İçeriğe Yönlendir
Evren Uyanık

Opel Vectra B (1995-2002) xenon dönüşümü

Recommended Posts

Evren Uyanık

Araç: 2000 model Vectra CDX.

Sorun: Farların biri sarıya dönük, biri beyaza dönük yanıyor.

Elektrikçide kontrol ettirdiğimde beyaza dönük yanan ampülün Philips marka, diğerinin yanlış hatırlamıyorsam Osram ya da General Electric olduğunu öğrendim. Şkisinden biri bir sebepten değişmiş daha önce. Merak ettiğim bazı konular var, yardımcı olabilen bilgili arkadaşlar çıkarsa çok memnun olurum.

1) Aracın orijinalindeki ampüller acaba sarıya dönük yanan mı, yoksa beyaza dönük yanan Philips mi?

2) Bu ampüller tahminen kaç K'dır? Sarıya dönük yanan 4000 civarı, beyaza dönük yanan 6000 civarı olabilir mi? Arada bariz bir renk farkı var çünkü.

3) Farların sarıya dönük yananını beyaz ile aynı olacak şekilde değiştirsem sadece ampül maliyeti ne civarda olur? Internette sadece ampül fiyatı bulamadım net olarak, çoğu yerde kit fiyatları var.

Şimdiden teşekkürler...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
1) Aracın orijinalindeki ampüller acaba sarıya dönük yanan mı, yoksa beyaza dönük yanan Philips mi?

Bana kalırsa bunu asla bilemeyiz. Üreticiler zaman içinde farklı marka ampuller kullanabiliyorlar. Ballastların ikisi de aynı marka mı ? Belki bundan yola çıkılabilir.

2) Bu ampüller tahminen kaç K'dır? Sarıya dönük yanan 4000 civarı, beyaza dönük yanan 6000 civarı olabilir mi? Arada bariz bir renk farkı var çünkü.

Orjinal D2S ampuller genelde 4100K oluyorlar ancak bazı markalar daha düşük olabiliyor.

3) Farların sarıya dönük yananını beyaz ile aynı olacak şekilde değiştirsem sadece ampül maliyeti ne civarda olur? Internette sadece ampül fiyatı bulamadım net olarak, çoğu yerde kit fiyatları var.

Yine renk farkı olucaktır.

İletiyi paylaş

Evren Uyanık

Merhaba,

Ballast'ların markasına nasıl bakılabileceğini, ya da kendim bakıp bakamayacağımı bilmiyorum, ama bir ara elektrikçide baktırmaya çalışabilirim.

Eğer beyaza dönük yanan ampül de maksimum 4000küsür K ise ve tek sarıya dönük yananın değiştirilmesi ile ikisinin aynı renk olması zorsa iki ampülü birden 6000K ile değiştirmek en iyisi olur sanırım.

Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Evren Uyanık

Bu arada D2S ne demek oluyor? Bazı ampüllerde de D2R yazıyor. Ben alternatif ampül bakarken neye göre aramalıyım?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

D2S mercekli xenon farlarda kullanılan ampuldür. D2R ise merceksiz xenon farlarda kullanılıyor. Vectra farı mercekli olduğundan D2S alman lazım.

Philips'in Colormatch modeli var (otopolde colormatik yazıyor :)) o ampul hemen beyaz ışık veren türden.

İletiyi paylaş

Guest evolver

Peki bu her 2 ampul tipiden herhangi biriside sisteme takılsa calismaz mi ?

acaba benim kitin icindeki ampulun modeli nedir :good1: uzerinde hicbirsey yazmiyor cunku...

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

çalışır ama D2R takarsan ışık dağılımı bozulucaktır. çünkü üzerinde ışığı kesen bir siper var.

xd2s.jpgxd2r.jpg

İletiyi paylaş

Guest evolver

Tekrar selamlar,

Oncelikle bilgi icin tesekkurler...

Xenon sisteminde ilk yandiginda hafif yeşilmsi yanması normalmidir?1-2DK sonra beyaz-mavi halini aliyor.Ama yeşil olayina bir anlam veremedim dogrusu :)

Tesekkurler.

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu

Normaldir.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Angel'lı uzakdoğu farlarını alıp xenona çevirmeye kalkmak pek mantıklı değil, "angel eye olsun" takıntınız olmadığı sürece. Görüntüye hitap ediyor o farlar , sonuç iyi de olabilir berbat ta, Allah'a emanet. O yüzden riske girmeye değmez.

Ben de B'nin xenonunu pek başarılı bulmuyorum. Ancak yine de orjinal olduğu için, çıkma olarak bulup takma ihtimalini de düşünmek gerekir, pahalı da olmaz. Bence bu ihtimal üzerinde durmalısın.

Yoksa tek mantıklı alternatif kalıyor, şu anki farlarına kit takmak. Ki o da sağlıklı değil.

İletiyi paylaş

Ahmet Hekimsoy

araç elegance tüm altyapısı hazır dediler sadece soketler takılacakmış.

bende orijinal olsun isterim tabi ama verdiğim link kadar aydınlatmadığını görünce vazgeçtim

şimdi ozaman şunu sorayım ;

seviye tespit sensörü ;

2 adet far..

ballast

orijinal sistemde tam ne var bilmiyorum araştıracağım parçaları.?

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu

Orjinal xenon farını hurdacıdan alıp uygulamak en mantıklı çözüm gibi. Sonradan mercek montajı ne kadar düzgün olursa olsun orjinal farının performansını yakalayamaz.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Far, D2S ampul, ballast, yükseklik motoru. Eski farının motoru uyar mı acaba ?

Kendi orjinal switchinden kumanda edebileceğin far seviye motoru takarsan seviye sensörleri ile uğraşmazsın.

İletiyi paylaş

Ahmet Hekimsoy

zaten şu an halojen sistemin kendi yükseklik ayar kumandası var eğer xeneon motorlarda aynıysa olur gibime geliyor.

Ancak temiz sorunsuz bi sistemin hayalini kuruyorum orijinal sistemi otomatik yükseklik ayar mekanizması bağlamazsak yol bilgisayararı buseferde "Headlamp range adjustment" arızası verecek çok araştırdım orijinal sistemi yükseklik sensörünü mecbur bağliyacam arka aksa..

şöyle pert bi vectra cdx bulsamda yüzmeye gitsem ama ...

hurdacılar nerdedir istanbulda .. ŞTÜ öğrencisiyim maslaktayım. yakınsa elimden geldiği kadar toplayayım parçaları.

İletiyi paylaş

Ahmet Hekimsoy

Evren abi, cdx lerin xenonları beyaza yakın yanıyor sarımsı renk değil.

onlarca b kasa vectra farı inceledim, hatta o sistemi komple aracıma uygulama niyetindeyim.

kesin söyliyebilirim bunu vectra B xenonları beyaz renge yakındır saryla alakası yok.

İletiyi paylaş

Guest serhatsenyurt

Vectra B xenonları beyaz yanıyor diye bişi olmaz.

Şçinde ki ampul ne ise o yanar.Şkisine de Osram tak sarı yanar.Yani olayın Vectra ile bi ilgisi yok sadece ampulle alakalı bi durum

İletiyi paylaş

Ahmet Hekimsoy
Vectra B xenonları beyaz yanıyor diye bişi olmaz.

Şçinde ki ampul ne ise o yanar.Şkisine de Osram tak sarı yanar.Yani olayın Vectra ile bi ilgisi yok sadece ampulle alakalı bi durum

tabiki haklısın ampülle ilgili .

ama ben diyorum B kasa vectra xenon farı stock halde sarımsı ışık vermiyor.

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu

benim bildiğim osram ve GE nin ampulleri 4300K philips in ampulleri 4100K

hatta seti arkadaşımdan aldığımda 2 adet yeni ampul vardı elimde biri philips biri osram. philips osramın yanında bariz sarı yanıyodu.

tabiki aynı markada bile farklı üretim zamanlarında az da olsa renk farklılıkları olur.

bence git sanayiye orda bi osram d2s i philips in yerine taktır ikiside aynı olucak.

geçen hafta bostancı sanayide projektör aldım orda gördüm sordum yepyeni osram d2s leri 50 ytl ye weriolardı.

İletiyi paylaş

Ahmet Hekimsoy

Yapılan uygulamaları inceledim , vectra farı için en makul uygulamanın megane 2 den çıkma valeo projektörlerle yapılan uygulama olacağına karar verdm .

çıkmacıdan projektörlü meganeII farlarını 30 ytl ye kapattm.

Forumdan arkadaşların sadece projektörlere 70 ytl civarı para verdiğini göz önüne alınca iyi bir başlangıç yaptığımı düşünüyorum.

Elimde cıkma sağ vectra b farıda var. işçiliğini inceleyince birazda zorlayıp kendi denemelerim neticesinde ön camını çıkaramayacağımı anladım (ısıtmakta fayda etmedi.) .

Bende kısa far reflektörünün arkasından rahat çalışabileceğim şekilde düzgünce bir boşluk açtım.

projektörün rahat oturması ve yükseklik ayarını kaybetmeden çalışabilecek ölçüleri inceliyorum.

şu an yaklaşık 8cm x 9 cm lik boşluk açtım deneme farımda.

tam derinliği ve kesme noktalarını talim edince ve sizlerinde tavsiyeleri doğrultusunda araç üzerindeki farlara geçecem.

Son olarak şu aşama için çektiğim resimleri ekliyorum ;

resim6615ru.jpg

resim6636cz.jpg

resim6647ft.jpg

resim6651se.jpg

resim6677qa.jpg

resim6686gq.jpg

resim6752ld.jpg

resim6762yc.jpg

resim6776cx.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

sonucu bekliyoruz ...

İletiyi paylaş

Ahmet Uzbey

Arkadaşlar merhaba,

2001 model Vectra CDX aracımın orjinal xenon farları inanılmaz kötü aydınlatmaya sahip. Işık dağılımı son derece düzgün ancak özellikle yağışlı havalarda aydınlatma sıfır. Şaşmaz'da farları açtırıp temizlettim ancak pek bir düzelme olmadı.

Benim sorum, mevcut farlara üzerindeki ballast ve ampülleri kullanarak çıkma bi-xenon projektör takılabilir mi? Olursa otomatik yükeklik ayarı bozulur mu? Bunu Ankara'da yapabilecek bir yer bilen var mı? Veya daha değişik önerileriniz olur mu?

Şimdiden teşekkürler..

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Vectra B'lerin iyi aydınlatmadığı benim de dikkatimi çekmişti. Herhalde merceğinin küçük ve projektörün pek iyi tasarlanmamış olmasındandır.

Yine aynı usta, farını kontrol ederek uygun yer olup olmadığına karar verebilir, bi-xenon mercek için biraz daha fazla alan gerekir. Olmasa bile Valeo mercek taktırıp çok iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

İletiyi paylaş

Ahmet Hekimsoy

B kasa vectralarda far içine bi xenon projektör oturtulacak yer yok.

bende vectra b valeo projektörle dönüşüm hazırlıyorum.

konuyu güncellemediğimden biraz arkalarda kaldı.

o farların içine valeo projektörler bile ucu ucuna oturuyor.

projektörün etrafına tornada kapak yapılacaksa tam karşıdan bakınca kapağın üst kısmı farın tam far kaşı yapılan yerine denk geliyor.

mercek oraya denk gelse ışık dağılımı bozulacak.

şu anda en iyi çözüm valeo projektörlerle bence.

düzgünce yapılırsa yükseklik ayarıdaç alışır tahminim projektörün arkası fazla çıkıntı kalmıyor far içinde.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Hm, geri bilgi için teşekkürler. Modifiyenin sonucunu bekliyor olacağız.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...