• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Murat Özbek

Hyundai Accent 2 (2000-2006) H4 farlar için xenon ve mercek

Recommended Posts

Halil Şahin    16
Halil Şahin

Nihayet çalışma bitti..Resimler biraz dengesiz oldu boyutları kusura bakmayın elimde fotograf makinası yok..sadece laptopun kamerası ve telefonum var ancak bu kadar cekebildim.. ledlerde sorun cıktı onun için aracın görüntüsünü çekemedim ledlere bagladığım regüleler bozuldu sanırım ters bağladım ;) düzeltince onları da eklerim..bu benim ilk çalışmam görüşleriniz yaptığım çalışmanın benimde içime sinmesi için çok değerli..sizce nasıl yapabilmiş miyim??

Yapım Aşamaları ve resimler..

Farı açmadan önce duvardaki izini aldım..

halojenksa.jpg

farıın camla birleştiği yerleri saç kurutma makinası ile ısıtıp tornavida yardımıyla far camını açtım..merceğin çevresi 10cm olduğu için bende far tasına 9 cm olacak sekilde oydum...bu işi demir testeresi ile yaptım kıl testere işime yaramadı köreldi :D

myphoto09060603.jpg

merceği yerleştirdim..daha önce aldığım ize göre ayarını yapıp geçici olarak sıcak silikonla sabitledim...

myphoto09060603.th.jpg

önce çelik yağıştırıcı ile kalıcı olarak sabitledim..sonra en az 4 adet vida ile sabitledim daha sonra arada kalan boşlukları sıvı conta(ısıya dayanıklı) ile doldurdum...sıvı conta kurduktan sonra 404 ün macun şeklinde çelik yapıştırıcısı var -resimlerde yeşil olan kısım- onuda son olarak uyguladıktan sonra kurumaya bıraktım..neden bu kadar sabitledin derseniz burdaki yollar yol değil sanki eşek yolu..yollar o kadar kötü ki 0 km aractan bile zangır zangır ses geliyo heryerinden..yarın bir gun düşmemesi için bu kadar yapıştırıcı ile sabitledim..

myphoto09060605.jpg

myphoto09060701.jpg

kuruma bittikten sonra merceği maskeleyip ısıya dayanıklı boya ile siyaha boyadım...

myphoto09060707.jpg

far tasını ledler için çizgi şeklinde iki adet düz kestim..ledleri yerleştirip ayaklarını paralel bir kabloya lesğileyip yine sıvı conta ile koruma yapacağım...daha önce sıcak silikon kullanıp kapattığım farımı tekrar açıp resimdeki gibi düzeltip kapattım...

myphoto09060704.jpg

tüm bu işlemler bittiğinde camı kapatıp 1-2 gün bekledim...görünüş ve son kontrol...

myphoto09060906.jpg

myphoto09060908.jpg

grnt003gps.jpg

grnt000t.jpg

otogarın zemini geldi aklıma yeni yapılmıştı zemini düzdü ve istediğim gibi de bir duvar buldum...aracı önce en az 20m uzağa çektim...farlardan biri asagı biri yukarı bakıyordu :D) evde ayar vidalarını kontrol etmiştim sanırım fazla oynamışım :D

grnt011v.jpg

grnt020h.jpg

duvara yakınlaştım...sanırım farlara yinede ince ayar yaptırmak lazım...servis yolu gözüktü yine de...bizim accentlerde farlar yerine takılınca ayar vidalarına ulaşmak zor oluyor serviste ki usta işini biliyor üstten bişiler yapıyor cır cır oynuyor ben beceremedim ancak farların ikisinide aynı seviyeye getirebildim zar zor :heat:

grnt007n.jpg

grnt008h.jpg

sonra deneme sürüşü..uzun yolda kısalarım ve uzunlar...kısalar en fazla 2-3 m yi gösteriyor (bence kesinlikle biraz yukarı kalkmalı) sizce normal mi?

grnt016b.jpg

grnt017tek.jpg

burda önümde araç var ama ancak lambalarının yansıması çıkmış :D

kısa uzme

grnt018omo.jpg

uzun uzme

grnt019k.jpg

Çalışmamda yardımlarını esirgemeyen gecenin 3 ünde 4 ünde bile cevap veren herkese çok teşekkur ederim...Bu çalışmayı sizler sayesinde yaptım..iyi ki varsınız...

Not: Bu çalışmamın kaynak gösterilmeden başka sitelerde kullanılmasını veya link verilmesini istemiyorum..hyundaiclubtr de kesinlikle yayınlanmasını istemiyorum biliyorum ki burayı inceleyip hyundaiclub üyesi olan arkadaşlar var bu sözüm onlara..lütfen link falan göstermeyin zamanı gelirse ben yayınlarım...

İletiyi paylaş

İrfan Hoca    0
İrfan Hoca

Eline sağlık.

Aydınlatmadan memnun musun? Zamanla sarsıntıdan bozulma falan olmaz umarım...

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Eline sağlık.

Aydınlatmadan memnun musun? Zamanla sarsıntıdan bozulma falan olmaz umarım...

aydınlatma güzel ancak ayarlatılmalı cok alcakta gibime geldi hassas ayar yaptırılmalı..sarsıntıdan bozulma olamaması için bu kadar yapıştırıcı kullandım ya...bozulma olacağını sanmıyorum..

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Güzel olmuş :good1: .Yanlız sol farın biraz saatin ters yönünde dönmesi gerekiyor. :s

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Güzel olmuş :good1: .Yanlız sol farın biraz saatin ters yönünde dönmesi gerekiyor. :s

teşekkurler servet bey sayenizde :) nasıl dönecek ki ayarla düzelirse ancak düzelmezsede böyle artık...zararı olmaz herhalde..

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın
teşekkurler servet bey sayenizde :good1: nasıl dönecek ki ayarla düzelirse ancak düzelmezsede böyle artık...zararı olmaz herhalde..

Far ayarı ile sadece sağa-sola ve yukarı-aşağı ayarları yapılabilinir.Işığın saat yönünde dönüşü ancak farı söküp,merceği saat yönünde ters veya durumuna göre düz çevirme ile oluyor.Ama biz bu hatayı görmezden gelelim.Nede olsa ilk tecrübeniz :s

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.818
Selçuk Keleş

Gayet başarılı olmuş, ufak tefek sapmalar var ama o kadar da olur artık. Resimlerde göründüğü kadarıyla seviye aşağıda kalmış http://www.geceucusu.com/index.php?showtopic=2417 linkindeki gibi ayarlayabilirsin.

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Gayet başarılı olmuş, ufak tefek sapmalar var ama o kadar da olur artık. Resimlerde göründüğü kadarıyla seviye aşağıda kalmış http://www.geceucusu.com/index.php?showtopic=2417 linkindeki gibi ayarlayabilirsin.
tesekkur ederim..makaleye göre ayarlamayı düşünüyordum bende hatta yazıcıdan bile aldım cıktısını ancak ben o ayar vidalarını döndüremiyorum..arkası musait olmuyor :s hemen arkasında akü var..serviste usta yıldız tornavidayı bir şekilde sokuyor çark görevi yaptırarak bir şekilde ceviriyor ancak ben beceremedim :good1: serviste ayarlatmayı düşünüyorum artık..
Far ayarı ile sadece sağa-sola ve yukarı-aşağı ayarları yapılabilinir.Işığın saat yönünde dönüşü ancak farı söküp,merceği saat yönünde ters veya durumuna göre düz çevirme ile oluyor.Ama biz bu hatayı görmezden gelelim.Nede olsa ilk tecrübeniz :)
kesinlikle tecrübeye dayanıyor..mesela sol farı ilk açtığım var sağ farda o kadar zorlanmadım ve daha düzgün oldu sanki :unsure2: serviste düzeltirlerse ayarla düzelir düzelmezse neyapalım bu şekilde kullanmaya devam..

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    602
Mehmet Özyürek

Sağlam bir çalışma olmuş..

Sarsıntıdan falan bozulacak hali kalmamış...

O kadar sağlam olmuş ki.. : Sol mercekteki hatayı düzeltmek içn sökmek isteyeceksin ama sökemeyeceksin.. Yeni reflektöre ihtiyacın olacak...

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Sağlam bir çalışma olmuş..

Sarsıntıdan falan bozulacak hali kalmamış...

O kadar sağlam olmuş ki.. : Sol mercekteki hatayı düzeltmek içn sökmek isteyeceksin ama sökemeyeceksin.. Yeni reflektöre ihtiyacın olacak...

tesekkurler..evet onun için diyorum ya serviste ayarla düzelirse düzelecek düzelmezse böyle kalacak malesef :good1:

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.818
Selçuk Keleş

Seviye ayarı düzgün olsun da, o sapma ihmal edilebilecek kadar az.

İletiyi paylaş

Murat Ş.    5
Murat Ş.

güzel çalışma hayırlı olsn

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Seviye ayarı düzgün olsun da, o sapma ihmal edilebilecek kadar az.
:good1: seviye ayarı düzeltilecek mutlaka..bu gün far tasını tutan sabit bir yer var o çıkmış far daha yukarı kalkmıyordu bu gun onunla ugrastım..sönen ledi mi hallettim :s şimdi bozulan 7812 regülelerin yenilerini bekliyorum..ledlerimi de yakayım artık :)
güzel çalışma hayırlı olsn
teşekkur ederim..

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

sonunda çalışmalarım bitti bu gun regülelerimde geldi..ledler ve hella bi-xenon lu farlarım..

tarihinde Halil ?ahin tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.818
Selçuk Keleş

Güle güle kullan, eminim baya dikkat çekiyordur.

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Güle güle kullan, eminim baya dikkat çekiyordur.

teşekkur ederim,ben işlev için yaptım daha çok park ampülnün yeri bozulmasaydı led işine girmeyecektim..led birazda mecburi oldu..

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

yeniden merhaba

yeniden far montajının bitmiş ama daha araca takılmamış hali nasıl olmuş?

cimg2055.th.jpg

cimg2054y.th.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.818
Selçuk Keleş

Güzel, ana reflektörü mat kroma boyasan daha hoş dururdu.

İletiyi paylaş

Murat Ş.    5
Murat Ş.

maşallah :unsure2:

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
maşallah :unsure2:

tesekkur ederim :(

Güzel, ana reflektörü mat kroma boyasan daha hoş dururdu.

tesekkurler selçuk abi.evet ama bu sefer krom olsun istedim.fakat ufak tefek yerlerde boya kalkınca gumuş renke boyadım..

tarihinde karaefe tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

yeni farlarımı deneme fırsatım oldu resimler aşağıda..herhangi bir sorun var mı sizce????

cimg2098b.th.jpg

cimg2096h.th.jpg

cimg2084.th.jpg

cimg2068m.th.jpg

cimg2063j.th.jpg (FLAŞLI ÇEKŞM NORMALDE BÖYLE DEĞŞL)BU KADAR SÖNÜK DEĞŞL YANŞ)

tarihinde karaefe tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Koito markamı mercekler?Güzel olmuş.Farı kapadınmı?Eğer kapatmadıysan sağı saatin ters yönünde çevirmen gerekecek.

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Koito markamı mercekler?Güzel olmuş.Farı kapadınmı?Eğer kapatmadıysan sağı saatin ters yönünde çevirmen gerekecek.

hayır abi mercekler bosch marka.içimde acaba olmadı mı diye bir his vardı teşekkurler..farı kapattım..sağ farı şu kapaktaki desen mandalını bulmadan merceği takmış calik macun sürmüştüm ve de cok ugrasmıştım yani o merceği taktığımda desen düz bir çizgi halindeydi..ve reflektör de delik deşik olmuştu.çok fark eder mi abi?edecekse sorun olacaksa açayım farı?ne dersin açayım mı?ama reflektörü değiştirmem gerekecek ve saglam bir şekilde mercek cıkar mı onuda bilmiyorum :)

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Bosch marka doğru tercih olmuş :good2: Ban olsam bir süre böyle gezer,sonra sağdaki yamukluğu kafama takar,başka bir far alıp tekrar düzeltirim :)

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Bosch marka doğru tercih olmuş :good2: Ban olsam bir süre böyle gezer,sonra sağdaki yamukluğu kafama takar,başka bir far alıp tekrar düzeltirim :)

:good2: bakalım biraz zaman geçsin üşenmezsem yaparım bende..

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap