• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Murat Özbek

Hyundai Accent 2 (2000-2006) H4 farlar için xenon ve mercek

Recommended Posts

Sercan Keklik    4
Sercan Keklik
Şyide Sercan suyun sana bi zararı olmaz.Proxy sensörler ıp23 izalasyon sınıfında üretime sahib.xenonlu olsun ne olurki?Balastın iyise bence yap derim çünkü ben starexde denedim süper aydınlatma oluyor.Xenon olduğu için yeterli ışığa sahib.Tüm montajı bitireyim resimler fikir verir.

hımm sensörlere hiç bakmadıgım ıcın ne desem boş tabı bu durumda ama ben camurluk ıcınde olursa orda camurlandıgında çalışmayacagı ıcın su var dedım yani sensörün gözü camur oldugunda okuyamaz dıye düşündüm. Balastlarım ne iyi ne kötü tamamiyle orta karar bir balast, fakat bu durumda ampulun ömrü vs oldukça zor olucak.. Gerçi şu sıra ılkerle sis farlarına mercek takmayı düşünüyoruz ve 3000K ampul o proje bitene kadar sanırım senin AFL projen bıter abı ;) 4 gözle bekliyorum..

İletiyi paylaş

Göksel Bahadır    0
Göksel Bahadır

Viraj aydınlatmalı sis farları sinyal verdiğinde aktive oluyor. Sende sinyal kolundan aktive olacak bir röle ile viraj aydınlatmalı sis farı takabilir yada sis farının yanına yanlara açılı ikinci bir sis farı monte ettirebilirsin.

Gen5 bi-xenon ile bu sistem uygulaması daha kolay olur.

İletiyi paylaş

Emre Akçay    0
Emre Akçay

Peki benim şuan almam gereken parçalar, fiyatları ve nereden temin edebileceğimi yazar mısınız?Far yıkama ve seviye sensörü de dahil..

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Far yıkama kitleri 60 tl den başlıyorda 2000 tl ye kadar gidiyor.En ucuzu tofaşlarda kullanılan modeli.Eğim sensörü zannederim waleo marka olanlar 200 € civarı idi.Waleoyu araca bağlarken aracın mevcut elektronik sisteminden herhangi bir bağlantı yapmıyorsun.Benim kullandığım sensör piyasada tilt sensörü olarak geçiyor.450 € civarında fiyatı var.

Farında kullanacağın mercek,xenon kit,kapak ve diğer montaj ekipmanlarını ilanlar bölümünde bulabilirsin.

tarihinde ser41 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Emre Akçay    0
Emre Akçay
Far yıkama kitleri 60 tl den başlıyorda 2000 tl ye kadar gidiyor.En ucuzu tofaşlarda kullanılan modeli.Eğim sensörü zannederim waleo marka olanlar 200 € civarı idi.Waleoyu araca bağlarken aracın mevcut elektronik sisteminden herhangi bir bağlantı yapmıyorsun.Benim kullandığım sensör piyasada tilt sensörü olarak geçiyor.450 € civarında fiyatı var.

Farında kullanacağın mercek,xenon kit,kapak ve diğer montaj ekipmanlarını ilanlar bölümünde bulabilirsin.

Yardımınız için teşekkürler..Far yıkama ve eğim sensörünü daha sonra taktıracağım için acelesi yok..Yalnız şuan alacağım mercek . xenon kit , çerçeveleri falan ne önerirsiniz?Şsimlerini alayım onların..

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

Mercek Hella bixenon mercek olucak. Çerçeve isteğinize kalmış. Xenon kitte öyle. Tabiki oem tavsiye ederiz çıkma olarak. Veya diğer yeni garantili ürünlerden.

hepsi için ilanlar bölümüne bakabilir veya özelden bana ulaşabilirsiniz.

İletiyi paylaş

Emre Akçay    0
Emre Akçay

Şşçilik için Romeoilker arkadaşımıza mı danışayım?

İletiyi paylaş

Göktuğ Tuncer    0
Göktuğ Tuncer
Çok iyi bir metod olmasa da bi-xenon mercek+d2s ampul+d2s balast alarak taktırman gerekli. Romeoilker nickli üyemiz montajla ilgili yardımcı olabilir.

şimdi aynı olay clio1de de var

aracaın ampuller h4 ve xenon taktık... ma tabi doğal olarak ışık acaip dağılıyor, hem göz alıyor karşıdan gelenin hemde boşa oluyor az biraz da...

h4 mercek yokmuş yanılmıyorsam...

bana da d2s mercek almam söylendi. h4 ampuller bu merceklere mi oluyor?

teşekkürler

İletiyi paylaş

İlker Kemal    28
İlker Kemal

H4 ampül kullanan farlara bi-xenon mercek takmak dışında başka bir alternatif yoktur.Bi-xenon merceklerde d2s-d1s tipinde ampül kullanır.Bu merceklere başka ampül normal şartlarda takılmaz,fakat elinizdeki ampülün ayaklarını kesip biçerseniz yanlışda olsa takma ihtimaliniz vardır.

Ayrıca eski tip farlar buzlu cam olduğu için mercek montajı için ilk önce o camı seffaf yaptırmanız gerekir.Ortalama 150 lira gibi birsey tutar bu buzlu camları seffafa çevirmek.Resimlerde buzlu camın seffaf cama cevrilmiş halleri.

post-553-1233227029_thumb.jpg

post-553-1233227038_thumb.jpg

post-553-1233227178_thumb.jpg

post-553-1233227249_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Göktuğ Tuncer    0
Göktuğ Tuncer
H4 ampül kullanan farlara bi-xenon mercek takmak dışında başka bir alternatif yoktur.Bi-xenon merceklerde d2s-d1s tipinde ampül kullanır.Bu merceklere başka ampül normal şartlarda takılmaz,fakat elinizdeki ampülün ayaklarını kesip biçerseniz yanlışda olsa takma ihtimaliniz vardır.

Ayrıca eski tip farlar buzlu cam olduğu için mercek montajı için ilk önce o camı seffaf yaptırmanız gerekir.Ortalama 150 lira gibi birsey tutar bu buzlu camları seffafa çevirmek.Resimlerde buzlu camın seffaf cama cevrilmiş halleri.

çok çok teşekkürler...

İletiyi paylaş

Emre Akçay    0
Emre Akçay

D1S ve D2S arasında ne fark var acaba?Bana bazı arkadaşlar D1S al dedi bazı arkadaşlar D2S..Gündüz ve farlar kapalıyken de selektör yapabilmek için hangisini almak lazım?Saygılar..

İletiyi paylaş

İlker Kemal    28
İlker Kemal

D1S mercekte kullanılan ampül ve ateşleyıcı birleşik,D2S mercekte ampül ve ateşleyici ayrı yerdeler.

d1s bosch mercek arka bağlantısını sökünce d2s kullanabılmektedir.Aralarında aydınlatma açısından hiçbir far yoktur.

post-553-1235086318_thumb.jpg

post-553-1235086332_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Emre Akçay    0
Emre Akçay

Anladım teşekkürler..

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

merhaba

hyundai accent aracıma bi-xenon mercek modifiyesi yapmak üzereyim ancak aklıma takılan 1-2 şey var yardımcı olursanız sevinirim.

1.Bu uygulamayla aracta sadece balast kalacak ampuller değişecek suan kullanmakta olduğum h4-3 tip motorlu ampullerimi kullanamayacağım.suan aracın arıza lambası yanmıyor ancak bu uygulama sonrasında arıza ışığı yanar mı?arıza ışığını xenon uygulamasında ne yakar?dikkat etmem gereken konu var mı?

2.uzun-kısa için bi.xenon mercekte bulunan motorun kablolarını nasıl baglamam gerekiyor?aracın ampul soketleri 3 lü..

3.Gündüz farlar kapalı iken sellektör yapamayacağım ancak farlar açıkkken rahatlıkla sellekötr yapabilecek miyim?

3.Far açık olduğunda ampullerin kullanım ömrünükısaltmış olmazmıyım?

4.Araca sadece sis farlarına sellektör kolu baglanabilir mi?yani kolu asıldığımda sisler yanacak şekilde düzenlenebilir mi?

Teşekkurler...

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

1:Kendi balastını kullanabilirsin.Ama mercekte D2S veya D1S ampül kullanılır.Bu ampüllerin soket yapısı sendekinden farklıdır.Ara soket bulman,yada balastlarıda değiştirmen gerekebilir.

2:Selektör için kullanmayı planladığın mercekte bulunan ikili(hella) yada üçlü(bosch)kablo bağlantılarını far soketindeki uzun beslemeye diğer ucunuda eksiye bağlaman yeterli.

3:Arıza lamban kısada yanmaz.Şayet arıza lambası yanarsa şemadaki diodların girişlerine paralel birer adet 12 volt 21 watt ampül bağlaman gerekebilir.

4:arıza ışığı ampülü görmezse yanar.Yada sürekli kısa devrede yanar

5:Farlar kapalı iken selektör yapabilmen için bu şemayı kullan.

6:Ampül her selektörde veya sürekli kullanımda tabiki ömrü gider ama selektör ömür bitimini hızlandırır.

7:sislerin uzun far kadar etkili olamaz.sis farı gerek araçtaki konumu gerekse yapısı itibarı ile uzağı değil aracın hemen önünü aydınlatmaya yönelik tasarıma sahip.

tarihinde Voltron tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

teşekkur ederim aydınlattığınız için :);):blush:

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
5:Farlar kapalı iken selektör yapabilmen için bu şemayı kullan.

ancak ben burdaaki şemadan bir şey anlamadım :blush: herşeyi en ince ayrıntısına kadar yazarsanız sevinirim..

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Far ampülüne üç adet kablo geliyor.Bir tane eksi,bir tane uzun,bir tanede kısa far için.Sen sağ ve sol farların için iki adet 12 volt röle al.Röle 30 amperlik olsun.Röle üzerinde şemada görülen numaralar var.Numaralara göre ve şemada görüldüğü gibi Diodları röle bobin uçlarına bağlayarak tesisatı hazırla.Diodları by 297 gibi serilerden kullan.Elektronikci muadilde verebilir.Diodların üzerinde beyaz bir çizgi var.Şemadaki ok yönü çizgi yönüdür.Yani diodları röleya bağladığında çizgili tarafı röleye bağlansın.Diodların diğer uçlarına aracın tesisatından farlara giden uzun ve kısa uçlarını bulup bağlantıyı tamamlarsın.

Aracın orjinal farlarında uzunlar yanınca kısalar söner.Xenon bağladığında uzunlar yanınca kısalara elektrik gitmez.Bu durumda farların söner.Röle ve diodlar bunu engeller.Amaç xenon balastının çalışmaya devam etmesini sağlamak.

tarihinde ser41 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Far ampülüne üç adet kablo geliyor.Bir tane eksi,bir tane uzun,bir tanede kısa far için.Sen sağ ve sol farların için iki adet 12 volt röle al.Röle 30 amperlik olsun.Röle üzerinde şemada görülen numaralar var.Numaralara göre ve şemada görüldüğü gibi Diodları röle bobin uçlarına bağlayarak tesisatı hazırla.Diodları by 297 gibi serilerden kullan.Elektronikci muadilde verebilir.Diodların üzerinde beyaz bir çizgi var.Şemadaki ok yönü çizgi yönüdür.Yani diodları röleya bağladığında çizgili tarafı röleye bağlansın.Diodların diğer uçlarına aracın tesisatından farlara giden uzun ve kısa uçlarını bulup bağlantıyı tamamlarsın. Aracın orjinal farlarında uzunlar yanınca kısalar söner.Xenon bağladığında uzunlar yanınca kısalara elektrik gitmez.Bu durumda farların söner.Röle ve diodlar bunu engeller.Amaç xenon balastının çalışmaya devam etmesini sağlamak.
ben kısalar sönmüyor kısa+uzun aynı anda yanıyor die biliyorum.xenon ampulde motor hareketiyle kısalardan uzunlara geçiş sağlanıyor,halojende ise ampülün içindeki iki direnç aynı anda yanarak uzunu oluşturuyor diye biliyorum.. :) ama sizler daha tecrübelisiniz tabiki bu benim ilk denemem olacak..tüm bu işlemleri yaparken aracın beynine falan zarar vermem değilmi?basıma iş almayayım? ;) umarım yapabilirim..tüm bu işlemler bi-xenonda rahatca sellektör yapabilmek için mi?suan merceksiz kullandığım kit bu kadar zahmetli değil yahu..sorunsuca sellktör falan yapabiliyorum...ne kadar zahmetliymiş mercekliye geçiş :blush: ayrıca aracın tesisatı derken bu diod ve röleyi ampullere gelen 3 lü soketten mi alacağım?diod ve röleden baska neler lazım olabilir?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.841
Selçuk Keleş
Far ampülüne üç adet kablo geliyor.Bir tane eksi,bir tane uzun,bir tanede kısa far için.Sen sağ ve sol farların için iki adet 12 volt röle al.Röle 30 amperlik olsun.Röle üzerinde şemada görülen numaralar var.Numaralara göre ve şemada görüldüğü gibi Diodları röle bobin uçlarına bağlayarak tesisatı hazırla.Diodları by 297 gibi serilerden kullan.Elektronikci muadilde verebilir.Diodların üzerinde beyaz bir çizgi var.Şemadaki ok yönü çizgi yönüdür.Yani diodları röleya bağladığında çizgili tarafı röleye bağlansın.Diodların diğer uçlarına aracın tesisatından farlara giden uzun ve kısa uçlarını bulup bağlantıyı tamamlarsın.

Aracın orjinal farlarında uzunlar yanınca kısalar söner.Xenon bağladığında uzunlar yanınca kısalara elektrik gitmez.Bu durumda farların söner.Röle ve diodlar bunu engeller.Amaç xenon balastının çalışmaya devam etmesini sağlamak.

85-86 arasında neden diot var ?

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın
85-86 arasında neden diot var ?

Selçuk,bobinler doğru akımla çalışınca (DC)enerjileri kesildiğinde ters emk dediğimiz bir olay gerçekleşir.Bu olay bir anlıktır ve bobin uçlarında 1000 voltu bulan gerilim oluşur.Hatta bobine iki elimizde tuttuğumuz kablo ile enerji verelim ve kablolar çıplak elimize değdiği halde iken bobinden voltajı çekelim.Bir anlık çarpılırız.Bu çarpılma riskini önlemek için DC gerilimle çalışan tüm bobinleri uçlarına gerilime ters polariteli diod bağlanır.

Bir diğer hususda röleyi çalıştıran kumanda ünitesi(far kolu,swiç,buton v.s.) bobin voltajını bıraktığı anda oluşan yüksek gerilim bir ucu 12 volt diğer ucu 1000 volt olan platin üzerinde ark oluşturur.Bu ark ise kumanda kolunu çok hızlı bir şekilde deforme eder.Bu diod ark oluşumunu engeller.Bobinlerde olmassa olmaz bir parçadır.En sağlıklı olanı ise kontrol eden kumanda ünitesinin iki ucuna paralel kutupsuz kondansatör bağlamaktır.

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
ben kısalar sönmüyor kısa+uzun aynı anda yanıyor die biliyorum.xenon ampulde motor hareketiyle kısalardan uzunlara geçiş sağlanıyor,halojende ise ampülün içindeki iki direnç aynı anda yanarak uzunu oluşturuyor diye biliyorum.. :unsure2: ama sizler daha tecrübelisiniz tabiki bu benim ilk denemem olacak..tüm bu işlemleri yaparken aracın beynine falan zarar vermem değilmi?basıma iş almayayım? :unsure2: umarım yapabilirim..tüm bu işlemler bi-xenonda rahatca sellektör yapabilmek için mi?suan merceksiz kullandığım kit bu kadar zahmetli değil yahu..sorunsuca sellktör falan yapabiliyorum...ne kadar zahmetliymiş mercekliye geçiş :D ayrıca aracın tesisatı derken bu diod ve röleyi ampullere gelen 3 lü soketten mi alacağım?diod ve röleden baska neler lazım olabilir?

sorularım vardı ama :D:)

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın
sorularım vardı ama :D:)

Geldim :D Aslında şöyle yap;senin aracında şimdi h4-3 xenon var dimi? Xenon ampülünü sök.Farına merceği tak.Merceğin uzun bobin ucuna mevcut xenon tesisatından gelen küçük bi soket var onu bağla.(bu soket eski kitinde ampülün dibinden çıkan küçük bi sokete bağlı idi)merceğe göre aldığın ampülü(D2S-D1S)ampül ara soketi ile xenon balastına bağla olsun bitsin.Bidaha sil baştan tesisattı balasttı filan uğraşma.Sadece h4-3 xenon ampüllerin boşa çıkacak.

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Geldim :D Aslında şöyle yap;senin aracında şimdi h4-3 xenon var dimi? Xenon ampülünü sök.Farına merceği tak.Merceğin uzun bobin ucuna mevcut xenon tesisatından gelen küçük bi soket var onu bağla.(bu soket eski kitinde ampülün dibinden çıkan küçük bi sokete bağlı idi)merceğe göre aldığın ampülü(D2S-D1S)ampül ara soketi ile xenon balastına bağla olsun bitsin.Bidaha sil baştan tesisattı balasttı filan uğraşma.Sadece h4-3 xenon ampüllerin boşa çıkacak.

evet aracımda h4-3 kit var..yani kontrol ünitesini çıkarma diyorsun anladım..ancak bu küçük soket dediğin halojemn ampüllere bagladığımız 3 lü soket değil sanırım o üçlü sokete kontrol ünitesinden gelen xenon kitin parcası değil mi?

kusuruma bakmayın lütfen çok soru soruyorum çünkü ilk defa bu işle uğrasacağım :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.841
Selçuk Keleş

Fikir olarak güzel ama bu metodla H4-3 kiti parçalamış oluyorsun. Bence H4 kiti komple kenara koy belki satar ya da başka bir araca takarsın. Bixenonun motorunu tetiklemek için farının orjinal üçlü soketindeki uzun ucunu ve şaseyi kullanırsın. D2S ampul ve D2S balastı orjinal olarak alıp kullanman daha iyi olur.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap