• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Murat Özbek

Hyundai Accent 2 (2000-2006) H4 farlar için xenon ve mercek

Recommended Posts

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Fikir olarak güzel ama bu metodla H4-3 kiti parçalamış oluyorsun. Bence H4 kiti komple kenara koy belki satar ya da başka bir araca takarsın. Bixenonun motorunu tetiklemek için farının orjinal üçlü soketindeki uzun ucunu ve şaseyi kullanırsın. D2S ampul ve D2S balastı orjinal olarak alıp kullanman daha iyi olur.

öncelikle ilginiz için teşekkurler

kiti satmak taraftarı değilim 300liraya aldığım ürüne 200 ytlye zor alıcı buluyorum onun için satmak yerine kullanmayı tercih ederim..bska bir aracımda yok malesef :D d2s ampul ve duyları aldım sanırım bu gun kargolanırlar,servet beyin anlattığı igbide baglantıları yapabilirsem güzel olacak... :)

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın
ancak bu küçük soket dediğin halojemn ampüllere bagladığımız 3 lü soket değil sanırım o üçlü sokete kontrol ünitesinden gelen xenon kitin parcası değil mi?

Aracının tesisatından gelen üçlü soket xenon modülüne tetikleme verir.O sokete dokunma.Şu an üstünde olan h4-3 ampülüne bağlı ince ve küçücük bi soket benim bahsettiğim.Şki tane incecik kablosu var.Xenon tesisatından gelen bu ince ve küçük sokete merceğin selektör bobin uçlarını bağlayacaksın.Bu arada merceğin ne marka olacak?

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Aracının tesisatından gelen üçlü soket xenon modülüne tetikleme verir.O sokete dokunma.Şu an üstünde olan h4-3 ampülüne bağlı ince ve küçücük bi soket benim bahsettiğim.Şki tane incecik kablosu var.Xenon tesisatından gelen bu ince ve küçük sokete merceğin selektör bobin uçlarını bağlayacaksın.Bu arada merceğin ne marka olacak?

anladım teşekkur ederim merceğim hella marka olacak..

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Kolay gelsin, montaj aşamalarını detaylıca resimlersen sitedeki modifiyeler bölümüne koyabilirim.

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Kolay gelsin, montaj aşamalarını detaylıca resimlersen sitedeki modifiyeler bölümüne koyabilirim.

fotograf makinam yok ancak telefonumla cekebildiğim kadarıyla paylaşırım tabiki...

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

merhaba

bu gün mercek montajına başladım..sizlerin görüşlerine ihtiyacım var..kesilme çizgilerini tam ayarlayabilmiş miyim?merceği suan sadece silikonla sabitledim eğer "tamamdır kesilme çizgisi güzel" derseniz merceği sabitleyeceğim..olmamış derseniz yeniden sizin tavsiyelerinize göre yarın yeniden ugrasacağım..

öncelikle d2s hella mercekler için h7 ampul kullandım aractan kiti sökmek yerine bu ampülle işimi hallederim diye düşündüm..

farı sökmeden önce duvarda kesilme çizgisini belirledim resimlerdeki siyah bant kısa farın kesilme çizgisi..merceği ona göre ayarladım..

Resimler

merceksiz hali ile kısa

halojenksa.jpg

w600.png

merceksiz hali uzun

halojenuzun.jpg

w600.png

mercekli hali kısa

bixenonksa.jpg

w600.png

mercekli hali uzun

bixenonuzun.jpg

w600.png

tarihinde karaefe tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

yardım edecek yok mu?? :)

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın
yardım edecek yok mu?? :)

Orjinal farının kısa çizgisi alttan düz gelip yukarı doğru çıkıyor.Düz çizgi ile eğimli çizginin birleştiği nokta sıfır noktan.

Mercektede aynı çizgi daha keskin olarak düz geliyor,yukarı çıkıyor tekrar düzeliyor.

Mercektede alttaki düz çizgi ile yukarı eğimli cizgi sıfır nokta.

Bu iki nokta aynı yerde kesişmeli.

H7 ampülün kenarlarını taşlamdan takarsan merkezleme yapamassın.

En sağlıklı olanı D2S ampül ile denemen olacak.

Sıfır noktası işaretli .Eski far ile yenisinin ortak noktaları burası.Tabi sağ-sol eğimide unutma yoksa farın yere paralel aydınlatmaz.

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Orjinal farının kısa çizgisi alttan düz gelip yukarı doğru çıkıyor.Düz çizgi ile eğimli çizginin birleştiği nokta sıfır noktan.Mercektede aynı çizgi daha keskin olarak düz geliyor,yukarı çıkıyor tekrar düzeliyor.Mercektede alttaki düz çizgi ile yukarı eğimli cizgi sıfır nokta.Bu iki nokta aynı yerde kesişmeli.H7 ampülün kenarlarını taşlamdan takarsan merkezleme yapamassın.En sağlıklı olanı D2S ampül ile denemen olacak.Sıfır noktası işaretli .Eski far ile yenisinin ortak noktaları burası.Tabi sağ-sol eğimide unutma yoksa farın yere paralel aydınlatmaz.
servet beyöncelikle teşekkur ederim..h7 ampulun kenarlarından kestim biraz d2s ampülün takılğında sabitleyen tırnaklar suan kestiğim h7 ampüldede yarine giriyor yinede olmaz mı?olmaz derseniz el mahkum yarın kiti söküp öyle denerim..sağ saol eğim derken ??tam anlamadım..şimdi eski farımın kesilme çizgisini far tasını kesmeden önce yapmış sonra kesmiştim şimdi tekaradan nasıl ölçü alıp odaklama yapacağım..duvardaki bu siyah bant hala durmakta fotolardan odan noktasını hesaplayabilir miyiz?ayrıca sizin gönderdiğiniz resimde ışık dağılımı bendekinden daha düzgün bunun sebebi ne olabilir ampül olabilir mi?veya benim duvara olan mesafeden mi?

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın
servet bey

öncelikle teşekkur ederim..h7 ampulun kenarlarından kestim biraz d2s ampülün takılğında sabitleyen tırnaklar suan kestiğim h7 ampüldede yarine giriyor yinede olmaz mı?olmaz derseniz el mahkum yarın kiti söküp öyle denerim..sağ saol eğim derken ??tam anlamadım..şimdi eski farımın kesilme çizgisini far tasını kesmeden önce yapmış sonra kesmiştim şimdi tekaradan nasıl ölçü alıp odaklama yapacağım..duvardaki bu siyah bant hala durmakta fotolardan odan noktasını hesaplayabilir miyiz?

Eğer h7 tam içe girdiyse gerek yok.

Eğim dediğim ise farın kısa çizgisinin yere paralel olmaması.Kısanın yatay çizgisi yere tam paralel olmazsa sonuç pek iyi olmaz.farını kesmeden önceki hali ile şimdiki halini nasıl tespit ettin?Farını kesmenden önce bi yere sabitledinmi?Sabitleyipte işaretlediysen sorun yok.Merceği takamdan farı yine sabitle merceği tak eğimin ve merkezlemesini yap merceği reflektöre sabitle Sıcak siliconla geçici sabitle.Farların camını kapatmadan farları araca tak.Düz bi yer bul önünde düz ve genişçe bi duvar olsun.Bi on metreyi geçkin olması daha iyidir.Duvara yansıyan ışığı bidaha ayarla.Sonrada merceği tam sabitle.Diğer farada aynısını yap..

tarihinde ser41 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Eğer h7 tam içe girdiyse gerek yok.

Eğim dediğim ise farın kısa çizgisinin yere paralel olmaması.Kısanın yatay çizgisi yere tam paralel olmazsa sonuç pek iyi olmaz.farını kesmeden önceki hali ile şimdiki halini nasıl tespit ettin?Farını kesmenden önce bi yere sabitledinmi?Sabitleyipte işaretlediysen sorun yok.Merceği takamdan farı yine sabitle merceği tak eğimin ve merkezlemesini yap merceği reflektöre sabitle Sıcak siliconla geçici sabitle.Farların camını kapatmadan farları araca tak.Düz bi yer bul önünde düz ve genişçe bi duvar olsun.Bi on metreyi geçkin olması daha iyidir.Duvara yansıyan ışığı bidaha ayarla.Sonrada merceği tam sabitle.Diğer farada aynısını yap..

evet masaya sabitledim sonrada görüntülerdeki gibi önce kısa farın kesilme çizgisini belirledim sonrada far tasını kesip merceği kesilme çizgisine göre ayarladım sonuc fotolardaki gibi..hala farı sabitlediğim yer duruyor duvardaki işaretlerde öyle..ancak düz ve genişçe bir yer burda biraz zor gibi birinin evinin önüne çeksem yanlış anlayıp dayak yiyebilirim :) niyetim tüm işlemleri evde tamamlamak ama hata yapmadan tabi ki :D

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın
evet masaya sabitledim sonrada görüntülerdeki gibi önce kısa farın kesilme çizgisini belirledim sonrada far tasını kesip merceği kesilme çizgisine göre ayarladım sonuc fotolardaki gibi..hala farı sabitlediğim yer duruyor duvardaki işaretlerde öyle..ancak düz ve genişçe bir yer burda biraz zor gibi birinin evinin önüne çeksem yanlış anlayıp dayak yiyebilirim :) niyetim tüm işlemleri evde tamamlamak ama hata yapmadan tabi ki :D

O zaman sorun yok.Eğim hatasını resimden anlarsın.

Merceğini biraz sağa kaydır.Kesilme çizgisi tam sıfır noktada değil.Sağ sol eğimi hiç bir farda ayarlanmaz.Öyle bir ayar yok.Merceği tam ayarlamadan sabitleme sakın.

tarihinde ser41 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
O zaman sorun yok.Eğim hatasını resimden anlarsın.
anladım peki bu durum farı ayarlayan vidalarla sonradan düzelmez mi?tamam en son anlattığınız şekilde bir daha deniyorum
O zaman sorun yok.Eğim hatasını resimden anlarsın.Merceğini biraz sağa kaydır.Kesilme çizgisi tam sıfır noktada değil.
kapıdan tarafamı yoksa duvardan tarafa mı bana duvardan tarafa fazla kaydırmısım gibime gelmişti de :D:) tarihinde karaefe tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın
anladım peki bu durum farı ayarlayan vidalarla sonradan düzelmez mi?tamam en son anlattığınız şekilde bir daha deniyorumkapıdan tarafamı yoksa duvardan tarafa mı bana duvardan tarafa fazla kaydırmısım gibime gelmişti de :D:)

Mercek sağa kayacak.

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
anladım peki bu durum farı ayarlayan vidalarla sonradan düzelmez mi?tamam en son anlattığınız şekilde bir daha deniyorumkapıdan tarafamı yoksa duvardan tarafa mı bana duvardan tarafa fazla kaydırmısım gibime gelmişti de :D:)
iki yer aynı olmalı derken aynı hizada mi?
Mercek sağa kayacak.
anladım teşekkurler şimdi hemen deniyorum..

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın
iki yer aynı olmalı derken aynı hizada mi?

Aynı hizada ve merceğin yukarı doğru kırılma çizgisi bantın yukarı kırılma işaretinin tam üzerine gelsin.

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Aynı hizada ve merceğin yukarı doğru kırılma çizgisi bantın yukarı kırılma işaretinin tam üzerine gelsin.

anladım çok teşekkür ediyorum bu saate bu kadar ilgilendiğiniz için iyiki varsınız..

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

en son servet beyin yönlendirmeleriyle yaptıklarım sabah 6.00da çekildiği için görüntü ancak bu kadar oldu..yorumlarınızı ve önerinizi bekliyorum..bu sefer olmuş mu?

grnt008o.jpg

w600.png

grnt009r.jpg

w600.png

grnt010kqy.jpg

w600.png

grnt011h.jpg

w600.png

grnt012k.jpg

w600.png

grnt013j.jpg

w600.png

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

ikinci resim tamamdır. :)

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Şmkan varsa araç üstünde yapın son sabitlemeyi...

Önce duvara yanaşın.. farlar kapalı iken duvarda olması gereken çizgileri işaretleyin..

Sonra farları takın, 10 metre geriye gidin,

Işık deseninin duvardaki çizgi ile örtüşmesini sağlayın... O anda orda arabayı oynatmadan sabitleyin...

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Şmkan varsa araç üstünde yapın son sabitlemeyi...

Önce duvara yanaşın.. farlar kapalı iken duvarda olması gereken çizgileri işaretleyin..

Sonra farları takın, 10 metre geriye gidin,

Işık deseninin duvardaki çizgi ile örtüşmesini sağlayın... O anda orda arabayı oynatmadan sabitleyin...

melesef burda öyle bir duvar yok birinin duvarına yanassam kesin dayak yerim :)

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

malesef arkadaşlar silikonla yaptığım geçici sabitleme gitmiş silikon bırakmış merceği :) son yaptığım sabitleme resimleri aşağıda tamam derseniz çelik yapıştırıcı ile sabitleyeceğim acilen görüşlerinizi bekliyorum..

grnt015g.jpg

w600.png

grnt017e.jpg

w600.png

grnt014kpa.jpg

w600.png

grnt016f.jpg

w600.png

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Resimlere bakarsak tamam görünüyor.Yapıştır ama çok fazla yapışkan vurma .Ne olur ne olmaz.Farın camını kapamadan ikisinide bitir.Bi benzinciye git.Onların zeminleri çok düzdür.Bi duvar bulursun son kontrol için.

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Resimlere bakarsak tamam görünüyor.Yapıştır ama çok fazla yapışkan vurma .Ne olur ne olmaz.Farın camını kapamadan ikisinide bitir.Bi benzinciye git.Onların zeminleri çok düzdür.Bi duvar bulursun son kontrol için.

tamam servet bey çok teşekkur ederim en son işlemde bende öyle düşünüyorum benzincide denerim..bu şekilde vida yerlerini falan belirleyeyyim bir kaç yerinden sabitleyip aynayı falan boyayayım..son kez kapatmadan önce sizlerin fikirlerini alır öyle kapatırım yine... :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Ev içindeki ayarlamalar çok hassas olmuyor. En azından 10 metreli bir mesafede ayrı ayrı duvarda yere paralellik vb. ince ayarları yapmak gerekiyor. Hatta 20-25 metre daha iyi :)

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap