İçeriğe Yönlendir
Ertan Gündüz

Ford Mondeo 4 (2007-2014) xenon dönüşümü

Recommended Posts

Ali Gürsoy

Konuyu bende merakla takip edeceğim,

Benim aracımda 2009 mondeo tdci trend modeli,bende selective deki farları düşünüyorum,hatta viraj aydınlatma ampüllerinide sinyalden tetik alarak aktif etmeyi düşünüyorum...

İlker bey 2 far tipini paylaşmış burada,bizim ihtiyacımız olan soldaki bi-xenonlar sanırım...Tabiki mercek montajı düşünülmüyorsa...

Evet bi-xenon . Bir aksilik olmaz ise önümüzdeki hafta farları almayı düşünüyorum .

İletiyi paylaş

Sedat Irgın

Evet bi-xenon . Bir aksilik olmaz ise önümüzdeki hafta farları almayı düşünüyorum .

merhaba

alıp takabildiniz mi ?

memnuniyetiniz nasıl ?

İletiyi paylaş

Tumay Akyol

Merhabalar

09 model mondeo aracimda orjinal halojen mercekli adaptif far var.Uzerindeki halojen mercek xenon mercek ile değiştirilebilir mi sayet degisirse farin direksiyona duyarlılığı adaptif özelliği devre dışı mı kalır

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş

eğer kesip biçmeden yerine birebir oturacak xenon mercek ayarlayabilirseniz devre dışı kalmaz, yeterki motorların hareketini engelleyecek bir durum oluşmasın.

İletiyi paylaş

Tumay Akyol

peki bi xenon takmam mümkün mu afl yi bozmadan gene

İletiyi paylaş

Erkan Kahya

Evet mümkün yeterki doğru montaj yapılsın.

İletiyi paylaş

Misafir

Xenon ampülün kabloları uzun bırakın merceğin arkasında. Sonrasında arka kapak açık halde iken farları açın ve direksiyonu sağa ve sola tam çevirin. Kabloların gerilmesini ve kıvrım hareketlerini gözlemleyin. Gerek halinde kabloları tekrar ayarlayın

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Merhabalar

09 model mondeo aracimda orjinal halojen mercekli adaptif far var.Uzerindeki halojen mercek xenon mercek ile değiştirilebilir mi sayet degisirse farin direksiyona duyarlılığı adaptif özelliği devre dışı mı kalır

Mercekler Visteon ve aynı merceğin bi-xenon modeli maalesef yok.D3s kullanan Visteon bi-xenon var ama montaj delikleri maalesef çok çok farklı.

Güzel bir işçilik ile yeni Hella bi-xenon,Hella İntemo bi-xenon,yeni Valeo bi-xenon merceklerinin montaj aparatı yapılarak veya orijinal mercek deliklerine uyumlu sabitleme yapılarak montajı yapılır.

Adaptif özelliğine sıkıntı verecek bir işlem değil.Tabiki yapılacak işçilik ile orantılı bir durum olması gerçegi ile. :good1:

İletiyi paylaş

Taner Eviş

Yok. Merceğin hareketli olmasi gerekiyor ya hani . O Merceği hareketini kisitlamamak için orjinalde o mercek nasıl tutturulmussa o şekil tutturulmussa gerekiyor . Arada boşluk kalabilir ya da büyük gelebilir mercek bununicin sizin kendinizin yapacağı aparat ile orjinale yakın montaj yapılabilir demek istedi Oktay abi . Bilmem ben anlatabildim mi :)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ahmet Onur

Konu dağılmasın burdan devam edeyim çünkü benim aracımda 09 mondeo mk4...

Aracımda dün gece farkettiğim bir sorun var,sağ farın uzunu çalışmıyor,ne bi-xenon kalkıyor nede halojen ampülü yanıyor,ayrıca yine sağ viraj farıda çok çok kısık cansız yanıyor...Sanırım elektriksel bir problem gibi kablolarda yada şasede sıkıntımı var acaba,sizce neden olabilir?

Nq9qWL.jpg

tarihinde Ahmet Onur tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Konu dağılmasın burdan devam edeyim çünkü benim aracımda 09 mondeo mk4...

Aracımda dün gece farkettiğim bir sorun var,sağ farın uzunu çalışmıyor,ne bi-xenon kalkıyor nede halojen ampülü yanıyor,ayrıca yine sağ viraj farıda çok çok kısık cansız yanıyor...Sanırım elektriksel bir problem gibi kablolarda yada şasede sıkıntımı var acaba,sizce neden olabilir?

Muhtemelen öyledir. Fara giren soketi kontrol edin. Şase sorunu da olabilir.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Lokman Ceritlioğlu

Bencede soket ile ilgili, yağmur maşallah çok yağdı su almışda olabilir.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ahmet Onur

Dün farı söktük dediğiniz gibi soketi çıkarıp spreyle temizledik geri taktık sorun çözüldü... : )

• Beğen 3

İletiyi paylaş

Lokman Ceritlioğlu

hadi geçmiş olsun.

İletiyi paylaş

Serbay Çakırlı

Bende mondeolandım mk4 ancak orj olmayan biçimde xenonlu geldi araç görüntüden ve gösterdiğimden pek memnun değilim kısa sürede mercekli far bulmaya veya yaptırmayı düşünüyorum önerileriniz nelerdir?

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Geçen yıl bir arkadaşımız için çıkma farlar yine forumdan bir arkadaşımızdan alınmış ve tarafıma modifiyesi için verildi.Farlar her şeyi ile bitmeye yakın iken Arkadaşımız aracı satıp ev alacağını söyleyerek farları satmamı istedi bende bu konuda benden istekleri olan bir çok arkadaşı aradım o anlarda olumlu dönüşler olmadı.Arkadaşımızda zaman konusunda beni sıkıştırmaya başlayınca cebimdeki meblayı vererek farlarında bilahire meblasını hesap edip mebla iadesi yapıp kendimi hem arkadaşı üzmemek hemde bu sevmediğim duruma son vermek için mecburi yatırım yaptım.Bundan dolayıda mecburen ödemelerimide aksatmış oldum.Her şeyde hayır vardır.

Rabbimin izni ile Farlar her şekli ile temizlendi son derece kullanılabilir hale getirildi.Krom yapıdaki ciddi lekelerden dolayı ve özelliklede arkadaşımızın şahsi istegi nedeniyle ve mecburende denilecek şekilde komple siyaha boyandı.

Camların çok vaktimi aldı.Vernik atması oldukça belirsiz ve köşelerde var denilebilir.Ön kısımada bu atmalar mevcut değil.Kesinlikle zımpara vesaire zarar verecek uygulamalar yapılmadı.

Epeyce süre hesaplı fiyata hurda halojen far aradım ve buldum.Komple soket yapısı aktarıldı manuel yükseklik motorları aktarıldı.Mercekler Hella bi-xenon mercek ile değiştirildi.

Köşede bulunan sıralı deliklere smd5630 led dizilimi yapıldı.

İlk başta sinyal camınıda siyah yapmıştım fakat far bende kalınca hurda farın sinyal camını taktı.

4947.jpg

hızlı resim yükle

4956.jpg

jpg upload

4955.jpg

resİm yÜkleme

Tesisat ve yükseklik motorunun eski çıkanlar ile yenilerinin montajlı hali.

5639.jpg

resim yuklemek

5881.jpg

gif upload

5878.jpg

jpg upload

5888.jpg

jpg upload

5900.jpg

ücretsiz resim barındırma

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Güzel, özellikle de ledler :)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mehmet Kubilay

konuyu hortlaşmış olucam ama merak ettiğim bi durum 2011 trend mondeoma selective farları taksam yükseklik ayarı haricinde bi sorun cıkartırmı arıza ışıgı vs.

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Arıza ışığı yokta.Voltajı kesiyor.Kısa far soketine direnç bağlayıp ayrıca Roleli sistem yapmak lazım.

Soket bire bir uyumlu değil.Halojen sisteme göre soketi ya kablo ile hari,cen yapılacak yada komple değişecek.Üstteki çalışmada kısmen detay resim ve biraz da anlatım mevcut İnceleyiniz. 

İletiyi paylaş

Emre Şahin

Sizce aydinlatma yeterlimi ayrica bir islem yapmalimiyim. Arac mondeo mk4 sanki disardan bakinca mercekler kirli gibi duruyor.8b59c74a713ab64fe8a915a91fec99ef.jpga5cdee7cb2f2a9e16e5cb4de3c0a4279.jpg

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Herhangi bir sorun görünmüyor ama düz beyaz bir duvara yansıyan ikili ışığı görebilseydik daha sağlıklı yorum yapabilirdik ...

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Üstteki resimde araç ile duvar mesafesine göre iki far arası oldukça yakın.2 çizgi net görünmüyor hali ile.Bu hali ile yorum yapmak yanıltıcı olsada gördüklerimi yazıyorum.Çünki sag far sol fardan çok iyi durumda görünüyor diyeceğimde bundaki mercekleri iyi incelediğim için sanki perdesi sol tarafıkın görünen çizgisine göre hafif uzuna doğru aralıklı görünüyor buda ışık fazlasını veriyor demektir.Ayrıca iki farın aynı hizaya getirilmesinide zorlaştırır.Arka kapagı açınca merceğin arkasında bir vidası var onunla perde çizgisi düzeltme imkanı mevcut duvara karşı farları yakıp yapmakta fayda var.Bu merceklerin klasik bir sorunu diyebilirim.Aynısı Focus f3 te kullanılıyor.

İslenme mevcuttur.Far açıkken kenardan baktığınızda grılenme var ise istir.Koyu grılenme varsa aydınlatmayı etkiler.Yoksa sorun olmayacak seviyededir.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Emre Şahin
Herhangi bir sorun görünmüyor ama düz beyaz bir duvara yansıyan ikili ışığı görebilseydik daha sağlıklı yorum yapabilirdik ...

Tesekkur ederim. duz beyaz zeminde cekip paylasirim
Üstteki resimde araç ile duvar mesafesine göre iki far arası oldukça yakın.2 çizgi net görünmüyor hali ile.Bu hali ile yorum yapmak yanıltıcı olsada gördüklerimi yazıyorum.Çünki sag far sol fardan çok iyi durumda görünüyor diyeceğimde bundaki mercekleri iyi incelediğim için sanki perdesi sol tarafıkın görünen çizgisine göre hafif uzuna doğru aralıklı görünüyor buda ışık fazlasını veriyor demektir.Ayrıca iki farın aynı hizaya getirilmesinide zorlaştırır.Arka kapagı açınca merceğin arkasında bir vidası var onunla perde çizgisi düzeltme imkanı mevcut duvara karşı farları yakıp yapmakta fayda var.Bu merceklerin klasik bir sorunu diyebilirim.Aynısı Focus f3 te kullanılıyor.

İslenme mevcuttur.Far açıkken kenardan baktığınızda grılenme var ise istir.Koyu grılenme varsa aydınlatmayı etkiler.Yoksa sorun olmayacak seviyededir.

Tesekkür ederim Okay bey

Duvarla aracin arasi 10 mt mesefede, dediginiz gibi sol farda bir sorun oldugunu dusunuyorum mercegin arkasindaki vidaya bakayim.

Mercege yandan bakildiginda cok koyu olmamakla birlikte bir grilik var islenme seklinde sanki.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...