Mehmet Özyürek

Ford Focus 1 (1998-2005) bi-xenon, angel ve led uygulaması

Recommended Posts

Hasan Dönmez

Konuyu daha önce fordclub'da görmüştüm...

Sol mercekteki hata dışında, ilk çalışma olarak mükemmel..

Çok teşekkürler Mehmet.

Hayırlı olsun. Güzel bir çalışma. Farın sağ-sol, aşağı-yukarı ayarlarını da yaparsanız tam olur. Sol far göz alırsa, biraz aşağı ayarlayın. Veya farı açıp düzeltme yapın. :)

Teşekkürler Turgut bey.

Farı açıp düzeltmeyi düşünüyoruz.

Çalışma güzel, güle güle kullanın. Sol farın ışığı yoğun değil bir sorun olabilir. Ampul iyi oturmamış olabşıilir, odağı bozan bir sorun var.

Çok teşekkürler Selçuk bey.

Sol ampul oturmamıştı onu düzelttik.

İletiyi paylaş

Burak Küçük

Herkese selamlar;

Bende bir süredir aracımda kendi çapımda çalışmalar yapıyorum yapım aşamalarını fotoğraflama şansım pek olmadı hem makine olmadığı için hemde çok amatörce çalıştığım için resimler biraz komik olurdu sanırım :) yaptığım çalışmaların bitmiş hallerini en kısa sürede Gece Uçuşu ve ilgili Ford forumunda paylaşacağım.

Bi-xenon mercek montajı konusunda uzun süredir forumları inceliyordum bir türlü başlayamamıştım aslında kendi farlarıma yapmak istiyordum ( Makyajsız H4 Far) ancak en son görüştüğüm bir arkadaş yeni çıkan mevzuata göre TÜV'den otomatik far yükseklik ayarı olmayan araçların geçemediğini söyledi bunu üzerine tüv'ün sitesinden kontrol ettim ve gerçekten öyle olduğunu gördüm diğer farları saklamak adına makyajlı far alırsam soketi değiştirmem gerekecek birde muayeneye giderken diğer farı takmak için tekrar soket değiştirmek gerekeceği için sonunda gaza gelip bu hafta yine makyajsız iki çıkma far alarak işe başladım daha sonra uzun süredir incelediğim bilgilere dayanarak İlker Bey'den Hella D2S bir set aldım montaja yarın başlayacağım. Biter bitmez resimleride sizlerle paylaşacağım.

*2 tane resim ekliyorum en kısa sürede mercekli halleriyle yenilerini eklemek üzere :) Sizlerden de parklar veya gündüz farı uygulamaları için fikirler ve öneriler bekliyorum.

Saygılarımla

post-5766-0-55834500-1329494760.jpg

post-5766-0-86438600-1329494813.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Herkese selamlar;

Bi-xenon mercek montajı konusunda uzun süredir forumları inceliyordum bir türlü başlayamamıştım aslında kendi farlarıma yapmak istiyordum ( Makyajsız H4 Far) ancak en son görüştüğüm bir arkadaş yeni çıkan mevzuata göre TÜV'den otomatik far yükseklik ayarı olmayan araçların geçemediğini söyledi bunu üzerine tüv'ün sitesinden kontrol ettim ve gerçekten öyle olduğunu gördüm...

Burak bey aramıza hoşgeldiniz paylaşımlarınızı bekliyoruz.Mercekli farlarla vizeden geçebilirsiniz yapmanız gereken tek şey xenon D2S ampulleri H7 halojen ampullerle değiştirmek ve mümkünse balastları gizlemek.Halojen ampullü mercekler vizeden sorunsuz olarak geçer.

Gündüz farı için en uygun yer sis lambalarının arasındaki ızgara olur diye düşünüyorum...

İletiyi paylaş

Burak Küçük

Burak bey aramıza hoşgeldiniz paylaşımlarınızı bekliyoruz.Mercekli farlarla vizeden geçebilirsiniz yapmanız gereken tek şey xenon D2S ampulleri H7 halojen ampullerle değiştirmek ve mümkünse balastları gizlemek.Halojen ampullü mercekler vizeden sorunsuz olarak geçer.

Gündüz farı için en uygun yer sis lambalarının arasındaki ızgara olur diye düşünüyorum...

Teşekkür ederim yorumunuz için bunu öğrendiğim iyi oldu.

Aslında far içinde bir çalışma yapmak istiyordum sonuçta güvenlik ve orjinallik açısından park lambaları olması lazım ancak farın içinde yer kalıcağını sanmıyorum daha önceden montaj yapmadığım için çok fazla bilgim yok ama bakalım eğer merceğin altında bir yer yaratabilirsem sağlam bir led ampül ile sorunu çözerim gibi geliyor.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Farlarınız çift reflektörlü olsaydı gündüz farı yapmak daha kolay olurdu,uzun farınızı dimleyerek veya led ampul takarak daylight yapabilirdiniz H4 farın içine led hem sağlıklı olmaz hemde görsel olarak oraya uygun led bulamazsınız.Mehmet Abi nin yaptığı gibi yapabilirsiniz(http://www.geceucusu...__fromsearch__1).Bence tampondaki sinyalleri amerikan park-sinyal yapın yakışacaktır aracınıza...

Alttaki resimde focus için orj.amerikan park-sinyal var böyle bir ürün alsanız sizin tampondaki sinyalleri beyaz kapaklı olduğu için park olarak kullanırsınız bu panjurdaki lambalarıda sinyal olarak kullanırsınız olmaz mı?

dsc088422aj3.jpg

2003-ford-focus-5dr-sedan-hb-svt-grille_100284276_m.jpg

Yada çift reflektörlü çıkma far alıp uygulamayı ona yapsanız,böylece park lambası sorununuz kalmamış olur ;)

http://www.geceucusu.com/topic/107-focus-i-bi-xenon-uygulamas/unread/

İletiyi paylaş

Burak Küçük

Yada çift reflektörlü çıkma far alıp uygulamayı ona yapsanız,böylece park lambası sorununuz kalmamış olur ;)

http://www.geceucusu...gulamas/unread/

Farları haftaiçinde aldım H7 ampülle muayeneden geçebileceğimi bilseydim makyajlı far tercih ederdim birde çok uygun fiyata aldım farları. Bugun akşam üzeri farları açıp merceği oturttuğumuzda her şey anlaşılacak :) ona göre amerikan park yapmak zorunda kalabilirim bakalım.

Aksam uzeri farlari actim birtanesinin bir sure kapagi yoktu ici cok kotuydu onu temizledim iyice h4 ampullerle odaklari isaretledim sabaha hersey hazir yanliz parklar icin yer kalmicagi kesinlesti ya kapaklari degistirip angel halka yapicam yada amerikan park aslinda ikiside hosuma gitmiyor focusta :(

tarihinde Burak Küçük tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Benim far bu, rengi griye çevirmişler ama kaputtaki taş izini silmemişler :D

dsc088422aj3.jpg

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Evet Abi bu far senin :biggrin:http://www.geceucusu...enon-uygulamas/ bu sayfadan alıntı yapmıştım resim rengi bende beyaz :unknw:7

Ne forummuş bu geceuçuşu be..

Bende bile yok bu resim, kaputtaki taş izinden tanımıştım :D

İletiyi paylaş

Burak Özkan

abi siyah taban neden uygulamadın ama yinede hoş olmuş

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Şimdiki aklım olsa yapardım...

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz

Şimdiki aklım olsa yapardım...

Bence o hali de çok güzeldi. Siyah tabanlı far, bembeyaz bir araçta sırıtabilir. :)

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Bence o hali de çok güzeldi. Siyah tabanlı far, bembeyaz bir araçta sırıtabilir. :)

Görsel olarak güzel göründüğü için boyamamıştım, ancak performans açısından boyamam gerekiyordu. Oradan yansıyan ışık, yağışlı havada özellikle karlı havada perde oluşturuyordu..

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

http://www.ebay.com/...ac830b9&vxp=mtr

Benim arabanın resmi bu sefer de ebay'de kullanılmış. :)

Abi senin arabanın diğer bir yakın plan resmi daha var onuda sahibinden.com da bi-xenon montajı yapan birisi kullanmış...

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Denk gelirse görmek isterim Mahmut.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Honda da İlkerin yaptığı araçlardan biri :)

Geceuçuşu hep referans gösterildiği için şaşırmıyorum bu duruma ;)

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Honda da İlkerin yaptığı araçlardan biri :)

Geceuçuşu hep referans gösterildiği için şaşırmıyorum bu duruma ;)

Yaptığımız uygulama resimlerinin üzerine flu bir yazı karakteri ile GeceUçuşu.com yazabilsek,bu tip copy-paste olaylarının önüne geçmiş olmazmıyız? :unknw:

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Oluruz ancak bunu otomatik olarak yüklenen her fotoya yapmak gerekir. Forum yazılımında böyle bir özellik yok.

Zaten geceçuşu yazsa da sonuçta başka yerde kullanılmasına yine engel olamayacak.

İletiyi paylaş

Oğuzhan Mutlu

Oluruz ancak bunu otomatik olarak yüklenen her fotoya yapmak gerekir. Forum yazılımında böyle bir özellik yok.

Zaten geceçuşu yazsa da sonuçta başka yerde kullanılmasına yine engel olamayacak.

ama en azından sitenin reklamı yapılmış olacak, ftp'den sitedeki tüm resimlere tek seferde ulaşabilme şansımız var mı? photoshopta basit bir action ile hepsini tek seferde halledebiliriz

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

İsteyen istediği yerde paylaşabilir resimleri :photo: benim için bir sakıncası yok,en azından resim hangi foruma ait o bilinsin,tabi bu benim fikrim,buna forum sakinleri ne kadar katılır bilemiyorum :unknw:

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Bir çoğumuz fotoğrafları alternatif sitelere yüklüyoruz, ben mesela öyle yapıyorum...

Dolayısı ile resim yüklerken benim yapmam gerekecek..

İletiyi paylaş

Oktay Toker

F1 mercek çalışmasıda benden.Fordclub'ten Burak Çınar arkadaşımızın aracı için yaptım.Farlar depo marka ve son derece kötü bir şekilde tamiratlar yaşamış bir far.Far taslarını tutan ayar tırnaklarının çoğu kırılmış ve tellerle tuturuşup yapıştırılmış sökerken kırılınca kendime öyle bir kızdım ki o n işi bıraktık 2 saat sonra elime işi alıp baktıgımda karbonat bulanarak japon yapıştırıcısı ile yapıştırılmış oldugunu gördüm ve rahatladım.Manuel yükseklik ayarı yerinden çıkmış ve yükseklik motorlarıda çalışmıyor.Halada çalışmıyorlar bir ara çaresine bakacagız.

Mercekler yine Bosch mercek kapagı sürahiden bozma yapılmış bir kapak. :fiuw:

Far çizgisi için sabitleme amacıyla kullandığım tahta ve far tasları.

Mercek için açılan delik sonrası yapılan çizği ayarından sonra mercegin takılı hali.

Focus böylede yakışıklıy mış. :biggrin:

Sürahiden keserek,biçerek yaptıgım mercek kapagının ilk hali.Şunuda belirteyim bu kullandıgım sürahi modelindeki ve Linea'da kullandıgım modelin dışında bu kalınlıkta başka bu tipte sürahi bulamadım digerleri bunun kalınlığının yarısı kadar.

Arkadaşımız orjinal far renginde kalmasını istediği için kapagı aliminyum siprey ile boyadım.Kuruması çok geç oluyor ve kaç kat atılırsa atılsın tabanı siyah olacak şu olacak bu olacak gibisinden bazı yazılar okudum ama boşa açık gri rengin dışına çıkmadı.Önceki bu tip boya testimde neredeyse 10 kat attıgımda biraz rengi tutmuştu ama bu kapakta o kadar kat mümkün degil kabarmalar olacagını çok iyi biliyorum.zaten kapagın birinde 2 damla akıntı oldu uğraşmadım. :biggrin:

Silikon temizliği ve oyuklara iyice silikon işleminden sonraki cam montajı sonrası yani bitmiş hali.

Kullanılan ampul H7 sınıfı 5000k xenon ampul bu ampulde odak sorunu yaşadım önceki kullandıklarımda sorun çıkmamıştı.Sorunu bir şekilde sağlamca hallettim ve işte duvar resmi.Far ayarı gerekiyor onu yaptıracaktı ama ne durumda bilmiyorum.Şu an için oldukca memnun oldugunu biliyorum.

Daha önceden farın birinin arka kapagı yokmuş ve düz bir plastik parça monte edilmiş.Far içleride haliyle son derece kirli idi ve bu sayede temizliğinide yaparak aynave çerçeve kısımları tertemiz oldu.Arka kapaklar takım olarak yenileri alındı ve küçük bir operasyon ile yerlerine güzelce monte edildi.

Araç üzerindeki görünüşü.

Resim linkleri yenilendi.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Burak Çınar

Oktay ustam'ın eline sağlık :) yakında gen5 oluyoruz :D

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Evet en sonunda epey yoruldum ve Burak'ta oturmaktan beklemekten yoruldu ama değdi.İşlemler küçük sorunların uğraştırması ile bitti.Önceki kalpli mercek kapagı maalesef aliminyum boyanın çatlamalar yapması ve alttaki siyah boyanın ortaya çıkarak görünümü bozulması neticesinde (Benim en kısa sürede bu boyayı tutturmam lazım ama umarım başarılı olurum balkonda 3 tane durdugu yerde boyası çatlamış kapak duruyor. unsure2.gif )Dedim ben bunu tekrar boyayıpta takmam banada zarar sanada zarar ve orjinal merco mercek kapagını monte ettim.Ettim ama kapak yarım merceğin arkası cıbıldak kalıyor bunada uzun düşünmeler ve parça arayışları sonunda önümde duran içine vidaları vesaire koydugum çelik kuruyemiş tası gibi tasa gözüm ilişti baktım boyutlar tam başladım işlemlere ve sonunda istediğim gibi oldu.Farın arka kapak bölümü D1s ampul gelince düzenleme yapmak epey ugraştıdı.Kapaga yaptıgım metal uzatma büyük geldi ve son yaptıgım düzenleme ile farları biraz kastırarak oturttuk vidaladık epey sıkı fıkı oldu.Kendimce ayarlama yaptım ve son resimler ve daha iyilerini artık Burak yükleyecektir.Bizimde bir far oyunları videomuz oldu. lol.giftongue.gif

İşte tasımız.Delinmiş hali.4 matkap ucu yedi ama düzgünce kesebildim.

Resim linkleri yenilendi.

img0287c.jpg

img0288am.jpg

img0291zd.jpg

img0302ad.jpg

Bunuda Burak çekti.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş