İçeriğe Yönlendir
Sezer Öz

Renault Scenic 3 (2009-2015) Yetersiz aydınlatma

Recommended Posts

Sezer Öz

Merhabalar ismim Sezer aranıza yeni katıldım. 

Geçtiğimiz ağustos ayında 2011 grand scenic 3 privilage araç aldım orjinal bi xenon var üzerinde ışık dağılımı iyi fakat aydınlatma yetersiz kalıyor far ayarı yaptım çizgiler gayet iyi kesişiyor fakat dediğim gibi yetersiz kalıyor sizce ne yapmalıyım? 

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Sezer bey merhaba , aramıza hoş geldiniz :flowers:

Aydınlatma da temel iki sebep var , 1. si mercek reflektörlerinin kararması ve ışığı yansıtamaması , 2. si de xenon ampullerin ömrünü tamamlayarak Lümen değerlerinin düşmesi . Marka Renault olunca malesef ilk sırayı hep 1. sebep alır . 

Renault markasının bir türlü vazgeçemediği Valeo merceklerin malesef kaderi bu . Kullanıma da bağlı olarak kısa sürede mercek reflektörlerinin kararıp işlevini yitirmesi , aydınlatmayı yarı yarıya düşürür . Önce xenon ampul değişimi yaparak kontrol etmekte fayda var , değişen bir şey olmazsa merceklerin yenilenmesi gerekecek...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Sezer Öz

Hoşbulduk Mahmut bey 

Birçok araştırma yaptım fakat kendi aracımla ilgili maalesef sonuç alamadım megane 2 için ise bir çok konu ve video buldum hepsinin kaderi mercek reflektörüydü benimde aynı olduğunu düşünmedim değil. 

Peki mercek yenilemeye girersem nasıl bir yol izlemem gerekecek ampul yenileme en basit iş zorundan başlamakta fayda var diye düşünüyorum. 

Birde maliyet söz konusu bunuda es geçmemek gerekiyor elbette ama kalıcı çözüm bulmak istiyorum 

İlginiz için teşekkür ediyorum

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Xenon paketli Megane la aynı merceği kullanıyor aracınız , yani Valeo D1S/D2S , bu merceklerin malesef kötü bir ünü var . Mercek yenileme işlemi el becerisi ve bu tarz işlere merakı olanları çok zorlamıyor , illaki ufak tefek aksaklıklar çıkacaktır ama imkansız değil . Temiz çıkma mercek bulunur , Valeo diğer mercekler kadar pahalı da değildir , 400-500 TL aralığında temiz mercek bulup işçiliği de siz yaparsanız , silikon vs . ile totalde 500-600 TL gibi bir maliyetle bu işi sonlandırırsınız . 

Önünüzdeki en büyük sıkıntı farları sökebilmek için tamponunda sökülmek zorunda olması ...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Sezer Öz
Gönderildi: (düzenlendi)

Peki şöyle birşey yapma imkanım var mı? 

Yeni hella bmw 5 serisi 2012 üzeri araçlarda var sanırım bu merceği kullanabilir miyim ya da düzgün bir mercek olsa olabilir mi? 

Valeo bulunur ama aynı sorun yine olacak ilerleyen zamanlarda diye düşünüyorum.

Bu işi yapabilecek profesyonel yerler var aslında oralara da yaptırabilirim veya sizler de öneri de bulunursanız çok sevinirim. 

İlandaki mercek ölçüleri valeo mercekle aynı gibi sizce mantıklı mı

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-yeni-hella-5-bixenon-mercek-sifir-mercek-degisimi-icin-870686531/detay

tarihinde Sezer ÖZ tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

İlandaki mercek orijinal değil , çakma çin malı Hella evo x , 3 - 5 sene idare eder ama sonrası yine hüsran . Valeo haricinde alternatif istiyorsanız mutlaka OEM ürün olmalı  Hella , Bosch , Koito gibi .

Farlar AFL ise Valeo haricinde mercek kullanamazsınız , başka marka mercek uygulamasında sorun çıkar , sistem çalışmayabilir .

AFL yoksa far içinde ufak tefek tadilatla farklı marka model mercek uygulaması yapılır . 

Forum olarak usta / firma önerisi yapmıyoruz , bildiğiniz bir yer varsa yaptırabilirsiniz . 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Sezer Öz

Açıklamada orjinal diye belirttiği için size de sormak istedim ama anlaşılan o ki çakma ürünleri orjinal diye satmak istiyor. Bu ilanı elemiş oldum. 

Evet farlar AFL hatta 10km/h üzeri direksiyonu sağa sola çevirdiğimde mercekler de dönüyor şuan üzüldüm açıkçası renault a da burdan çok selam söylüyor alkışlıyorum. 

O zaman farklı bir yöntem denemek lazım 

Mercek tasları karardıysa folyo yeterli olur mu sizce kaliteli bir folyo ile durum aşılacaksa yapabilirim. 

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Satıcı açıklamada orijinal demiyor , sıfır diyor -ki doğrudur bu mercekler dediği gibi sıfır ama çakma ...

Folyo - bant vs. bunları aklınızdan çıkarın , öyle bir materyal yok malesef , hem 250-300 C ye dayanacak hemde yansıma yapacak bir folyo görmedim ve bilmiyorum :i-ih:

Son bir alternatif :coffee:

Çıkma bir takım mercek alınacak , sağlam olacak ama özellikle reflektörü kararmış olacak ki ucuz olsun ;) Sonra mercek reflektörleri sökülecek ve işini iyi ve kaliteli yapan bir krom kaplamacıya götürülecek ve reflektörler yeniden krom kaplanacak . Yapılan işlem sonrası farlar sökülecek , tüm far temizlenecek ve yenilenen merceklerin montajı yapılacak ...

Ya da aracın yatmasında sakınca yoksa bu işlemi mercek satın almadan kendi merceklerinizde de yapabilirsiniz ...

Yapılan krom orijinale yakın olacaktır ama iyi araştırılmalı ve doğru yerde yaptırılmalı ...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Sezer Öz

İlana tekrar baktım orjinal yazmıyor sıfır yazıyor gözümden kaçmış satıcıyı da karaladım eğer ki bir gün denk gelir görürse affetsin beni😊

Krom kaplama yapacak yer İstanbul da mevcut ama arabayla gitmem gerek ya da dediğiniz gibi içi kapkara olmuş bir reflektör alıp gitmek te mantıklı biraz uğraştıracak ama sonucu iyi olacak hayırlısı bakalım yaza kadar yaparım inşallah ilgi ve desteğiniz için çok teşekkür ediyorum saygılar sunuyorum 

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...