İçeriğe Yönlendir
Selçuk Keleş

Mazda CX-30'daki Kalp Atışını Canlandıran Sinyalin Hikayesi

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Mazda CX-30 geçen yıl Ekim ayında piyasaya sürüldü. Dönüş sinyalinin geleneksel otomobilden farklı olduğunu siz de fark ettiniz mi ?

 

Geleneksel halojen ampuller yandığında parlaklık giderek artar ve söndüğünde parlaklık giderek azalır.  Buna karşılık Led'ler akım uygulandığında anında parlaklığı zirveye ulaşır ve aynı şekilde hızlıca sönerler. Bu özellik Led'in halojen ampule göre daha görünür olmasını sağlar ancak daha "soğuk" bir izlenim bırakır.
 

Bir şeyi aydınlatan ışığı gördüğünüzde rahatlarsınız ve ümitlenirsiniz. Aynı şey otomobil ışıkları için de söylenebilir. Bir dönüş sinyaliyle bile, otomobil ile kişi arasındaki birlik hissini arttırmak mümkün olabilir.

İlk olarak, "Kararan Dönüş Sinyali" nin nasıl yandığını görmek için videoyu izleyin.
 


"EKG" görüntüsü sıcak bir ifadedir. Yanıp söner ve sonra kaybolur.
Sanki bir canlının hayatı nabız gibi yayan sıcak bir ışık gibi görünmüyor mu ?


Bu süreçte Mazda tasarımcıları ve mühendisleri, insanların kalplerine ve hassasiyetlerine daha çekici gelen bir şey yapıp yapamayacağını 
görmek için deneme yanılmalarını tekrarladılar.

CX-30 dönüş sinyali prototipi :
20200220_01b-484x323.jpg

Kararan dönüş sinyalinin dalga formu :
20200220_01c-484x149.jpg

 

Tasarım Bölümünden Atsushi Yoshida : 
"Yeni bir dönüş sinyali geliştirirken, sıfırdan düşündüm : Mazda'nın dönüş sinyali ifadesi nedir ?  Tek bir sinyal olsa bile, Mazda'nın ruhuna ve tasarımına bir yaşam duygusu vermek istiyoruz.  Dönüş sinyallerinde dijital görüntü bugün daha da güçleniyor. Mazda, dönüş sinyaline sıcak ve insani bir ifade vermek istedi. Sonuç olarak, ortaya çıkan görüntü elektrokardiyogramdaki bir kalp atışı dalga formu gibi dalgalanıyor ve kalıcı bir sesle kayboluyor.
Bu görüntüyü bir dönüş sinyali olarak kullanarak, sıcaklığı bir yaşam duygusu ile ifade etmenin mümkün olacağını düşündüm.


Araç Geliştirme Bölümünden Masanori Okahashi : 
"Kararan dönüş sinyali ile ilgili zorluk, elektrokardiyogramın görüntüsüne bağlı olarak hızla açılıp kapanan ifadedir. 
Bir LED olsa bile, zaman içinde parlaklığı değiştirerek sıcak ifadeler yapmak mümkün mü? Araba yaşıyormuş gibi bir dönüş sinyali oluşturmak istedim. "
Tedarikçilerle ortak oluşturma yoluyla 0,01 saniyeye kadar ayarlama ile benzeri görülmemiş bir aydınlatma düzeni geliştirdik. 
Dönüş sinyalinin otomobilin yönünü göstermek için büyük bir rolü vardır. Buna ek olarak, dünyadaki çeşitli yasalara ve düzenlemelere uymak gerekiyordu 
ve çevrenin güvenliğine dikkat edilmesi gerekiyordu, bu nedenle yeni zorluklar için birçok zor durum vardı. Bu koşullar altında, bir tedarikçi olan Stanley Electric de gelişimde yer almıştır."

 

MAZDA CX-30 Karartma dönüş sinyali
Nakamura (solda) ve Okahashi (sağda)

Araç Geliştirme Bölümünden Ryuma Nakamura :
"Biz 'birlikte-geliştirme' yerine 'birlikte-yaratma' terimini kullanmaya cesaret ediyoruz. Bu kararan dönüş sinyali de 'birlikte yaratma'nın yarattığı şeylerden biridir. Yönetmeliklere, insan reaksiyon hızına ergonomik olarak uygun ve görülmesi rahat. Tüm bunları başarmak için, Stanley Electric ile 0,01 saniyelik artışlarla ışığın tekrar tekrar parlama şeklini ayarladık."


Stanley Electric'den Satoshi Shikata :
"Mazda'nın otomobil üretimi anlayışımı derinleştirdiğimde, düşüncelerden de ilham aldım ve Mazda'ya daldım ve çalıştım (gülerek). 
Sanırım bu kararan dönüş sinyalini başardık çünkü üreticiler ve tedarikçiler arasındaki engelleri aşabildik."

 

20200220_01e-484x323.jpg
Yoshida (solda) ve Stanley Electric'den Bay Shikata (sağda)

 

Araç Geliştirme Bölümünden Ryuma Nakamura :
"Araba kullanırken, yön değiştirmek için bir dönüş sinyalinin verildiği bir sahnede normalden biraz daha gergin olan birçok insan var. Bu kararan dönüş sinyali, sürücünün niyetlerinin dışarıdan izleyenlere açıkça iletileceği ve sürücünün gerginliğinin azaltılabileceği fikrini de içerir.
Mazda, insan merkezli otomobiller üretmeye kararlıdır, ancak düşüncelerimizi bu dönüş sinyallerinin her birine koyarak gerçekleştirebileceğimize inanıyoruz.
Kalbi olan kararan dönüş sinyalinin kalp atışını görebilmeniz ve bir süre hissetmeniz harika olurdu."


Lütfen CX-30'u gördüğünüzde ve sonra "Kararan Dönüş Sinyali" ne dikkat edin. 
Ayrıca, gelişimin sıcaklığını ve burada sunulan ışığı hissedebiliyorsanız çok memnun olurum.


Bu arada, sürücü koltuğunun gösterge panelindeki ekran da aynı ritmi yapıyor.


 

 

Mazda Blog'dan çevrilmiştir.

 

İletiyi paylaş


Link to post
Mustafa Bağseven

Zor bir şey değil ki bu..

Normal sinyal flaşörüyle olmaz ama.

 

İletiyi paylaş


Link to post
Selçuk Keleş

Japon bunlar, küçük bi değişiklik yapmak bile devrim gibi geliyordur onlara :lol:

Bize daha çok estetik bir şeymiş gibi görünse de sıralı sinyal ya da bunun gibi birden sönmeyen sinyal uygulamaları gözlerimizin doğal bir zayıflığını bertaraf etmek için düşünülmüş. Yanıp sönen ve geçiş frekansı yeterli olmayan led ışıklar gözlerimizde gecikmeye ve hayalet efektine neden oluyor. (Talbot yasası)
Sinyal lambalarının frekansı ve sıklığı iyi ayarlanmazsa sürekli yanan bir lamba gibi görünebiliyor. Bu durum lamba ya da biz hareket halinde isek daha da sorun olabiliyor.

 

image.png

İletiyi paylaş


Link to post

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

×
×
  • Yeni Oluştur...