İçeriğe Yönlendir
Erdem Manisalı

Alarm - Kadran Aydınlatması Sorunsalı

Recommended Posts

Erdem Manisalı

2000 model Toyota corolla aracımda orijinal alarm var. Bu alarmların hepsinde ise uyarı ışıkları olarak sinyaller yerine park aydınlatması sistemi ve tavan aydınlatması seçilmiş. Bunun sonucu olarak aracımın tavan lambası, parkları ve doğal olarak ta gösterge aydınlatmaları araca kumandadan her müdahale edişimde yanıp sönüyor. Plazma kadranları taktıktan sonra bu aklımı meşgul etmeye başladı. Şimdi sorun şöyle. Aracımı açtığımda parklar gösterge aydınlatmaları ve tavan lambası 3 kez yanıp sönüyor ve sonra 30 sn boyunca yanık kalıyor. Her kilitlemem de de 1 defa yanıp sönüyor. Araç bulma fonksiyonunu devreye soktuğumda ise ilkinde 3 kez daha sonraki her basışımda ise 6 şar kez yanıp sönüyor. Alarm çalmaya başladığında ise artık ne zaman kapatırsanız o zaman.... Kadranların elektriğini yine kadran aydınlatmasından çektiğim elektrikten aldım. Şimdi gelelim asıl soruma bi zamanlama rölesi gibi bişiy bulabilirmiyim. Mesela 5 sn boyunca elektrik geldikten sonra devreye sokacak bişiy lazım. Böyle bir şey varsa bunu sadace plazma kadaranlarımın elektrik tesisatına bağlayarak gecikmeli yanmasını sağlayabilirim. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olun lütfen. Bu kadranların dayanıklılığı nedir bilmiyorum ondan bu kadar titizleniyorum...

DSCN2123.jpg

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu

plazma kadran dediğinizi tam anlayamadım. bunların aydınlatması ne kullanılarak yapılıyor?

eğer ledse hiç dert etmenize gerek yok. neonsada ömürler çok uzundur gene bir sorun yaratmaz diye düşünüyorum.

gecikme röleleri mevcut onlardan bağlayabilirsini.

İletiyi paylaş

Erdem Manisalı

Evet benim kadranlar resimdeki kutusunda da electroluminescent yazıyordu ama öyle bilen pek olmadığı için plazma diye satılıyor. Bıu masıl bir malzeme dayanıklı birşey mi. Nette pek kaynak bulamadım bu malzeme hakkında. Gecikme rölelerinin çeşitleri varmı peki ?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
Evet benim kadranlar resimdeki kutusunda da electroluminescent yazıyordu ama öyle bilen pek olmadığı için plazma diye satılıyor. Bıu masıl bir malzeme dayanıklı birşey mi. Nette pek kaynak bulamadım bu malzeme hakkında. Gecikme rölelerinin çeşitleri varmı peki ?

http://www.sanel.com.tr/urunindex.asp?prod...tma_zamanrolesi

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...