• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Turgay Özdemir

VW Golf 5 (2003-2009) Mercek ve xenon uygulaması

Recommended Posts

Turgay Özdemir    0
Turgay Özdemir

Merhaba arkadaşlar!Yıllar önce başlayan xenon maceram nihayet mutlu erdi!En son mercekli far arama işindeydim.Yaklaşık 3 ay arayla,farları hurdacılardan buldum.Birisinin ayakları kırıktı fibercide ayakları yaptırdım!Onun dışında farlarda bi sorun yoktu.Balastları da yine çıkma aldık.Biri E200 den biri de almera dan çıkma sanırım.Ampulleri de sıfır aldık,philips 4300k...Bunları burda bi elektrikçide birleştirdik.

Takma işlemi sırasında orjinal tesisatlar olmadığı için,değişiklikler yapıldı.Örneğin soketler uymadığı için ayrıca kablo çekildi..Arka dingildeki ağırlık algılayıcısı zaten yoktu :heat: İlk bağladığımızda farlar yanmadı.Ardından ampül taktık araya o da olmadı.Sonunda röle takarak farları yakabildik.Ancak röle takmak içerde arıza lambasının yanmasını engelleyemedi.Bu lambayı söndürebilmek için serviste falan bilgisayara bağlayıp xenonu tanıtmak gerekiyodu ancak harika şansım burda da beni yalnız bırakmadı! :wacko: Elektrik kontrol ünitem-Bort A da deniliyor serviste- seri numarası farklı olduğu için tanıtmayı kabul etmedi.Yani bide hurdacılardan bi çıkma ünite almam lazım! :p ama şimdilik bi sıkıntısı yok.Sadece ilk kontak açılışında bi uyarı veriyo ve lamba yanıyo ekranda. :moil:

Lambaların çalışması ise şöyle; xenonlar kapalı iken sellektör de sadece halojenler yanıyo.Xenonlar açıkken sellektörde; bi-xenon+halojenler yanıyo.Direk uzunlar açıldığında da bi-xenon+halojen çalışıyo.Ancask uzunların performansı çok iyi,sokakta evlerin 3. katına kadar aydınlatabiliyorum :p

Yükseklik ayarı şimdilik çalışmıyo.Elektrikçi usta,bort a değiştiği zaman muhtemelen olur dedi.Alınca bi gidicem yanına,uğraşıcaz biraz..

Tüm bu işlerde bana çok fazla yardımı dokunan CEM TEMİZSOYLU ya burdan çok teşekkür etmek isterim.Sağolsun her zaman bana her türlü yardımı yaptı!..

Vee bikaç foto;

Balastımız orjinal balast yerine vidalarla tutturuldu

resim010hn4.jpg

Bi far sökmek için arabanın yarısı sökülüyo :fool:

resim007su6.jpg

değişik açılardan farlar;

1er2.jpg

3nc9.jpg

4vz7.jpg

ve ışık dağılımı..bana fena değil gibi geldi ama bir de siz bakın; (duvardan yaklaşık 5m uzakta)

5cv4.jpg

Biraz uzun oldu galiba :coffee: ,ama belki birilerinin işine yarayabilir! :p

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu    1
Cem Temizsoylu

Güle güle kullan, çok güzel oldu, OEM uygulama başka tabii.

İletiyi paylaş

Mustafa Sarı    0
Mustafa Sarı

hayırlı olsun güle güle kullan. yapılabilecek şeylerin en iyisi olmuş yani. ayrıca ışık dağılımı bence gayet güzel. ışığın renginden memnunmusun yani nasıl yanıyo? sarıya yakınmı yoksa gayet beyazmı?

İletiyi paylaş

Turgay Özdemir    0
Turgay Özdemir

Teşekkürler arkadaşlar..Cem sana tekrar teşekkür ederim.. :wacko:

... ışığın renginden memnunmusun yani nasıl yanıyo? sarıya yakınmı yoksa gayet beyazmı?

rengi fena değil.Sanırım biraz da merceğin sayesinde fena değil.Ama hava tam kararmadığında normal olarak sarıya yakın yanıyo..

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.841
Selçuk Keleş

Harika olmuş.

İletiyi paylaş

Guest Golf0863   
Guest Golf0863

Site sakinleri öncelikle böle güsel ve faydalı bi site için çok teşekkürler. Benim sorunum var bende 2006model 2aylık bi golf V var.Geçenlerde ben golf'e xenon uygulaması yaptırdım 600YTL. ödeyerek ama araba sorun verdi. Sorunlar; Farlar teklemeye başladı bi biri bi biri yanıp sönüyodu, ayrıca uzun kısa yaptıgımda xenonlar kapanıyodu ve uzun süre sonra açılıyodu ve araçta ampül patlak amblemi çıktı yani xenon uymadı ben kızıp söktürdüm.

Sizden ricam golf V'e xenon uygulaması oluyomu olmuyomu onu ögrenmek istiyorum ayrıca oluyosa nasıl oluyo bilgi ve irtibat istiyorum. Birde acaba herkeste bu sorun oluyomu yoksa benim arabamı kabul etmedi.

Ayrıca aldıgım xenonların markasıda bu;wideview :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.841
Selçuk Keleş

Elektrikçin beceriksizmiş ...

İletiyi paylaş

Guest Golf0863   
Guest Golf0863
Elektrikçin beceriksizmiş ...

Ne yapmam lazım..! :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.841
Selçuk Keleş

İyi bir elektrikçi bul. Ballastlarını ve ampullerini kontrol ettir. Sitede Golf V konusunda deneyimli arkadaşlar var (ör:scooby) onlarla temasa geçip bağlantılar, pinler konusunda yardım isteyebilirsin.

İletiyi paylaş

Guest Golf0863   
Guest Golf0863
Şyi bir elektrikçi bul. Ballastlarını ve ampullerini kontrol ettir. Sitede Golf V konusunda deneyimli arkadaşlar var (ör:scooby) onlarla temasa geçip bağlantılar, pinler konusunda yardım isteyebilirsin.

Thanx ben o tavsiye ettiğin arkadasa bi müracaat edeyim kolay gelsin..!

İletiyi paylaş

Turgay Özdemir    0
Turgay Özdemir

Selamlar..uzun zamandır buralarda yoktum,bakamadım hiç...Özelden de yazmışsın ama burdan yazayım belki daha sonra başka birileri de bakar belki..

Şimdi voltron un dediği gibi elektrikçinin biraz beceriksizliği ya da tecrübesizliği gibi..Şimdi xenonları takarken,araya ampül ya da role koymuş muydu!?..Ben orjinal far ve çıkma balastları kullandım.Kitten bi farkı yok elektrik olarak bildiğim kadarıyla.Benimkin de mesela araya ampül koymak xenonları yakmadı.Sonra röle koyarak xenonları yaktık.Ve sonra da bi problem kalmadı.Lambalar yanıyo.Ancak göstergelerde bi arıza lambası yanıyo.Onu da ben servise gidip tanıttıracaktım,arabada orjinalden xenon varmış gibi,ancak tanıtmanın yapıldığı elektronik kontrol ünitesi-bort A olarak da geçiyo-farklı bi seri olduğu için (senin araban 2006 olduğu için kabul etme ihtimali yüksektir bence,benim araç 2004..) bu tanıtmayı kabul etmedi..Yani ben de hala arıza lambası yanıyo.Ama bunun hiç bi zararı yok.Sadece lamba devamlı yanıcak ve sen de kıl olmuycaksın..Bu arada vwturk te de yazmışsın sanırım,orda yaptırmış bikaç kişi de arıza lambasının da yanmadığını duydum..Değişiyo sanırım bort A ya göre...

İletiyi paylaş

Mustafa Sarı    0
Mustafa Sarı

ya ben birinden duymuştum. 2006 passatına xenon kit taktırmış. ikaz ışığı yanmasın diye h7 ampülü kısa far soketine takılı bırakmışlar xenonuda galiba direk akuden elektrik almışlar ve röle ile kısa fara bağlamışlardır. yani aynı anda hem h7 hemde xenon yanıyomuş böylece arıza lambası yanmıyomuş. tabi h7ampül farın arkasına biyere tutturmuşlar ve üzerini boyamışlar etrafa ışık vermesin diye. bilmiyorum nederce sağlıklı bişey ama yinede bi yöntem.

İletiyi paylaş

Aziz Aral    0
Aziz Aral

istanbul da Vw oto servisi resimdeki parçayı kullanmıştı arıza lambası yakmaması için.

Bizim aldığımız otofarın xenon far kitinden çıkmıştı Soketin kablosuna bağlı bir elektronik devre var. xenon seti alırken otonuzun elektronik beyinli olduğunu veya modelini söylerseniz ona göre xenon set veriyorlar. Tabii araştırarak almak lazım Bazı setlerden çıkan parçayı ayrı almak isterseniz çiftini 30euro civarına satıyorlar. Gerçi servis sadece xenon kit montajına 100ytl aldı ama helal olsun ne arıza lambası yandı ne bişey sorunsuz çalışıyor. Bu arada tanıdık vasıtasıyla gittiğimiz vw servisi arıza giderme parçası olmazsa takmayız diye tembihlemişti.

post-270-1158072581_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Guest Golf0863   
Guest Golf0863

Dostlar yardımlarınız için çook tşkler bide bi olay duydum son günlerde ve bunu söleyen bi vw servisi duyduguma göre serviste taksa biz de taksak xenon olayı sonradan olunca golf V'lerde silecek motorlarında problem oluşup hatta ve hatta motorlar yanıyomus çünkü söle bi idda da bulundular golflerin voltajlarını belli bi seviyeye ayarlamışlar o sevinin altında yada üstünde olunca sisteme en yakın sistemlerden birisi arızalanıyomus ve bu en yakın olarak silecek motorları oluyomus die duydum ama nedir ne degildir bilemem bi de elektrikçimin bi iddası var xenonlar düşük voltajlı yada düşük amperli geliyomus onu halletmek için (atıyorum araba 60amper istiyosa xenonlar 50 falan geliyomus) ve bu olayı çözmek için 10 amperlik bi bi ampül extradan monte edicek motorun herhangibir yerine yani saçma ve uyduruk bi şey olucaktı doğrusu bende bunları duyunca xenon olayından sogudum ve vazgeçtim

Bana 2006 model bi golfV'i olan ve sonradan xenon uygulamış bi dost varsa benle irtibata geçsin neler oldugunu bana anlatsın lütfen simdi tşkler..!

Sizce ne yapmalıyım..!

İletiyi paylaş

Harun Karayel    1
Harun Karayel
Dostlar yardımlarınız için çook tşkler bide bi olay duydum son günlerde ve bunu söleyen bi vw servisi duyduguma göre serviste taksa biz de taksak xenon olayı sonradan olunca golf V'lerde silecek motorlarında problem oluşup hatta ve hatta motorlar yanıyomus çünkü söle bi idda da bulundular golflerin voltajlarını belli bi seviyeye ayarlamışlar o sevinin altında yada üstünde olunca sisteme en yakın sistemlerden birisi arızalanıyomus ve bu en yakın olarak silecek motorları oluyomus die duydum ama nedir ne degildir bilemem bi de elektrikçimin bi iddası var xenonlar düşük voltajlı yada düşük amperli geliyomus onu halletmek için (atıyorum araba 60amper istiyosa xenonlar 50 falan geliyomus) ve bu olayı çözmek için 10 amperlik bi bi ampül extradan monte edicek motorun herhangibir yerine yani saçma ve uyduruk bi şey olucaktı doğrusu bende bunları duyunca xenon olayından sogudum ve vazgeçtim

Bana 2006 model bi golfV'i olan ve sonradan xenon uygulamış bi dost varsa benle irtibata geçsin neler oldugunu bana anlatsın lütfen simdi tşkler..!

Sizce ne yapmalıyım..!

Bildigim kadari ile bu site de Golf'u olan arkadaslar var. Benim bildigim normal bir halojen ampulun 55W gibi bir enerji cekimi var. Xenonda ise bu deger 35W'a dusuyor. Ama bu soyledigini ne kadar dogrular birsey diyemem

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.841
Selçuk Keleş

Bir çok araçta devre koruması için belli bir seviyeyi aşan akımın engellendiği doğru. Ancak xenon kitler aküden direkt olarak elektrik almıyor mu arabanın sileceğiyle tesisatıyla ne alakası var anlam veremedim.

Bu bence konusuna hakim olmayan insanların hayalet hikayelerine benziyor :)

İletiyi paylaş

Harun Karayel    1
Harun Karayel
Bir çok araçta devre koruması için belli bir seviyeyi aşan akımın engellendiği doğru. Ancak xenon kitler aküden direkt olarak elektrik almıyor mu arabanın sileceğiyle tesisatıyla ne alakası var anlam veremedim.

Bu bence konusuna hakim olmayan insanların hayalet hikayelerine benziyor :)

O roleli modellerde oyle. Simdi direk aracin soketinden yada farin soketinden guc alan balastlar var. Dolayisi ile ondan problem yaratiyor olabilir bazi araclar..

İletiyi paylaş

Uğur Koçyiğit    0
Uğur Koçyiğit

bende de aynı arçtan var, bmw den çıkma hella xenonlar vardı elimde onları taktım aracıma tabi bunun için far ampul yuvalarını biraz kestim,xenonları oraya sabitledim çok şık yanıyordu fakat aracı çalıştırdığımda söndü,şimdi bende nasıl halledebilirim diye bilgi arıyorum serviste olmadı şimdi bir de aküden dirakt elektrik alarak deneyelim bakalım nolucak ,yine olmazsa bir aparattan bahsediliyor araıza ışık iptali için onu nereden temin edebilirim

İletiyi paylaş

Orkan Nar    0
Orkan Nar
bende de aynı arçtan var, bmw den çıkma hella xenonlar vardı elimde onları taktım aracıma tabi bunun için far ampul yuvalarını biraz kestim,xenonları oraya sabitledim çok şık yanıyordu fakat aracı çalıştırdığımda söndü,şimdi bende nasıl halledebilirim diye bilgi arıyorum serviste olmadı şimdi bir de aküden dirakt elektrik alarak deneyelim bakalım nolucak ,yine olmazsa bir aparattan bahsediliyor araıza ışık iptali için onu nereden temin edebilirim

sanırım normal farlara d2s ampulleri uydurarak kullandın. ballastlara elektriği aküden mi yoksa direkt fardan mı aldın? scooby'de senin sorununu yaşamış, o röleyle halletmiş. www.otofar.com'da bahsettiğin aparattan satıyorlarmış. ama ne olduğunu bende bilmiyorum. birde RoadFighter' ın yaptığı gibi bir elektrikciye ballastlara ek olarak 20watt güç (20w kondansatör + 35w ballast = 55 watt h7ampul) çekecek bir kondansatör bağlatarak sorunu gidermeye çalışabilirsin.

bu arada scooby yeni gördüm, gerçekten güzel olmuş. güle güle kullan :good1:

İletiyi paylaş

Agah Tansev    0
Agah Tansev

Sayın Üyeler,

Aranıza yeni katıldım...

2006 Golf 5 Goal e FK Angel Eye takdırdım..

Şlk başta 8000k xenon taktık ancak aydınlatmasından memnun kalmayınca xenon kiti geri iade etmek zorunda kaldım.

Şu anda orijinal halojen ampullerimle kullanıyorum..

Xenon takabilmem için ne tavsiye edersiniz?

Zira 8000 k xenon lar mavi ışık veriyordu ve önümü dahi göremiyordum...

İletiyi paylaş

M.Çağrı Burdurlu    0
M.Çağrı Burdurlu

ben 6000k kullanıyorum.Genelde fena değil ancak şimdiki aklım olsa 4300 k alırdım :)

İletiyi paylaş

Agah Tansev    0
Agah Tansev

Haklısınız benim de niyetim 4300 yada 6000 den yana artık.Ancak,Golf 5 e uyum sorunu olmayan ve sorunsuz olarak çalışabilecek bir marka varmı tavsiye edebileceğiniz acaba?...

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.841
Selçuk Keleş

Önceden aldığın marka da sorun yaşamadıysan 6000K taktır ?

İletiyi paylaş

Agah Tansev    0
Agah Tansev
Önceden aldığın marka da sorun yaşamadıysan 6000K taktır ?

maalesef 6000 i olan modelinin sorun çıkartacağını söylediler

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.841
Selçuk Keleş

Ne alakası var ki? 6000K olan aynı marka değil miydi ?

Sorun çıkmaması lazım o zaman. Ki sorun dediğin uyarı ışığının yanması yani başka bişey de değil. Aynı sisteme 6000K'lık ampul takılabilir, konnektörü uyduktan sonra ballast hepsini çalıştırır. Uğraşmamak için uydurdular herhalde ?

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap