Mehmet Özyürek

Ford Focus 1 (1998-2005) bi-xenon, angel ve led uygulaması

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi

FK angelları yine aldım :p resimler telefonla çekildiği için tırt. ampul 3bink. daha ayarını yaptırmadım seviye ayarı biraz yüksek. içerden düşürdüm şimdilik

tünel çıkışı sağ-sol yansıması

xgfl.jpg

duvar resmi

j998.jpg

sol yukarda diğerine göre ama aralıkları nasıl biraz daha mı açmak lazımdı :D

vyk8.jpg

uas5.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Ampullerin renkleri neden farklı?Ya da resimden dolayımı yanılıyorum :unknw:

İletiyi paylaş

Mustafa Tüfekçi

bi taraf daha koyu yanıyor gibi. imalatçısına sormak lazım :D

İletiyi paylaş

Mustafa Tüfekçi

bu da angel görünüşü

993511_10151648546831661_1964113970_n.jpg

1001627_10151648544621661_1397691750_n.jpg

İletiyi paylaş

Erman Pehlivan

Angelların görüntüsü çok hoş olmuş. Sarı değil de beyaz olsa destekleyen ledler, tadından yenmezmiş. Zevk meselesi tabi ki, güle güle kullanın, ben çok beğendim.

İletiyi paylaş

Mustafa Tüfekçi

makina ile ayardan sonra

3c5w.jpg

makina ile ayar yapılırken OK yazılarını gördüm ama iki far arası açıklıktan emin olamadım :D

İletiyi paylaş

Mustafa Tüfekçi

ygrw.jpg

sol far bir miktar içe bakıyor gibiydi onu dışa açtım yanal aydınlatma arttı gibi

cs1g.jpg

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Çok açmışsın gibi.. Klasik far ayar metodunu uygulasana...

İletiyi paylaş

Mustafa Tüfekçi

Yunusun aracı referans alıp ayarladım tekrar. 3binleri de söktüm 6binleri taktım. 3 binK çok dikkat çekiyor :D

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Yunusun aracı referans alıp ayarladım tekrar.

Böyle bir metod yok :D

İletiyi paylaş

Mustafa Tüfekçi

sıfır araba :p seviye ayarı düzgün diye onu referans aldım :D güzelde oldu ne göz alıyor ne de seviyesi düşük kalıyor :p

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Araç 1 kasa focus muydu :)

İletiyi paylaş

Mustafa Tüfekçi
:D yok ama tüm araçlarda aynı mesafeden aynı çizgiler olması gerekmez mi :p

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Yükseklik ve farın eğimi değişebiliyor. Kendi aracını ölçüp yapmalısın.

İletiyi paylaş

Mustafa Tüfekçi

doğru en sağlıklısı o. ama baktım far ayarı düzgün olan tüm araçların far çizgileri yakın seviyede. yükseklik ve eğimin değişmesi zaten far çizgisinin belli bir seviyede olmasın ötürü değil mi? yani bir aracın yerden yüksekliği diğer bir araca göre 10 cm fazla ise far konumu ve eğimi farkı o seviye farkını yok etmek için farklı. :p bu arada bu metoda esin kaynağı ford servisiydi. adamlar servis duvarındaki çizgiye göre ayar yapıyordu.

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Demekki bazı araçlar ya düşük ayarda yada yüksek ayarda geziyor :lol:

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

doğru en sağlıklısı o. ama baktım far ayarı düzgün olan tüm araçların far çizgileri yakın seviyede. yükseklik ve eğimin değişmesi zaten far çizgisinin belli bir seviyede olmasın ötürü değil mi? yani bir aracın yerden yüksekliği diğer bir araca göre 10 cm fazla ise far konumu ve eğimi farkı o seviye farkını yok etmek için farklı. :p bu arada bu metoda esin kaynağı ford servisiydi. adamlar servis duvarındaki çizgiye göre ayar yapıyordu.

Aynı mesafeden bakarsan öyle. Farın yüksekliği eğer farklıysa mesafeyi de ona göre ileri-geri ayarlaman gerekir.

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Üyemiz Raşit Kılınçarslan ve aynı zamanda Anne tarafından köylüm olan arkadaşımızın Focus F1 ler için Hella'nın ürettiği moretti tip farlarının orjinal mercekli kısmına bi-xenon mercek takalım diye işleme koyulduk.Ben D1s balast ampulü ve mercek arkasını şöyle bir görünce dedim eski tipi Hella rahatca yerine olur.Lakin çok yanılmışım.İşe başladık merceği dağıttım ve apayrı bir yapı.Epey düşündüm nasıl bir montaj ile bu işin altından kalkarım diye ve yeni tip Hella bi-xenon mercek ile yeniden komple dizayn ile iyi bir sonuç alarak Rabbime şükür bugün farları taktık.

Orjinal Hella Kare balast ve Osram D2s ampuller farın orjinalinde mevcut.İlk işlem orjinal merceğin şapka kısmını genişletmek oldu.

Merceğin ön kısmını rütuş kalemimle güzelce boyadım.

Merceğimizi bu kısıma çizgi hizalaması ile monte ettikten sonra arka kısımdan komple Rtv silikon ile izalasyonu yaptım.

Esas dış kasası için epey düşündüm.Önce bu kasayı koymadan monte edeyim diye düşünmüştüm ama içime sinmedi,uzun ömürlü olmayacaktı.Sonra pvc su boruları aklma geldi ve 2 katlı olan kalın tiplerden arkasının kapaklı olan tiplerinden aldım.Mercek metaline değmiyor dış kasaya direk etrafında dıştan yarım cm iç içe geçirerek ve 2 yandandan vidalayarak sonrasında Rtv silikon ile komple izole ederek tam bir izalasyon için sıhhatli bir montaj oldu.Tek kusuru beyaz olması.Bu pvc boruyu artık diğer kapak işlemlerindede kullanmayı planlıyorum.Toz kapagı kısmı çok iyi.

Duvarda far ayarımızıda yaptık.Mercek değişikliği nedeniyle yeni Hella için ampul tutucu almamıştım.Ampulü vidalar ile odaklama yaparak sabitledim.Bilahire en kısa sürede ampul tutucu alınıp takılacak.Şimdilik en ideal çizgimiz bu.Bunu detaylı şekilde arkadaşımıza anlattım.

Halojen uzunlar ile beraber uzunlar.2 far arasını çokmu yaklaştırmışım acaba.

Araç üzerindeki görünümü.

Resim linkleri yenilendi.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Raşit Kılınçarslan

Tekrar eline sağlık abicim çok teşekkür ederim. Bakalım karanlıkta nasıllar deneyemedim daha :)

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Abi eline sağlık güzel olmuş bravo.gif yalnız sol mercekte odak problemi var ampul tam oturmamış yada perde geride kalmış gibi unsure2.gif

Copy Paste :fiuw:

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Mahmut resim açıklamasında yazmıştım ampul tutucusu yok.Vidalar ile ancak bu kadar odaklama yaptırabildim.

Pasta yok daha,iftarda belki :biggrin: sadece copy

Hellada perde biraz zor geri kalır,dediğin Bosch mercekte olabiliyor.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Mahmut resim açıklamasında yazmıştım ampul tutucusu yok.Vidalar ile ancak bu kadar odaklama yaptırabildim.

Pasta yok daha,iftarda belki :biggrin: sadece copy

Hellada perde biraz zor geri kalır,dediğin Bosch mercekte olabiliyor.

Şimdi gördüm abi kusuruma bakma blush.gif espri güzeldi not aldım mutlaka kullanacağım lol.gif telif hakkı vermem ama söyleyeyim crazy.gif

Hella mercekte reflektör ve lens temizliği yapılırken dikkat edilmez ise yaşanabilen bir sıkıntı abi :good1:

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Bu 90 mm hella modüller pek performanslı olmuyor, temiz iş çıkarmışsınız. :good1:

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Bence Hellalarda isim var gerisi boş :lol::p

Fotograf makinası en kısık modda iken resimleri çekmiştim.Yoksa yanal aydınlatma ve çizğiler daha iyi görünüyordu.Ampul tutucuyu alınca Hella'yı göreceğiz bakalım.Bu yeni tiplerde Bosch perde çizğisine çok yakın çizgi hakim.Ben öyle düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Burak Küçük

Herkese selamlar daha önce makyajsız kasa farlarımda kullandığım hella merceklerde kararma olduğu ve tamponumu makyajlı tamponla değiştirdiğim için makyajlı farlara yeni mercek montajına karar verdim. Sağ olsun Oktay bey ve İlker beyin yardımlarıyla ve yönlendirmeleriyle valeo bi-xenon mercek kullanmaya karar verdim.

Gerekli ekipmanları hazırladım işe daha önce Mehmet beyin meşhur mercek montajındaki caddy fardan çıkma beyaz sinyan kapaklarıyla başladım daha sonra sinyalleri Oktay beyin çalışmalarındaki gibi power ledli yapmaya çalıştım ancak alan yetersizliği ve daha sonra ledler veya sürücülerde sorun olursa sorunun çözümü için farı açmam gerekeceği için fazgeçerek sadece beyaz kapak takıp ampül olarakta osram diadem kullandım sıra mercek montajına geldi ancak öncesinde parkları ayarlamam gerekiyordu uzun hüzme bölümünü park lambası olarak kullanmak istiyorum ancak halajen ampüller gibi tüm tastan yansımasını istemiyorum merceklerin yanarken görüntüsünü bozmak istemiyorum. Mercekli bir led çalışması olabilir ancak tam bir fikir oluşmadı kafamda bu konuda önerilerinizi almak istiyorum...

örnek çalışma daha önce bu konuda paylaşılmış

dsc01142y.jpg

İletiyi paylaş