Mehmet Özyürek

Ford Focus 1 (1998-2005) bi-xenon, angel ve led uygulaması

Recommended Posts

Oktay Toker

Bu arada far ayar motorları çalıştırıldı.Burak yenilerini almış İkaz etmiştim yespit edelim diye ama almış işte.Takıldı sorun tesisata çıktı ama far anahtarı üzerindeki yükseklik ayarı nasıl oldu ise boşta döner hale gelmiş.Söktüm ve düzgünce pinleri yerine getirip taktım ama bu defa şak sisler direk yanıyor şok olduk tabiki dedim heralde üst kapagı sökerken orta büyük pin yivini çektiğim anda iss konumuna geldi neyse ugraştık falan cık kısa devre olmuştu pinleri sonra içinden bir plastik parça düştü dedim bunun değil ama sonradan anladımki sisleri on yapan pinlerin işini düzenleyen pine harket veriyor.Tabi morelim bozuldu ilk defa oldu o kadar far düğmesi açıp kapttım piyango buna vurdu.Fakat bu arada yükseklik ayarını çalıştırmıştım bu biraz moral oldu tabiki.Dedim Burak idare et ben bunu hallederim çalıştırırım,gitmiş çalışanını ama son derece temizini almış takmış.Söz dinlemiyor ne yapayım.lol.giftongue.gif Far anahtari tamiri hakkında konu açacagım anlatırım o konuda.good1.gif

Gen 5 balast ve D1s ampul işi olunca işlemler değişti kapak sorunu oldu,sonra ampulü tutan orjinal parça son derece büyük bir parça ve her şeyi alt ğüst etti bende komple söktü ve kendim ampul tutacagı yaptım.Arka kapakta bu şekilde oldu ama son hali bundan farklı değil fakat yumuşacık bazı yerleri mecburen silikon kaplam oldu geniş silikon bant kullanırım genelde ve işime bir kez daha yaradı metal kısımları gerekli yerlerinden kestim ve bu bantı döşedim dış kısımdanda silikonu yaydım ve son derece güzel bir izalasyon oldu.Biraz zorladı ama yerinede sıkıca oturdu.

Ampul tutturma aparatı.Sımsıkı oldu ampul yerine tam oturdu sonuç videoda belli diye düşünüyorum.En azından silikonlar ve telle tuturulmuşundan iyidir değil mi?lol.gif

Burak şimdi aklıma geldi Ankara'lılara artık çay ısmarlamayacam diyodum ama kuralımı bozdum ve canım çekti sen taze çayımı içtin karşılığında bana tavuk döneri ısmarlaman gerekcrazy.giftongue.giflol.gif

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Burak arkadaşımız far ayarını yaptırmış.Bizde geceuçuşu hesabıyla dün gece azıcık far yüksekliğini yukarı çektik.Dahada ayar ile oynamayacagız. :good1: Benim sony telefonum ile çekilenler.Burak ayfon ile çekti.Kendisi bu aralar biraz rahatsız müsait olunca farın gündüz çekimlerini ekleyecek.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Cihan Yetişken

Merhaba arkadaşlar,

Forumu uzun zamandır takip ederim ama yazmak bugüne kısmetmiş. Çoğunuzun daha önce tecrübesi olan bir konuda sizlerden yardım almak istiyorum. Arabamdaki junyan marka mercekli farların malum performanslarından memnun olmadığımdan, farları sökerek yan sanayi tyc ile halojenlere dönüş yaptım. Çıkan farları satma niyetim vardı ama satmak yerine biraz hobi amaçlı, biraz da xenon sevgimden dolayı mercek modifiyesi yapmaya karar verdim. Bu durumla ilgili aklıma takılan sorularım şunlar :

- Öncelikle sizce nasıl bir mercek takmalıyım?

a.) Mesela h7 valeo mercek buldum. Bu mercek benim farlara uyar sanıyorum.

b.) Bi-xenon mercek taksam daha mı iyi olur?

Gelelim elimdeki malzemeye;

Bende junyanda kullandığım h1 xenon kiti mevcut. Bu kitin sadece ampulünü alacağım merceğe göre değiştirerek kullanabilir miyim? Yani balast her tür ampülü çalıştırır mı?

Araçtaki tesisat durumu;

Arabada şu an makyajlı f1 fararı olduğundan, soketi de ona uygun yapılmış durumda. Sanırım soketi eski haline çevirmem gerekecek yeniden.

Bu durumda yapmam ve dikkat gerekenleri, yaklaşık çıkma parçalar ile maliyetlerini belirtirseniz mutlu olurum.

tarihinde Cihan Yetişken tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Hoşgeldin Cihan, konuyu ilgili konuyla birleştirdim burda epey örnek var incelemiş miydin ?

Xenon mercek montajı yapılıcaksa halojen mercekler kullanılmasına karşıyım. Bir kere yapılıyor o da düzgün olsun. Genellikle eldeki çakma xenon kiti kullanmak maksadıyla halojen mercek montajı yapılıyor, ama d2s/d1s tipi mercek ve xenonla karşılaştırılamaz bile.

İletiyi paylaş

Cihan Yetişken

Sağol abi hoşbulduk.

Evet örneklere baktım, birleştirdiğin iyi olmuş bu arada. Dediğin gibi elimdekini değerlendireyim diye öyle bir şey düşündüm. Tabi tavsiyeler doğrultusunda işlem yapacağım, o nedenle buradayım :)

Dediğin duruma göre benim mercekle beraber xenon kiti de değiştirmem lazım. Peki alacağım mercek d2s ya da d1s olması performans ya da araca uyum açısından farklılık yaratır mı? Hangisine bakayım?

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Hoş geldin Cihan.Sellektör tutkun var ise D1s gen5 ideal.Yok sadece aydınlatma amçlı olacak diyorsan D2s ideal olur.Aralarında yarıo yarıya yakın fiyat farkları bulunabiliyor.

Mercek olarakta bu junyan farlara çok sorun yapmayacak mercekler var Sanırım yeni hella uyuyordu.Valeo bi-xenon merceklerde biraz ugraşı ile uyuyabiliyor.

İletiyi paylaş

Cihan Yetişken

Hoş geldin Cihan.Sellektör tutkun var ise D1s gen5 ideal.Yok sadece aydınlatma amçlı olacak diyorsan D2s ideal olur.Aralarında yarıo yarıya yakın fiyat farkları bulunabiliyor.

Mercek olarakta bu junyan farlara çok sorun yapmayacak mercekler var Sanırım yeni hella uyuyordu.Valeo bi-xenon merceklerde biraz ugraşı ile uyuyabiliyor.

Sağol Oktay abi. İyi bir sellektör performansı keyifli olur tabiki.Yarı yarıya fiyat farkı var derken d1s mi daha uygun fiyatlı olan? Bir de bu yeni hella merceğin bir modeli var mı?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Sağol Oktay abi. İyi bir sellektör performansı keyifli olur tabiki.Yarı yarıya fiyat farkı var derken d1s mi daha uygun fiyatlı olan? Bir de bu yeni hella merceğin bir modeli var mı?

Cihan bey merhaba hella bi-xenon ve valeo H7 mercek boyutlarının resimleri.Verdiğim linktede OEM balast-ampul ve bağlantı ekipmanlarının konusu var kolay gelsin...

http://www.geceucusu.

Hella bi-xenon

post-4834-0-90002600-1355409860.jpg

Valeo H7 halojen

post-4834-0-44650500-1355409900.jpg

İletiyi paylaş

Cihan Yetişken

Teşekkür ederim Mahmut bey.

Aslında en iyisi ben farı önce açıp merceği bir sökeyim. Şu anda araştırma safhasında olduğumdan, bir girişimim olmadı ama artık adım atmak lazım yavaş yavaş. Isı tabancası kullanarak sökmeyi deneyeceğim bakalım.

Mercekleri sökünce ölçüp biçip en uygununa karar verelim beraber

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Teşekkür ederim Mahmut bey.

Aslında en iyisi ben farı önce açıp merceği bir sökeyim. Şu anda araştırma safhasında olduğumdan, bir girişimim olmadı ama artık adım atmak lazım yavaş yavaş. Isı tabancası kullanarak sökmeyi deneyeceğim bakalım.

Mercekleri sökünce ölçüp biçip en uygununa karar verelim beraber

En sağlıklı olanı düşündünüz farı açın ölçüleri söyleyin elimizden geldiğince yardımcı oluruz :good1:

İletiyi paylaş

Cihan Yetişken

Tekrar sağolun Mahmut bey.. Şimdi buradan edindiğim bilgilere göre büyük ihtimal d2s takacağım. Düşüncelerim şunlar;

1. Elimdeki universal balastı kullanabilirim ancak d2s ampul bağlayabilmek için ara kablo kullanmam lazım. Bu kablo mustafada vardı bildiğim kadarıyla.

2. Hella'nın d2s merceklerini eğer ölçüleri uyarsa 120TL'ye çift olarak buldum. Fiyatı uygun mudur?

3. Bir çift de 4300k d2s ampul alırsam sanki bu iş olacak gibi. Ampullerin tanesini de 25 TL'ye buldum.

Ne dersiniz :)

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Tekrar sağolun Mahmut bey.. Şimdi buradan edindiğim bilgilere göre büyük ihtimal d2s takacağım. Düşüncelerim şunlar;

1. Elimdeki universal balastı kullanabilirim ancak d2s ampul bağlayabilmek için ara kablo kullanmam lazım. Bu kablo mustafada vardı bildiğim kadarıyla.

2. Hella'nın d2s merceklerini eğer ölçüleri uyarsa 120TL'ye çift olarak buldum. Fiyatı uygun mudur?

3. Bir çift de 4300k d2s ampul alırsam sanki bu iş olacak gibi. Ampullerin tanesini de 25 TL'ye buldum.

Ne dersiniz :)

Mercekler ampul tutucusu ile beraber satılıyorsa fiyat makul,ampuller çin malı olduğu için dikkat edin odak problemi yaşamayın.

İletiyi paylaş

Burak Çınar

Arkadaşlar merhabalar ;

Aracıma tekrardan farklı bi far ile Değerli büyüğüm İlker Kemal Bikeç tarafından yeni hella d1s Gen 5 balast ile bi-xenon modifiyesi yapılmıştır. Çok fazla uzatmadan fotoğrafları eklemek istiyorum. smile.png Farın montajı konusunda yardımlarını esirgemeyen değerli Oktay Toker abime de saygılarımı sunarım. Unutmadan Sayın İlker Kemal abicim tekrar tekrar ellerine emeğine sağlık smile.png

Mercek kapağı porsche cayenne'den çıkmadır.

img0482cb.jpg

dsc0049dib.jpg

20121207153840.jpg

20121207153834.jpg

dsc0043ae.jpg

dsc0042ha.jpg

İletiyi paylaş

Cihan Yetişken

Çok güzel olmuş..Güle güle kullanın

İletiyi paylaş

Burak Çınar

Çok güzel olmuş..Güle güle kullanın

Teşekkürler...

İletiyi paylaş

Burak Çınar

aydınlatma bu vay be ilk porsche kapağıda kullandı demek ilker abi :D

bu arada fotoğraf makinasının modeli nedir ? :D

Bektaş beğendin mi gerçekten :D Makine Nikon D3100 55-200 vr kit :D

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Güle güle kullan güzel olmuş.

İletiyi paylaş

Burak Çınar

güzel güzel :good1:

gündüz çekerken auto da kullanmamalısın amatör olduğun anlaşılıyor plaka parlamış :D

Ayaküstü olunca manuelde ayarlamak zoruma gidiyor :p

İletiyi paylaş

Berkay Akça

Burak Bey farlarınız harika olmuş, Hele selektör atma kısmına gerçekten bittim :)

İletiyi paylaş

Burak Çınar

Burak Bey farlarınız harika olmuş, Hele selektör atma kısmına gerçekten bittim :)

Hele birde yolda görseniz :p :p Sol şerit daimi boş :D

İletiyi paylaş

Cihan Yetişken

Junyanlarla biraz uğraştıktan sonra farın biri açık olarak işi Oktay abiye devretmeye karar verdim :) Aldığımız malzemeler şöyle :

- Hella bi-xenon mercekler

- Philips d2s 85122+ ampuller

- Universal balasttan d2s ampul için çevirici kablo

Şimdilik elimdeki balastları deneyeceğiz. Eğer iyi sonuç alamazsak balast arayışına da gireceğim. Oktay abi mercek değişimi yaparken, junyan farların angel ve park ampullerini de smd ledlerle değiştiriyor. Detayları kendisi paylaşacaktır zaten

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Junyanlarla biraz uğraştıktan sonra farın biri açık olarak işi Oktay abiye devretmeye karar verdim :) Aldığımız malzemeler şöyle :

- Hella bi-xenon mercekler

- Philips d2s 85122+ ampuller

- Universal balasttan d2s ampul için çevirici kablo

Şimdilik elimdeki balastları deneyeceğiz. Eğer iyi sonuç alamazsak balast arayışına da gireceğim. Oktay abi mercek değişimi yaparken, junyan farların angel ve park ampullerini de smd ledlerle değiştiriyor. Detayları kendisi paylaşacaktır zaten

Yaşayacağınız tek sorun farlar kapalı iken soğuk balast la selektör yapamamak olacak onun dışında sıkıntı olmaz :good1:

İletiyi paylaş

Cihan Yetişken

Aslında farlar kapalıyken sadece halojenler sellektör atsa da, açıkken her ikisi de atsa nasıl olur :) Ya da olur mu böyle bir şey?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut
Aslında farlar kapalıyken sadece halojenler sellektör atsa da, açıkken her ikisi de atsa nasıl olur :) Ya da olur mu böyle bir şey?

Olur eğer elektronikten anlıyorsanız bu iş bir iki röleye bakar ...

İletiyi paylaş

Cihan Yetişken

Olur eğer elektronikten anlıyorsanız bu iş bir iki röleye bakar ...

Teşekkür ederim o zaman bu konu üstünde de biraz çalışalım. Bu sayede daha uzun ömürlü bir sistem olur gibi geliyor.

İletiyi paylaş