• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, homojen dağılmayan ışığı nedeniyle diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta, yüksek renk sıcaklığı nedeniyle göz hassasiyetini azaltmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır.
      Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Tolga Polat

VW Passat B6 (2005-2010) Bi-xenon

Recommended Posts

Galip Kandemir    26
Galip Kandemir

Son durum artık ateş etmeye hazır

• Beğen 4

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.613
Oktay Toker

Bayburt'tan arkadaşımızın Comfortline aracının farları yerine Highline modelin eski tip Valeo bi-xenon modelli olan çıkma farları alındı.Valeo bi-xenon merceklerin reflektör kısımları karartmaya başladığı için yeni tip Hella bi-xenon mercek takılmasına karar verildi.Comfort halojen farın orijinal tesisat soketini komple ararken bir gece sabaha karşı Galip arkadaşımızın yaptığı çalışma aklıma geldi ve iletişime geçtim.Elinde durduğunu ve ücretsiz olarakta yollayacağını söyledikten sonra (tekrar teşekkürlerimi sunuyorum)far için yükseklik motoru arayışınıda çok uzun sürmeden hallettik.Farda tadilat işlemleri oyalayıcı oldu.Rabbimin izni ile geçtiğimiz haftalarda bitirmek kısmet oldu.

Halojen far soket tesisatı ve yükseklik motoru.

Soket takıldıktan sonra silikon destegi ile izalasyon sağlandı.

Eski ve yeni mercek.

Mercek şapkalı hali.

Park bölümü çap olarak çok geniş fakat iç genişlik öyle değil miş.Bir kaç fikirler üzerinde düşündük taşındık vazgeçtik orijinal kalsın dedik.

Afl sistem kutusunun boş kalan kısıma metalden yapılan ilaveye silikonla izalasyonu yapıldı.Delik kalan kısımdan akü + kablosu ve yön farının sinyal tetik kablosu çıkarıldı.

Bosch gen5 balast orijinal balast yuvasına yerleştirildi ve silikon izalesi yapıldı.

Manuel ayar kısımlarındki kilitlenmeler yani içine çamur girmiş ve kurumuş buda ayar yapılma aşamasında kırılmalara yol açmış kitlenmiş.Sağlamları ile değiştirildi.

Kapanış aşamaları.

Duvar resmi.

Eski far ile.

Yeni far ile.

Arıza ışığı için modul yapıldı fakat ohm degeri biraz daha altta olması gerektiğini anladık bunun için bilahire direnç eklemesi yapılacak.Şu anki hali ile sellektör yapılınca kısa far tetiği anlık olarak açılıp kapanıyor.Başkada sıkıntısı yok kullanılıyor sadece hafiften far ayarı yapılacak o kadar.

Resim linkleri yenilenmiştir.

1507.jpg

1761.jpg

1771.jpg

1775.jpg

201.jpg

4167.jpg

4189.jpg

4190.jpg

4192.jpg

4194.jpg

4209.jpg

4210.jpg

4226.jpg

4233.jpg

4235.jpg

4237.jpg

4239.jpg

4241.jpg

4252.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 5

İletiyi paylaş

Hüseyin Baş    9
Hüseyin Baş

Eline sağlık oktay ustam, güzel çalışma olmuş

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.877
Selçuk Keleş

Duvar deseni güzel, görüntü de harika :bravo:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ahmet Zorel    1
Ahmet Zorel

Oktay Bey,

Elinize kolunuza sağlık çok harika olmuş.

2010 Model B6 Exclusive passatımız var. Halojen farlar oldukça kötü ve önceki sahibi de bilinçsiz bir şekilde xenon takmış. Farları kötü hale getirmiş. Bu durumda yapmış olduğunuz işlemi benim aracım içinde yapma imkanımız var mı ? Hıghline farlar için. Arıza ışığı yakmayacak şekilde. Maliyeti nasıl olur?

Teşekkür ederim.

Saygılarımla.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.613
Oktay Toker

Orijinal farları mercekli değil mi?Mercekli ise değişerek işlem yapılırsa ve far camlarında kusur yoksa rahatça kullanmaya devam edilebilir.Yada haricen far alınır işlem yapılır kullanılır.

İmza kısmında iletişim mevcut. :good1:

İletiyi paylaş

Sırrı Polat    209
Sırrı Polat

oktay usta ellerine sağlık , çalışmalarınızı dikkat ve hayranlıkla takip ediyorum , benim de toyota aracımda bir çalışmam devam ediyor , muvaffak olursam inşallah resimlerini ekleyeceğim. oktay ustam mercek kapaklarını da ısıya dayanıklı boya ile mi boyamak gerekir yoksa normal sprey boya ( ör: Akçalı boya ) ile boyasak olur mu ? , çalışmam şuanda durdu , cevabınıza göre devam edecek.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.613
Oktay Toker

Keen 600 derecelik ile boyarsan en garantili işlem olur. :good1:

İletiyi paylaş

Semih Tunca    121
Semih Tunca

keen boya tavsiye ederim kapatıcılığı ve kuruma sı oldukça güzel

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ahmet Büyükçulcu    0
Ahmet Büyükçulcu

Merhaba arkadaşlar, 2009 model Passat aracımı 3 ay önce aldım. Aldığımda farları kötü durumdaydı, benden önceki sahibi xenon lu kullanmış, bundan mıdır bilmiyorum mercekleri biraz lekeliydi, gece görüşü hiç iyi değildi. Öncelikle osram nightbreaker ampul denedim, pek bi değişiklik göremedim. Sonra yaşadığım yerde yani Isparta' da bu işlerden anladığını düşündüğüm birisine farı açmadan temizlemesi için aracı bıraktım. Usta biraz temizleyebildiğini, fakat xenon takmazsak çok ta işe yaramayacağını söyledi. Bu işlerden çok ta anlamadığım için ustaya güvendim ve markasını bilmiyorum ama "35 w 8000k d2s ampullü" xenon takıldı. Aracın uzun yoldaki görüşü bariz bir şekilde düzeldi ama yine de çok iyi olduğunu söyleyemiyorum. Bunda ampullerin 8000k (yani biraz maviye dönük) olmasının da etkisi olduğunu düşünüyorum, 6000k veya 4300k olsa biraz daha iyi bir görüntü elde ederdim diye düşünüyorum. Ayrıca farların bazen birisi yanmıyor, bikaç kez açıp kapatınca düzeliyor. Bu şikayetlerle ustaya bikaç kez gittim, her seferinde aracı birkaç saatlik bıraktım ve her seferinde sorunun giderildiğini söylemesine rağmen hala farlar ilk açılışta bazen yanmıyor ve açıp kapatınca düzeliyor.

Burada benim sizlere 3 sorum olacak:

Birincisi, bu bahsettiğim sorun neden kaynaklı olabilir ve nasıl çözebilirim?

İkincisi ise xenon beyni ve diğer herşey aynı kalmak şartıyla sadece ampulleri 4300k veya 6000k ya dönüştürmem mümkün müdür?

Son olarak ta, merceklerde kararma var mı bilmiyorum ama dıştan baktığımda tozlu olduğunu görüyorum, farı açmadan bunu temizleyebilme imkanı var mıdır?

Araçla ilgili fotoğraf yükleyemedim, en kısa zamanda yüklemeye çalışacağım.

post-8097-0-88314500-1433335816.jpg

post-8097-0-34976200-1433335877.jpg

tarihinde Ahmet Büyükçulcu tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.613
Oktay Toker

O mercekle halojenlere devam ediniz.Çözüm için aküden direkt roleli tertibat gerekiyor.Bu defa arıza ışığı yanacaktır.Yada pc ye baglatıp modul destekliyor ise xenon seçenegi, işaretlenecek.

Far açılacak.açılmadan sakın ha sakın sıvılı temizlik yaptırmayın.Cam ve mercek dıştan camı temizlenmedikçe ne yaparsanız yapın ışık oranı değişmez

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ahmet Büyükçulcu    0
Ahmet Büyükçulcu

O mercekle halojenlere devam ediniz.Çözüm için aküden direkt roleli tertibat gerekiyor.Bu defa arıza ışığı yanacaktır.Yada pc ye baglatıp modul destekliyor ise xenon seçenegi, işaretlenecek.

Far açılacak.açılmadan sakın ha sakın sıvılı temizlik yaptırmayın.Cam ve mercek dıştan camı temizlenmedikçe ne yaparsanız yapın ışık oranı değişmez

Cam açıldıktan sonra eskisi kadar sağlam kapatılamazsa diye endişe ediyorum. Bu konuda bir risk var mı acaba? Siz Ankara' da mı yaşıyorsunuz Oktay hocam, Ankara' ya yolum düşerse irtibat kurayım.

Bir de şu anda xenon lu kullanıyorum, arıza ışığı yanmıyor ama bir sıkıntı olur mu acaba halojenlerle devam edin demenizin sebebi nedir?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.613
Oktay Toker

Silikonlama ve sağlamlık sıkıntısı genelde olmaz.

Eski nesil Hella Halojen mercek kullanılıyor ve reflektör kısmı krom kaplama yenilerdeki gibide değil.Çin üretimi xenonlarda performans ışık yerine daha fazla ısı olarak çok daha etkili veriliyor.Kararma neticesi bu nedenle bu eski nesil Hella mercekte daha etkili hala geliyor.Bizzat tespit ettiğim bir kusur.

Arıza ışığı olarak bir yorum değil sadece üretim versiyonu açısından voltaj besleme ünitesi farkı bu hataya sebep oluyor.

Çin üretimi xenonlarada zaten güvenmeyiniz derim.Bakarsınız hata ampullerden çıkar.

Fakat bu çakma xenon için ben kesinlikle onarım falan önermem ve uğraşmayın derim.Ayrıca bende onarım için falan kesinlikle uğraşmıyorum. :good1:

Başım üstüne beklerim.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Recep Yılmaz    4
Recep Yılmaz

ahmet bey;

bende b6 passat va farların rengini sadece ampül değiştirerek değiştirebilirsiniz.

yanıp sönme bendede oluyordu. çalşıtırma anında akü ve far bağlantısından voltaj ölçün, bağlantılarda oksitlenme zayıflama olabilir.

bende akü zayıf çıktı, değişim sonunda sorun çözüldü.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Cem Atakan    0
Cem Atakan

Far icini kayseride bir ustaya temizlettim. Sikayetim farlarin aydinlatmamasi idi. Temizleme isleminden yeterli sonuc alamadigim gibi arac ile sola donuslerde afs fonksiyonlarin calismiyor seklinde ariza kaydi dusuyor.

Baska bir ustaya gittim. Sol far altinda bulunan balansin bozulmus oldugunu soyledi.

Neyse burada pahali oldugu icin yurt disindan getirttim 150 avroya. Taktik. Sola donuste yine o uyariyi veriyor.

Simdi..

1. İlk bastaki aydinlatma sorunum devam ediyor.

2. Sola donuste ariza kaydi veriyor. Kontagi kapatip acinca siliniyor. Farlar acikken saga donuste tekrarliyor. ( saga donesim kalmadi)

3. Komple yeni far mi almaliyim. Alirsam en uygun 2006 model passat higline icin nerede bulurum.

4. Forumu incedim. Mercek degisiminden soz edilmekte. Mercegi degistirmem yeterli Olurmu olur ise mercegi nereden bulurum

5. Yeterli olur ise bunu yapabilecek kayseri cevresinde denediginiz ve netice aldiginiz usta Varmi?

Bu sorunu cozemez isem araci satacam. Bi derece canim sikildi. Tampon soktur taktir yalama oldu. Yardimci olabilirseniz sevinirim..

Donusler komple saga olacak. Sinirden yazarken sagi solu sasirdim artik.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.877
Selçuk Keleş

Cam açıldıktan sonra eskisi kadar sağlam kapatılamazsa diye endişe ediyorum. Bu konuda bir risk var mı acaba? Siz Ankara' da mı yaşıyorsunuz Oktay hocam, Ankara' ya yolum düşerse irtibat kurayım.

Bir de şu anda xenon lu kullanıyorum, arıza ışığı yanmıyor ama bir sıkıntı olur mu acaba halojenlerle devam edin demenizin sebebi nedir?

O xenon kitlerle ne yaparsanız yapın bir tarafı düzelirken başka tarafında arıza çıkar. Bu nedenle çakma kitlerle ilgili durumları bu forumda tartışmıyoruz.

Far icini kayseride bir ustaya temizlettim. Sikayetim farlarin aydinlatmamasi idi. Temizleme isleminden yeterli sonuc alamadigim gibi arac ile sola donuslerde afs fonksiyonlarin calismiyor seklinde ariza kaydi dusuyor.

Baska bir ustaya gittim. Sol far altinda bulunan balansin bozulmus oldugunu soyledi.

Neyse burada pahali oldugu icin yurt disindan getirttim 150 avroya. Taktik. Sola donuste yine o uyariyi veriyor.

Simdi..

1. İlk bastaki aydinlatma sorunum devam ediyor.

2. Sola donuste ariza kaydi veriyor. Kontagi kapatip acinca siliniyor. Farlar acikken saga donuste tekrarliyor. ( saga donesim kalmadi)

3. Komple yeni far mi almaliyim. Alirsam en uygun 2006 model passat higline icin nerede bulurum.

4. Forumu incedim. Mercek degisiminden soz edilmekte. Mercegi degistirmem yeterli Olurmu olur ise mercegi nereden bulurum

5. Yeterli olur ise bunu yapabilecek kayseri cevresinde denediginiz ve netice aldiginiz usta Varmi?

Bu sorunu cozemez isem araci satacam. Bi derece canim sikildi. Tampon soktur taktir yalama oldu. Yardimci olabilirseniz sevinirim..

Donusler komple saga olacak. Sinirden yazarken sagi solu sasirdim artik.

İçerideki merceği çeviren motorun bağlantıları kontrol edildi mi ?

İletiyi paylaş

Cem Atakan    0
Cem Atakan

Hocam her bir tarafina baktiklarini soylediler. Ama ilk isim sabah tavsiyenize uyarak bunu kontrol ettirmek olacak. Yardimci olurmu bilmiyorum ama araci calistirinca sag, sol, yukari asagi yapip kendince belirli bir seviyeye geliyor.

Ancak ana sorunum isiginin duzgunce yolu aydinlatmamasi. Farlar yaninca isik dagilmakta. Yaklasik 8 ay once orginal ampullerini almistim servisten ama degisen birsey olmadi

Hocam her bir tarafina baktiklarini soylediler. Ama ilk isim sabah tavsiyenize uyarak bunu kontrol ettirmek olacak. Yardimci olurmu bilmiyorum ama araci calistirinca sag, sol, yukari asagi yapip kendince belirli bir seviyeye geliyor.

Ancak ana sorunum isiginin duzgunce yolu aydinlatmamasi. Farlar yaninca isik dagilmakta. Yaklasik 8 ay once orginal ampullerini almistim servisten ama degisen birsey olmadi

Hocam ayricabu isi yapiyorsaniz seyahat engelim yok. Kayseriye yakinsaniz ziyaret etmek isterim. Forumda yeniyim daha. Cahilligime bagislayin...

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.613
Oktay Toker

Konya'dan bir arkadaşımızın Passat aracı için highline far temini sonrasında kendi temin ettiği Hella intemo bi-xenon,gen5 balast,d1s xenon takımı montajı,park bölümü için 12 li lens gurubu kullanarak gündüz farı ve sinyal özelliği katılarak geçen yıl yapmak kısmet olmuştu.Paylaşım bu günlere kısmetmiş.

Gündüz farı tetik kablosunu bağlanmadığı için,elektirkçilere elletmem diyerek halen park modunda kullanıyor.Kısmetse ilerde paylaşacağım başka bir çalışma için montaj yaparken aradan çıkaracağız.

4880.jpg

5077.jpg

5079.jpg

5084.jpg

5687.jpg

5690.jpg

5691.jpg

5724.jpg

5725.jpg

5742.jpg

5744.jpg

5758.jpg

5762.jpg

5804.jpg

4735.jpg

4736.jpg

Orijinal tampon sinyal bölümüne,Toyota 3 lü gündüz farı lensleri ile gündüz farı ve sinyal,aynalara sinyal ledleri ilaveside yapıldı.

4739.jpg

4741.jpg

00200.jpg

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.613
Oktay Toker

Passat 2010 makyajlı model imiş.Şu an epeycede fazlası ile makyajlı hale gelmiş.Yakında stop modeliylede makyaja devam.Far Videosu.

https://youtu.be/Ugny_-ndzsk

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.877
Selçuk Keleş

Sadece park/gündüz farı kalsa daha iyiydi, sinyal iyi durmamış malesef. Çalışma güzel, tebrikler.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Harun Türker    0
Harun Türker

oncelıkle sa foruma yenı katıldım ve acil olarak yardımcı olabilirseniz cok sevinirim benim passat 2007 aracımı 2 gun once samsundan aldım gelirken devamlı sol kısa xenon kesti ama giderken dahil komple kapatınca tekrar yanıyor uzunları yakınca kestigini anladım ne yapmam geekir yoksa ampul saglam yuzde yuz eminim

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.690
Mahmut Akbulut

Harun bey hoş geldiniz :flowers:

Aracınız hayırlı olsun , passat B6 larda iki farklı far tipi var mercekli xenon ve mercekli halojen . Sizinki si hangisi bunu bilmiyoruz.

Varsayımla gidelim ;

Mercekli xenon ise : Ampul ve balastın bozulma ihtimali var bunu anlamanın en kısa yolu sağlam fardaki ampulü bozuk olanla yer değiştirip kontrol etmek . Böylece arızalı olan ampül yada balast ortaya çıkar...

Mercekli halojen ise : Ve buna çakma xenon takılmışsa ki ben öyle olduğunu düşünüyorum , bu sorunuza forum kuralları gereği cevap veremiyoruz ...

• Beğen 3

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Öncelikle orjinal mercekli xenon var mı diye sormak lazım bu durumda. 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hüseyin Semizark    0
Hüseyin Semizark

Merhabalar. Aracım 2007 Model Passat Highline model, farlarım AFL far (sağa sola ve yukarı aşağıya hareket edebilen).

Ancak akşamları farlarım neredeyse yok gibi. Hiç aydınlatmıyor.

Bu haliyle farlarımın duvar görüntüsünü gönderiyorum. (Duvar resimleri kaç metreden çekilmiş olması gerekirdi bilemiyorum, bunlar en fazla 3 metre uzaklıktadır)

Sorunun ne olduğunu ve ne yapmam gerektiğini bilen abilerimin tavsiyelerini bekliyorum. Herkese iyi çalışmalar iyi günler dilerim.

P_20191211_215627.jpg

P_20191211_215647.jpg

P_20191211_215706_LL.jpg

P_20191211_215711_LL.jpg

tarihinde Hüseyin Semizark tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.613
Oktay Toker

10 metre civarında durum daha net anlaşılacaktır.

Kronik mercek ve far içi islenmesi diyebiliriz.Xenonlar ile oynamayınız..

Ehil elde farlar açılarak mercek içi kontrolü ve duruma göre müdahale edilerek temizliği yapılmalı. 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap