İçeriğe Yönlendir
Ertan Gündüz

Ford Mondeo 4 (2007-2014) xenon dönüşümü

Recommended Posts

Ertan Gündüz

selam, arkadaşlar aranıza yeni katıldım hemde bi soruyla katılayım. mondeo 2008 1.6 benzinli arabamın farlarından memnun değilim. xenon yaptırmak istiyorum. aracımın özelliklerine göre ne tavsiye edersiniz

İletiyi paylaş

Suat Toker

Bir müddet beklemenizi. ;)

Araç daha çok yeni, bilen tanıyan yok. Dolayısıyla xenon uygulamasını servis dışında yaptırmanız riskli. Ancak halojen ampullerini, performans ampulleri ile değiştirebilirsiniz. Osram Nightbreaker gibi. Fakat çok fark beklemeyin.

İletiyi paylaş

Ertan Gündüz

orjinali opsiyonel olarak sunuluyor zaten maliyet yüksek ama orjinal olur en iyisi bu değilmi.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
orjinali opsiyonel olarak sunuluyor zaten maliyet yüksek ama orjinal olur en iyisi bu değilmi.

Araçla ilk alındığında çok pahalı olmayan xenonu sonradan orjinal olarak taktırmak hem pahalı hem de teknik açıdan zorlukları var. Pek uygulanmayan bir yöntem olduğundan servisler bu konuda tecrübeli olmuyorlar. Mertol bir ara oem xenon far bulup takar artık forumu veya www.fordclubtr.com 'u takip ederseniz haberiniz olur. ;)

İletiyi paylaş

Ertan Gündüz

mondeo nun farı zaten mercekli far buna nasıl bir uygulama yapabiliriz ve ankarada kimler yapar bu işi prosefyonelce

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

post-5-1196712854.jpg

AFL paketi var yani, ilk baştaki fardan, H7 mercekli.

Hm, o zaman daha iyi sonuç alırsın ben en sondaki gibi halojen reflektörlü sanmıştım.

post-5-1196712825.jpg

post-5-1196712832.jpg

post-5-1196712838.jpg

İletiyi paylaş

Ertan Gündüz
post-5-1196712854.jpg

AFL paketi var yani, ilk baştaki fardan, H7 mercekli.

Hm, o zaman daha iyi sonuç alırsın ben en sondaki gibi halojen reflektörlü sanmıştım.

peki nereden buluruzve kime yaptırırız

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Ankara'da www.2002stop.com isimli yeri öneriyorlar genelde.

İletiyi paylaş

Ertan Gündüz

teşekkürler

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Şlker'e yaptırmayı düşünüyorsan montaj detaylarını düşünmene gerek yok, zaten uyacak bir merceği önerecektir. Merceklerin boyutlarında büyük farklar yok, ufak detaylar ve farın yapısı kararı belirliyor.

Markalı orjinal balastlardan kullanılırsa sorun oluşacağını sanmam. Fardaki sorundan dolayı aracın garanti dışına çıkacağını düşünmüyorum.

İletiyi paylaş

Serkan Gök
Ankara'da www.2002stop.com isimli yeri öneriyorlar genelde.

Abi burasını asla önermem.Ben nasibimi aldım başka kimseninde canının yanmasını istemem.Yapan usta dağil mercekler düzgün değil buhar nem su alır,D2s merceğine H7 ampül uydurur ampül merceğin içinde sallanır durur :)

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Sami Bey, yurt dışı kaynakları da araştırarak, OEM far bulmanızı tavsiye edeceğim..

Şlker'den kuşkumuz yok bence de en iyisi Şlker'dir ama.. Orjinal Orjinaldir..

İletiyi paylaş

Sami Demirpaz
Sami Bey, yurt dışı kaynakları da araştırarak, OEM far bulmanızı tavsiye edeceğim..

İlker'den kuşkumuz yok bence de en iyisi İlker'dir ama.. Orjinal Orjinaldir..

Mehmet Bey, cevapladıgınız ıcın tesekkur ederım.. Bırkac yıl once ınternette arastırmalarım sırasında sızın sıtenızı ve calısmalarınızı gordum cok begendım.. OEM farları arastırdım hatta oncekı gun servıstekı ustaya sordum cok olmaz onun ıcın bılmem kac tane beyın degısecek dıreksıyonla bırlıkte donmesı lazım felan dedı. Bende ustaya orjınal farı acıp mercek takmaktansa hazır merceklıyı alıp monte edeyım ona bı Xenon ampul takarak saga sola donmesın onumu gostersın yeter dedım yok olmaz oyle Xenon ıstıyorsan orjınal farına tak gec ugrasma dedıgınde ustanın mantıklı bırı olmadıgını dusunerek konuyu kapattım orada. Belkı burada yardımcı olacak bırını bulurum dıye dusunerek yazdım.

Bu arada cıkma olarak merceklı olan modelın farından buldum pek arastırmadım ama ustanın dedıgı gıbı uyumsuz olurmu onu bılmıyorum..

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yede...-33415448/detay

tarihinde Sami Demirpaz tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Adaptif kısımın çalıştıramazsınız..

Otomatik yükseklik ayarı varsa bu farlarda onu da kullanamazsınız.. Bunlar dışında.. Orjinal ve kaliteli bir mercekli farınız olur..

İletiyi paylaş

Sami Demirpaz
Adaptif kısımın çalıştıramazsınız..

Otomatik yükseklik ayarı varsa bu farlarda onu da kullanamazsınız.. Bunlar dışında.. Orjinal ve kaliteli bir mercekli farınız olur..

Evet tam olarakta benım ıstedıgım budur.. Ebay dan baktım ama malesef bulamadım Mehmet Bey, aratamadım belkide.. Bende actırmaktansa orjınal bır cıft alayım ona uygun Xenon kıt ıle onumu aydınlatayım dıyorum.. Pekı bu orjınal mercekler Bi-Xenon mudur yoksa sadece kısa farlarım mı Xenon olur..

İletiyi paylaş

İlker Kemal

Mondeo IV farı iki tip merceğe sahip.H7 mercekli farı adaptif, D1S Bi-xenonlu farı adaptif değil..Ayrıca bu iki fardada viraj aydınlatma ampülüde mevcut.

post-553-1291569827_thumb.jpg

post-553-1291569844_thumb.jpg

post-553-1291569863_thumb.jpg

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İlker Kemal

Direksiyon hareketine göre farın mercek kısmı dönüyorsa bu far adaptif özelliklidir.

Sağ resimdeki adaptif h7 ,sol resimdeki d1s bi-xenondur.Şkisi Arasında çok buyuk aydınlatma farkı vardır.

Benim yaptığım mercek montajı işleri tamamiyle farklı bir işlemdir.Diğer konularda örnekleri görebilirsiniz.Resimdeki taslardan hiçbiri kullanmıyorum.Siz tam olarak ne yapmak istediğinize karar verdikten sonra yardıma ihtiyaç duyarsanız yardım edebilirim.

İletiyi paylaş

Sami Demirpaz
ilker bey. beyfendi herhalde kendi far camını açıp far tasını sizde bulunun adaptif-yada bi-xenon far tasıyla değiştirmek istiyor birebir aynı olduklarını düşünerek söyledi herhalde böyle bir olanak varmıki? yani reflektörü kesmeden orj. bi-xenon far tasını alıp kendininkine takmak istese olabilirmi bunu sormak istemiş beyfendi.

Evet ben oyle sandım. Cunku paylasılan resımde hanı Ilker beyın elınde hazır varmıs ısteyınce ıc tası degıstırıyormus gıbı dusundum.. Benım ıstedıgım Uzun Kısa aynı mercekten Xenon olsun. Dıreksıyonla saga sola dondugumude anlayabılırse ne ala ;) Bunun ıcın hangı ıslem uygundur malıyetlerı arasındakı fark buyuk mudur?

İletiyi paylaş

Özgür Taş

Merhaba,

Konu hortlatmak gibi olacak ama.. Yeni aldığım 2008 Mondeo Titanium aracıma Ford'un Selective donanımında standart olarak sunduğu Bi-xenon farlarından taktırmak istiyorum. Aslında çıkma far da buldum 1.000 TL gibi uygun olduğunu düşündüğüm bir fiyata fakat son anda aradığım servis yetkilisi tesisatın uymayacağını söyledi. Açıkçası tereddüt ediyorum, herhangi bir uyum sorunu yaşar mıyım ?

Saygılar.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Tesisat uymayabilir, soket farklı olabilir.. Uydurmak gerekebilir..

Otomatik seviye ayarı çalışmaz, Bunun yerine normal seviye motoru takılabilir mi buna bakmak gerekir..

Uymaz diyen doğru söylemiş.. Uydurulabilir mi, incelemek gerekir..

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Orijnal olarak gelen xenon ekipmanını daha sonradan entegre edebilmek kolay değil. Her araca göre durum değişiyor. Mekanik olarak uyarlasan da bazı araçların beyni bu değişimde sorunlar çıkarabiliyor. Daha önce böyle modifikasyonlar yapmış ve araç elektroniğini iyi bilen güvendiğiniz bir elektrikçiniz yoksa başınız epey ağrıyabilir.

İletiyi paylaş

Özgür Taş

Benzer şeyler söylendiği için ve bu konuda tanıdığım herhangi bir usta olmadığı için bu araçta da bi-xenon hevesimi rafa kaldırıyorum. Ufak bir hasar nedeniyle sol farı yenisi ile değiştirirken bu tip bir modifikasyon açıkçası çok avantajlı olacaktı, kısmet değilmiş. Şimdi yeni far ve mevcut (kirli/eski) far arasındaki görüntü farkını ortadan kaldırmak için ne yapabilirim onu düşünüyorum.

İletiyi paylaş

İlker Kemal

Orjinal bi-xenon far içi kablo tesisatı ile H7 halojen farın kablo tesisatları çok farklı.Pinler birbirini karşılamıyor.Bir şekilde kabloları kesip ,ek bağlantılar yapılarak ampüller çalışır duruma getirilse bile ,far yükseklik motorları farklı olduğu için çalışmayacaklar.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Benzer şeyler söylendiği için ve bu konuda tanıdığım herhangi bir usta olmadığı için bu araçta da bi-xenon hevesimi rafa kaldırıyorum. Ufak bir hasar nedeniyle sol farı yenisi ile değiştirirken bu tip bir modifikasyon açıkçası çok avantajlı olacaktı, kısmet değilmiş. Şimdi yeni far ve mevcut (kirli/eski) far arasındaki görüntü farkını ortadan kaldırmak için ne yapabilirim onu düşünüyorum.

Diğerini de yenileyin :) Şaka bir yana 3 yılda farın bu kadar tozlanması normal değil. Farın camı mı solmış yoksa içi mi tozlu buna göre hareket edilebilir. Xenon konusunda ise hemen vazgeçmeyin usta araştırın. Fordclubtr'de uygulamalar vardı, orayı inceleyin, seni yönlendirebilirler.

İletiyi paylaş

Mertol Kip

Merhaba,

Konu hortlatmak gibi olacak ama.. Yeni aldığım 2008 Mondeo Titanium aracıma Ford'un Selective donanımında standart olarak sunduğu Bi-xenon farlarından taktırmak istiyorum. Aslında çıkma far da buldum 1.000 TL gibi uygun olduğunu düşündüğüm bir fiyata fakat son anda aradığım servis yetkilisi tesisatın uymayacağını söyledi. Açıkçası tereddüt ediyorum, herhangi bir uyum sorunu yaşar mıyım ?

Saygılar.

Tesisatla ilgili hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Direk uyuyor. Ben mondeoma hem adaptif hemde bixenon farlardan takıp kullanmıştım. Tesisat ile ilgili hiçbir değişiklik yapmadım. Her şartta röle kullanmanız gerekiyor. Onun dışında hiçbirşey yok.

Far yükseklik ayarı bixenon farlarda çalışmaz ancak adaptif olanlarda çalışır. Motoru değiştirmek için camı açmanız gerekir ama o da pek kolay değil. Selçukla beraber denediğimizde becerememiştik. :)

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...