• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, homojen dağılmayan ışığı nedeniyle diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta, yüksek renk sıcaklığı nedeniyle göz hassasiyetini azaltmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır.
      Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Tolga Polat

VW Passat B6 (2005-2010) Bi-xenon

Recommended Posts

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı

Ani bir kararla bende BI-Xenon landım. Sabah 09:00 dan bu yana far değişimi ile uğraşıyorum. Olmadık problemler nedeniyle akşam 18:00 de bitti işim. Far üzerinde viraj aydınlatması ve yükseklik ayarı mevcut. Bunların aktif olabilmesi için far içindeki kontrol unitesi dışında ayrıca bir modüle ihtiyaç var. Şu an sadece uzun-kısa olarak kullanıyorum. Montaj sonrasında Kadosanda Eşref otoya gidip yar ayarını güzelce yaptırdım. Bilenler vardır Eşref oto denilen yer Muayene istasyonlarındaki Far ayar cihazını kullanan bir işletme. Mevcut resimlerde firma ismi görünüyor. Reklama giriyorsa MOD arkadaşlar kaldıracaktır sanırım.

big_3043493759d.jpg

big_30434937ywk.jpg

big_30434937gi8.jpg

big_30434937adr.jpg

tarihinde Recep Yaz?c? tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Lokman Ceritlioğlu    141
Lokman Ceritlioğlu

Hayırlı olsun. kullanım sonrası farkları yazarsınız artık :flowers:

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    37
Hüseyin Hoca

Hayırlı olsun. Far değişimi ile uğraşıyorum demişsiniz. Biraz detay verirmisiniz. Farlara ne gibi işlemler yaptınız?

tarihinde H tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı
Hayırlı olsun. Far değişimi ile uğraşıyorum demişsiniz. Biraz detay verirmisiniz. Farları yenimi aldınız, kendi falarınz mı, far altınn ledmi döşendi vs. vs.

Comfort donanımında mercek + halojen olarak geliyor. Yaklaşık 1 ay kadar önce MTEC kitle xenon'a dönüştürmüştüm. Sonrasında far gurubunu komple değiştirdim. Uğraşmak derken ; viraj dönüşlerini ilk önce araç ECU sundan kodlayarak yapmaya çalıştık ancak olmadı Almanya ile mail vs trafiğinden sonra benim şasemde bunun sadece kod la aktif edilemeyeceği bilgisini aldık. Yükseklik ayarı + Viraj dönüşü için araç üzerine bir unite takmak gerekiyor. Unite içinde sol ön ve sağ arka teker tarafına takılan yükseklik algılıyıcılarıda dahil. Son olarakta dar ayar için Eşref otoya gittim ancak sol farda oadaklama problemi çıkınca tamponu bir kezde orada indirmek durumunda kaldık. Ampul tam olarak oturmamıştı. O düzeltilip far ayarı tekrar yapıldı. Tek bir far üzerinde toplam 4 adet ampul mevcut. Bunlardan biri D1S , bir park ve 2 adette halojen viraj dönüşü için.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.613
Oktay Toker

recep usta iyi günlerde kullan. :flowers:

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı
recep usta iyi günlerde kullan. :flowers:

Eyvallah Oktay Usta.. Tşk.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.613
Oktay Toker

bu yükseklik algılayıcıları için hazır yeri mevcutmu aracında baktınmı?ve bu ihtiyac duyulan parçalar bulunuyormu?

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı
bu yükseklik algılayıcıları için hazır yeri mevcutmu aracında baktınmı?ve bu ihtiyac duyulan parçalar bulunuyormu?

Şasede montaj için yerleri var. Şase anlamında araçlar aynı olduğu için problem yok. Algılıyıcılar unite ile birlikte geliyor. Bir kolu salıncakta bir mekanizma. Araç nip kalktıkça bu kol hareket ederek veri bildiriyor.

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    37
Hüseyin Hoca

Kullandıkça bu kadar uğraşmaya değiyor. Zamanında transit'te bi-xenon için dünya kadar vaktimi ve paramı yemişti. :) Gece ve gündüz resimlerini bekliyoruz.

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı
benimki kadar uğraştığını sanmıyorm bendeki sorunlar diz boyu :D illahlah ettiğim anda yarımıma ahmet koştu :)

ilk sorun aracın soketleri uymadı

sonra uydurduk bu sefer mercek fabirika çıkışlı yan takılmış

sonra araca xenon uymadı sellektörde kırpıyordu sürekli

sonra selenoid problemi

sonrasında ampul

sonrasında odaklanma

şimdi ise yükseklik ayarında sorun var :) neyseki açtım farların kapaklarını motorundaki kablolarla oynadım ve içerideki düğmeye ordan tek tek kablo çektim ancak öyle halledebildim yükseklik ayaırını :)

Valla bu kadar problem çıkarmadı. Benim araçta soketler için vw kablo kiti var.Onu taktık

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.877
Selçuk Keleş

Güle güle kullan bu ani kararın nedeni ne acaba ? :) Megane'da da bixenon yoktu, önceki farın performansı iyi değil miydi ?

Bu farda valeonun 6. jen. balastı kullanılmış, sabit viraj farını aktive edebildiniz mi peki ? Dinamik olanı biraz uğraştırır hatta nerdeyse imkansızdır, kontrol ünitesi balasttan mı elektrik alıyor ?

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı
Güle güle kullan bu ani kararın nedeni ne acaba ? :) Megane'da da bixenon yoktu, önceki farın performansı iyi değil miydi ?Bu farda valeonun 6. jen. balastı kullanılmış, sabit viraj farını aktive edebildiniz mi peki ? Dinamik olanı biraz uğraştırır hatta nerdeyse imkansızdır, kontrol ünitesi balasttan mı elektrik alıyor ?
Tamamen duygusal :) Megane de orjinal xenon vardı. Eski halogenlerin aydınlatma performansı uzun süre Xenon kullanan biri için doğal olarak çok yetersiz kalıyor.En azından benim için böyle. Daha öncede bahsettiğim gibi halojenleri Xenon'a dönüştürmüştüm ancak işık şiddeti anlamında çok iyi olmasına rağmen garip bir desen çıktı ortaya. Bu tip konulardada biraz takınlıtı olduğum için komple değiştirdim. Mevcut farın içinde 2 adet unite var. Elektriği kim nerden alıyor tam olarak incelemiş değilim. Sabit viraj Tiguan , Golf gibi araçlarda ek bir uniteye gerek duymadan far yükseklik ayarından bağımsız sadece kodlama ile aktif edilebiliyor. Bunun nedeni ise ECU unitesinin değişmiş olması. Ancak B6 passatlarda halen ilk çıktığındaki ECU kullanılıyormuş. Benim araçta kodlama ile aktif edemeyince Almanyadaki ilgiliden yardım istedi ( Montajı yapan kişi ) bir kaç mail den sonra denendi ama olmadı. Sonrasında Viraj ve yükseklik için bir modül ihtiyacı doğdu.Ayrıca araçta Xenon'a geçebilmek için sadece farın değişmeside yetmiyor. Kod üzerinden Xenon'u aktif etmek gerekiyor.Yani halogeni çıkar bi-xenon tak yok :) Bununla birlikte farla birlikte gelen bir ara kablo far. Bu ara kabloda sağ ve sol için olmak üzere 2 adet kablo kabin içinde direksiyonun altında bir sokete takılıyor. Sanırım bu iki kabloda kontrol unitesi için data kablosu olsa gerek. tarihinde Recep Yaz?c? tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir

Off..Şçim karadı okurken bile..Ne güzel eskiden al yeni tip farı tak gitsindi.Şu hale bak yahu. Biraz daha zaman ilerlesin şöyle bir konuda açılır; Farlarımı xenone çeviricem.Hangi aracı tercih edeyim :)

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı

Resimler ,

BI-Xenon Uzun

PB034657.JPG

BI-Xenon Kısa

PB034658.JPG

Park

PB034660.JPG

Mercek

PB044661.JPG

Cornering Light

PB044662.JPG

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.613
Oktay Toker

iyi günlerde kullan gayet güzel olmuş.mercek büyüklügü gayet iyi.iyi işçilik çıkarmışsın.diger opsiyonlarıda halledersen oo tadından yenmez.

birde sizin aracın üst modeli olabilir belki tam farın kenarlarında dipte h3 benzeri ampul var o ne için kullanılıyor çözemedim uzun far ampulü gibi boşta önü açık ama dipte duruyor.

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı
iyi günlerde kullan gayet güzel olmuş.mercek büyüklügü gayet iyi.iyi işçilik çıkarmışsın.diger opsiyonlarıda halledersen oo tadından yenmez.

birde sizin aracın üst modeli olabilir belki tam farın kenarlarında dipte h3 benzeri ampul var o ne için kullanılıyor çözemedim uzun far ampulü gibi boşta önü açık ama dipte duruyor.

Tşk.

Oda olsa olsa viraj aydınlatmadır sanırım.

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir

Recep viraj aydınlatman çalışmıyorsa uzunlara paralel yapsana.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.877
Selçuk Keleş

Güzel, güle güle kullan.

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı
Recep viraj aydınlatman çalışmıyorsa uzunlara paralel yapsana.
Orjinali gibi halledeceğim. NonStandart bağlantıya gerek kalmayacak umarım :(
Güzel, güle güle kullan.
Tşk Selçuk.

İletiyi paylaş

Volkan Öztürk    0
Volkan Öztürk

Merhaba..

Passat marka aracımızda h7 xenon takılı.. Aracın üstünde 3 yıl civarı o far kullanılmış durumda fakat farlar önümüzü aydınlatmıyor.. Öndeki aracın tamponunu bile aydınlatmaz duruma geldi..

Xenonlarda bi sorun var dedik.. Gittik yeni xenonlar yeni beyin vs. takarak test ettik yine ölü gibi yanıyor.. Akü desek yeni değişti sıfır akü daha..

Neden kaynaklanıyor olabilir bu sorun acaba ?

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

ampullerin yandigindan eminseniz, mercek problemidir. mercek cami yahut yansiticisi islenme-kararma yapmistir. mumkunse temizlik yapilmali yoksa mercek degisimi gerekir.

tarihinde Muhammed And? tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.877
Selçuk Keleş

Bir duvarın 10 metre gerisinden farlarınızı yakıp ışık deseninin fotoğrafını gönderin ona göre yorum yapabiliriz. Mercekler islenmiş gibi görünüyor ama yanlış tipte xenon ampul takılmış bile olma ihtimali var.

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

passat farından valeo h7 mercek çıkarıyorum. diyebilirimki %95 oranında mercekler hep temiz çıkıyor. kaldıki farlar 3 senelik demişiniz. 3 senede bu derece önünüzü göremeyecek kadar kararması mümkün değil. Hemde xenon kit kullanıyorsunuz. Demekki halojen ampul takılı olsa farı yaktığınızı farketmeyeceksiniz. Başka bir noktada sorun var gibi ama mercekten başka ihtimalde kalmamış.

Farlara başka bir işlem yapıldımı?

tarihinde Ahmet Kasapo?lu tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Niyazi İlhan    0
Niyazi İlhan

Arkadaşlar herkese merhaba.2010 model Passat CC sahibiyim.Şuanda aracımın üzerinde orjinal merceksiz farları var ve bu yüzden xenon kit takamıyordum,bugün elime CC nin orjinal bixenon mercekli farları geçti ve bu mercekli farlara xenon kit taktırmak istiyorum.Elimde sadece mercekli bixenon farlar var,balast veya ampul falan yok.bende bu farları sadece merceklerinden dolayı kullanmak istiyorum,yani diğer özellikleri önemli değil.Sizce hangi kiti takmalıyım bu yeni farlara(mtec,philips gibi)?Ben 6000K ampul takmak istiyorum,peki h7 mi takmalıyım yoksa d2s mi?yani orjınal bixenon merceğe mecburi d2s,d1s mi yoksa h7 ampulmü takmalıyım?yardımcı olursanız çok memnun olurum.teşekkürler

İletiyi paylaş

Mustafa Yılmaz    0
Mustafa Yılmaz
gönderildi (düzenlendi)
Arkadaşlar herkese merhaba.2010 model Passat CC sahibiyim.Şuanda aracımın üzerinde orjinal merceksiz farları var ve bu yüzden xenon kit takamıyordum,bugün elime CC nin orjinal bixenon mercekli farları geçti ve bu mercekli farlara xenon kit taktırmak istiyorum.Elimde sadece mercekli bixenon farlar var,balast veya ampul falan yok.bende bu farları sadece merceklerinden dolayı kullanmak istiyorum,yani diğer özellikleri önemli değil.Sizce hangi kiti takmalıyım bu yeni farlara(mtec,philips gibi)?Ben 6000K ampul takmak istiyorum,peki h7 mi takmalıyım yoksa d2s mi?yani orjınal bixenon merceğe mecburi d2s,d1s mi yoksa h7 ampulmü takmalıyım?yardımcı olursanız çok memnun olurum.teşekkürler

orjinal bi-xenon ise far orjinal ballastını takıp kullanın

tarihinde Mustafa Y?lmaz tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap