• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Murat Özbek

Hyundai Accent 2 (2000-2006) H4 farlar için xenon ve mercek

Recommended Posts

Murat Özbek    0
Murat Özbek
valla yazmak ekledikten sonra aklıam geldi mecbur öle yaptım :)

merhaba arkadaşlar arkadaşımın aracı hyundaı accent h4 ampul tipi ve buna mercek,xenon uygulamak istiyor.bir çift yeni far aldı.bu konuda yardımcı olucak arkadaşlar yada yaptırabileceğimiz yer varmı?

yukarıda satılıklar bölümünde işimize yarayabilecek mercek tipi var.bu nedendir ki sorumu bu linkte sormak istedim.lütfen yardım..

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş
merhaba arkadaşlar arkadaşımın aracı hyundaı accent h4 ampul tipi ve buna mercek,xenon uygulamak istiyor.bir çift yeni far aldı.bu konuda yardımcı olucak arkadaşlar yada yaptırabileceğimiz yer varmı?

yukarıda satılıklar bölümünde işimize yarayabilecek mercek tipi var.bu nedendir ki sorumu bu linkte sormak istedim.lütfen yardım..

Çok iyi bir metod olmasa da bi-xenon mercek+d2s ampul+d2s balast alarak taktırman gerekli. Romeoilker nickli üyemiz montajla ilgili yardımcı olabilir.

İletiyi paylaş

Guest gknmera   
Guest gknmera

bak forumda butcher var bixenon mercekler falan satıo cıkma bı kere adam gıbı xenon yapıcaksan 8000 k yı falan unut 4300 k yap mıs gıbı aydınlan en fazla 6000 k ya kadar cık :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş
arkdşlar arabamın şuanki farı H4 ve 8000K 'lık bi xenona dönüştürmeyi düşünyorum bu en az maliyetle nasıl halledebilirim öğrenci adam için para çok önemlidir :) Ben en ucuzundan monza bi kit alıp direk takayımmı olurmu..

Ucuz olsun gerisi önemli değil diyosan olur. Aydınlatma kalitem düşmesin diyorsan --> Makaleler - Xenon'a dönüşüm / Free form (şeffaf camlı) tek reflektörlü bölümünü okuyun.

Birde benim almam gerekn xenon tipi Uzun+Kısa H4 Olmalıdır dimi...Bir soru daha sellektör ve uzunlarda fln sorun yaşarmıyım, mesela otobanda adamdan yol istemek için bir sellektör çakınca adamın çekilesi gelicek o şekilde yani :)...

H4-1 H4-2 H4-3 H4-4 Farkı başlığını okuyun.

vee 8000 'lik xenondan sonra görüş nasıl olur güzelleşirmi berbatlaşırmı eslki farlarıma göre yağmurlarda fln ?..

4300K 6000K 8000K, Hangisi daha iyi ? başlığını okuyun.

İletiyi paylaş

İlker Kemal    28
İlker Kemal

Şmkanlar dahilinde mercek montajı yaparsanız çok kaliteli bir aydınlatma elde edersiniz, hemde düzensiz ışık dağılımından dolayı kimseyi rahatsız etmemiş olursunuz.

post-553-1209519525.jpg

post-553-1209519534.jpg

İletiyi paylaş

İlker Kemal    28
İlker Kemal

Farların içine mercek montajını ben yaptım.

İletiyi paylaş

Murat Dellal    1
Murat Dellal

Romeoilker usta harika olmuş valla eline sağlık bi ara benim aracın farlarına da bi güzellik düşünsen olmaz mı ?

İletiyi paylaş

Kadir Akyol    0
Kadir Akyol

Mrhab,

Arkadaşlar 2005 moden accentim var.

Aracıma xenon sistemi takmak istiyorum ama fazla bilgim yok, bende siteye üye oldum inş. biraz bilgi sahibi olabilirim.

Sizce aracıma xenon sistemi takılabilirmi, mercek takılabilirsa daha iyi olur. Bana yardımcı olabilcek kimse varmı acaba ?

Akşam üstü bir kaça resimdaha eklerim şimdilik bunla idare edin..

44050215500043309.jpg

Saygılarımla..

Kadir.

İletiyi paylaş

Murat Harmankaya    0
Murat Harmankaya

Arabanızın farının ampül tipi H4.Bu ampül tipinin kitleri takılabilir ancak karşıdan gelenin gözlerini alma ve düzensız ışık dağılımıyla karşılaşırsınız.Sanırım Şlker abi Accent için bi-xenon mercek modifiyesi yapmıştı.Zaten onun resimlerini arkadaşlar koyarlar.

İletiyi paylaş

Kadir Akyol    0
Kadir Akyol

bende zaten baştan öyle kit almayı düşündüm ama biras sitede gezince çok faydalı bişy olmadığını sezdim özellikle karşıdan gelenler için. Şu an mümkünse mercekli bişyler düşünüyorum ama mümkün olurmu bilmiyorum o yüzden sizlere danışatım dedim..

İletiyi paylaş

Murat Ş.    5
Murat Ş.

şu haliyle xenon kiti takarsanız düzensiz bir dağılımla karşılaşacaksnz.. farınız h4 oldugu için bi xenon mercek modifiyesi gerekir.. romeoilker isimli üye size yardımcı olabilir

İletiyi paylaş

Kadir Akyol    0
Kadir Akyol

arkadaşlar yorumlarız için sağolun, romeoilker sağolsun bu konuda yardımcı olucak bende stoplarla uğraşayım bari. Gerçi bizim stoplar güzel ama kimsede olmayan olsun dimi :) maksat modifiye..

Bu arada şimdilik bildiğiniz mavi görünüm veren h4 ampül biliyomusunzu kolay bulunucak gibi. Şehir içinde gezeceğimden fazla aydınlatmasada olur :) Gerçi araca neon sistemi çekiyom bitmeden garajdan çıkarmam ama neyse..

Hadi ben biras led bölümünü alt üst edeyim :)

İletiyi paylaş

Emre Akçay    0
Emre Akçay

Beyler 2005 Accentime Mercek uygulaması yaptırmak üzereyim..Fakat hepsi olsun istiyorum..Seviye sensörü seviye motoru far yıkama sistemi de takılabilir mi acaba?Maddi olarak ne kadar tutar?Saygılar...

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek
Beyler 2005 Accentime Mercek uygulaması yaptırmak üzereyim..Fakat hepsi olsun istiyorum..Seviye sensörü seviye motoru far yıkama sistemi de takılabilir mi acaba?Maddi olarak ne kadar tutar?Saygılar...

Çok güzel şeyler istiyorsunuz ...

Mercek takılır.

Far yıkama olur, Yükseklik ayarı olur.

Ama seviye sensörü zor..

Bir çift çıkma far

Bir çift mercek ve kapağı

Bir çift xenon kit.

Far yıkama falan derken 600-700 lira harcarsınız diye tahmin ediyorum...

İletiyi paylaş

Emre Akçay    0
Emre Akçay

Şlginiz için teşekkürler..Far seviye ayarı elektronik olacak..Peki AFL olabilir mi?Viraj içi dönen mercekler?

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek
Şlginiz için teşekkürler..Far seviye ayarı elektronik olacak..Peki AFL olabilir mi?Viraj içi dönen mercekler?

Bu da olmaz Emre Bey...

İletiyi paylaş

Yusuf Bayraktar    2
Yusuf Bayraktar

AFL imkansıza yakın gibi bir şey. Dönebilen projektör hem montaj açısından hem de ne kadar açıyla döneceğini kontrol eden motor ve bu motorum ECU'su direksiyonun açısının ve aracınız hızının değerlendirilmesi fln sonradan yapılması çok zor olan şeyler.

Accentte H4 ampül kullanılıyor diye biliyorum ben. Size tavsiyem Hella ya da Valeo Gen 5 çıkma bi-xenon sistemi taktırmanız. Bu sayede hem kısalarınız hem uzunlarınız xenon olur. Hem de far kapalıyken de selektör yapabilirsiniz.

İletiyi paylaş

Özgür Kuzu    0
Özgür Kuzu

bendede aynı araçtan var ve bende düşünüyorum fakat sizin dediklerinizin fiyat listesini ben daha önceden cıkardım.bilginiz olsun diye sizede yazayım

cıkma far 120 tl (çift)

bi-xenon mercek 100 tl (çift)

mercek kapakları 20-30 tl (çift)

aracımızda h-4 halojen ampüller kullanıldığı için bi-xenon yaptığınızda d2s xenon kiti kullanacaksınız.bununda cıkması set olarak yaklaşık 500 tl yi buluyor

kalitesi daha düşük bişey kullanmak istiyorsanız 200 tl seti

ayrıca bu işi yapacak arkadaş en azından 100 tl işçilik alacaktır.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın
Peki AFL olabilir mi?Viraj içi dönen mercekler?

Aracında sis farları varsa mercedesin bazı modellerinde kullandığı gibi viraj aydınlatma yapılabilir.Yapman gereken aracın ön çamurluğun iç taraflarına cisim sensörleri taktırman.Tekeri çevirdiğinde sensör tekeri görecek ve dönüş yönündeki sisleri yakacak.Bi tek bu şekilde yapmak maliyeti düşük ve olabililiği yüksek olasılıktır.

İletiyi paylaş

Emre Akçay    0
Emre Akçay

Öncelikle görüşleriniz için teşekkürler..Sis farım var..Fakat sis farı AFL olsa pek bişey farketmez diye düşünüyorum sonuçta aydınlatması kısıtlı..Son birşey sormak istiyorum..Bizim farlar H4 fakat bunu uzun ayrı kısa ayrı şekilde yapma imkanımız var..Hyundai Getz de böyle bi sistem gördüm..Siz neler düşünüyorsunuz?

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Şimdi beni tanıyan arkadaşlar hep uçlarda fikiler sunduğumu bilirler.Bahsettiğin farı görmeden yorum yapamam ama afl isterim dersen farının sağ sol ayar yerleri manualdir.eğer far yükseklik motoru takacak kadar boşluk varsa farların sağ ve sol dönüşlerini bu şekilde yapabilisin ama tam afl kadar dönemez ve afl kadar hızlı tepki vermez.Yinede virajda fayda gösterir.

Far yükseklik ayarını otomatik hale getirmek kolay fakat çok pahalı bi işlem .Yatlarda kullanılan eğim sensörleri var(kangoo aracımda kullanıyorum).Sistem yeryüzünün eğimini hesaplıyor ve konumuna göre analog veya dijital olarak çıkış veriyor.Ben sensörün analog çıkışını kullanıyorum.aracımda herhangi bir eğim oluştuğunda sensör daha önceden kalibre ettiğim çıkış voltajını değiştirip far motoruna ikaz gönderiyor.eğime göre far ayarı değişiyor.

tarihinde ser41 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Yusuf Bayraktar    2
Yusuf Bayraktar
Öncelikle görüşleriniz için teşekkürler..Sis farım var..Fakat sis farı AFL olsa pek bişey farketmez diye düşünüyorum sonuçta aydınlatması kısıtlı..Son birşey sormak istiyorum..Bizim farlar H4 fakat bunu uzun ayrı kısa ayrı şekilde yapma imkanımız var..Hyundai Getz de böyle bi sistem gördüm..Siz neler düşünüyorsunuz? .

Uzun ayrı kısa ayrı yapabilmeniz için çift reflektörlü bir far ihtiyacınız var. Bunun için de accent için üretilmiş olan aftermarket bi far kullanmanız gerekir ki bence gerksiz bi işlem olur ve merceği monte edeceğiniz alanı kısıtlamış olursunuz. Mevcut H4 reflektöre bi-xenon merceği taktığınız zaman farınızda uzun far reflektörü olmadığı için gündüz selektör yapamazsınız. Bunu aşmanın yolu da beşinci jenerasyon xenon ve D1S ampüller kullanmaktır. Bu xenon sistemi şu an için geliştirilmiş en üst seviye xenon sistemi olup diğer xenonlardan farklı olarak gündüzleri de selektör yapmanıza imkan vermektedir. Mesela yeni Passat'ta uzun far reflektörü yoktur. Gen 5 sistem kullanılmıştır. Bu sistemin diğer xenonlardan farkı sürekli aç kapa yapıldığında zarar görmemeleridir. Size tavsiyem yaptırmışken Gen 5 xenon alıp bi-xenon mercek monte ettirmeniz.

tarihinde Yusuf Bayraktar tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sercan Keklik    4
Sercan Keklik
Aracında sis farları varsa mercedesin bazı modellerinde kullandığı gibi viraj aydınlatma yapılabilir.Yapman gereken aracın ön çamurluğun iç taraflarına cisim sensörleri taktırman.Tekeri çevirdiğinde sensör tekeri görecek ve dönüş yönündeki sisleri yakacak.Bi tek bu şekilde yapmak maliyeti düşük ve olabililiği yüksek olasılıktır.

bende bunu söyle düşünmüştüm ;) direksiyon kutusu üzerinde yapmak.. fakat su var! sislerde xenon olunca hiç bi işe yaramıcak :) vazgeçtim sonrada

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

İyide Sercan suyun sana bi zararı olmaz.Proxy sensörler ıp23 izalasyon sınıfında üretime sahib.xenonlu olsun ne olurki?Balastın iyise bence yap derim çünkü ben starexde denedim süper aydınlatma oluyor.Xenon olduğu için yeterli ışığa sahib.Tüm montajı bitireyim resimler fikir verir.

tarihinde ser41 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Hella'nın hazır çözümleri de var :

Seviye sensörü

Far yıkama

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap