İçeriğe Yönlendir
Ertan Gündüz

Ford Mondeo 4 (2007-2014) xenon dönüşümü

Recommended Posts

Bora Özdiş

iyi günler araçım 2011 model ford mondeo araçıma altaki resimlerde almış olduğum mercekli far aldım fakat bunun ampüllerin ne olduğunu bilmiyorum istinye koç otoya gittim oradakiler ds2 dediler fakat maslaktaki bir firmaya gittim oda ds1 dedi sizin forumda ds1 gördüm acaba hangisi doğru

cymera20120514192012.jpgcymera20120514192036.jpgcymera20120514192109.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Bora bey far üzerinde balast yokmu?D1S soketine benzer bir şey gördüm sanki farın içinde,biraz daha detaylı ve yakın plan resim ekleyebilirmisiniz.Birde far üzerinde arka siyah kısımda hangi tip ampul kullanılacağı yazıyor olmalı örnek:12V H11 55W gibi...

İletiyi paylaş

Bora Özdiş

yanında bu aparatlar var

374334726840.jpg

Bora bey far üzerinde balast yokmu?D1S soketine benzer bir şey gördüm sanki farın içinde,biraz daha detaylı ve yakın plan resim ekleyebilirmisiniz.Birde far üzerinde arka siyah kısımda hangi tip ampul kullanılacağı yazıyor olmalı örnek:12V H11 55W gibi...

balans yok hem ampül hem balast arıyorum

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Bu kablo D1S ampul için yani farınızın ampul tipi D1S.Peki Bora bey balastta var dimi far üzerinde komple hazır paket olarak almış olmalısınız...

İletiyi paylaş

Bora Özdiş

Bu kablo D1S ampul için yani farınızın ampul tipi D1S.Peki Bora bey balastta var dimi far üzerinde komple hazır paket olarak almış olmalısınız...

yok balastta yok ampülüde yok :(

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

yok balastta yok ampülüde yok :(

Farlara bu haliyle ne kadar para verdiniz?

İletiyi paylaş

Bora Özdiş

Farlara bu haliyle ne kadar para verdiniz?

300 verdim

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

300 verdim

2 far için mi bu para yoksa adet fiyatımı?Farları çıkma mı aldınız?Ne çok soru sordum ... :D

İletiyi paylaş

Bora Özdiş

2 far için mi bu para yoksa adet fiyatımı?Farları çıkma mı aldınız?Ne çok soru sordum ... :D

çıkma değil sıfır ikili fiyatı 300 ama çok pazarlık ettim 500ten indi ilk başlar da cin malı sandım bu gün servise götürdüm orijinal dediler sevindim :D hatta gündüz yanan farlarını da buldum onuda bir daha ki ay alicam 200tl çifti

serviste tanesi 1.100 +KDV dediler ampül ve balast yok onlar içinde tek ampül ve balast 350+KDV dediler

tarihinde Bora Özdiş tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

çıkma değil sıfır ikili fiyatı 300 ama çok pazarlık ettim 500ten indi ilk başlar da cin malı sandım bu gün servise götürdüm orijinal dediler sevindim :D hatta gündüz yanan farlarını da buldum onuda bir daha ki ay alicam 200tl çifti

Valla fiyatı çok iyi hatta bedava desem abartmamış olurum çıkma far fiyatından bile daha uygun hayırlı olsun iyi günlerde kullanın :flowers: birde son olarak farın alt kısmını resimleyebilirseniz balastın yerini görelim Valeo G5 diye tahmin ediyorum ama emin olalım... :good1:

İletiyi paylaş

Bora Özdiş

detaylı resimler

sany0047dh.jpgsany0048p.jpgsany0049i.jpgsany0050g.jpgsany0051u.jpgsany0052h.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Ben mi ters görüyorum yoksa bu mercek mi ters sanki LHD değilde RHD gibi bak bak başım döndü.Bora bey sizi biraz yordum kusura bakmayın ama farı yere düz yerleştirip arka taraftan mercek görünecek şekilde resim rica edebilirmiyiz...

İletiyi paylaş

Misafir

Farın polikarbon camında yatay çizikler mevcut. Ancak rakam olarak bedava dan hallice..

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Kesin konuşmak için arka plan detaylı resim lazım :unknw: ama bana kalırsa bu mercek RHD ve bu yüzden fiyatı bu kadar uygun yada bende bir terslik var bu akşam :dance2:

İletiyi paylaş

Onur Araz

Kesin konuşmak için arka plan detaylı resim lazım :unknw: ama bana kalırsa bu mercek RHD ve bu yüzden fiyatı bu kadar uygun yada bende bir terslik var bu akşam :dance2:

Sende bir terslik yok abi bende senle aynı şeyi görüyorum kesilme çizgisi sağdan direksiyona göre fiyatta dediğin gibi bu nedenle uygun olabilir :unknw:

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Sende bir terslik yok abi bende senle aynı şeyi görüyorum kesilme çizgisi sağdan direksiyona göre fiyatta dediğin gibi bu nedenle uygun olabilir :unknw:

Umarım biz yanılıyoruzdur Onur :secret: yoksa adımız nostradamus a çıkar haberin olsun :lol:

İletiyi paylaş

Misafir

Diğer forumda da mevzusu geçiyor. Daha yükseklik motoru değişecek.

Siper de ayarı var sağ trafik için. Pek sorun olmaz.

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Bora bey umarım yazdıklarım moraliniz bozmaz.Yinede hayırlı olsun.

Bana öyle geliyorki far camları açılmış onarım görmüş sanki.Resmi büyütünce öyle gördüm.Mercekleri çok kötü bunların Mahmut tahminin dogru yanılmıyorsun.Oem Focus 2 mercekli orjinal farında (üzerindeki amblem öyleydi ama bence gümrük kaçagı ürünler lakin sanki orjinal değil Ford bu kadar kötü ürün kullanamaz diye düşünüyorum.)kullanılan mercekle aynısı çok kötüydü buda öyledir mercek aynı çünki.Ucuzluguda balast ampul yok motor farklı çalışmaz.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Ebay'den (ingiltere) alınmış olabilir. Bu LHD farlar ucuza bulunabiliyor.

İletiyi paylaş

Ali Gürsoy

Merhaba arkadaşlar . FCTR üyesi olarak uzun zamandan beri bildiğim komşu sitemize üye olmaya karar verdim :) Bunda en büyük etken şuanki aracımın farlarından memnun değilim . Bir önceki aracım 2006 model Accord'du bi-xenon olmasa'da orjinal xenonlarından oldukça memnundum , lakin istanbul trafiğinde sürekli kendimi benzincilerde bulunca satma kararı aldım :) Çok şükür hemen satıldı . FCTR'den uzun süredir taıdığım artık abi konumunda gördüğüm Fatih abi den mondeo'sunu aldım :) Selective olmadığı için normal farları mevcut aracın .

Gelelim sorunuma veya aklımdaki sorulara .

Konuştuğum ve araştırma yaptığım süre içerisinde 600 700 tl gibi bi-xenon farlara ulaşılabiliyor ( ampul ve aparatları hariç) Araca montaj sırasında tesisat farklılığı oluşabiliyormuş veya birkaç dakika sonra farlar sönüyormuş . İkitellide tanıdık bir çıkmacım var ve temiz veya sıfır far bulabiliyor . Son sorum aracımın farlarını manuel olarak içeriden ayarlayabiliyorum . Bu farıda o şekilde ayarlayabilirmiyim ?

Eski ve yeni aracım

YI9Tl.jpg

yby2uhud.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Merhaba arkadaşlar . FCTR üyesi olarak uzun zamandan beri bildiğim komşu sitemize üye olmaya karar verdim :) Bunda en büyük etken şuanki aracımın farlarından memnun değilim . Bir önceki aracım 2006 model Accord'du bi-xenon olmasa'da orjinal xenonlarından oldukça memnundum , lakin istanbul trafiğinde sürekli kendimi benzincilerde bulunca satma kararı aldım :) Çok şükür hemen satıldı . FCTR'den uzun süredir taıdığım artık abi konumunda gördüğüm Fatih abi den mondeo'sunu aldım :) Selective olmadığı için normal farları mevcut aracın .

Gelelim sorunuma veya aklımdaki sorulara .

Konuştuğum ve araştırma yaptığım süre içerisinde 600 700 tl gibi bi-xenon farlara ulaşılabiliyor ( ampul ve aparatları hariç) Araca montaj sırasında tesisat farklılığı oluşabiliyormuş veya birkaç dakika sonra farlar sönüyormuş . İkitellide tanıdık bir çıkmacım var ve temiz veya sıfır far bulabiliyor . Son sorum aracımın farlarını manuel olarak içeriden ayarlayabiliyorum . Bu farıda o şekilde ayarlayabilirmiyim ?

Eski ve yeni aracım

Bazı xenon farların seviye motoru yuvasına halojen farın motoru da uyabiliyor, bakmak lazım. Oktay uğraşmıştır daha net bir cevap verecektir.
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Ali Gürsoy

Bazı xenon farların seviye motoru yuvasına halojen farın motoru da uyabiliyor, bakmak lazım. Oktay uğraşmıştır daha net bir cevap verecektir.

Eski konuyu görmemiştim , birleşmesi iyi olmuş . Ama önerim en azından 1 gün kalması daha iyi olurdu , sorunlara daha kolay çözüm bulunması açısından .

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Çok inceleme fırsatım olmadı.Orjinal farlar sanırım adaptif ve dönüş farlarıda içinde olan özelliklere sahip far.bu nedenle yükseklik motoru bazen normal klasik motor olabilmesine karşın servo tipte olabiliyor.İlk önce bunun tespiti lazım.Far ampul değişim kapagı açılınca yükseklik motoru görünüyor içte altta motor metalimsi gövdeye sahip ise bu motorun değişmesi lazım bunun içişnde sanırım camın açılıp tasın çıkartılarak değişimi gerekiyor.Düz siyah plastikle kaplı motor ise farı alıp gerekli tesisat değişimi ile kullanabilirsin.

Motor metalimsi gövde ise bence halojen fara Hella mercekli çalışma yaptırman ve sellektör hastalığına sahip değilsen Gen4 balast valeo bi-xenon mercek ile aynı meblalara bi-xenon far sahibi olursun ve bence orjinal merceğinden çok daha kaliteli aydınlatmaya sahip olursun.Nacizane tavsiyem bu olur.Orjinal tutkun yok ise halojen farlara mercek çalışması için yatırım yap derim.

Metalimsi gövde buna benziyorsa değişim şart.Ayrıca motora 4 kablo gidiyorsa buda değişim için gerekli olan başka bir tespit olur.Klasik motora 3 kablo gider.Böyle ise kullanılabilir.

7cLtyWv.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ali Gürsoy

Çok inceleme fırsatım olmadı.Orjinal farlar sanırım adaptif ve dönüş farlarıda içinde olan özelliklere sahip far.bu nedenle yükseklik motoru bazen normal klasik motor olabilmesine karşın servo tipte olabiliyor.İlk önce bunun tespiti lazım.Far ampul değişim kapagı açılınca yükseklik motoru görünüyor içte altta motor metalimsi gövdeye sahip ise bu motorun değişmesi lazım bunun içişnde sanırım camın açılıp tasın çıkartılarak değişimi gerekiyor.Düz siyah plastikle kaplı motor ise farı alıp gerekli tesisat değişimi ile kullanabilirsin.

Motor metalimsi gövde ise bence halojen fara Hella mercekli çalışma yaptırman ve sellektör hastalığına sahip değilsen Gen4 balast valeo bi-xenon mercek ile aynı meblalara bi-xenon far sahibi olursun ve bence orjinal merceğinden çok daha kaliteli aydınlatmaya sahip olursun.Nacizane tavsiyem bu olur.Orjinal tutkun yok ise halojen farlara mercek çalışması için yatırım yap derim.

Metalimsi gövde buna benziyorsa değişim şart.Ayrıca motora 4 kablo gidiyorsa buda değişim için gerekli olan başka bir tespit olur.Klasik motora 3 kablo gider.Böyle ise kullanılabilir.

Abi adaptif olan bi-xenon değil . 2 tip farı far mondeonun , adaptif olan hiç uymuyormuş zaten . Bi-xenon olanlar ise olmuş görünse bile ortalama 3 dakika içerisinde kapanıyormuş . Bunları çözmem lazım :)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ahmet Onur

Konuyu bende merakla takip edeceğim,

Benim aracımda 2009 mondeo tdci trend modeli,bende selective deki farları düşünüyorum,hatta viraj aydınlatma ampüllerinide sinyalden tetik alarak aktif etmeyi düşünüyorum...

İlker bey 2 far tipini paylaşmış burada,bizim ihtiyacımız olan soldaki bi-xenonlar sanırım...Tabiki mercek montajı düşünülmüyorsa...

Mondeo IV farı iki tip merceğe sahip.H7 mercekli farı adaptif, D1S Bi-xenonlu farı adaptif değil..Ayrıca bu iki fardada viraj aydınlatma ampülüde mevcut.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...