ucundaki çıkıntılar kırdı maalsef camı. Ama Makinada ister dkdan 50devir ister 150 devir çevirebiliniyor. Son çarem bu nostalji matkap ve panç :)

Bu arada stop tamircileri ve far tamircilerinede sordum onlarda elden bir şey gelmez dediler. Şimdilik lenssiz takacağım. Panç gelince kesip deneyecem kırılmazsa takacağım, kırılırsa lenssiz devam. Aydınlatmamdan daha önemli bir önceliği yok nede olsa.

Mercek Lensi gelir gelmez topluyorum farları. Cam lensini kesmeyi beklemeyeceğim. Dün farları paramparça yaptım faydalı olabilecek harika fotolarım var :D

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz

85122+ ile 85122CM arasında hep adaletsiz karşılaştırma yapıyorsunuz. :)

Eşit şartlarda 85122+ tartışmasız daha üstün. Ama 35W 85122+ karşısına 55W 85122CM'yi çıkarırsanız tabiki CM daha iyi sonuç verir. Aynı şiddette ışık verseler bile, optik sistemlerde(göz de buna dahil :D ) renklerin dalga boyu farkından dolayı +'nın ışığı daha net görüş sağlar.

Aslında clear lens modifiyesi yerine, doğrudan clear lensli yeni Hella kullansaydınız, daha pratik olabilirdi. :)

İletiyi paylaş

Fatih Ömeroğlu

85122+ ile 85122CM arasında hep adaletsiz karşılaştırma yapıyorsunuz. :)

Eşit şartlarda 85122+ tartışmasız daha üstün. Ama 35W 85122+ karşısına 55W 85122CM'yi çıkarırsanız tabiki CM daha iyi sonuç verir. Aynı şiddette ışık verseler bile, optik sistemlerde(göz de buna dahil :D ) renklerin dalga boyu farkından dolayı +'nın ışığı daha net görüş sağlar.

Aslında clear lens modifiyesi yerine, doğrudan clear lensli yeni Hella kullansaydınız, daha pratik olabilirdi. :)

85122+'ın zaten daha üstün olduğunu kabul ediyorum. Yukarıdaki mesajlarımda zaten bunu belirttim. Ama özellikle beyazın saf güzelliğini isteyen biri olarak, mercek modifiyesi ile 85122+ performansını yakalamak ve 55W ile de fark atmak. Kendi zevkime ve estetik görüşüme göre almış olduğum veya alabileceğim en güzel sonuç. 85122+ da yine eşit şartlarda karşılaştırsak bile sonuçta ikisi de çok kaliteli ürünler ve arada dağlar kadar fark yok. Tabiki 122+ daha üstün ama dediğim gibi beyazın önceliğini düşündüğümüzde aratacak kadar fark hissettirmeyecek bana.

Ayrıca ne olursa olsun kendi aracımda estetiğe önem veren biriyim. Bir ışığın bile hafif sarımsı yada beyaz olması benim için çok önemli bir detay. 300lümen farkı görüntü estetiği için her zaman göze alırım ki, kaybım değil aksine farklı şekilde çözüm üreterek avantajım oldu. Azimle bunu daha üstün hale getirdim :) Oeme göre çok daha iyi sonuç aldım ışık şiddeti anlamında.

Yağmur ıvır zıvır zaten o kısmı 2. planda benim için. Araba gündelik değil, keyfi kullandığım arabadır.

Onun için yağmurda performans almak yerine, yazın otobanda hava bozupta şimşek efekti vermiş halini tercih ederim. :D Çoğu zaman arkamdan böyle bembeyaz ve kuvvetli selektör çakana saygı duyup yol vermişimdir. Adamın üzerinde stres yapar beyaz ışık :D

Hella konusunda sanırım haklısın aralarındaki farkı açıkçası çok iyi bilmiyordum merceklerin. Hangisinde clear lens çıkar hangisinde çıkmaz bilgim yoktu. Hella aldım memnun kalmadım, 2.ye Bosch geldi merceği daha hoş geldi ama yine yeterli değildi. Araştırınca keşfettim. Bir daha masraf yapacağıma clearlens modifiyesi ile bitirmeye karar verdim. Ayrıca sanırım bahsettiğin mercek aşağıdaki mercek.

http://www.aliexpres...atId=0&manual=y

Ve çok pahallı. Mercek modifiyesi ile daha uyguna çözmüş oldum.

Bu arada Bir E36 3 Serisi Farı Kaç Parçadan Oluşur Merakedenlere gelsin :)

Dün söküp bir güzel temizleyip elden geçirdim her parçasını. Far ayar vida kısımlarını yağladım würth sıvı gres ile korkmayın nasıl toplanacak diye her ufak parçasını ezbere biliyorum. :D Sadece merceği dağıtmadım o kadar :)

post-5935-0-82879400-1338834081.jpg

post-5935-0-58795700-1338834082.jpg

tarihinde Fatih Ömeroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Musa Can Koca

Turgut yeni Hella takıntın olduğunu biliyoruz ama yanlış bir bilgi veriyorusun onu düzeltelim

Yeni Hella'nın lensleri clear değil frosted diye tabir edilen bir lens tipi ve kesilme çizgisi ve netlikde en kötü lens türü olarak kabul ediliyor. Eski Hella ve diğer fresnel lensler bile frosted lensden daha iyi kabul ediliyor bu konuda.

Resimlerle;

Clear_vs_Frosted.jpg

Üste frosted lens altda Clear lens

Light_Comparo.jpg

• Beğen 3

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz

Turgut yeni Hella takıntın olduğunu biliyoruz ama yanlış bir bilgi veriyorusun onu düzeltelim

Yeni Hella'nın lensleri clear değil frosted diye tabir edilen bir lens tipi ve kesilme çizgisi ve netlikde en kötü lens türü olarak kabul ediliyor. Eski Hella ve diğer fresnel lensler bile frosted lensden daha iyi kabul ediliyor bu konuda.

Resimlerle;

Üste frosted lens altda Clear lens

Benim en iyi projektör takıntım var. :D Yeni Hella'dan aydınlatma ve selektör olarak daha iyi bir projektör gösterin, onu alayım.

Mercek konusunda haklısın. Tam clear olanlar, Hella'nınkinden daha iyiymiş. Bu kadar fark edecekse ben de, yeni Hella'ya göre bir Clear Lens önerisi istiyorum. :)

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Frosted lensler çoğunlukla halojen merceklerde kullanılıyor,birde Hella yeni F10 da var,genelde bi-xenon merceklerde Fresnel ve Clear lens var,bunun haricinde hangi bi-xenon merceklerde kullanılıyor?

Frosted lensli merceği genelde japon ve koreli üreticiler kullanıyor,örnek olarak Mazda 3 ü verebilirim...

Frosted Lens...

post-4834-0-29074500-1338901492.jpg

Clear Lens...

post-4834-0-24149200-1338901499.jpg

Frosted lens...

post-4834-0-76867400-1338901700.jpg

Clear lens...

post-4834-0-44839900-1338901708.jpg

Fresnel Lens...

post-4834-0-49323100-1338902143.jpg

Bu Lexus Frosted lens...

lenssw7.jpg

Bu Mazda3 frosted lensli mercek.

post-4834-0-20647100-1338901466.jpg

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz

Hella'nınkiler tam olarak bu şekilde. Aslında frosted'a pek benzemiyor. :unknw:

hella.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Hella'nınkiler tam olarak bu şekilde. Aslında frosted'a pek benzemiyor. :unknw:

Bu resimlerde frosted lens çok net bie şekilde görülüyor...

IMG_1022.jpg

IMG_1066.jpg

Resimler D.Hamamcıoğlu ndan alıntıdır...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz

Bu resimlerde frosted lens çok net bie şekilde görülüyor...

Resimler D.Hamamcıoğlu ndan alıntıdır...

O zaman bir clear lens tavsiyesi istiyorum. :)

İletiyi paylaş

Fatih Ömeroğlu

Eveet bir müddet ara vermiştik ki, Clear Lens'lerimizin gelmesiyle hemen yine karşılaştırma testlerini ekliyorum :)

Ampul Bütün testlerde aynı Philips 85122CM dir.

Gelen Clear Lens'lerimiz. Sağdaki Clear Lens, Soldaki ise Bosch'un standart frosted lensi. Clearlens aynı zamanda biraz daha şişman gösteriyor buda ışığı biraz daha büyültme anlamına geliyor.

post-5935-0-88131000-1339531040.jpg

post-5935-0-39300300-1339531044.jpg

35W Frosted Lens Kısalar

post-5935-0-38554700-1339531060.jpg

35W Clear Lens Kısalar

post-5935-0-64559700-1339531057.jpg

35W Frosted Lens Uzunlar

post-5935-0-06026300-1339531061.jpg

35W Clear Lens Uzunlar

post-5935-0-34027500-1339531058.jpg

55W Frosted Lens Kısalar

post-5935-0-73757300-1339531061.jpg

55W Clear Lens Kısalar

post-5935-0-03487100-1339531059.jpg

55W Frosted Lens Uzunlar

post-5935-0-40792500-1339531062.jpg

55W Clear Lens Uzunlar

post-5935-0-74005100-1339531059.jpg

Yorumları alalım bakalım :)

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Tabiki clear...

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

55W balast farkı olmasada,clear lens kesinlikle istenilen performansı veriyor,bu testlede bir kez daha tescillenmiş oldu :good1:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz

Clear farkını ortaya koymuş. Özellikle kesilme çizgisine doğru, ışıkta büyük bir yoğunlaştırmaya neden olmuş. :)

Neyse ben çok bakmayayım. Benim için bu işin sonu pek hayra alamet değil. :D

İletiyi paylaş

Fatih Ömeroğlu

55W balast farkı olmasada,clear lens kesinlikle istenilen performansı veriyor,bu testlede bir kez daha tescillenmiş oldu :good1:

Kesinlikle öyle özellikle OEM ballast kullanıpta, gündüzde selektörü xenon ile yapmak isteyenler için en kolay ve zahmetsiz yöntem. Ballast modifiyesi yaparak oem ballastı riske edip aşırı ısınmasına ve ömrünün kısalmasına sebep olmaktasa clear lens takarak bu işi çok daha zahmetsiz ve ağrısız, sancısız yapılabilir.

Açıkcası Oem ballast ve Clearlens modifiyesi ile çok güzel sonuç elde edilebilir. Oemden vaz geçemeyenlerin tek tercihidir bence :) Tabi birde 55W olursa ozaman çok daha verimli olur ama oemlerde o iş biraz zor yada riskli diyelim :)

Clear farkını ortaya koymuş. Özellikle kesilme çizgisine doğru, ışıkta büyük bir yoğunlaştırmaya neden olmuş. :)

Neyse ben çok bakmayayım. Benim için bu işin sonu pek hayra alamet değil. :D

Valla Turgut ilk kullandığım Hella idi hiç memnun kalmamıştım. Bunun sebebide mercekten dolayı. O yuvarlak çizgi şeklinde olan mercekler arkadan baktığında bile çok bulanık gösteriyor. Bir çok kişi Boscha laf atar ama Boschun lensleri, hellanın o bahsettiğim merceğinden çok daha net gösteriyor. İki merceğide kullanmış biri olarak söylüyorum. Daha sonradan clear diye eklemiş olduğun hella mercek, boschun ki ile aynı mesela o yine eskisine nazaran daha iyi ve Bosch ile aynı kalitede.

Tavsiyem clearlens olayınıda yaparsan biraz daha netleşme ve yoğunluk artışı olacaktır aydınlatman da. Benim aldığım yerden alabilirsin Clearlensi TRS adamlar kendileri modifiyeli lens satıyor direk. Hertürlü merceğe göre :)

En basiti ne kadar fark olacağını yukarıdaki eklediğim fotoğraflardan karşılaştırarak görebilirsin.

Sıra geldi farların toplanmasına. Farları topladıktan sonra yol ve garaj fotolarıda koyacağım.

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz

Valla Turgut ilk kullandığım Hella idi hiç memnun kalmamıştım. Bunun sebebide mercekten dolayı. O yuvarlak çizgi şeklinde olan mercekler arkadan baktığında bile çok bulanık gösteriyor. Bir çok kişi Boscha laf atar ama Boschun lensleri, hellanın o bahsettiğim merceğinden çok daha net gösteriyor. İki merceğide kullanmış biri olarak söylüyorum. Daha sonradan clear diye eklemiş olduğun hella mercek, boschun ki ile aynı mesela o yine eskisine nazaran daha iyi ve Bosch ile aynı kalitede...

Memnun olmadığınız Hella, yeni tip(fotoğrafını koyduğum) miydi, eski tip miydi?(Mesajınızdan eski tip gibi anlaşılıyor. Ama yine de emin olmak için sorayım.) :)

İletiyi paylaş

Fatih Ömeroğlu

Senin son eklediğin fotoğraf yeni olan. Benim şuanki Bosch larla aynı lense sahip. Hellanın önceki versiyonuna göre çok daha iyi netliği. Onda sorun yok zaten.

Benim eskisi ilk kendi bi-xenon projemi eklediğim yazıdaki mercek. Eski olan lensi aşağıdaki gibi olanlarından bahsediyorum;

post-4834-0-49323100-1338902143.jpg

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz

Senin son eklediğin fotoğraf yeni olan. Benim şuanki Bosch larla aynı lense sahip. Hellanın önceki versiyonuna göre çok daha iyi netliği. Onda sorun yok zaten.

Benim eskisi ilk kendi bi-xenon projemi eklediğim yazıdaki mercek. Eski olan lensi aşağıdaki gibi olanlarından bahsediyorum;

Eski olan daha ilk bakışta ışık yansıtma özelliğine sahip olmayan :D mat reflektöründen kaybediyor zaten. Şahsen kimseye önermem. Verilen emeğe yazık. :)

İletiyi paylaş

Fatih Ömeroğlu

İşte sonuçlar;

Farlar kapalı olduğunda halojen ile selektör; (Osram nightbreaker)

post-5935-0-39128700-1339959395.jpg

Farlar açık 10m geriden çekilmiş fotoğraf. Duvar dibinden 10m geri çektikten sonra 10cm düştü kesilme çizgisi. (Doğru far ayarı)

post-5935-0-52006900-1339959579.jpg

Uzunlar ile sonuç

post-5935-0-92472600-1339959609.jpg

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Fatih kardeşim iyi günlerde kullan :good1: sağ farın uzun deseni neden aşağıda kalmış,far ayarımı düşük acaba diyecem ama kısalarda far ayarıda iyi :unknw:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Misafir

10 metre geride tek kesilme çizgisi çıkmamalı. Hal böyle olunca 50-70 metrelerde iç içe geçer desen.

İletiyi paylaş

Fatih Ömeroğlu

Fatih kardeşim iyi günlerde kullan :good1: sağ farın uzun deseni neden aşağıda kalmış,far ayarımı düşük acaba diyecem ama kısalarda far ayarıda iyi :unknw:

10 metre geride tek kesilme çizgisi çıkmamalı. Hal böyle olunca 50-70 metrelerde iç içe geçer desen.

Teşekkürler Mahmut ve Servet abi.

Servet abi ışık yoğunluğundan tek çizgi gibi görünüyor fakat gözle bakıldığında duvarda 2 tane bantla işaretlenmiş nokta var. 10m geriye çekincede yine kesilme çizgileri o bantın 10cm altında. Sağ sol ayarında ise yine kesilme çizgisinin tam orta noktaları bantın ortasına geliyor. Işığın yoğunluğundan belli olmuyor olabilir. Ama iki far çizgisinin kesilme çizgileride duvarda direk üst üste değil. iki far arasındaki mesafe kadar mesafe var. Bu şekilde doğru diye hatırlıyordum?

Bu arada Mahmut dediğin gibi bu far ayarını 1-1.5 saatte anca yapabildim :D Delirtti resmen beni. Far ayar vidası fırladı, sonra ayar vidasını tutan şapka kırıldı. içerde birşeyler kasıyor ama anlamadım. Kapakların arkasını genişletmeme rağmen üstelik. Neyse en son tutturdum. Ama dediğin gibi sağ hafif aşağıda kaldı uzunlarda. Yukarı kaldırdığımdada kısa far deseninde 2 far çizgisi görünüyor. Sağında çizgisi çıkıyor. Tam emin olmadığım için hangisi doğru tek çizgi çıkacak durumda bıraktım kaldırmadım.

İletiyi paylaş

Misafir

duvarda 2 tane bantla işaretlenmiş nokta var.

Olmuş o zaman ;)

Mercek modifiyesi sonrası sürüş güvenliği kesinlikle artmakta şöyleki;

Yapılan emek her zaman aklımızda oluyor ve yolda önümüze atlayanlara çarpmak istesek bile farlara zeval geleceğinden birşey yapamıyoruz :)

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz

Elinize sağlık. Projektörler saat yönünün tersine biraz çevrilebilirse, tam olur. :)

Yapılan emek her zaman aklımızda oluyor ve yolda önümüze atlayanlara çarpmak istesek bile farlara zeval geleceğinden birşey yapamıyoruz :)

Kesinlikle. :D

İletiyi paylaş

Fatih Ömeroğlu

Olmuş o zaman ;)

Teşekkürler :) Sözlere aynen katılıyorum :)

Elinize sağlık. Projektörler saat yönünün tersine biraz çevrilebilirse, tam olur. :)

işte o mümkün değil. Ona göre ucu ucuna kesip biçtim diğer detayları da ekleyeceğim işleri bittikten sonra. Merceği içindeki işaretlere göre düz taktım ama ona rağmen böyle. Hatta mercek perdesine baktığımda da merceği düz tuttuğumda far desenindeki eğim var. Yani tam düz çizgi halinde değil perde. 2 tarafında da eğim var. Aklımda soru işareti oldu ama eğer yanlışsada bu saatten sonra ellemem daha :) Canımı çıkardı resmen.4 haftadır farsız otoparkta duruyor araba görenler şaşkınlıkla bakıp aaa arabanın farları çalınmış diyor, bende araba bana ait değilmiş gibi uzaktan takip ediyorum :D

Zaten aşağıdaki gibi 4 numaralı ışık dağılımınında olabilmesi için bu eğim olması gerekiyor diye düşünüyorum yoksa ışık yolda düz bir noktada yerle birleşirdi. Ama eğim olduğunda her kısım farklı noktada yerde kesişiyor.

far_ayari.jpg

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz

Çok uğraştıracaksa, boşuna uğraşmayın. Aşırı bir eğim yok. :)

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...