• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Emre Can 3

Clio in-pro angel far halkalarının ledleri

Recommended Posts

Emre Can 3    0
Emre Can 3

arkadaşlar merhaba ben emre kırklareli merkez de ikamet ediyorum foruma yeni üye oldum aydınlatma konusunda cok merağım var ama becerim yok

sorunum şu bende clio 98-2001 model uyumlu clio hb e in pro marka uzunlar normal kısalarda mercekli siyah zeminli far var ve bunların angel halkaları var farları taktırdıgımda elektrikciye angel halkaları parklara bağlamasını söyledim

babam da bilmediği için parkları yakıp arabayı calıstırınca sağ far ın ledleri yanmıs bende farı komple söktüm camını açtım siyah zemini cıkardım arkasından da kucuk bi devre cıkardım devre de 2 tane led var ve ona bağlı 3 ayaklı dirençler var baya tuhaf birşey

farları aldıgımda biri patlaktı istanbul da bir usta o kucuk devreyi aldı 2 tane ledlerin aynısından koydu ve 1kohm direnç kullandı öbürü de yanıyor diye hiç değiştirelim demedik :) havya ile felan deneyim dedim ucu cok kalın ince havya ucu ile yapmıstı o usta ve istanbulda kendim değiştireceğim devrenin üzerinde bulunan 3 ayaklı direnci iptal edip yerinden cıkartayım mı ve onların bağlantılarını nasıl yapmam lazım ??

led_angel.bmp

led_angel_devre.bmp

İletiyi paylaş

Emre Can 3    0
Emre Can 3

arkadaşlar yokmu yardım edecek ?

İletiyi paylaş

Barış Balta    4
Barış Balta

Merhaba,

Hemşehriyiz sizle... Ben de Kırklareli'liyim...

Resimlere baktığımda led'lerin tipi konusunda pek bilgi sahibi olamadım. Fakat anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla devre üzerinde gelen voltajı düzenleyen bi 3 bacakli "transistör" var. onu sökmeyin. led'lere normal çalışabileceği aralıktan fazla voltaj verirseniz çok kısa sürede ölürler.

2 led seri + uygun direnç ve 3 bacak transistör ile kendiniz de bi devre yapabilirsiniz. çok zor bir olay değil. sitede arama yaparsanız devreyi nasıl kuracağınız konusunda ayrıntılı bilgi var.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Resimler net değil.. Makinanın makro ayarını açıp o şekilde çekebilirseniz daha net anlaşılır..

Anladığım;

3 bacaklı olanlar bir çeşit regülatör..

1 kohm direnç ile bağladığınız ledler kısa sürede ömrünü tamamlayacaktır..

İletiyi paylaş

Emre Can 3    0
Emre Can 3
Resimler net değil.. Makinanın makro ayarını açıp o şekilde çekebilirseniz daha net anlaşılır..

Anladığım;

3 bacaklı olanlar bir çeşit regülatör..

1 kohm direnç ile bağladığınız ledler kısa sürede ömrünü tamamlayacaktır..

inşallah altından kalkarım yav kendim ufak bi devre yapsam olmazmı bendeki devre cok karışık yahu

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

kullanılan ledler 5mm lik standart ledler gibi görünüyor.

kendiniz basit bir regülatör ve uygun direnç ile çok rahat yapabilirsiniz. hesap doğru yapılırsa senelerce sönmeden bile yanabilir. led başına 3 volt en ideal değerdir.

size tavsiyem 7812 regülatör kullanmanızdır. araç voltajı ne kadar dalgalansada çıkışından hep 12 volt alırsınız. bu 12 çıkışınada 4 adet 3mmlik daha küçük olan ledlerden bağlayın. yani bir sağa bir sola dönük değilde 2 sağa 2 sola şeklinde. 4 led seri olarak 3er volttan zaten toplamda 12 volt a ihtiyaç duyar direnç kullanmanıza bile gerek kalmaz.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap