• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Mehmet Özyürek

Ford Focus 1 (1998-2005) bi-xenon, angel ve led uygulaması

Recommended Posts

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

mercekler çok pahalı değil kesinlikle kaliteli bir mercek alıp far üzerindeki merceklerin değiştirin derim. çünkü xenon kitide yeni merceğe göre alıcağınız için ilerde sorun çıkmaz. şimdi bu fara uygun h1 xenon kit alırsanız ilerdede illaki h1 mercek bulmanız gerekir. yoksa xenon kitiniz elinizde kalır. h1 mercek zor bulunur ve genelde boyutları biraz büyüktür. d2s veya h7 mercek alıp ona uygunda xenon kit almanızı öneririm. mercekler için ilanlar bölümüne bakabilir veya özelden bana mesaj atabilirsiniz.

İletiyi paylaş

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca

Herkese merhabalar bende siteye yeni üye oldum Mehmet abimi zaten tanıyorum,kendisi şahsen görmesemde çok sevdiğim çok değerli bir insan olduğunu biliyorum,bana çok yardımları dokunmuştur her konuda herkesede aynı şekilde yardım etdiğinide biliyorum,Ben Ankara dan katılıyorum foruma 2001 model focus hb gihia aracım,xenon ve mercek modifiyesi yapmaya başladım,bittiğimde burada baylaşacağım

bu arada ikinci el bi kit aldım mitsubishi electronic, marka bir kit aldım,yanlız bu kit iyimi bilmiyorum bilen varsa kitle ilgili bilgi almak istiyorum,ayrıca satan arkadaş sanırım iki farklı araçtan sökmüş çünkü resimlerinde ikisininde ballastların arkası siyah boyalı iken ve eşinde de bana yolladığının birinin arkası siyah, birinin metalik boyasız,ayrıca resimdekilerde birinde üretimle ilgili 4 haneli bir kod yazıyoru '3526' ve eşinde de code bölümüde 2x01 yazıyordu şimdi ikisinde de code bölümüde sayılar var birinde 3526 diğerinde ise 3821 sanırım farklı araçtan söküldüğünden olmuş,bu sorun olur,sağ sol fark edermi,yoksa sorun olmaz mı iade edip etmekte kararsız kaldım zaten orjinal oem xenon çok zor bulunuyor

satıcıda hella da var 3 jenerasyon eğer sorun olur derseniz onla değiştirebilirim

ayrıca ateşleyici kısımdaları ballastdan gelen kablonun sonunda, aslında bu yüzden de bunun tercih ettim kablo kalabalıklığı olmasın diye,3. jenerasyon mu oluyor?

resminide yüklüyorum daha net anlaşılması açısından

Birde bağlamntılarını yaparken röle kullanılcakmı hangi kablo nereninin bilmiyorum 12v nereye gelicek bilenlerin yardımı rica ediyorum,bağlatı için işime yarayacak her türlü, bilgi,adres linki,mail şema bildiğiniz ne varsa işime yarar herkese şimdiden teşekkürler,saygılar

post-2483-1214137150.jpg

İletiyi paylaş

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca

Arkadaşlar bu ballastların üzerindeki resimde, gördüğümüz siyah ,yeşil, gri ve beyaz kabloların nereye bağlandığını ve ne işe yaradığını birisi söylerse çok sevinirim, forumu sabahtan beri arıyorum herkes modiyife yapmış,montajla ilgili bu ballast kabloları ve bi xenon mercek kablosuyla iligili bilgi veren yok, ışık desenim bu oldu, duvardaki,buda farların yeni resmi tamam,iyi hoşta nerden öğreneceğiz bu kabloların bağlantılarını?Bu işin uzmanlarının bulunduğu bir siteden neden ballast kablolarının nereye gideceği yok? Varsa lütfen link verinde bende bakıp okuyup öğreneyim, bu siyah, yeşil ,gri ve beyaz kabloyu doğru bağlayabiliyim...Ayrıca bi-xenon mercek kablosunu nereye bağlayacağım,ballastın üzerine mi yoksa arabanın uzun farlarınına gelen kablolardan mı,eğer uzun far kablolarından çekersem bu motor yanar mı?Yardım ederseniz çok sevinirim,saygılarBirde merceğin üstü ve altı neresi en temel bilgi olmasına rağmen sitede bunuda bulamadım?,bi-xenon mercek motoru aşaığıda mı kalıcak yukarıda mı?,saygılar

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

benim laguna modifiyesinde bu merceklerden kullanmıştım forumdaki konudada sayfalarca tartışmıştık tam arayamadınız sanırım forumu.

siyah ve kırmızı kabloya uzun soketinden elektrik alıcaksınız. siyah eksi, kırmızı artı. yeşil kablo boşta kalıcak.

solenoid aşağıda olucak.

fakat hella bixenon mercek demişiniz. hella solenoidlerden 2 kablo çıkar sadece. mesajdaki resim açılmıyor tam yorum yapamıyorum.

İletiyi paylaş

Bülent Akça    0
Bülent Akça
Aynen.. farı zaten atıyoruz... Ki atalım bence beş para etmez :flowers:

Balast ve konnektörü kullanabilirmiyiz, sorusuna cevap aramıştım ben...

Özyürek usta ve Voltron ustalar;şimdi yeni bir sorunum var artık.Tavsiyeleriniz doğrultusunda bir angel far edindim;far yapısı H1 ve H3.Şimdiki sorum daha önce belirttiğim H4-2 xenon kiti bu farların birine bağlayabilir miyim?Yeni bir kit almaktansa elimdeki kiti değerlendirmek sanırım faydalı olacaktır.Ayrıca farlarda angel eyes halkalar var ve ben bunları kırmızı olarak değiştirmek istiyorum,halka ölçüsü kaç olur?Farın resmi de ektedir.Ayrıca halkaları değiştirebilmem için far camını çıkarmam gerekiyor sanırım fakat burada da silikon vadisine takılıyorum;bu vadiyi nasıl geçerim?Yardımlarınız ve paylaşımınız için şimdiden teşekkür ederim.

post-2108-1214216711.jpg

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek
Özyürek usta ve Voltron ustalar;şimdi yeni bir sorunum var artık.Tavsiyeleriniz doğrultusunda bir angel far edindim;far yapısı H1 ve H3.Şimdiki sorum daha önce belirttiğim H4-2 xenon kiti bu farların birine bağlayabilir miyim?Yeni bir kit almaktansa elimdeki kiti değerlendirmek sanırım faydalı olacaktır.Ayrıca farlarda angel eyes halkalar var ve ben bunları kırmızı olarak değiştirmek istiyorum,halka ölçüsü kaç olur?Farın resmi de ektedir.Ayrıca halkaları değiştirebilmem için far camını çıkarmam gerekiyor sanırım fakat burada da silikon vadisine takılıyorum;bu vadiyi nasıl geçerim?Yardımlarınız ve paylaşımınız için şimdiden teşekkür ederim.
Mevcut kitini bunda kullanamzsın...Hem zaten sen bunun merceğini de değişmelisin ki. 1 numara olsun ;)Ayrıca önde kırmızı ışık olmaz.. Bu kanunen suç olduğu gibi, trafiği de tehlikeye düşürür... Sadece angeller açık oalrak seyrederken karşıdan gelen senin gittiğini düşünecek ve takip etmeye çalışacaktır...Merceği değişmeden buna göre kit alma... Çünkü alacağın kitin ampulü farklı oalcak... :flowers:

İletiyi paylaş

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca
benim laguna modifiyesinde bu merceklerden kullanmıştım forumdaki konudada sayfalarca tartışmıştık tam arayamadınız sanırım forumu.

siyah ve kırmızı kabloya uzun soketinden elektrik alıcaksınız. siyah eksi, kırmızı artı. yeşil kablo boşta kalıcak.

solenoid aşağıda olucak.

fakat hella bixenon mercek demişiniz. hella solenoidlerden 2 kablo çıkar sadece. mesajdaki resim açılmıyor tam yorum yapamıyorum.

Ahmet bey hella bi xenon selonoid iki kablolu onda sorun ,bunu direk uzun far kablosuna bağlayabiliyorum sanırım, Selçuk bey sorun olmaz demiş, diğer saydığım, yeşil,siyah, gri ve beyaz bu dört kablo 12v beslemesının dısında fakat yine ballastın üzerinde ince kablolar, bunları çözemedim resmi görüntüleyemezin sebebi internet explorer yerine, mozilla firefox kullanmanız ya da pop-up ayarlarından olabilirmi ,çünkü Selçuk abi resme baktı ama oda tam anlayamadı o kabloları görevini ya da nereye bağlanacağını

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu
Ahmet bey hella bi xenon selonoid iki kablolu onda sorun ,bunu direk uzun far kablosuna bağlayabiliyorum sanırım, Selçuk bey sorun olmaz demiş, diğer saydığım, yeşil,siyah, gri ve beyaz bu dört kablo 12v beslemesının dısında fakat yine ballastın üzerinde ince kablolar, bunları çözemedim resmi görüntüleyemezin sebebi internet explorer yerine, mozilla firefox kullanmanız ya da pop-up ayarlarından olabilirmi ,çünkü Selçuk abi resme baktı ama oda tam anlayamadı o kabloları görevini ya da nereye bağlanacağını
tamam ben bir sonraki mesaja bakmışım resimi ondan görememişim. hella solenoidlerde 2 kablo vardır direk olarak uzun far soketinize bağlayacaksınız tersi düzü yoktur. diğer yeşil gri kablolarda yükseklik ayarı ile ilgili olması gerek. valeo balastlardada bu şekilde. akslardaki sensörlerden gelen ve step motorlara giden kablolar yada bu yükseklik ayarı için ayrı bi modül olan araçlarda bu modüle giden kablolar. yani siz bunları kullanmayacaksınız. normal resimde görünen sarı kahverengi kabloya elektrik verdiğinizde balastlar çalışacaktır.
mevcut kitinizi bu farda kullanamazsınız. ancak yeni alıcağınız ampuller uyarsa balastlarınızı kullanabilirsiniz o kadar. tavsiyem merceğinizi d2s mercekler değiştirip kaliteli bir d2s kit almanızdır. çıkma olabilir. ama ucuz olsun derseniz gene kaliteli bi h7 mercek takıp h7 kitlerden alabilirsiniz.her tip mercek için bana özelden ulaşabilirsiniz.

İletiyi paylaş

Bülent Akça    0
Bülent Akça
mevcut kitinizi bu farda kullanamazsınız. ancak yeni alıcağınız ampuller uyarsa balastlarınızı kullanabilirsiniz o kadar. tavsiyem merceğinizi d2s mercekler değiştirip kaliteli bir d2s kit almanızdır. çıkma olabilir. ama ucuz olsun derseniz gene kaliteli bi h7 mercek takıp h7 kitlerden alabilirsiniz.her tip mercek için bana özelden ulaşabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğiniz kitten kastınız nedir anlamadım?Şöyle sorayım;yeni h1 ya da h3 xenon ampul alırsam balastları kullanabiliyor muyum?Yoksa sizin de belirttiğiniz gibi H7 mercek ve H7 kitlerine mi geçmem gerekiyor?Bir diğer sorun da mercekleri takabilmem için far camını çıkarmam gerekiyor fakat silikonlu maalesef;bu konuda neler tavsiye edersiniz?

saygılar,

İletiyi paylaş

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca

Arkadaşlar bugün ballastları bağladık fakat xenon yandığı andan itibaren ve ballast aktif olmaya başladığı andan itibaren 3 dk boyunca test ettik fakat hafif bir cız diye sürekli ses geliyor,bu ses ısınıca geçiyormu yoksa hep devam mı eder? ses çok yüksek değil fakat var,ya da ballast arızalı olabilir mi?

Başına gelen varmı bendeki xenon kiti oem mitsubishi electironic,mtec ya da monza gibi piyasada satılan kitlerden değil

hellalardan,densolardan ya da boschlardan ballast kısmından bu sesi duyan bilen varsa yardım etsin lütfen

İletiyi paylaş

Murat Ş.    5
Murat Ş.

o ses normal bütün ballastlardan geliyor :flowers:

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş
Yukarıda bahsettiğiniz kitten kastınız nedir anlamadım?Şöyle sorayım;yeni h1 ya da h3 xenon ampul alırsam balastları kullanabiliyor muyum?Yoksa sizin de belirttiğiniz gibi H7 mercek ve H7 kitlerine mi geçmem gerekiyor?Bir diğer sorun da mercekleri takabilmem için far camını çıkarmam gerekiyor fakat silikonlu maalesef;bu konuda neler tavsiye edersiniz?saygılar,
Bu başlığın ilk mesajında gösterilen işlemi uygulamanı öneriyor. Angel eye farların mercekleri kalitesiz olduğundan farın açılması, kısa merceğin sökülmesi yerine çıkma d2s mercek, ampul ve balast takılması en uygun yöntemdir.
o ses normal bütün ballastlardan geliyor :flowers:
Evet normal bir durum. Elektrik girişlerini tespit ettiğine göre daha sonra resimlerle açklayacaksın umarım :unsure2:

İletiyi paylaş

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca

Girişleri tesbitimiz şöyle oldu onların sensör bağlantıları olğunu falan söyledi Butcher (Ahmet) nickli arkadaş, bizde o bağlantıları hiç kullanmadan direk 12v akü ile bağlantıyı tamamlayacağız umarım boşta bıraktığımız 4 kablo bir sorun çıkarmaz yağtımız montajı ve resimlerini koyacağız keşke bu bağlantı kablolarını da öğrenseydim de ne olduğunu resimlerle açıklayabilseydik,saygılar

Bu arada yardım eden bütün arkadaşlara çok teşekkür ediyorum

tarihinde b55can tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

uçlarını yalıtın öyle kullanın bir sorun olmaz. valeo ve boschlarında bazı model balast çıkışları bu şekilde. yükseklik ayar kabloları. hele benim elimde bir valeo balast var yanlış hatırlamıyorsam 21 pin çıkışı vardı :flowers:

tarihinde BuTcHeR tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca

Arkadaşlar Xenon uygulaması bir hayli vaktimizi alıyor, inşallah bir elektirikçiye gitmeden halledeceğiz, anlayan bi elektirikçi olsa çoktan gitmiştim zaten, güvenmiyorum piyasadaki elektirikçilere..

Aracım 2001 ford focus ,sigorta kutusunda problem yaşıyoruz,şu şekilde anlatayım bilenler lütfen yardım etsin

önce kısa far sigortasında motor kısmında bulunanan oradan xenonları aktif etdik,bu sefer uzunları yakınca sönüyordu,sonra uzunlarla parelel bağladık bu seferde uzun far rölesi takılı kalıyordu(orjinal aracın uzun far rölesi) sonra bu kısma, bir adet, 1n4001 diyot bağlayarak sorunu çözdük ve şimdi uzunda da yanıyor artık ve takılı kalmıyor.

Fakat aracın orjinal far soketinde olması gereken;12v yok, 8v ve 3v var soketde ama 12v yok,diğer xenon bağlantısı yapmadığımız!!, farın soketini ölçtük 8v ,12v ,3v bu değerler diğer soketde okundu ,bu diğer soketdeki 12 v nerde olabilir?

1)soketi sağlam, onuda şöyle denedik; far'a gelen kablodan bir parça sıyırıp, soketin çalıştığını bildiğimiz anotuna(soketin ortasındaki ortak (-) girişi) ve 12v gelmesi gereken yeşil resnkli kabloda voltmetre ile ölçüm yaptık 12v yok,sebebi xenon bağaltısı ya da kullandığımız diyot olabilirmi?, (ballast aküden besleniyor)

2)Çok önemli sormak istediğim bir konu daha aracamın iç kısmında kalan sigota kutusu çok ısınıyor bu normal mi? eredeyse el değmiyor çünkü,(daha önce bu kısmı hiç açıp ellememiştim), ve aracın iç göstere aydınlatmaları(hız, devir saati kısmı,kaltifer konrol tuşuları vs ) sonn ayra getirmememe rağmen eskisinden düşük bu haliyle bundan emiğnimi bunun bu konyla ilgisi olabilirmi ???

3)Şu an aracı hiçbir şeki,lde hareket etdirmiyoruz korkumuzdan(iç sigorta kutusunun aşırı ısınmasın(direksiyonun hemen altında)) ve gösrerge ışıklarının 1,2,3,4(artan kademeli) ün son ayar 4 de olmasına rağmen eskisinden daha az ışık vermesinden dolayı

4)Montaj esnasında patlayan sigortaları aynıları ile oto eletrikçisinden alınan(fason) sigortalarla değiştirdik, yeni aldığımız sigortalar kalitesiz olduğundan bu olaylara yol açmış olabilir mi?

Arkadaşlar lütfen bu konu ile ilgili yardımı olan herkse bir an evvel yardım etsin,cidden çok büyük bi çıkmazdayız ve zor durumdayız,saygılar

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Yaptığınız tüm bağlantıları paint vb. bişeyle basit bi şekilde çizer misin ? Bir de http://www.ozyurek.org/far/far.htm linkindeki şemalar işine yarayabilir.

Sigorta kutusunun ısınması normal değil. Önce diyotları sökerek hem soket üzerinde 12V okuyup okuyamadığınızı kontrol edin,8V ve 3V değerlerin diyotun oluşturduğu değer olabilir, bir anlam veremedim, sokette de 12V yoksa acaba sigorta atmış olabilir mi ?

Tüm kontrollerinizi yaptıktan sonra sorunu bulamıyorsanız bir elektrikçiye gidin, daha fazla risk almayın. Bildiğiniz bir elektrikçi yoksa forumda bir yerlerde montajcı önerilmişti sanki, onu buluruz.

İletiyi paylaş

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca

Bağlantıyı hemen size şu şekilde özetleyeyim,yle marka; yl-324-c-12v dc-t kodlu 40 amperlik röle kullanarak yaptık

Şöyleki,akünün +(artı) kutubundan rölenin 30 numaralı bacağına bağlantı yapıldı,rölenin 85 numaralı bacağından her iki ballast için - (eksi(şase)) alındı,87 numaralı bacaktan her iki ballast +(artı) besleme gidiyor, son olarakta,86 numaralı bacak tetikleme için kullanıldı, kısa far rölesininde +(artı) sı ve -(eksi) si alındıktan sonra uzun far rölesininde sadece + sı alınarak ucuna bir diyot bağlanarak bağlantı tamamlandı

Bu bağlantı yanlış mı? neden sigorta kutusu ısınıyor ve 7,5(parklar,sağ ve sol ayrı ayrı ) sigortalar bazen atıyor(aracın içindeki) son olarak f53 kodlu simgesinde yuvarlak içinde r harfi olan, yuvarlağın dışında alta ve ortada duran iki küçük aydınlatma anlamana geldiğini düşündüğüm çizgili ve geri vites lambasının sandığım sigortada yandı (10 amperelik bir sigortada idi,aynısının, aynı simge ile f39 kodlu olanıda var sigorta panosunda,oda geri sis farının olabilir heralde)

Diyotu çıkardık sonuç yine aynı,sanırım o etkilemiyordu,bir yerlerde bişeyler var ama nerde bir türlü anlayamıyorum

Selçuk abi senin sorduğun çok pinli soketdeki 12v,8v, 3v,sırasıyla kısa far ,far yükseklik motoru ve parkların olabilirmi,(uzunlar yandığında 12v geliyor ama kısalarda da olması gereken 12v yok, yani yeşil kabloda)

Birde farlar açıkken iç sigorta kutusunda bulunan far sigortlarında ne kadarlık bir ısı normaldir? Sonuçta farlar açıkken far sigortları üzerinden akım geçtiğinde bir ısı olması normal değilmidir,yine böyle bi ısı varsa sadece kullanılan sigortalardamı olmalıdır, yoksa sigorta panelindeki (iç) kullanılmayan(airbag sigortası) ve o an kullanılan(farlar) ekipmaların sigortalarının hepsinde eşit bir ısımı olur

Araçta bulunan iki ayrı sigorta kutusu var biri kaput altında diğeride içeride direksiyonun altında yanan sigortalar ve ısınan yer araç içindeki sigortalar fakat uzun ve kısa farların sigortaları ise kaputun altındsa olan kısımda bu ilginç geldi birazda bunu da yazmak istedim

Bir şunu ekleyeyim küçük ama önemli olabilir,biz aracın farının içine sinyal ve park olarak aynı anda görev görmesi için direçleri üzerinde sıralı led (12v ile çalışıyor) takmaya çalıştık o esnada bunu yine bir röle ile yapdık evde, şöyleki led kısa farlar ile aktif olmaya başlıyor,daha sonra röle yardımı ile sinyalden gelen akım ile led sönüyor ,akım kesilince tekrar yanıyor ,evde adaptör(21v luk) ve 9v luk pil ile denedik, led yanarken 9v luk pille sinyal gönderdik akım kesildi, sonra çektik,led yanmaya devam etdi,yani hem normal yanma hemde sinyal işi tamamdı teorikte ve praktiktede evde denemiştik çalışıyordu,arabaya indik kısa far soketinden 12v kısmana bağladık,tamponda bulunan sinyal girişini de röleye bağladık ama ne led yandı nede sinyal,hatta sigortalar yine yanmıştı,sigortayı değiştirdik bağlantıyı tekrar kontrol etdik sanırım bi yanlış bağlama vardı, onu düzeldik daha sonra yaktık,parklar ve dörtlüleri sadece tampondaki sinayl yanıyordu led yanmıyordu,arka park ampülüde çok kısık yanıyordu,bütün hepsini söktük,tekrar denedik, arka park normal yanmaya başlamıştı

Acaba bu uygulama esnasında tesisat zarar görmüş olabilir mi?,ondan sigorta kutusu ısınıyor olabilir mi? (farlar yanarken)

Aklıma gelen bütün ihtimalleri ve yaptığımız herşeyi yazdım,ama sorunu bir türlü bulamıyorum,Lütfen yardım edin zor durumda kaldık,herşeyi okuyup araştıryorum ama sorunu hala çözemiyorum

İletiyi paylaş

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca

Arkadaşlar aracın bütün xenon bağlantısını söktük fakat buna ragmen park lambalarını actıgımız zaman sag taraftaki park ısıklarının sigortası acar acmaz yanıyor(7.5 amper).

Sanırım sorun xenon baglantılarıyla ilgili degıl 3 tane oto elektrıkcısıne gıttık ama hıcbırı sorunu cozemedı.Bu sorunun kaynagı nerede olabılir ne yapmam lazım,ne önerirsiniz yardımcı olursanız sevinirim .Cok acil.

İletiyi paylaş

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca

Sorunu çözdük daha sonra detaylı anlatacağım

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Bugün başım kalabalıktı ancak girebildim. Röle bağlantınızda bir sorun yoktu zaten onu söyleyecektim. Neyse sorunun çözülmüş olmasına sevindim.

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

herhangi bir noktada şase falan yapıyordu heralde. sigorta attığına göre.

neyse sonucu bekliyoruz

İletiyi paylaş

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca

Arkadaşlar bişey daha sormak istiyorum bilyorsunuz aracım 2001 focus farın içine led yaptık hem park hemde sinyalde yanmasını istiyorum,led direk 12v ile çalışıyor

Bu konyu araştırdım ve yazılanları okuduğumda sinyalin - ucunu parkların + ucuna bağla oluyor dediler

Bu olayı ben denedim,fakat olmadı, yanlız ben led'li bir ışık hazır ışık aldım, 12v ile çalışan seri ledler var, direk 12v ile çalışıyor

Bunları aracın ön far konnektöründeki, şasi pinine (konnektörün orta pini) ve hemen o pinin yanında bulunan parklar açıldığında 12v gelen pine bağladım (parklar açıldığında bütün pinleri voltmere ile ölçtüm sadece orta şasi pininin yanında 12v var biraz garip gelsede,daha sonra sıra ile kısa ve uzun farı açtığımda da sıralı olarak en baştan parklar da dahil olmak üzere 12v,3v ve 12 ölçtüm),ledler çalıştı, daha sonrada bu ledleri hem park hemde sinyal için yukarıda yazdığım yöntem ile yaptım fakat sonuç hüsran oldu,ön tampon altındaki sinyalin - ucunu sizin söylendi gibi ledlerin + ucuna bağladığım da sağ tarafın park sigortaları atdı

Bu uygulamayı başka bir şekilde yapmam mümkün mü? Sanırım bu yöntemle olmayacak

Röle kullanarak yapmak mümkün mü,röle ile de olmayacak sanırım,çünkü mini röle var bende kodu şu SRD-12VDC-SL-C (5 bacaklı,rengi mavi) ,12v 10 ampere kadar dayanıklı,ama bacaklarında ne 30 ne 85 ne 86 yazıyor bir bobin işareti var yukarısında 3 bacaklı kısımda altda iki bacak olan kısım da da açılıp kapanma işareti gibi bişey var onun yanlarında da b- ve 5 yazıyor sadece

Rölenin bobinli bacaklarına 12v verdiğimde röle kontağını kapatıyor ve diğer iki ucuna bağladığınız ledin dışardan beslemesi aktif oluyor ve yanıyor,bobin bağlantısı kesildiğinde diğer iki uçuna bağladığınız şeyin beslemesi olmasına rağmen yanmıyor,sonra yine bobin kısmına 12v uygulayınca kontağını kapatıyor ve tekrar harici beslenen led yanıyor

Acaba röleyimi yanlış kullanıyorum yoksa başka bi sorun mu var ya da röle ile bu iş olmaz mı,volvalarda bu işlem var acaba onlarda nasıl,bilenler yazarsa çok sevinicem

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Parklar veya farlar açıkken sinyal lambasının yanması güvenli değil. Benim bildiğim volvolarda da böle bişey yok eğer şu tampon uçlarındaki sidelightları diyosan onlar zaten 3wlık küçük ampuller. 21W 'lık sinyal lambasının normalde yanması yanıltıcı ve hoş birşey değil.

İletiyi paylaş

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca
Parklar veya farlar açıkken sinyal lambasının yanması güvenli değil. Benim bildiğim volvolarda da böle bişey yok eğer şu tampon uçlarındaki sidelightları diyosan onlar zaten 3wlık küçük ampuller. 21W 'lık sinyal lambasının normalde yanması yanıltıcı ve hoş birşey değil.

Volvalarda sidelight,birde en son kasa bmw 5 serisinin ön farlarında da benim yaptığıma benzer bişey var ve turuncu olarak parklar yandığı andan itibaren yanmaya başlıyor

Ayrıca benim yaptığımda 21w lık ytampondaki sinyaller falan yanmayacak bunu yazdığım yazının neresinden çıkardınız,ben sadece farın içine yaptığım 12v ile çalışan ledin parklarda zaten yandığını,fakat bu ledin sinyal verirkende aktif olmasını istiyorum

Yani sizin dediğinizin tam tersi yanıltıcı değil görünürlüğü ve sinyalizasyonu artırmak için yapıyorum,saygılart

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Sabahın köründe o şekilde anlamışım ben de :D Bu dediğin uygulamayı röle koyarak yapabilmen lazım. Rölenin resmini gönderirsen hangi bacağa ne bağlanacak buluruz.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap