İçeriğe Yönlendir
Berkay Selvi

Fiat Egea 1 (2015-) Halojen Ampul ile Görüş Sıkıntısı

Recommended Posts

Berkay Selvi

Herkese merhabalar, aracım 2020 Egea HB Urban Plus ve mercekli farlara sahip.. Geçen hafta Photon marka beyaz ampullere geçişim sonrasında memnun kalmamam sebebiyle eski halojen ampullerime döndüm ancak bu sefer de görüş sıkıntısı yaşamaya başladım, sol taraf yeterli ancak sağ taraf yere bakıyor sanki... Ne yapmam gerekiyor siz değerli forumdaşlardan cevap bekliyorum...

B11D5EBD-CE14-46CA-8B83-416DEDC47A3633e68968dbc1cf25.jpg

B581B30B-80F2-41DA-9CE1-21C107D7B9C0d81d240c38bbde70.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

@Berkay Selvi

Ampulleri yerine oturtamamışsınız sorunun 1. kaynağı bu 2. ise far ayarı , düzgün bir far ayarı ile orijinal haline döner . 

Far ayarını bu konuda bulabilirsiniz ...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Berkay Selvi
12 dakika önce, Mahmut Akbulut yazdı:

@Berkay Selvi

Ampulleri yerine oturtamamışsınız sorunun 1. kaynağı bu 2. ise far ayarı , düzgün bir far ayarı ile orijinal haline döner . 

Far ayarını bu konuda bulabilirsiniz ...

Cevabınız için çok teşekkür ediyorum hocam, herhangi bir yetkili servise götürsem sorunu halledebilirler mi? Yoksa özel bir yere götürmem gerekir mi? Aracın biraz acemisiyim kusura bakmayın... Bugün montajı yetkili servis yaptı ama biraz baştan savma yapmış sanırım..

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut
1 saat önce, Berkay Selvi yazdı:

Bugün montajı yetkili servis yaptı ama biraz baştan savma yapmış sanırım..

Yetkili serviste böyle yaparsa artık sanayidekiler neler yapmaz :i-ih:

İşlemi yapan yetkili servise tekrar gidin ve sorunu düzeltmelerini isteyin , onlarda far ayarı için cihaz vardır ...

Yakın olsanız servise gerek kalmaz düzeltirdik ama siz baya uzaktasınız ;)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Berkay Selvi
18 saat önce, Mahmut Akbulut yazdı:

Yetkili serviste böyle yaparsa artık sanayidekiler neler yapmaz :i-ih:

İşlemi yapan yetkili servise tekrar gidin ve sorunu düzeltmelerini isteyin , onlarda far ayarı için cihaz vardır ...

Yakın olsanız servise gerek kalmaz düzeltirdik ama siz baya uzaktasınız ;)

Çok teşekkür ederim hocam, düşünmeniz yeter... Sabah aracı götürdüm aracı servis bölümüne aldılar ve far ayar makinesi getirip kontrol ettiler, sağ tarafta sıkıntı var sanarken asıl sorun sol tarafta çıktı.. Makinede ışık göremedi ustalar da şaşırdılar, far ampulünü söküp kontrol edip geri taktılar (sadece sol tarafın) sorun düzelmişti :) Sanırım ampulü takarken başta tırnağını tam oturtmadıkları için böyle bir sıkıntı yaşadım... Sonuç olarak durum aşağıdaki fotoğraf gibi, düzeldi sanırım görüşümün daha iyi olduğunu hissettim.. 

F02C1C48-DA83-4621-B14E-3DB727819F42.jpeg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Geçmiş olsun :good1:

Bu foto son halimi ? eğer öyleyse sağ far hala yeri aydınlatıyor ...

İletiyi paylaş

Berkay Selvi
49 dakika önce, Mahmut Akbulut yazdı:

Geçmiş olsun :good1:

Bu foto son halimi ? eğer öyleyse sağ far hala yeri aydınlatıyor ...

Teşekkür ederim hocam, evet son hali... Far ayar makinesinde her iki taraf da normal gözüküyor biraz önce deneyeyim diye çıktım gece görüşünde de dünkü gibi fazla bir sıkıntı yaşamadım.. En azından ufuk çizgileri yerinde dünkünden çok çok iyi geldi gözüme.. Olmazsa yolum servis tarafına düştüğünde sağ tarafı da tekrar söküp takmalarını rica ederim :) İki gündür uğraşmaktan bıktırdı desem yeridir, servis bana yaklaşık 50 km uzaklıkta 😔

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
On 09.02.2021 at 20:06, Berkay Selvi yazdı:

Teşekkür ederim hocam, evet son hali... Far ayar makinesinde her iki taraf da normal gözüküyor biraz önce deneyeyim diye çıktım gece görüşünde de dünkü gibi fazla bir sıkıntı yaşamadım.. En azından ufuk çizgileri yerinde dünkünden çok çok iyi geldi gözüme.. Olmazsa yolum servis tarafına düştüğünde sağ tarafı da tekrar söküp takmalarını rica ederim :) İki gündür uğraşmaktan bıktırdı desem yeridir, servis bana yaklaşık 50 km uzaklıkta 😔

Boşverin servisi, bir elektrikçiye gidin sağ tarafı düzeltsin, her iki tarafta da o kanat şeklinde ışığı görmeniz lazım. 

İletiyi paylaş

Berkay Selvi
On 11.02.2021 at 12:33, Selçuk Keleş yazdı:

Boşverin servisi, bir elektrikçiye gidin sağ tarafı düzeltsin, her iki tarafta da o kanat şeklinde ışığı görmeniz lazım. 

Hocam yazınıza istinaden bulunduğum yerde far ayarında elektronik makine kullanan bir yere gittim; önce makineyle kontrol edildi, sağ taraf ampulü sol tarafa göre neredeyse yarı yarıya az aydınlatıyordu sayısal değerine bakınca anladık.. Sağ tarafın ampulü sökülüp doğru şekilde tekrar takıldı ardından her iki tarafa da sıfırdan ayar yapıldı.. Birazdan çıkıp gece görüşünü de deneyimleyeceğim, otoparktaki görüntüsünü ekliyorum.. :) Cevabınız için çok teşekkür ederim bu sıkıntıdan da böylece kurtulmuş olduk...

IMG_1864.jpg

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Şimdi oldu :good1:

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Enver Onur

Herkese merhabalar. Aracım 2015 egea sedan uzun zamandır uzun farlarından şikayetçiydim. geçen gün garaja park ederken sol uzun far normalken sağ taraf yukarı doğru baktığını fark ettim. far ayarı için sanayiye gittim adam cihazdan bakıyor ve bu normal dedi ama kesinlikle normal değil. sağ ve sol ampülleri değiştirdim sonuç yine aynı. sağ taraftaki h15 ampulu elimle yukarı aşağı oynayınca olması gereken odak noktasına geliyor ama bırakınca tekrar yukarı çıkıyor ancak bu oynama bir milim bile değil. ben bu işin içinden çıkamadım bunu nasıl çözeceğim .Ampullerin yuvaya oturmasında da bir problem yok... Far ayarı yapmaya çalıştığım da hem kısayı hem uzunu yaptığı için değişen birşey de olmuyor... Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

IMG_20210208_074749.jpg

IMG_20210208_074718.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
19 saat önce, Enver onur yazdı:

Herkese merhabalar. Aracım 2015 egea sedan uzun zamandır uzun farlarından şikayetçiydim. geçen gün garaja park ederken sol uzun far normalken sağ taraf yukarı doğru baktığını fark ettim. far ayarı için sanayiye gittim adam cihazdan bakıyor ve bu normal dedi ama kesinlikle normal değil. sağ ve sol ampülleri değiştirdim sonuç yine aynı. sağ taraftaki h15 ampulu elimle yukarı aşağı oynayınca olması gereken odak noktasına geliyor ama bırakınca tekrar yukarı çıkıyor ancak bu oynama bir milim bile değil. ben bu işin içinden çıkamadım bunu nasıl çözeceğim .Ampullerin yuvaya oturmasında da bir problem yok... Far ayarı yapmaya çalıştığım da hem kısayı hem uzunu yaptığı için değişen birşey de olmuyor... Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Her farın üzerinde ayrıca vida ile ayarlanabilen yükseklik ve sağ-sol ayarı mevcut. Beyaz yuvarlakları tornavida ile ayarlamanız ve hizaları eşitlemeniz mümkün.
Gerçi bu sefer kısa farı da aşağıya indirecektir. Farda bir sorun olabilir mi ?

Fiat Egea Sağ Far Komple (İçi Siyah) - 1,196.42 TL + KDV

İletiyi paylaş

Enver Onur
4 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Her farın üzerinde ayrıca vida ile ayarlanabilen yükseklik ve sağ-sol ayarı mevcut. Beyaz yuvarlakları tornavida ile ayarlamanız ve hizaları eşitlemeniz mümkün.
Gerçi bu sefer kısa farı da aşağıya indirecektir. Farda bir sorun olabilir mi ?

Fiat Egea Sağ Far Komple (İçi Siyah) - 1,196.42 TL + KDV

Evet hocam işte burdan ayarlama yaptığımız da kısa uzun bir hareket ediyor yani benim ya kısayı sabit tutup uzunu ayarlamam lazım yada uzunu sabit tutup kısayı ama nasıl olacak bilemiyorum. Uzun farım da bir kalibrasyon sıkıntısı varmış gibi. Bu arada araç kazasız ve farlar orijinal

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
16 saat önce, Enver onur yazdı:

Evet hocam işte burdan ayarlama yaptığımız da kısa uzun bir hareket ediyor yani benim ya kısayı sabit tutup uzunu ayarlamam lazım yada uzunu sabit tutup kısayı ama nasıl olacak bilemiyorum. Uzun farım da bir kalibrasyon sıkıntısı varmış gibi. Bu arada araç kazasız ve farlar orijinal

İkisini ayrı ayarlayamazsınız. Sadece kısaların duvar fotoğrafını bir gönderin. 

İletiyi paylaş

Enver Onur
6 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Tamamdır hocam yarın yollayacağım

İletiyi paylaş

Enver Onur
20 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Uzunların ve kısaların fotoğrafını yükledim hocam

IMG_20210226_073950.jpg

IMG_20210226_074009.jpg

IMG_20210226_074056.jpg

IMG_20210226_074113.jpg

İletiyi paylaş

Cengiz Çoban

farın değil duvardaki aydınlatmasının resmini istemiş ustalar 

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
4 saat önce, Enver onur yazdı:

Uzunların ve kısaların fotoğrafını yükledim hocam

Sadece kısaların duvar fotosunda şunun gibi bir görüntü almanız lazım.

IMG_1864.jpg

İletiyi paylaş

Enver Onur

Kısalar zaten öyle ama uzunlar ne yazıkki

1 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Sadece kısaların duvar fotosunda şunun gibi bir görüntü almanız lazım.

IMG_1864.jpg

IMG_20210208_074635.jpg

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Kısalar düzgün. uzular bozuk. demekki uzun ampulü yanlış takılmış. Yerine oturmamış. 

Uzun Görüntüsü normal değil. 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Düşük bir ihtimal olsa da , yolun sağını trafik işaretleri vb. daha iyi aydınlatmak için böyle yapılmış olabilir.

İletiyi paylaş

Enver Onur

Hocam yuvaya takma da da problem yok tam oturuyor

On 27.02.2021 at 16:42, Mehmet Özyürek yazdı:

Kısalar düzgün. uzular bozuk. demekki uzun ampulü yanlış takılmış. Yerine oturmamış. 

Uzun Görüntüsü normal değil. 

Arkadaşım da mercekli egea var onun ki böyle değil onun fotoğrafını da yüklüyorum şimdi

On 27.02.2021 at 18:51, Selçuk Keleş yazdı:

Düşük bir ihtimal olsa da , yolun sağını trafik işaretleri vb. daha iyi aydınlatmak için böyle yapılmış olabilir.

IMG-20210222-WA0000.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Farda hata var başka ihtimal kalmıyor.

İletiyi paylaş

Enver Onur
16 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Farda hata var başka ihtimal kalmıyor.

Farı komple değiştirmem mi gerekiyor bu durumda hocam

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
On 12.02.2021 at 18:57, Berkay Selvi yazdı:

Hocam yazınıza istinaden bulunduğum yerde far ayarında elektronik makine kullanan bir yere gittim; önce makineyle kontrol edildi, sağ taraf ampulü sol tarafa göre neredeyse yarı yarıya az aydınlatıyordu sayısal değerine bakınca anladık.. Sağ tarafın ampulü sökülüp doğru şekilde tekrar takıldı ardından her iki tarafa da sıfırdan ayar yapıldı.. Birazdan çıkıp gece görüşünü de deneyimleyeceğim, otoparktaki görüntüsünü ekliyorum.. :) Cevabınız için çok teşekkür ederim bu sıkıntıdan da böylece kurtulmuş olduk...

IMG_1864.jpg

Sizde uzun far deseni nasıl ?

5 saat önce, Enver onur yazdı:

Farı komple değiştirmem mi gerekiyor bu durumda hocam

Evet. Diğer üyemizden de cevap gelsin teyit olur gerçi siz teyit etmişsiniz.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...