• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Mehmet Özyürek

Ford Focus 1 (1998-2005) bi-xenon, angel ve led uygulaması

Recommended Posts

Erkan Kahya    283
Erkan Kahya
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Mehmet Korucu    8
Mehmet Korucu

Teşekkürler Erkan bey.

Bu arada Hella D2S igniter in önceki klasik d2s duylara oranla ebatlarının büyük olduğu malum. Far içine sığması yada far arka kapağına teması konusunda tereddütlerim oldu. Böyle bir durum far yükseklik ayarlarının çalışmasına engel olur dolayısıyla kapağa kesme -ekleme gibi bazı işlemler gerekebilir.

Bu çalışma sırasında her iki tip duyu, merceğe ampul takılı halde monte edip, ölçüp mukayese etme imkanım oldu.

Sonuç olarak her ikisi de toplamda aynı derinlik ölçüsüne sahip.Yani bağlandıkları zaman mercek arkasında far içinde ihtiyaç duyulan mesafe aynı.

Bazı arkadaşların işine yarar düşüncesi ile aşağıdaki resimleri ekledim.

post-7478-0-34778200-1407975606_thumb.jp post-7478-0-54119000-1407975682_thumb.jp

post-7478-0-54165800-1407975712_thumb.jp post-7478-0-20210600-1407975730_thumb.jp

tarihinde Mehmet Korucu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.868
Selçuk Keleş

Temiz çalışma olmuş, balastın tam oturması vs. sonuç tatmin edici. Geri bilgiler için de teşekkür ederiz. Güle güle kullan.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.601
Oktay Toker

Bu balast çeşidi Orijinal Focus St farındada kullanılıyor sanırım.Balast ayaklarıda buna göre yapılmış.Far sanırım bu St versiyon kalıbını baz almışlar gibi.

Bu çalışmada bence en önemli olan far seçimini araştırıp dogru farı alarak yapmanız oldu.Sonuç ortada. :good1:

Ayrıca D2s çevirici ile beraber bu yükseklik D1s içinde aynı yanılmıyorsam 1 mm falan D1s yüksek oda aliminyum dış kabından kaynaklı.Bu kabı sökünce D2s de 1mm falan küçülüyor.Bu ölçüler bazen yükseklik ayarında cidden ciddi ölçüler oluyor.

Far camına bence şeffaf folyo alıp kapla.Cama zarar gelmesini erken solmasını fazlasıyla geciktirecek bir önlem olacaktır.

Farlara müdehale şansın varsa kablo soketi etrafına sıkılmış sıcak silikonu sök ve şeffaf sista akvaryum silikonu uygula.Ömrü uzar.

Çin ürünü xenonda çin balastı tam gücü veremediği için ışık gücü az olup ısı fazla oluyor benim görüşüm tecrübem bu yönde oldu.Aynı çin xenon ampule oem balstı kullanınca ortaya orijinal gibi yanan xenon ampul ve ışık odaklaması çıkıyor.Bu ben bir ara resimleyeyim son denemelerde bu boyutu görünce aynen bciddiyim u kelimeyi söyledim.Yuhhh bee

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mehmet Korucu    8
Mehmet Korucu

Bu balast çeşidi Orijinal Focus St farındada kullanılıyor sanırım.Balast ayaklarıda buna göre yapılmış.Far sanırım bu St versiyon kalıbını baz almışlar gibi.

Bu çalışmada bence en önemli olan far seçimini araştırıp dogru farı alarak yapmanız oldu.Sonuç ortada. :good1:

Ayrıca D2s çevirici ile beraber bu yükseklik D1s içinde aynı yanılmıyorsam 1 mm falan D1s yüksek oda aliminyum dış kabından kaynaklı.Bu kabı sökünce D2s de 1mm falan küçülüyor.Bu ölçüler bazen yükseklik ayarında cidden ciddi ölçüler oluyor.

Far camına bence şeffaf folyo alıp kapla.Cama zarar gelmesini erken solmasını fazlasıyla geciktirecek bir önlem olacaktır.

Farlara müdehale şansın varsa kablo soketi etrafına sıkılmış sıcak silikonu sök ve şeffaf sista akvaryum silikonu uygula.Ömrü uzar.

Çin ürünü xenonda çin balastı tam gücü veremediği için ışık gücü az olup ısı fazla oluyor benim görüşüm tecrübem bu yönde oldu.Aynı çin xenon ampule oem balstı kullanınca ortaya orijinal gibi yanan xenon ampul ve ışık odaklaması çıkıyor.Bu ben bir ara resimleyeyim son denemelerde bu boyutu görünce aynen bciddiyim u kelimeyi söyledim.Yuhhh bee

Teşekkürler Oktay bey bu tavsiyelerinizi uygulayabilirim.

Sinyaller için ledleri de aldım henüz bağlama imkanım olmadı.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

Harika çalışmalar yapılmış.... Ellerinize sağlık...

Oktay, siste niye sis merceği kullanmadın. ?

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Arif İbiş    1
Arif İbiş

Öncelikle herkese merhabalar..

Ben Arif, beylikduzunden katiliyorum foruma arabam focus sport trend 2.0 ve kafamda bi xenon projesi var bu konuda hepinizin bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak istiyorum açıkcası ve forumdaki bazi konulari dikkatle okudum gercekten cok faydali bir forum buradaki bilgi paylasimi icin herkese tesekkur etmek istiyorum

Bahsettigim gibi arabami yaklasik 6 ay once aldim ve ustunde makyajli kasa fari vardi sonradan far karartma ve hella h7 mercek esliginde cin can con balast takilarak kullanilmis bende 1 ay kadar bu sekilde kullandim fakat aracin muaynesi geldigi icin tyc marka sifir yan sanayi makyajli kasa fari aldim

arabanin suanki goruntusu bu;

0a740628a3e95e887b3d7b5839a1c2d8.jpg

ama tabi ki her Türk genci gibi icimdeki bi- xenon aşkı alevlendi bende 1-2 haftadir arastirma yaptim gerekli parcalar falan..

Sonra karar verip ilk iş kılcal cizikleri olan modifiye edilmis orjinal makyajlı farlarinin birini acip ben bu isi yapabilirmiyim diye biraz kafa yordum ve dedim onumuzde yillik izinim falanda duruyo forumdaki ustadlarda bi el verirse ben bu isin altindan kalkarım aga..

işin özü kendim yapmayı deniyeceğim..

dun gece farın birini soktum baya ugrastim acikcasi cunku yapan arkadas Allah var malzemeden hiç çalmamış basmis siyah cekomastigi basmista basmis.. :lol:

Az once kargo 3M far temizleme kitini getirdi internette yaptim arastirmalar dogrultusunda dun bu urunu siparis vermistim insallah aksamada matkapla basliyorum operasyano :)

a04316f76d51b9ebbfc360aaea0bcf2b.jpg

farın durumu bu üstadlar

4fef918c5a652b03a41ad398f550063a.jpg

4c44d0a4ca5db965f73ea936a56c8f29.jpg

c2fa15e6c05d7c864c0c8430a9777152.jpg

biliyorum biraz uzun bir yazı oldu :)

fari yapan kisi gercekten cok iyi sabitlemis kisa far reflektorunu tamamen cikarip adini bilmiyorum ama mercek ayagi diyeyim ben, oyle biseye vidalama yontemi kullanmis..

Şimdi artik sizlerin destegini alma zamani benim ilk dusuncem yeni nesil hella bi xenon ve gen 5

ilk sorumda soyle olacak simdi ben bu h7 hella mercegi vidalanan yerlerinden soksem yeni nesil hella bi xenon alsam direk culup diye divalayabilirmiyim acaba ebat farki varmidir? Her turlu yoruma bilgiye tecrubeye elestiriye acigim.. bi xenon icin sizce hangi markayi tercih etmeliyim hangisinden daha verimli performans alabilirim acaba?

basinizi agrittim kusura bakmayin herkese hayirli gunler iyi forumlar.. :)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir

Üzerindeki mercek klasik hella bi-xenon merceği ve içi kararmadı ise çok başarılı aydınlatması var zaten. Sadece xenon kiti oem çıkma kullanın kafii.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.868
Selçuk Keleş

Bence de uğraştığına değmeyebilir.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.601
Oktay Toker

Emmi sislerde arkadaşımız Oem xenon kit kullanmak istedi bende Oem Bosch servo motor bi-xenon merceğin 3.kademesi olan perde çizgisini düz haline sabitleyerek yaptım.O vakitlerde kış şartında bir çok defa doguya gitti epey faydasını görmüş.

Ankara'dan bir arkadaşımızn haricen Depo marka alarak bir arkadaşına yaptırdığı ama bariz kusurlar ile kullanmadığı farlara tamirat ve yeniden montaj çalışmasın Rabbimin izni ile geçen yıl başlarında yapmıştım.Paylaşım bu güne imiş.

Mercek montajı sadece japon yapıştıcırıcı ve karbonat karışımı ve arka ampul kısmınada bolca sisyah ucuz tip silikon kullanılarak monte edilmiş.Mercekler ise tamamen her yöne kayık şekilde sabitlenmiş.

Yeni tip Hella bi-xenon mercek kullanılmıştı aynen kullanıldı.Mercek kapagı kromu epey srunluydu ve Eski tip Mercedes mercek kapagı.Arif beyin çalışmada kullandığı kapaklardan idi.Daha zarif ve yakışan bir kapak ile değişim yapıldı.

Farlar depo marka olunca elimde depo marka çizgi alabileceğim bir tas olmadığı için orijinal Focus far tasından çizgi alarak mecburi montajı yaptım.Arkadaşımızada bu kusuru bildirdim.Aynı tip far tası bulabilirsek bilahire onarımı karşılıksız yapacağımıda bildirdim.Hali ile çizgide istemeden de olsa kusurumuz oldu.Duvar resmi mevcut değil.

Farlar orijinal kendi ısıtılıp yumuşayan silikon olmasına ragmen ciddi nemlenme yapıyor,arkadaşımızın kendi uğraşlarında silikonlar temizlenerek her çeşit silikon denemesine ragmen nem sorununu gideremedi.Sonra sanırım rayına oturdu ama çok uğraştı.

Hatalı montajdan bir kaç kare.Farları açmadan resim çektim diye hatırlıyorum ama bulamadım.

Oem mercek tasından alınan çizgi ile mercek montajının vidalama ve destek silikonu ile montajı yapıldıktan sonra mercek şapkaları ile durum.Mercek şapkası 2 ayrı parçanın birlşiminden oluşuyor ve krom boya ile boyandı.

Farlar kapatıldıktan sonra.

Resim liinkleri yenilendi.

0787.jpg

0796.jpg

0800.jpg

1078.jpg

1088.jpg

1091.jpg

1103.jpg

1104.jpg

1627.jpg

1635.jpg

1638.jpg

1641.jpg

3def.jpg

DSC02916.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.601
Oktay Toker

Araç üzerinden hem siyah çerçeveli hali hem krom çerçeveli hali ile görünümler.

GW7twbr.jpg

ycybbBf.jpg

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.601
Oktay Toker

Ankara'dan bir arkadaşımızın Focus F1 aracı için makyajlı kasa Depo marka sıfır farlar alındı.Hella bi-xenon mercek montajı yapıldı,Mercek şapkasını elde yapıp sabitledim.D2s set kullanıldı.

Araç üzerinden.

Resim linkleri yenilendi.

5113.jpg

5117.jpg

5121.jpg

5122.jpg

5141.jpg

5143.jpg

5144.jpg

5145.jpg

5150.jpg

5152.jpg

image.jpg

22cea1fa284ba7ede4c698781fcce0cd.jpg

image.jpg

5213.jpg

5215.jpg

5217.jpg

5219.jpg

5220.jpg

5224.jpg

5225.jpg

5226.jpg

5231.jpg

5232.jpg

84b34b.jpg

84b34b9307debe8ad09b9c600741efbc.jpg

d1a71f0ab7cd49cb7dda5c8614db5537.jpg

İletiyi paylaş

Taner Eviş    67
Taner Eviş

eline sağlık abi Mustafa Kandemir in aracı mı bu

Erkan Uludağ in eski aracı mı ☺

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.601
Oktay Toker

Erkan :good1:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.868
Selçuk Keleş

Bu kapak güzel duruyor. Eline sağlık. :good1:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Türkay Yıldız    0
Türkay Yıldız

IMG_0236.thumb.PNG.b208d9dd59fe22cc6762f

Abı benı aydınlatacak bır çalışma resmî bulamadım ben mercegımı resmimdeki 10.5 yazan yere kadar mı gomucem ona goremı kesıcem farımı

İletiyi paylaş

Türkay Yıldız    0
Türkay Yıldız

Abı benı aydınlatacak bır çalışma resmî bulamadım ben mercegımı resmimdeki 10.5 yazan yere kadar mı gomucem ona goremı kesıcem farımı

Bır çok resımlerı telefonum nedense açmıyor 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.601
Oktay Toker

14.15.16 sayfalarda merceklerin montajlı hallerine dair bir çok resimler mevcut.Merceği direkt gömme gibi bir olasılığınız yok.size diger ilk yazdığınızda yorumlamalar yaptım.dikkatlice okuyunuz.

Konularıda incelemelisin.

http://www.geceucusu.com/topic/1875-mercek-fara-monte-edilirken-nas%C4%B1l-ayarlan%C4%B1r/        

http://www.geceucusu.com/topic/7615-bi-xenon-mercek-montaj%C4%B1-hakk%C4%B1nda-yard%C4%B1m/

Resimler açılıyor.Pc varsa onda inceleyebilirsin.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Türkay Yıldız    0
Türkay Yıldız

Bırde cızgı ayarını farı aracın ozerıne oturtulmadan yapabılırmıyım nasıl

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.601
Oktay Toker

Aklınızdaki soruları verdiğim linkleri incelerseniz fazlası ile yanıt bulacaksınız.:good1:

İletiyi paylaş

Mehmet Kılınç    0
Mehmet Kılınç

Selamın aleyküm abilerim. 2004 tek kapı focusum var. Mercekli far hayallerine kapıldım ve hella mercek aldım. Aynayı kesmeden bi montaj tasarladım. Fakat merceğin üstündeki kapak, şapka yok. Bu şapkayı hangi malzemelerden yapabilirim nerden bulabilirim. Farlarım açık kaldı. Çözüm bulmaya çalışıyorum.Yardımcı olur musunuz? 

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.868
Selçuk Keleş
16 saat önce, Mehmet kılınç yazdı:

Selamın aleyküm abilerim. 2004 tek kapı focusum var. Mercekli far hayallerine kapıldım ve hella mercek aldım. Aynayı kesmeden bi montaj tasarladım. Fakat merceğin üstündeki kapak, şapka yok. Bu şapkayı hangi malzemelerden yapabilirim nerden bulabilirim. Farlarım açık kaldı. Çözüm bulmaya çalışıyorum.Yardımcı olur musunuz? 

Merhaba, bu konuda bolca uygulama örneği mevcut, merceklere kapak alman gerekiyor, başka yol yok.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mehmet Kılınç    0
Mehmet Kılınç

Peki abi teşekkür ederim 

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap