• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Ahmet Kasapoğlu

BMW 5 E39'a (1995-2003) tavsiyeler - Celis Led'li stoplar

Recommended Posts

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

elinde bu stopların ledli olanlarından fazla olan varmı :good1:

1002270rf3.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.669
Selçuk Keleş

Bu stopların sarı sinyallilerini seviyorum ben, orjinal celisli olanlarından takıcaksın di mi ? Çok güzel dizayn edilmiş inanılmaz homojen bir aydınlatması var bu stopların.

post-5-1197856113.jpg

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

Evet aşağıdaki resimdeki gibi yani.

hangi açıdan bakarsanız bakın homojen mükemmel bir görüntüsü var.

bunları alıp sinyal ve fren kısımlarına kendim led yapmayı düşünüyorum fakat bu stopların çıkmasını bulma şansım yok çünkü bizim modellerde kullanmak için birde trafosu olması gerekiyor.

Yani ya orjinal hellaya 400 450 ytl para verices yada bi hayırsever bana göstericek stopları ben trafonun ne iş yaptığını anlayıp kendim evde yapıcam. farların trafosuz olanlarını alıcam.

trafosuz olarak yenisinin çifti 250 ytl ye satılıyor.

big4907306612546jnhi301wx0.jpg

big4907306612546jnhi301wx0.6b04b8d707.jpg

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu
Bu stopların sarı sinyallilerini seviyorum ben, orjinal celisli olanlarından takıcaksın di mi ? Çok güzel dizayn edilmiş inanılmaz homojen bir aydınlatması var bu stopların.

bu resimden anlıyorumki bu stoplarda park ledleri için 4 er taneden 8 led kullanılmış.

Bu beni baya sevindirdi çünkü trafonun amacını anladım sanıyorum. aracın 12v unu bu ledlere uygun şekilde 3v a indiriyor büyük ihtimalle. ama trafoyu görmeniz lazım yumruk kadar bişi.

Evet evet kesinlikle trafonun amacını anladım. O trafoların büyük olmasının sebebi içlerinde hata vermeyi engellemek için taş dirençler olması :)

tarihinde BuTcHeR tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

celis-rear-06.jpg

Yukarda gördüğünüz trafoların içinde aşağıda hellanın hata vermeyi engelleyen resistor pack lerinden olduğunu düşünüyorum. yani 200 ytl trafolara vermeden kendim taş dirençlerle halledeiblirim gibi geliyo bana.

birde şöyle bir cümle buldum ama ingilizcem iyi olmasına rağmen tam olarak ne dediğini anlayamadım.

"CELIS LED supply voltage is ~6VDC when plugged into the assemblies and ~10VDC when unplugged. All other bulbs are standard 12VDC."

resistor-packs-02.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.669
Selçuk Keleş

Bu kocaman şeyler LED'ler için mi yani :shok: Emin misin bağlantıları stopa giriyor değil mi? Yanlışlıkla ECU'yu falan sökmeyesin :) Gerçi zaten yeterince oyuncak ettin arabayı ona da bişey uydurursun :p

Cümlede "CELIS LED'ler ünitelere bağlandığı zaman 6V DC, bağlı olmadığı zaman da 10V DC ile çalışır, diğer tüm ampuller standart 12V DC'dir" diyor. Assemblies dediği şey bu cihaz herhalde. Direnç kullananlar çok sorun yaşadılar, bunun çıkması bol bulunur bence.

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

evt hella kit içerisinden bu şekilde çıkıyor bu trafolar sadece 8 er adet park ledi için. dediğim gibi çok büyük ihtimal içlerinde taş dirençler olduğu için böyle büyükler. o konuyu halledebileceğimi düşünüyorum. taş direnç dışında başka yollarda var mesela araçlarda kullanılan rölelerden yaklaşık 2 watt harcayan tipte olandan 2 tane koyarsam 4 watt hata vermemesi için yeterli olur taş direnç yerine röle koymuş olurum yani.

http://www.bmwdiy.info/celis-rear/index.html

Bunların çıkmasını bulma şansım yok çünkü çıkma olabilmesi için birisinin benim kasadan arabası olucak yeni makyajlı kasanın stoplarından trafolu olarak alıp takıcak kaza yapıcak araba perte çıkıp dağılıcak stopları satışa çıkıcak ve ben bulup alıcam :)

Cümleden bende tam olarak bunu anladım ama bi anlam veremedim. trafolar takılı değilken 10v ile çalışıyor ne demek? o zaman trafolar neden 6v a indiriyor. bu konuyu bir çözebilsem herhangi bir datasheet falan bularak gidip trafosuz olarak satın alıcam direk çiftinin yenisi 220 ytl ye falan buldum. trafolara boşuna para wermek istemiyorum.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.669
Selçuk Keleş

Trafosuz olanda aynı işlev nasıl halledilmiş acaba? Bu 6/10V hikayesi LED'lerden birinin ya da trafonun bozulması gibi bir durum için düşünülmüş olabilir mi parlaklığı etkilememesi açısından ?

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu
Trafosuz olanda aynı işlev nasıl halledilmiş acaba? Bu 6/10V hikayesi LED'lerden birinin ya da trafonun bozulması gibi bir durum için düşünülmüş olabilir mi parlaklığı etkilememesi açısından ?

trafosuz olanlarda yani makyajlı kasalarda araç kendisi ledler için gereken voltajı arka tarafa direk gönderiyor. yani far ecusu o işi hallediyor diyebiliriz.

6v ve 10v arasında çok ciddi fark var led açısında. yani 6v ile çalışan bir led devresine 10v verirsek geberir gider. gerçekten anlayamadım bu cümlenin ne anlatmak istediğini.

Acaba şu olabilirmi Celis Ledli stoplar ünitelere bağlıyken yani makyajsız kasalarda trafo ile birlikte 6V ile çalışır. üniteler bağlı değilken yani makyajlı kasalarda direk 10V ile çalışır.

ama eğer öyleyse bile neden trafolar 10V a sabitlemiyor o zaman :shok::)

İletiyi paylaş

Görkem Onat    0
Görkem Onat

6v 10v olayı gördüğüm kadarıyla celis ledler hem park hem stoplara kullanılıyor geri kalanı tamamen 12v luk standart ampul bu trafo bir pwm görevi görüp frene basıldığında 10v a çıkarıp gücü fren lambası görevi gördürüyor olmasın?aynı ledlere 6v gittiğinde malum daha sönük 10c gittiğinde çko daha parlak yanar aklıma yatan tek açıklama bu oldu ama ingilizce olarak bakıldığında o cümleden bu anlamı çıkarmakta zor :)

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu
6v 10v olayı gördüğüm kadarıyla celis ledler hem park hem stoplara kullanılıyor geri kalanı tamamen 12v luk standart ampul bu trafo bir pwm görevi görüp frene basıldığında 10v a çıkarıp gücü fren lambası görevi gördürüyor olmasın?aynı ledlere 6v gittiğinde malum daha sönük 10c gittiğinde çko daha parlak yanar aklıma yatan tek açıklama bu oldu ama ingilizce olarak bakıldığında o cümleden bu anlamı çıkarmakta zor :)

sadece parklarda led var ama ;)

frenler normal ampul

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.669
Selçuk Keleş
trafosuz olanlarda yani makyajlı kasalarda araç kendisi ledler için gereken voltajı arka tarafa direk gönderiyor. yani far ecusu o işi hallediyor diyebiliriz.

6v ve 10v arasında çok ciddi fark var led açısında. yani 6v ile çalışan bir led devresine 10v verirsek geberir gider. gerçekten anlayamadım bu cümlenin ne anlatmak istediğini.

Acaba şu olabilirmi Celis Ledli stoplar ünitelere bağlıyken yani makyajsız kasalarda trafo ile birlikte 6V ile çalışır. üniteler bağlı değilken yani makyajlı kasalarda direk 10V ile çalışır.

ama eğer öyleyse bile neden trafolar 10V a sabitlemiyor o zaman :soshelp::)

Hella'nın kataloğundan bir alıntı :

Arıza lambasını yakmaması için 2008 üçüncü çeyreğinde bir adaptör çıkaracaklarını belirtmişler.

**Note on light failure check

LED lights have a lower power consumption than conventional bulbs. When converting from bulb

to LED lighting technology, problems can occur with the light failure check function, if available.

Indicators: Since indicator checks are required by legislation, we recommend operating the lights

in combination with a vehicle electric system adapter (available from 3rd quarter 2008).

Comfort functions (not required by legislation): In some vehicles, further light functions are monitored.

Since faulty diagnosis can occur here, too, due to the lower power consumption of the

LEDs, we recommend operating the LED lights with a vehicle electric system adapter (available

from 3rd quarter 2008) in this case as well.

The functional ability of these light failure checks can only be established by the vehicle manufacturer.

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

Eveeet bugün şeytan dürttü kredi kartı limitide açılmıştı gittim sanayiye heryeri gezdim ledli stoplar için. Trafolu benim kasaya uygun hazır set olarak 550 ytl ye satılıyor. çok para stoplar için. daha doğrusu sadece led olucak diye verilmez diye düşündüm. 300 ytl ye trafosuz olarak yeni kasaların stopları satılıyor. aradım taradım biryerde elinde çıkma trafolar olduğunu buldum. oradan 300 ytl verip makyajlı kasa stoplarını ve 50 ytl yede elindeki trafoları aldım. gayet mutlu bir şekilde 550 ytl lik kiti yepyeni stoplar alarak 350 ytl ye halletmenin sevinciyle eve geldim. ama o da ne meğerse makyajlı kasa üzerindeki stoplarla benim kasaya uygun hazır kit diye satılan stoplar farklıymış. aradaki farkı kesinlikle anlayamadım. içeride bir noktada birinden 4 kablo geçiyo benim aldıklarımdan 2 kablo geçiyo. görünce ilk anda eyvah dedim para boşa gitti. hemen oturdum bi kağıda yapmam gerekenleri yazdım. öncelikle yeni stopların park giriş pinlerine 3volt verdim hiçbişi yanmadı. sonra 8 volt verdim park ledlerinin kısık yandığını farkettim. sonra 12volt verdim ve çok güzel şekilde ledler yanmaya başladı. buradan anladımki makyajlı kasadada parklar için arkaya 12volt geliyor. yani benim araçtan farklı değil. sonra arabaya indim trafolardan birini araca taktım. trafoya giriş tabiki aracın 12voltu. trafonun çıkışlarından ise 10volt var. yani trafo aracın 12 voltunu 10 volt a indiriyor. buradan anladımki park ledleri 12 değil 10 volt ile çalışıyor. fakat az önce yazmıştım park girişine 12volt verince evde çok güzel yanmıştı. şu anda araç üzerinde trafo ile takılı sağ stop ve çok kısık yanıyormuş gibi görünüyor. yani 10 volt verince kısık yanması zaten normal. gece inip bir kontrol edicem. eğer gerçekten kısık yanıyorlarsa baya bi iş yapmam gerekicek anladığım kadarıyla.

yani özetle makyajlı kasa üzerinde takılı stopla benim kasaya uygun diye satılan görüntüsü birebir aynı stop arasında ne fark var anlamadım anlamamda mümkün değil gibi. çok kafam karıştı.

"CELIS LED supply voltage is ~6VDC when plugged into the assemblies and ~10VDC when unplugged. All other bulbs are standard 12VDC."

bu cümleyi buldum internette bu konuyada daha önce yazmıştım ne demek istediğini anlayamıyorum.

şu an kesin olarak bildiğim trafolar aracın 12voltunu 10volt seviyesine indiriyor ve sabit tutuyor yani araç çalışırkende trafo çıkışı 10volt oluyor. Buradan sadece şunlar aklıma geliyor yazdıklarımı anlayan yorum yapabilen olursa sevinirim iyice karıştırdım ;)

acaba orjinal makyajlı kasaya takılan stoplar yani benim aldıklarım 12volt ile çalışıyor. benim kasaya uygun diye satılanlarsa 10 volt ile çalışıyor olabilir. bu yüzdende benim trafodan çıkan 10volt makyajlı kasa stopuna az geldiğinde kısık yanıyorlar. eğer böyleyse trafoları boşuna almış olucam kendim 12volt çıkış sağlayan bir trafo yapıcam. hadi bu kolay ama bu trafolar hata vermeyide engelliyodu bide o derdim olucak şimdi :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.669
Selçuk Keleş

Trafolarla birlikte kullan 10V olarak. Kısık olması seni yanıltmasın, 12V ile beslersen ömrü azalabilir.

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

Evet trafolarla birlikte 10 volt olarak kullanmaya karar verdim. direk takınca trafolarla zaten sorunsuz hata vermeden çalışıyor. Halen makyajsız kasalara uygun diye satılan içinde birsürü kablo ve farklı kısımlar olan farın bundan ne farkı var anlamış diilim. benimkide direk takınca çalışıyor sonuçta. montaj yaparken bi kaç delik ve yontma yapmak gerekiyor. iki tarafıda değiştirince resimleri koyucam.

Bu arada daha önce baya tartışmıştık. Trafolar araca hata verdirmemeyi daha önce benimde tahmin ettiğim gibi bildiğim taş direnç kullanarak yapıyor. trafolar 2 3 saat sonra baya ısınmış oluyor. hatta ön kısmındaki tırtıklı metal kısıma el dokunmuyor. yani içerisinden bildiğimiz 1 ytl lik taş dirençlerden var :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.669
Selçuk Keleş

Basit ama işe yarayan metodu kullanmış demek ki hella. Acaba valeo ya da AL ne tip cihazlar kullanıyor volvolara falan bakmak lazım. Stopların farkını da açmadan anlayamıycaksın gibi görünüyor. Güle güle kullan.

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

Yani normalde herkesin yaptğından farklı şekilde hallettiğim için merak ediyorum ilerde bi sorun çıkarmaz inş. diye yoksa nasılsa nasıl yani benim için önemli olan çalışması ki aynen herkesteki gibi yanıyor ledler.

Açma olayını daha elime aldığım ilk anda düşündüm çünkü bu stoplar sinyal bölümüne led koymaya çok uygun geniş 10 12 adetli 2 sıra halinde hazır led modülü direk oturucak şekilde. kesin yaparım diyordum ama malesef stopların kapatılması eritilme usülüyle yapılmış herhangi bir birleşim noktası contası falan yok direk eritilerek bütünleştirilmiş :)

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

Trafo. Ve monte etmek için kestiğim yer resimde görünüyor.

post-280-1208803751.jpg

post-280-1208803770.jpg

post-280-1208803781.jpg

post-280-1208804140.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.669
Selçuk Keleş

Sonuç resimlerini ne zaman göreceğiz ? :clapping:

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    584
Mehmet Özyürek

Acımadan kestin lemi BMW'yi...

Evet, sonuç... ?

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

Kestim valla acımadan dremelle girdim :clapping: Gece karşılaştırma resimlerini, akşam ekliyorum. şimdilik gündüz resimleri.

ilk ikisi eski stoplar. 3 ve 4 yeni stoplar...

post-280-1209049038.jpg

post-280-1209049061.jpg

post-280-1209049656.jpg

post-280-1209049675.jpg

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

Eski ve Yeni

post-280-1209063762.jpg

post-280-1209063794.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.669
Selçuk Keleş

Biraz uğraştırdı ama şık oldu güle güle kullan.

İletiyi paylaş

Sercan Keklik    2
Sercan Keklik

ben bu kadar ugraştırıcak birşey oldugunu tahmin etmiyodum ne yalan söliyim :clapping: ama nefis oldu.. M5 tamponları bekliyorum hala sabırsızlıkla.. :uuuw:

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    584
Mehmet Özyürek

Şyiki kesmişsin... :clapping:

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap