• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Mehmet Özyürek

Ford Focus 1 (1998-2005) bi-xenon, angel ve led uygulaması

Recommended Posts

Guest TheProdigy   
Guest TheProdigy

Selamlar.2 haftadır forumu okumaktayım.Faydalı bilgiler veren,yol gösteren herkese teşekkür ederim. Okumama rağmen anlamadığım 1-2 konu var.Yardım ederseniz sevinirim. Salı günü internette kampanyadan Mtec marka 6000 K xenon kit aldım. Amacım 2000 model Focus aracıma takmaktı. Fakat daha sonra Mercekli bir far ihtiyacım olduğunu anladım. Forumda Focus a Junyanla beraber xenon uygulaması yapanları gördüm ve okudum. Anlamadığım nokta D2S denen şey h7-h1-h11 gibi birşeymi yoksa genel adımı ? Birde elimde 99 model Audi A6 dan çıkma mercekler var. Junyan yada Sonar marka bir Angel eye alsam ve bu elimdeki mercekleri taksam,aldığım Mtec H7 ile kullanabilirmiyim? Bu mercekler olmazsa hangi merceği takmam lazım H7 ile kullanmak için ? Değiştirme yaparsam en az 1 hafta beklemem lazım .1-2 güne kadar uzun yolaçıkacağım için 1-2 güne akdar takmış olmak istiyorum. Birde uzun ampülleriminde xenon 6000k rengine yakın bir renk vermesini istiyorum. Bana marka ve model önerebilirmisiniz?

Teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

1-2 günde bu işler olmaz Şems...

(Diğer cevapları arkadaşlar versin... Ben özelden konuşmuştum zaten senin le)

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu
Selamlar.2 haftadır forumu okumaktayım.Faydalı bilgiler veren,yol gösteren herkese teşekkür ederim. Okumama rağmen anlamadığım 1-2 konu var.Yardım ederseniz sevinirim. Salı günü internette kampanyadan Mtec marka 6000 K xenon kit aldım. Amacım 2000 model Focus aracıma takmaktı. Fakat daha sonra Mercekli bir far ihtiyacım olduğunu anladım. Forumda Focus a Junyanla beraber xenon uygulaması yapanları gördüm ve okudum. Anlamadığım nokta D2S denen şey h7-h1-h11 gibi birşeymi yoksa genel adımı ? Birde elimde 99 model Audi A6 dan çıkma mercekler var. Junyan yada Sonar marka bir Angel eye alsam ve bu elimdeki mercekleri taksam,aldığım Mtec H7 ile kullanabilirmiyim? Bu mercekler olmazsa hangi merceği takmam lazım H7 ile kullanmak için ? Değiştirme yaparsam en az 1 hafta beklemem lazım .1-2 güne kadar uzun yolaçıkacağım için 1-2 güne akdar takmış olmak istiyorum. Birde uzun ampülleriminde xenon 6000k rengine yakın bir renk vermesini istiyorum. Bana marka ve model önerebilirmisiniz?

Teşekkür ederim.

d2s orjinal xenon ampulun tipidir. h1 h7 ler tipindeki xenon ampuller halojen farlara veya merceklere takılıcak şekilde uyarlanmış olanlardır. elinizdeki audi den çıkma mercekler eğer xenonsa d2s tir ve elinizdeki h7 kiti takamazsınız. tavsiyem kitinizi d2s le değiştirip audi merceklerinide dediğiniz şekilde takıp öyle kullanmak. tabiki audi merceği xenonsa.

İletiyi paylaş

Guest TheProdigy   
Guest TheProdigy

Mehmet abi bi şansımı deniim dedim :) .

Biraz önce Sonar marka angel eye aldım.Zaten herhalükarda değiştirmem gerekicek.Çünkü bu farlara H1 oluyormuş. Kendi başıma farı açarsam kırarım gibi geliyor.Ne yapıcam bilemiyorum.

İletiyi paylaş

Mehmet Uğur Aca    0
Mehmet Uğur Aca

fırında ısıt veya fön makinesi ile açmayı dene ve sıpatula ile biraz zorla açılacaktır.

İletiyi paylaş

Guest TheProdigy   
Guest TheProdigy

Açmasına açarım belki ama xenonları takamıycam. Kaliteli bir H7 merceği alıp takmak daha mantıklı gibi geliyor şuan için.Nerede bulabilirim?

İletiyi paylaş

Mehmet Uğur Aca    0
Mehmet Uğur Aca

bostancı çıkmacılarında bulabilirsin.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Eğer far açılacak ve mercek takılacaksa en iyi sonucu almak için bu yapılmalı. Sırf H7 aldın diye H7 mercek takmaya uğraştığına değmez.

Zaten şu anda işine yaramayacak o yüzden kiti D2S ile değiştirt, aradaki farka değer. 2 tane çıkma D2S mercek bulup sanayide stop tamiri yapan yerlerden birine monte ettir tek adımda mis gibi olsun bitsin. Önerebileceğim tanıdık bir ustam yok malesef. Elindeki A6 mercekleri çok eski daha yeni bir araçtan mercek bulmalısın megane II ya da E200 gibi.

Yok bunlarla uğraşamayacaksan kasma hiç, H1 kitle değiştirip angel eye farına tak ve yoluna devam et.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek
Mehmet abi bi şansımı deniim dedim :) .

Biraz önce Sonar marka angel eye aldım.Zaten herhalükarda değiştirmem gerekicek.Çünkü bu farlara H1 oluyormuş. Kendi başıma farı açarsam kırarım gibi geliyor.Ne yapıcam bilemiyorum.

Selçuğun son mesajını tekrar oku ve uygula...

İletiyi paylaş

Bülent Akça    0
Bülent Akça

Herkese selamlar.yeni bir ford focus kullanıcısı olarak far konusunda bir kaç sorum olacak (Forumda benzer konular var fakat benim sorumun tam karşılığını bulamadım;umarım yardımcı olursunuz?)

2000 Ford Focus Ambiante GP model aracım var;far sistemi kısa xenon uzun halogen.Kısalardan memnun olmama rağmen uzunlar tam bir felaket.Şimdi düşündüğüm ya da anladığım kadarıyla uygulayacağım sistem de 2002 focus far almak fakat ampul tipi uyuşmuyor.(2000 Focus H4 2002 Focus H7 + H1).Mevcut xenon setini ampulleri değiştirirek 2002 fara uygulayabilir miyim?Yapanlar var ise sonuçları hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.Ya da yapabileceğim başka bir şeyler var mıdır?bi-xenon uygulamasını burada yapacak bir usta olmadığı için pas geçmek zorundayım.

herkese teşekkürler; kolay gelsin...

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Merhaba.. Farınızı değiştirebilir, 2002-2005 arası focuslarda kullanılan çift reflektörlü farları aracınıza adapte edebilirsiniz...

Xenon kullanmasanız bile bu değişimden çok memnun kalırsınız...

Bu değişim ile ilgili sorun yaşarsanız şurada benim uygulamam var, gerekli açıklamaları buradan bulabilirsiniz..

Eski H4 xenon kitinizi yeni farda daha doğrusu H7 ampulde kullanabilirmisiniz sorusuna cevabı verebilmem için H4 kitiniz hakkında biraz daha bilgiye ihtiyacımız olacak.. Çünkü piyasada 4 çeşit H4 kit var...

Ama bence büyük ihtimal kullanabilirsiniz..

Yapmanız gereken H7 xenon ampul bulmak...

Ancak...

Size mercekli bir far almanızı önereceğim...

Mercekli farı alıp merceğini kaliteli bir mercekle değiştirip yapacağınız xenon uygulamasını bu fara yapmanızı tavsiye ederim...

Mercekli farlar pahalı yada sevmiyorum diyorsanız merceği şuradaki gibi kendinizde takabilirsiniz...

İletiyi paylaş

Bülent Akça    0
Bülent Akça
Merhaba.. Farınızı değiştirebilir, 2002-2005 arası focuslarda kullanılan çift reflektörlü farları aracınıza adapte edebilirsiniz...

Xenon kullanmasanız bile bu değişimden çok memnun kalırsınız...

Bu değişim ile ilgili sorun yaşarsanız şurada benim uygulamam var, gerekli açıklamaları buradan bulabilirsiniz..

Eski H4 xenon kitinizi yeni farda daha doğrusu H7 ampulde kullanabilirmisiniz sorusuna cevabı verebilmem için H4 kitiniz hakkında biraz daha bilgiye ihtiyacımız olacak.. Çünkü piyasada 4 çeşit H4 kit var...

Ama bence büyük ihtimal kullanabilirsiniz..

Yapmanız gereken H7 xenon ampul bulmak...

Ancak...

Size mercekli bir far almanızı önereceğim...

Mercekli farı alıp merceğini kaliteli bir mercekle değiştirip yapacağınız xenon uygulamasını bu fara yapmanızı tavsiye ederim...

Mercekli farlar pahalı yada sevmiyorum diyorsanız merceği şuradaki gibi kendinizde takabilirsiniz...

Öncelikle açıklamalarınız için teşekkür ederim;sanırım sizi başka bir forumda da (FC)görmüştüm.

Xenon H4 kiti smart4cars marka bildiğim tekbilgi bu.2002 -2005 arası kullanılan farları DEPO markalı ürünleri düşünüyorum;sizce nasıl?Diğer seçeneği yukarıda da belirttiğim gibi bulunduğum il itibari ile bu işlemi yapacak usta bulmam zor hatta imkansız;benim elimden de böyle bir işlem maalesef gelmez.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Doğru görmüşsünüz... O benim :)

Depo marka farlar piyasada çok kullanılıyor...

Ama yan sanayi yan sanayidir... Bence orjinal çıkma bulmaya çalışın...

Smartın H4 farını görmedim hiç.. Ama kitiniz çinin en iyisi...

Xenon kitininiz sadece ampul alarak kullanılması konusunu araştırmam lazım...

Yada forumda bilen arkadaşlarımız vardır...

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Smart4cars H4 motorlu kitin... H4 ampul soketi ile H7 ampul soketi aynı imiş...

Dolayısı ile sadece H7 ampul aralarak balastınızı ve kabloalrı kullanabilirsiniz...

İletiyi paylaş

Bülent Akça    0
Bülent Akça
Smart4cars H4 motorlu kitin... H4 ampul soketi ile H7 ampul soketi aynı imiş...

Dolayısı ile sadece H7 ampul aralarak balastınızı ve kabloalrı kullanabilirsiniz...

Sn.Özyürek ilginiziden dolayı teşekkür ederim.Açıklamalarınızda H4 motorlu kitin ibaresini kullanmışsınız bunu tam olarak anlayamadım.Benim belirttiğim xenon farın özelliği midir bu yoksa farklı bir parça mı almam gerekiyor?Bu işlere biraz uzakım umarım hatalı ya da yanlış bir şey sormuyorumdur?Bir de akşam kutusuna baktım H4-2 yazıyordu bunun bir önemi var mı?

şimdiden teşekkürler....

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Farın H4 ise soket H4 soketidir, H4-2 ya da H4-3 olsa bile soket değişmez içteki ampulün tipi değişir.

hh4base.jpg

Mehmet'in bahsettiği şey konnektör, yani balasttan çıkıp ampule bağlanan kablo noktası. Fotoğrafta sarı renkli bağlantı noktaları yani. Bu bağlantı noktaları genelde aynı olduğundan farını ve H4 ampulü kenara koyup H7 farını ve H7 ampulu balasta bağlayabiliyorsun.

1.jpg

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Xenon kitin Smart'ın H4-2'si ise memnun olmaman gayet normal...

En dandik H4 kit bu H4-2'ler

Uzunları yok gibi bişeydir...

bulbsizeap7.jpg

Farın H4 ise soket H4 soketidir, H4-2 ya da H4-3 olsa bile soket değişmez içteki ampulün tipi değişir.

Selçuk, ben smart'ı satan kişi ile görüştüm...

H4 ile H7'nin sonetleri aynı... Birbirin uyar dedi ama..

Sen haklısın.. En iyisi bunu satıp yeni bir kit almak...

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş
Xenon kitin Smart'ın H4-2'si ise memnun olmaman gayet normal...

En dandik H4 kit bu H4-2'ler

Uzunları yok gibi bişeydir...

bulbsizeap7.jpg

Selçuk, ben smart'ı satan kişi ile görüştüm...

H4 ile H7'nin sonetleri aynı... Birbirin uyar dedi ama..

Sen haklısın.. En iyisi bunu satıp yeni bir kit almak...

Senin Çin'li kankan soket derken balast-ampul arasındaki soketi anlamış olabilir.

H4 ile H7'nin reflektör soketleri farklıdır. H4, P43T dediğimiz 4.3 cm.lik soketle, H7 ise PX26D denen 2.6 cm.lik soketle reflektöre oturtulur. Üstte H4, altta H7 soketi resmi bulunuyor.

hh4base.jpg

hh7base.jpg

Bülent makyajlı H7 fardan alacağına göre sadece H7 ampul almak suretiyle mevcut balastını da konnektörü uyduğu için kullanabilir.

İletiyi paylaş

Bülent Akça    0
Bülent Akça

Ustalar her ikinize de şükranlarımı sunuyorum;anladığım kadarıyla 2 adet 2002 focus farı, 2 adet h7 xenon ampulu ve 2 adet H1 halogen lamba alıp ;uygun şekilde balast ve sisteme bağlattırdığımda sorunum kalmayacak;hatta biraz daha ileri gidersem mercekler ile olayı abartıp Özyürek ustamın tekniğini kullanarak süper bir far sistemine kavuşacağımı (ama uygulama biraz zor gibi)anlamış bulunmaktayım.Tüm grup üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum.Umarım ilerleyen zamanda benim de gruba bir katkım olur.

bu arada net ortamında H7 xenon ampul araştırması yaptım fakat sadece ampul satan yer yok ya da ben bulamadım.Son kez Tekirdağlı yeni üyenize bir el verir misiniz?

saygılar

tarihinde bulent.akca tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek
Bülent makyajlı H7 fardan alacağına göre sadece H7 ampul almak suretiyle mevcut balastını da konnektörü uyduğu için kullanabilir.

Aynen.. farı zaten atıyoruz... Ki atalım bence beş para etmez :)

Balast ve konnektörü kullanabilirmiyiz, sorusuna cevap aramıştım ben...

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş
Ustalar her ikinize de şükranlarımı sunuyorum;anladığım kadarıyla 2 adet 2002 focus farı, 2 adet h7 xenon ampulu ve 2 adet H1 halogen lamba alıp ;uygun şekilde balast ve sisteme bağlattırdığımda sorunum kalmayacak;hatta biraz daha ileri gidersem mercekler ile olayı abartıp Özyürek ustamın tekniğini kullanarak süper bir far sistemine kavuşacağımı (ama uygulama biraz zor gibi)anlamış bulunmaktayım.Tüm grup üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum.Umarım ilerleyen zamanda benim de gruba bir katkım olur.

bu arada net ortamında H7 xenon ampul araştırması yaptım fakat sadece ampul satan yer yok ya da ben bulamadım.Son kez Tekirdağlı yeni üyenize bir el verir misiniz?

saygılar

Aslına bakarsan bu işlemle pek bir ilerleme kaydetmiş olmuyorsun. Yine kit kullanacaksın yine rahatsız edici ışık. Geçici bir ara çözüm olup sonradan çöpe atılacak bir değişiklik gibi görünüyor. Olmuşken şimdiden en iyisi ve kalıcı olanı uygulamak uzun vadede daha ekonomik ...

İletiyi paylaş

Bülent Akça    0
Bülent Akça

Voltron Usta ;bahsettiğiniz en iyi ve kalıcı sistem hangisidir?Mercekli farlar mı?yoksa arabayı mı değiştirmek? :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Oem xenon farı bulmak almak zor. Ancak yapıcaksan kaliteli mercekli far üstünde xenon yapmalısın. Çünkü ileride memnun olmayıp değiştirmek isteyeceksin şimdiye kadar herkeste bu şekilde gelişti. Mercekli far deyince de aklıma Hella'nın farları geliyor. Bunun seti 500 usd falandı ama Türkiye'de yok galiba.

İletiyi paylaş

Turan Sah    0
Turan Sah

Arkadaşlar, foruma yeni üye oldum... Sorularıma burada yanıt alabileceğimi ve sorunumu aşacağımı umuyorum.

1-Bir internet sitesinden angel eye kit (295 YTL) ve Monza X-treme H7 6000 K Xenon Kit (165 YTL) buldum. Ürün fiyatları makulmüdür?

2-Xenon farda 6000k mi yoksa 8000k mi tercih etmeliyim.

3-Ekte'ki resimdeki angel eye fardakı mercekli kısmı şimdilik kullanacağım, yani haricen mercek almayacağım, bir süreliğine beni idare eder diye düşünüyorum. Sorun şu ki, angele eye özelliklerinde "Ürün içerisinde far ampülleri dahil gönderilmektedir.Şsteğe göre her marka H1 Far Tipi Xenon aydınlatma sistemide takılabilmektedir. " yazmaktadır. Ancak focusların kısa farları H7, uzun farları ise H1, ben xenonu kısa farlara takacağım. Halböyleyken ben bu angel eye aldığımda H7 xenon mu almalıyım, Yoksa H1 xenon mu?

4-H7 xenon kit alırsam bu angel eye kite uyum sağlar mı??

Yardımlarınız için teşekkür ederim, saygılar...

post-2443-1213208390.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş
Arkadaşlar, foruma yeni üye oldum... Sorularıma burada yanıt alabileceğimi ve sorunumu aşacağımı umuyorum.

1-Bir internet sitesinden angel eye kit (295 YTL) ve Monza X-treme H7 6000 K Xenon Kit (165 YTL) buldum. Ürün fiyatları makulmüdür?

2-Xenon farda 6000k mi yoksa 8000k mi tercih etmeliyim.

3-Ekte'ki resimdeki angel eye fardakı mercekli kısmı şimdilik kullanacağım, yani haricen mercek almayacağım, bir süreliğine beni idare eder diye düşünüyorum. Sorun şu ki, angele eye özelliklerinde "Ürün içerisinde far ampülleri dahil gönderilmektedir.Şsteğe göre her marka H1 Far Tipi Xenon aydınlatma sistemide takılabilmektedir. " yazmaktadır. Ancak focusların kısa farları H7, uzun farları ise H1, ben xenonu kısa farlara takacağım. Halböyleyken ben bu angel eye aldığımda H7 xenon mu almalıyım, Yoksa H1 xenon mu?

4-H7 xenon kit alırsam bu angel eye kite uyum sağlar mı??

Yardımlarınız için teşekkür ederim, saygılar...

1- Evet.

2- http://www.geceucusu.com/index.php?showtopic=1155 linkini okuyun, tercih meselesi.

3- Tabi ki alacağın fara uygun kit olan H1'i alman gerekir. Şleride farının içindeki merceği D2S mercekle değiştirmek istediğinde şimdi aldığın bu kiti kullanamayacaksın.

4- Cevabı yukarıda.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap