İçeriğe Yönlendir
Mehmet Özyürek

Ford Focus 1 (1998-2005) bi-xenon, angel ve led uygulaması

Recommended Posts

Musa Can Koca

Selçuk abi herşey için çok saol, çok ilgilisin rölenin bacağınıda bulduk, evde denedik fakat arabaya takmaya fırsatım olmadı, bugün şehir dışına çıkıyorum,önce Adana,ordan Hatay ordanda Şstanbul'a geçmem gerekli, yetiştiremedim,farın sadece camın kapatıp,parka çekiyorum haftaya dönüp bitireceğim inşallah herkeslede paylaşacağım resimli ve detaylı anlatımla,ama umduğumdan çok uğraştırdı,mercek kapağı bulamadık.Aliminyum kestirdik,boya işlemleri istediğimiz gibi olmadı tekrar tekrar boyadık,angel yaptık pleksiden çapı uymadı sonra gene yaptık oldu vs vs..

Aksilikler yüzünden tam bitiremeden gitmek zorunda kaldım,dönüşte görüşmek üzere herkes sağlıcakla kalsın saolun,varolun yardım eden bütün arkadaşlar(özellikle Selçuk abi)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Şyi yolculuklar. Bunlar halledilir, olayın zevki daha iyisini düşünüp onun için uğraşmasında zaten.

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu

valla iyi olmuş bitiremeden bıraktığın bak gör şimdi bütün şehirleri gezerken yolda aklına neler gelicek başka başka. döndüğünde aklına gelenleri deneyip tüm sorunları hallediceksin.

en azından bana hep böyle olur. akşam yatınca bi 1 saat düşünürüm sabah kalkar hallederim :D

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
valla iyi olmuş bitiremeden bıraktığın bak gör şimdi bütün şehirleri gezerken yolda aklına neler gelicek başka başka. döndüğünde aklına gelenleri deneyip tüm sorunları hallediceksin.

en azından bana hep böyle olur. akşam yatınca bi 1 saat düşünürüm sabah kalkar hallederim :)

:D

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek
akşam yatınca bi 1 saat düşünürüm sabah kalkar hallederim :)

Akşam yatınca bir saat düşünürüm, kafama yatarsa kalkar yapar, tekrar yatarım.. :)

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu

içeriye bi anahtar çekip angelları bu anahtara bağlamanız yeterli. gayet basit bir işlem. fakat sigorta kullanmayı unutmayın. aküden elektriği aldığınız ilk noktaya sigortayı koyun

İletiyi paylaş

Görkem Orak

merhaba arkadaşlar arnızda yeniyim herkese merhaba demek istiyorum öncelikle.Aracım focus1 2004 model aracıma valeo marka mercek takıp philips in diomand vision 5000K AMPÜLÜNÜ KULLANMAK ŞSTŞYORUM. Fakat mercek kurulumu nasıl olcak bilmiyorum heralde sanayiye götürcem orada yapabilirlermi herhangi bir kesme işlemi olacak mı? tanıdığınız usta warmı?

İletiyi paylaş

Musa Can Koca
merhaba arkadaşlar arnızda yeniyim herkese merhaba demek istiyorum öncelikle.Aracım focus1 2004 model aracıma valeo marka mercek takıp philips in diomand vision 5000K AMPÜLÜNÜ KULLANMAK ŞSTŞYORUM. Fakat mercek kurulumu nasıl olcak bilmiyorum heralde sanayiye götürcem orada yapabilirlermi herhangi bir kesme işlemi olacak mı? tanıdığınız usta warmı?

Bu uygulamayı sanayide ne kadar düzgün yapalar bilemiyorum,kabaca yapılacakları yazıyım;farlarınız açılacak,ön far camı ve arka siyah plastik kapak kısım ayrılacak,içdeki parlak yansıtıcı yüzey meydana çıkıcak,reflektör dediğimiz kısım,daha sonra Reflektör dediğimiz kısımın, kısa far ampülünün takıldığı ilk yuvarlak bölümü arkadan düzgünce yine yuvarlak şekilde genişletilrek kesilecek ve mercek bu kesilen kısımdan içeri monte edilcek,daha sonra far yükseklik ayarı ve desen kontrolünün ardınden mercek reflektöre sabitlenecek, vida ya da ısya dayanıklı yapıştırıclarla,özetle bu işlemler yapılacak farınıza

İletiyi paylaş

Ümit Aydın

Arkadaşlar merhaba

benden sonar angel var ve mercek iyice kötüleşmeye başladı. Araştırmalarım sonucu vale xenon projektör tam uyum sağlıyormuş eski merceğin yerine ama ben hazır yapmışken bi-xenon olsun dedim ve bir çift mercedesden çıkma bi-xenon mercek aldım. Daha önce bu fara bi-xenon mercek takan oldumu. Uyum sağlıyormu farın iç yapısı ile. Ayrıca ben hazır açmışken uzunlarada mercek takayım diyorum. Uzun far reflektörüne hangi mercek sığar, ve olurmu? Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum

İletiyi paylaş

Musa Can Koca
Arkadaşlar merhaba

benden sonar angel var ve mercek iyice kötüleşmeye başladı. Araştırmalarım sonucu vale xenon projektör tam uyum sağlıyormuş eski merceğin yerine ama ben hazır yapmışken bi-xenon olsun dedim ve bir çift mercedesden çıkma bi-xenon mercek aldım. Daha önce bu fara bi-xenon mercek takan oldumu. Uyum sağlıyormu farın iç yapısı ile. Ayrıca ben hazır açmışken uzunlarada mercek takayım diyorum. Uzun far reflektörüne hangi mercek sığar, ve olurmu? Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum

Eğer farınıza Valeo tam uyum sağlıyor dedilerse keşke Valeo alsaydınız,bi xenon mercek sanırım Valeo mercekden az büyük,yapılır mı? Tam bilemiyorum ama sanırım oda bir şekilde yapılır, ama mühim olan yükseklik ayarı düzgün olacak buna bakmak lazım,Bi-xenon için selenoide uzunlar kablo çekeceksiniz,o küçük motor seleonid dediğim yoksa bi-xenonluk yapamaz

Uzunlar mercek takılabilinir,uzun far işi kısa fardan çok daha zor bir iştir,umarım bunu takacak insan kimseyi kör etmez,uzun far merceği Romeoilker adlı üyemizde satılık olarak var, ayırca kensi montajda yapıyor işçiliği iyi olan biridir onla bir görüşün derim....

tarihinde b55can tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Montaj için deliklerin birebir uyması garantisi yok. Ancak bu işin stili zaten bu sen uydurucaksın. Hella mercekler de bir şekilde takılır valeo ile boyutlarında aşırı fark yok yani. Belki merceğin deliklerine göre kare tabla yaptırıp farın kendi deliklerine oturtmayı deneyebilirsin.

İletiyi paylaş

Ümit Aydın
Montaj için deliklerin birebir uyması garantisi yok. Ancak bu işin stili zaten bu sen uydurucaksın. Hella mercekler de bir şekilde takılır valeo ile boyutlarında aşırı fark yok yani. Belki merceğin deliklerine göre kare tabla yaptırıp farın kendi deliklerine oturtmayı deneyebilirsin.

ben şimdi bir takımda valeo d2s mercek alıcam.

farları açınca eğer hella bi-xenon nu monte etmekde zorlanırsam valeo yu takıcam. Eğer hellayı istediğim gibi monte edebilirsem valeo d2s yi uzunlara takmayı düşünüyorum. Vale mercek boyut olarak küçük. sanırım uzunların olduğu bölüme yerleştirebilirim.

Yalnız burda merak ettiğim konular

1- Valeo d2s dede kesilme çizgisi olduğundan uzunlara takınca eski uzun reflektör gibi uzağı gösterebilirmi.

2- Valeo d2s yi takınca illa xenon d2s xenonmu alıp kulnnamak zorundayım yoksa h7 felanda uydurulursa ampül olarak aydınlatma kötümü olur.

3- Sizin uzun farlar için tavsiyeniz ne olur?

son olarakda aklıma gelmişken sormak istiyorum. Merceğin içine küçük bir led koysak, hemen uçtarafına kesilme çizgisini felan etkilemeyecek sekilde onuda parklara bağlasak sadece parkları açınca mercekde parkmış gibi mercek camı biraz aydınlanırmı.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Led fikri ilginç... Evde mercek var bi deneyeceğim bunu :)

Uzun far için Valeo D2S olmaz bence...

Selçuk'un kullandığı uzun merceklerden bulmalısınız...

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
1- Valeo d2s dede kesilme çizgisi olduğundan uzunlara takınca eski uzun reflektör gibi uzağı gösterebilirmi.

Şçindeki siperi sökersen uzun fara biraz benzer ama gerçek uzun far gibi olmaz.

2- Valeo d2s yi takınca illa xenon d2s xenonmu alıp kulnnamak zorundayım yoksa h7 felanda uydurulursa ampül olarak aydınlatma kötümü olur.

Çok kötü olmaz, geçici çözüm olabilir. Mümkünse baştan düzgün başlayıp D2S kullan.

3- Sizin uzun farlar için tavsiyeniz ne olur?

Butcher'de uzun mercekler vardı.

son olarakda aklıma gelmişken sormak istiyorum. Merceğin içine küçük bir led koysak, hemen uçtarafına kesilme çizgisini felan etkilemeyecek sekilde onuda parklara bağlasak sadece parkları açınca mercekde parkmış gibi mercek camı biraz aydınlanırmı.

Çirkin görünür. Lens ledin görüntüsünün bir kısmını büyütücektir. Sipere yapıştırıp en üste tam ortalarsan bişeye benzeyebilir belki. Denemek lazım.

İletiyi paylaş

Ümit Aydın

Mehmet abi evde deneyebildinmi.?

Led fikri ilginç... Evde mercek var bi deneyeceğim bunu :)

Uzun far için Valeo D2S olmaz bence...

Selçuk'un kullandığı uzun merceklerden bulmalısınız...

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Yok be... Hadi deyince olmaz bu işler.. :)

İletiyi paylaş

Erkin Ak

arkadaşlar aracımda normal sarı far mevcut. ben izmirdeyim.xenon yapmak istiyorum.kaça mal olur bize zenon yapmak.yada başka ne yapabilirm.beyaz far yada mercek takıp beyaz ampul takmak hangisini önerirsiniz.izmirde yardımcı olabilecek biri varmı?teşekkürler

İletiyi paylaş

Ümit Aydın

önünü görmek istiyorsan kesinlikle xenon takman lazım. Xenonuda takman için açıkcası mercek montajı yapman yada yaptırman lazım. Aksi takdirde normal reflektöre takılan xenonlar karşı tarafı çok rahatsız eder ve mercek ile kullanılan xenon kadar başarılı olmaz.

İletiyi paylaş

Bahtiyar Aydoğdu
angel021.jpg

angel023.jpg

farkcopy.jpg

angel024.jpg

BU DA HELLA MICRO DE LER ŞLE BŞ FOTO

angel037.jpg

angel044copy.jpg

hocam maliyet ne kadar çıktı acaba merceklerin teminini nasıl yaptın yardımcı olurmusun

İletiyi paylaş

Yusuf Bayraktar

Hocam farı açıp mercekleri kaliteli bir çift xenon mercekle değiştirmekten başka çareniz yok.

İletiyi paylaş

Köksal Yılmaz

benim aracımda 8000 lik xenon var mercek yok ama dediğiniz gibi kesilme çizgisi ve aydınlatması gayet net. farklı bir ampulle deneme şansınız var ise bir de öyle denemenizi öneririm. olmadı kaliteli bi mercek takarsınız

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Sanıyorum ampul tipi yanlış. Farın tipi H1/H7 neyse ondan kullanılması lazım.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

O zaman xenon ampullerinde problem var. Bariz bir odak karışıklığı var. Halojen ampulle düzgün bir aydınlanma oluyorsa mercekte odak sorunu yok demektir. Bir de halojenle duvar resmi çekin, bakalım.

İletiyi paylaş

Lokman Ceritlioğlu

Mehmet sen selçukun dediği gibi diğer ampülle resmini yolla bakalım, ozaman kesin teşhis konur. bu arada hoşgeldin ;)

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Uyuma Memmeet..

Nooldu farlar..

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...