• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, homojen dağılmayan ışığı nedeniyle diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta, yüksek renk sıcaklığı nedeniyle göz hassasiyetini azaltmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır.
      Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Tolga Polat

VW Passat B6 (2005-2010) Bi-xenon

Recommended Posts

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı

Anladığım kadarıyla siz sadece Bi-Xenon'u koddan açtınız o kadar değilmi ? Benim bildiğim kadarıyla bu yeterli olmuyor. Yeni yaktığınız far grubu üzerindeki unitenin araca tanıtılması gerekiyor. Dikkat ederseniz resimde 12 nolu satırdada bundan bahsediyor.

Diğer bir husus ise araç yükseklik sensörleri olmadan bunu yapamayacağınızı düşünüyorum. Yükseklik sensörleri Bi-xenon 'un bir parçası olarak geçiyor. Sensörler takıldıktan sonra VAG cihazından sensör bilgileri okunuyor sonrasındada far ayarı yapılıyor. Bende sizin gibi sensörler felan uğraşmak istemiyordum ancak mecbur kaldım :)

Farları açtığınızda merceğin aşağı yukarı hareket etmesi ve sonrasında sabitlemesi gerekiyor. Şstanbulda bu işle uğraşan firmanın dediğine göre 40 Km /h 'a kadar Cornering Light , 40 'tan sonra ise dinamık aydınlatma yani mercek direksiyon istikametine dönmeye başlıyormuş.

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı
az önce bi arkadaşım geldi bmw 3 seri aracına xdrive monte ettirmiş( kompe ön konsol değişimi)

laf açılmışken ustanın telefonunu aldım bu işlemi orası yapabiliyor (bütün vag gurubu araçları)

maslak bosch car service.

Arkadaşımız sanırım Trabzonda. Şstanbulda olsa gideceği adres belli zaten " Ender Elektronik " .

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı
ankara yazıyor o yüzden yakın diye söyledim.

ender elektronik benim şu 5 tl ye m

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı
haklısınız tabiki temiz işcilik özen her zaman önce gelir ama ilk gittiğimde bana öyle bi söyledilerki açıkcası ilk izlenimlerim kötü oldu.

Bir şey diyemem tabiki ilk izlemininiz kötü olabilir. Ancak burası işçilik kalitesiyle aldığı ücreti sonuna kadar hak eden bir yerdir. Türkiyedeki bir çok servis fiyatı 4000-5000 TL arasındaki gösterge panellerini vs buraya tamire gönderiyor. Demek istediğim yetkili serviste eleman size " Bu Bi-Xenon orjinal değil " vs vs dese problem çıkarsa xxxx Elektronikte ( Reklam yapmış olmayalım )taktırdım demeniz yeterli olur desem abartmış olmam.

İletiyi paylaş

Niyazi İlhan    0
Niyazi İlhan
Aksine 100-150 TL lik bir iş içinde benden ücret dahi almadı. Bahsettiğiniz şey başka bir konu. VW,Audi,Seat,Skoda üzerine en bilgili ve tecrübeli yer burasıdır. Eğer eleman eline beyaz bir eldiven giyip aracınızla çalışıyorsa yada tamponu yere koymadan önce altına bir battaniye seriyorsa benim açımdan olay tamamdır.

Evet gerçekten Recep beyin dediklerine katılıyorum.Ender elektronikten Metin bey gerçekten çokkaliteli ve çok bilgili bir insan.Metin bey sağolsun 1 haftadır bilgisayarıma uzaktan bağlantı yapıp vagcom aracılığıyla Trabzondaki aracıma bağlanıyor ve sorunu çözmeye çalışıyor.Her akşam 5-6 gibi arıyorum ve yaklaşık 1 saatini bana harcıyor ve onun karşılığında hiçbir ücret talep etmiyor.Metin beyin bu olayı çözeceğine inanıyorum ama işte mesafe uzak olunca bazı şeyler kısıtlı oluyor.Metin bey aracımdaki cornering light özelliğini açtı fakat bu durumda sisler çalışmadı,sisi aktifleyincede cornering light özelliği kayboldu.Metin beyin önerisi arabayı yetkili serviste tekrar kodlama yaptırıp sıfırdan özellikleri kontrol edelim dedi.Vw yetkili servisteki arkadaşlarda fabrika çıkışlı bixenon bir VW CC yi servise çağırıp ondaki kodlamaları alıp benim arabaya işleyeceğiz,birde bunu deneyelim bakalım dedik.Bu durumu metin beye bildirdim ve ondanda onayı aldım,şimdi servise kodlamanın gelmesini bekliyorum.ilginize teşekkürler...

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    37
Hüseyin Hoca
Eğer eleman eline beyaz bir eldiven giyip aracınızla çalışıyorsa yada tamponu yere koymadan önce altına bir battaniye seriyorsa benim açımdan olay tamamdır.

Burası gerçekten önemli. Gönül rahatlığı ile buraya araç teslim edilir.

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı
Evet gerçekten Recep beyin dediklerine katılıyorum.Ender elektronikten Metin bey gerçekten çokkaliteli ve çok bilgili bir insan.Metin bey sağolsun 1 haftadır bilgisayarıma uzaktan bağlantı yapıp vagcom aracılığıyla Trabzondaki aracıma bağlanıyor ve sorunu çözmeye çalışıyor.Her akşam 5-6 gibi arıyorum ve yaklaşık 1 saatini bana harcıyor ve onun karşılığında hiçbir ücret talep etmiyor.Metin beyin bu olayı çözeceğine inanıyorum ama işte mesafe uzak olunca bazı şeyler kısıtlı oluyor.Metin bey aracımdaki cornering light özelliğini açtı fakat bu durumda sisler çalışmadı,sisi aktifleyincede cornering light özelliği kayboldu.Metin beyin önerisi arabayı yetkili serviste tekrar kodlama yaptırıp sıfırdan özellikleri kontrol edelim dedi.Vw yetkili servisteki arkadaşlarda fabrika çıkışlı bixenon bir VW CC yi servise çağırıp ondaki kodlamaları alıp benim arabaya işleyeceğiz,birde bunu deneyelim bakalım dedik.Bu durumu metin beye bildirdim ve ondanda onayı aldım,şimdi servise kodlamanın gelmesini bekliyorum.ilginize teşekkürler...

Şnşallah başka şeye gerek kalmadan hallolur işiniz.

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı

Varmı bir gelişme ??

İletiyi paylaş

Niyazi İlhan    0
Niyazi İlhan
Varmı bir gelişme ??

Recep bey evet gelişme var,2 günümü aldı yine ama sonunda çözdük:)Aracın eski halogenli ve şimdiki bixenonlu halinin tüm elektrik şemasını temin ettik. bixenon un Halogen den farkı; bixenonda bütün ampulleri balast kontrol ediyor,yani bütün uyarıları balast tetiklediği için cornering light özelliğinin olduğu kısımda balastın içinden gidiyor ve ona hiçbir müdehale yapamıyoruz.bizde arabadan cornering light özelliğinin olduğu kabloyu elektrik şemasından bulup tespit ettik,orjinal vw soketlerini satın aldım ve onlarla bixenon fardaki cornering light ampulüne direkt bağlantı yaptık.Bu durumda direksiyonu çevirince cornering light ampulü aktif olarak yanmaya başladı ve araçtaki arıza lambasıda silinmiş oldu.yani sorun artık bu şekilde çözülmüş oldu.ilginize ve yardımlarına çok teşekkürler arkadaşlar,sizlerle bir sorunu daha çözmeyi başardık :rolleyes:

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    37
Hüseyin Hoca

Eski ve yeni fotolar varmı?

İletiyi paylaş

Niyazi İlhan    0
Niyazi İlhan
Eski ve yeni fotolar varmı?

En yakın zamanda foto koyacagım...

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı

Karşınızda bitmiş haliyle Bi-Xenon larım.

VW Adaptive Front Lighting System (AFS) + Cornering Light

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    37
Hüseyin Hoca

Çok güzel ne denilebilir ki.

Uzaktan görüntüsü varmı?

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    608
Mehmet Özyürek

Çok güzel çalışıyor... Güle güle kullanın..

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı
Çok güzel ne denilebilir ki.

Uzaktan görüntüsü varmı?

Tşk. Uzaktan çekmedim. Henüz manuel olan far ayarını yaptırmadım. Ondan sonra çekerim .

Çok güzel çalışıyor... Güle güle kullanın..

Tşk :)

tarihinde Recep Yaz?c? tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.877
Selçuk Keleş

Güle güle kullan. Kameraya yer bulmak zor, öne koysan xenon yana koysan afs'nin ışığını yiyecek :)

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı
Güle güle kullan. Kameraya yer bulmak zor, öne koysan xenon yana koysan afs'nin ışığını yiyecek :)

Sağol Tşk. Şkisinin arasında kör bir yer bulunur belki :)

İletiyi paylaş

Galip Kandemir    26
Galip Kandemir

Aracımın farları içten kirlenmiş vaziyette.Far camlarını sökmüşken mercekleride bi xenon yapayım diyorum.

Düşünüdüğüm mercek modeli Hella d2s modelı.sanırım bunlarda eski ve yeni olmak üzere ikiye ayrılmış.

sizce hangisi daha uygun olur.performansı hangisinin daha iyidir.yada hella yı bırak sunu al diyebileceğiniz bir marka varmıdır.

işçilik hariç mercek,banlans ampul olarak bana yaklaşık olarak neye maal olur.

Elinde temiz d2s hella marka mercek takımı aramaktayım.elinde olan değerli form üyelerinden yardım rica ediyorum

lzkLEB.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.877
Selçuk Keleş

Aracımın farları içten kirlenmiş vaziyette.Far camlarını sökmüşken mercekleride bi xenon yapayım diyorum.

Düşünüdüğüm mercek modeli Hella d2s modelı.sanırım bunlarda eski ve yeni olmak üzere ikiye ayrılmış.

sizce hangisi daha uygun olur.performansı hangisinin daha iyidir.yada hella yı bırak sunu al diyebileceğiniz bir marka varmıdır.

işçilik hariç mercek,banlans ampul olarak bana yaklaşık olarak neye maal olur.

Elinde temiz d2s hella marka mercek takımı aramaktayım.elinde olan değerli form üyelerinden yardım rica ediyorum

Hella'dan memnun olmayan kimse var mıdır bilemiyorum, yeni hella mercek alacaksan D1S ampul ve balast ile kullanmanı önerebilirim. Çıkma olarak toplarsan en az 600 liraya malolur. Bende mercek yok ancak satılık 2 adet kullanılmış hella d2s balast, 1 tane de osram d2s 4300K ampul var.

İletiyi paylaş

Galip Kandemir    26
Galip Kandemir

Aracin üzerinden çıkan valeo.

Kesip bicmeden en sağlıklı hangisini takabilirim.fd7072151f7105a1545999f66601b86c.jpg

ee2880eb07a64de171d1521ad7abc7a4.jpg

tarihinde Galip Kandemir tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.690
Mahmut Akbulut

Yeni Hella ile ölçüleri aynı çok uğraştırmaz diye düşünüyorum ama el beceriniz ve tecrübeniz nasıldır bilmiyoruz...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.877
Selçuk Keleş

Kesip biçmeden olması imkansız. :) Merceklerin ölçüleri çok farklı değil, arka kısmında mesafe var mı bu önemli.

İletiyi paylaş

Galip Kandemir    26
Galip Kandemir

Güzel olmuş eline sağlık :)

bir kaç ufak dokus daha yapmam gerekiyor çalısmaalar bu yönde

lzkLEB.jpg

Farları yıkadım temiz oldu ama iç kromlarda atmalar oldu.bende farları sökmekten başka çare bulamadım.sokmusken far karartmada yaptım.çıkan Mercekler valeo iç yansiticida atmalar olmuştu.en son fotolarda görünen mercek içerisindeki isik park lambalarinin mercek içerisinde yanmasını istememdendir bu nedenle alt kısmına led yerlestirdim.

c255894799a0deba6cf3eb98783da002.jpg

6bd4d2fc79f1feaca18492f484651eaa.jpg

8639330405cbe8b011c075f6b3398724.jpg94de44a92912bbd2daaafddd322f7ffa.jpgae74f379810743872a49e73b0640a52f.jpg6f8a0a3d8124b17da03d159de03aebaa.jpgeb2fc1e9860dcc34df3d309fc18347e6.jpg76a6fa79f3705fa4c6d3577f05b00e7d.jpg2d96b511f1ea8cfccb7905d7a9619eda.jpg825eebd84cec092f7b2965be62811167.jpgd63fb1baf1bbf3755190eeb4b1204cae.jpg

sonra içime sınmedı helojen mercekle takmak gittim hella d2s yeni tip 1 takım mercek aldım.ufak bır tadılatla bunları yerlestırıp ve bır kac boay ıslemınden sonra kapatmayı dusunuyorum

VyV25Z.jpg

nG7YPV.jpg

arkası pek yakında

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Galip Kandemir    26
Galip Kandemir

Kesip biçmeden olması imkansız. :) Merceklerin ölçüleri çok farklı değil, arka kısmında mesafe var mı bu önemli.

farları kararttım sınyal kısmındakı nıkelaj olanyerıde yanmaz kırmızı boya ıle boyadım.yeni tip sıfır ayarında hella merceklerimi aldım.fakat mercek canagının sabitleme vıdaları kasaya kucuk geldı.bunun ıcın mercegı oraya sabıtlemem bıraz sıkıntılı olacak gıbı.bu konuda yardımızı rıca edıyorum

birde bu mercege en saglıklı yaptıgıma deyecek cınsten ampul ve balans ne onerirsiniz..

825eebd84cec092f7b2965be62811167.jpg

d63fb1baf1bbf3755190eeb4b1204cae.jpg

almıs oldugum hella d2s yeni tip mercekler

VyV25Z.jpg

nG7YPV.jpg

İletiyi paylaş

Gökhan Tongay    186
Gökhan Tongay

Ne gibi vida sorunu yaşadınız ? vidanın boyutunu değiştirmek çözüm olamaz mı ?

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap