• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Musa Can Koca

Bmw fiber optik stop ve angel eye aydınlatmasının sırrı ne?

Recommended Posts

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca

Arkadaşlar romeilker adlı arkadaşımız ilanlar bölümünde Bmw angel eye parçalarını satıyor ister fiber kablo ister Angel eye halkaları hepsi ayrı ayrı satılık

Fakat daha önce bu konuya yer yer değinildi sistemde fiber optik kablo kullanıldığı konusunda herkes hem fikir sanırım,

Yanlız Butcher nickli arkadaşımız Bmw nin angel eyelarının içinden fiber optik kablo geçtiğini söylemişti,peki gerçektende de böylemi bilen var mı?

Çünkü romeoilker arkadaşımız sadece fiber optik kablolarıda ayrıca satıyor, peki yani fiber optik kablolar halkaların içinden geçirilip sonra istenildiği zaman geri çıkarılıabiliniyor mu? Resimden pek halka içinden çıkıp geri takılıyor gibi durmuyor,sanki fiber kablo demeti ile tabanan aydınlatılıyomuş gibi,ayrıca halkalarında içi doluya benziyor

Bu konuda bilgisi olanlar yazarsa sevinirim,Şlker arkadasımıza da ilanlar kısmından sordum bakalım o bize ne diyecek,işinin uzmanı sonuçta

post-2483-1218397132.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Gönderdiğin resim zaten sorunu cevaplıyor.

Halkanın içinde kablo falan yok ama halka da sıradan bir halka değil, ne jaluzi çubuğu ne de benzeri bişey. Işık iletimi çok iyi olan özel halkalar bunlar. Yani sadece ampul koymakla iş bitmiyor önemli olan halkadaki optik tasarım.

Işık kaynağı olarak halojen bir ampul yanıyor ve aradaki siyah fiber kablo ışığı kayıpsız taşıyıp halkanın ucuna getiriyor. Angel farlarda ledler kullanılıyor ancak ışık güçleri çok düşük olduğundan zayıflar. Bmw'de 50-100 lümen arası ışık verebilen klasik park ampulleri gibi ampuller kullanılmış.

Benzeri şeyler PC'lerimizdeki power ledleri ya da HDD ledlerinde de var, led içeride taşıyıcılarla ön panele getiriliyor.

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

6 wattlık park ampulunu el feneri benzeri ufak bir reflektöre takıp farın arkasına oturtuyoruz. bu ufak reflektör ampulun ışığını tam bir noktaya topluyor. bu noktadada fiber kablonun bir ucu var. diğer ucuda resimde gördüğünüz şekilde halkaların girişine takılıyor. dilerseniz halka girişinden kabloları söküp oraya high power led koyarak renk değişimi yapabilirsiniz. ben farları söktüğüm zaman o şekilde denemiştim güzel bir görüntü veriyordu.

stoplarda ise fiber kablolar yok. gördüğünüz angel halkalarının düz olduğunu farzedin. bunlardan 4 adet yatay var stopların içinde. aydınlatma içinse sağda ve solda bu çubuklara doğru yanan superflux ledler var.

tarihinde BuTcHeR tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İlhan Bayazıt    0
İlhan Bayazıt

2007 model Bmw 1 serisi kullanicisiyim. Aracimda Bi-Xenon farlar mevcut. Benim sorunum angel eye larin renk tonuyla ilgili. Mevcut stock ampuller ( PHILIPS H8 12V/35W ) sari/akkor tonda isik veriyor ve halkalar 1 adet ampulden besleniyor. Tercihen angel eye larin xenon lar ile bir butunluk olusturmasi acisindan bu stock ampulleri " MTEC H11 12V/55W COSMOS BLUE WHITE " serisi ampuller ile degistirdim. Performanslarindan oldukca memnunum renk tonlarida gayet xenon a yakin fakat daha sonra ogrendigim fakat aylardir ulasamadigim baska bir secenek en iyi tercih gibi gozukmekte;

MTEC HIGH POWER LED RING MARKER

verdigim linkte urunun resimleri ve karsilastirmalari mevcut.

Bunun disinda bu urunun muadili PIAA marka olanlarida mevcut, ayrica pek tavsiye edilmese de R-DASH marka olanlarida.

Yaklasik 4 aydir Mtec yada PIAA marka bu led ampullerden aramama ragmen iSTANBUL 'da satin alabilecegim herhangi bir yere ulasamadim. Bu konuda yardimci olacak ve bana bir adres verecek arkadaslar olursa cok sevinirim...

Diger yandan stock ampuller ile Mtec ler arasindaki ton farkinida paylasmak istiyorum bazi arkadaslara oldukca yardimci olabilir. Fakat hepsinden iyisi bu ampullerin led olanlarini kullanmak ;)

Stock ampuller ile Angel Eyes

post-3191-1231798495_thumb.jpg

Mtec ampuller ile Angel Eyes

post-3191-1231798506_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca

Mtec belki bulursunuz da PİAA çok zor,PİAA oldukça kaliteli bir markadır sanırım USA markasıdır,mevcut ampülleriniz için cool blue tarzı ampül olsa onlardan kullanıyorsunuz genede olmuyor mu? ,bu ledleri Türkiyede şu an çok zor bulurusunuz,ebaydan sipariş edin gelsin bence,alabiliyorsanız PiAA olanından alın,Butcher daha net bilgi vericekdir bu konuda

Şu an kullandığınız Mtecleri açık mavi cam boyası ile biraz daha boyayın , ampülün tamamını değil bu şekilde boyarsanız sanırım istediğiniz renk elde edilcekdir(alternatif dandik çözüm)

tarihinde b55can tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

benim angellar 6 wattlık H6W kullanıyor. Onların osramda coolblue olanlar var fakat 80ytl gibi bir fiyat görmüştüm. Flamanlı bir park ampulune 80ytl hayatta vermem. Hadi led olsa tamam.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Ahmet sende power ledlerden var.led merceğinde var.yapsan fenada olmaz.kara kara düşünüyon,onca ledi gündüz farındada kullanmıyon bi işe yarar hemde güzel olur.

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

valla abi 6wattlık ampul bu angel duyuna takılıyor. angel duyu fiber optik kabloların baş kısmına tam olarak odaklıyor ışığı ufacık bir nokta şeklinde. hatta şöyle söyleyim angel duyundaki ampul yanarken duyu elime doğru çevirdim. oluşturduğu ışık odağı 3 saniye içinde elime acayip yaktı. Yani o kadar sabit ufak bir noktaya odaklıyor. o noktada çok kuvvetli bir ışık oluyor. herhangi bir lens falanda olsa bu kadar yüksek odaklı ışığı o noktada hiçbir led ile alamam gibi geliyor bana. hani belki power ledler için 2 3 derecelik lens varsa belki olur. ama öyle bir lens yok sanırım. olsa 3wattlık power led önüne koyar çok güzelini yaparım.

İletiyi paylaş

İlhan Bayazıt    0
İlhan Bayazıt
Mtec belki bulursunuz da PİAA çok zor,PİAA oldukça kaliteli bir markadır sanırım USA markasıdır,mevcut ampülleriniz için cool blue tarzı ampül olsa onlardan kullanıyorsunuz genede olmuyor mu? ,bu ledleri Türkiyede şu an çok zor bulurusunuz,ebaydan sipariş edin gelsin bence,alabiliyorsanız PiAA olanından alın,Butcher daha net bilgi vericekdir bu konuda

Şu an kullandığınız Mtecleri açık mavi cam boyası ile biraz daha boyayın , ampülün tamamını değil bu şekilde boyarsanız sanırım istediğiniz renk elde edilcekdir(alternatif dandik çözüm)

mteclerin tonuda neredeyse tamam ama asil sorun dis halkalarin ic halkalara oranla sonuk kalmasi ve bi derecede sari tonuna kacmasi bunun sebebi biraz muhendisliki bir hata belkide kasitli yapilimis birsey... Ve led bu soruna tek cozum... Ebay den siparis vermek uzereyim son arastirmalarimi yapiyorum :)

tarihinde Naxeus tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

Gümrükte sorun çıkmasında ona dikkat edin çünkü fiyatları yüksek. Gerçi araştırmışınızdır :)

İletiyi paylaş

İlhan Bayazıt    0
İlhan Bayazıt

ewt malesef fiyatı yüksek şu an benim almam gereken ürün USD200+30 shipping... Bende tam bunu araştırıyorum. Gümrükte sorun çıkması derken vergisini verip geçirme şansım yok mu? Veya faturada fiyat düşük gösterilirsede belki bunun üstesinden gelinebilir mi?

tarihinde Naxeus tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Berker Aslan    1
Berker Aslan

hb3_1wled1.jpg

hb4_1wled4.jpg

Bunlar kullanılabilirmi acaba?

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

fiyatı düşük gösterilip gift yani hediye olarak gönderilirse geçiyor sorunsuz diye biliyorum.

Bu ürünlerin soket kısmı falan çok güzel fakat aydınlatma konusunda bence çok fazla birşey beklemeyin. çünkü 1watt led çok basit bir ürün. Elimde birsürü 1 watt led var. daha önceki mesajda yazdığı gibi bunların önüne en fazla 5 10 derece olcak şekilde bir lens takılmazsa angel fiber optiklerini aydınlatamazlar. en azından 3 wattlık led kullanılmalıydı.

İletiyi paylaş

İlhan Bayazıt    0
İlhan Bayazıt
Bunlar kullanılabilirmi acaba?

Bunlar bana uymuyor bildigim kadariyla makyajsiz 2007 mart oncesi uretilmis 1 serisi araclarda kullanilabiliyor. Benim ihtiyacim olan H8 lere uygun yeni nesil angel led leri:

CE1102979W-4.jpg

bunlarin en buyuk farki karisiyi diil iki yani aydinlatmalari ve 3 watt olmasi...

İletiyi paylaş

Berker Aslan    1
Berker Aslan
fiyatı düşük gösterilip gift yani hediye olarak gönderilirse geçiyor sorunsuz diye biliyorum.

Bu ürünlerin soket kısmı falan çok güzel fakat aydınlatma konusunda bence çok fazla birşey beklemeyin. çünkü 1watt led çok basit bir ürün. Elimde birsürü 1 watt led var. daha önceki mesajda yazdığı gibi bunların önüne en fazla 5 10 derece olcak şekilde bir lens takılmazsa angel fiber optiklerini aydınlatamazlar. en azından 3 wattlık led kullanılmalıydı.

sku_5297_2.jpg

5297-02645a6e-7b39-464e-86c3-9f22f154ca8f.jpg

5297-efa7f558-5d48-4c08-a939-82fb9ec989ff.jpg

Bunlar da sanırım fazla büyük.

Mesela bu ledinde 12w olduğu söylenmiş bundan iki adet kullanılsa olmazmı , sanırım kendi merceğide var üstünde.

sku_11809_2.jpg

sku_11809_3.jpg

sku_11809_4.jpg

Bunlarda farklı bir optik

sku_4614_4.jpg

sku_4614_1.jpg

Aslında uğraşmak isteyene web de çok çeşitli alternatifler var.20w'lık led bile var 18volt ile çalışıyormuş.Bunların satıldığı site Türkiyeye ücretsiz gönderim yapıyor belki aranızda bilenler vardır , ben çok alışveriş yaptım burdan sorun yaşamadım.

İletiyi paylaş

İrfan Özdemir    0
İrfan Özdemir

arkadaşlar herkese selamlar... açıkçası ben bu konulara hiç ama hiç vakıf değilim o yuzden yardımlarınıza ciddi anlamda ihtiyacım var... istanbulda oturuyor ve '06 e87 1 serisi kullanıcısıyım... halojen farlarımı çıkma xenon kasasına ilave olarak mtech xenon ile değiştirdim... sol angelım patladı onu bile değiştiremiyorum:) (nası yapacağını bilmemem sebebi ile) herşeyden önce aracımın angelları yeni üretimlere nazaran gayet sönük yanıyor. bunu nasıl düzeltebilirim ve nerde yaptırabilirim. biraz konuları karıştır diyebilirsiniz katılıyorum fakat inanın ne kadar okusamda hiç birşey anlamıyorum. açıkçası basit dille anlatılmış yardımlarınıza ihtiyacım var.... şimdiden teşekkürler...

İletiyi paylaş

Onur Yazgan    0
Onur Yazgan

arkadaşlar o resimdeki aydınlatma nerden bulunur nokta aydınlatma nasıl olur

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş
arkadaşlar herkese selamlar... açıkçası ben bu konulara hiç ama hiç vakıf değilim o yuzden yardımlarınıza ciddi anlamda ihtiyacım var... istanbulda oturuyor ve '06 e87 1 serisi kullanıcısıyım... halojen farlarımı çıkma xenon kasasına ilave olarak mtech xenon ile değiştirdim... sol angelım patladı onu bile değiştiremiyorum:) (nası yapacağını bilmemem sebebi ile) herşeyden önce aracımın angelları yeni üretimlere nazaran gayet sönük yanıyor. bunu nasıl düzeltebilirim ve nerde yaptırabilirim. biraz konuları karıştır diyebilirsiniz katılıyorum fakat inanın ne kadar okusamda hiç birşey anlamıyorum. açıkçası basit dille anlatılmış yardımlarınıza ihtiyacım var.... şimdiden teşekkürler...
Orjinal angel eye'ların içinden H6W ampul çıkıyordu yanlış bilmiyorsam. Ama bazı modellerde bu değişebiliyor net bilmiyorum. Özel bir servis ya da elektrikçiye gitmen iyi olur. Bazı ampuller sadece yetkili servislerde bulunabiliyor.
arkadaşlar o resimdeki aydınlatma nerden bulunur nokta aydınlatma nasıl olur
ser41'e sorabilirsin : http://www.geceucusu.com/index.php?s=&am...ost&p=14813

İletiyi paylaş

Berkay Duman    2
Berkay Duman

Arkadaşlar yeni nesil araçlarda angel biçiminde homojen, yumuşak ışıklı ama gündüz de görülebilen stoplar kullanılmaya başlandı. Görünüş olarak Angel halkalarının açılmış ve eğrilmiş değişik stillerinden yapılmış gibi duruyorlar. Ama len kullanarak gündüz böyle bi görüş elde edilebileceğini de sanmıyorum. Böyle bi projeyi kendi aracımızda uygulamak mümkün müdür ve ne kadar performans alabiliriz? Değişik fikirlerimizi burada dile getirelim...

post-3647-1256858018_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Hella'dan bir iki döküman.

post-5-1256891825_thumb.jpg

post-5-1256891840_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Soldaki resimin en alttaki aydınlatma şekli gündüz led farlarının sistemi ile birebir aynı..

İletiyi paylaş

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca
Soldaki resimin en alttaki aydınlatma şekli gündüz led farlarının sistemi ile birebir aynı..

Bmw ya da diğer firmaların parklarda kullandığı sağdan-soldan ışık verip çubuğu aydınlatma mantığı hangi gündüz farında uygulanıyor söylerseniz çok sevinirim. Gerçi bütün hepsinde demişisiniz ama daha spesifik olarak söylermisiniz lütfen

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Çubuk şeklinde ışık veren gündüz farı sadece yeni bmw'lerde var. Ancak ledli değil, ucunda halojen ampul var ve kısıldığında park açıldığında gündüz farı olarak çubuğun parlama şiddetini değiştirebiliyor.

post-5-1263625421_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca
Çubuk şeklinde ışık veren gündüz farı sadece yeni bmw'lerde var. Ancak ledli değil, ucunda halojen ampul var ve kısıldığında park açıldığında gündüz farı olarak çubuğun parlama şiddetini değiştirebiliyor.

Bunu biliyorum ama Ledli değil ki,servet abinin dediklerini merak etdim ben

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Servet çubuk şeklinde gündüz farından bahsetmemiş, bu yansıtma metodunun audilerde vb. gördüğümüz gündüz farlarında kullanıldığını belirtmiş.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap