Skor Tablosu

 1. Selçuk Keleş

  Selçuk Keleş

  Yönetici


  • Puan

   48

  • İçerik sayısı

   6.819


 2. Mahmut Akbulut

  Mahmut Akbulut

  Cevher


  • Puan

   41

  • İçerik sayısı

   4.675


 3. Oktay Toker

  Oktay Toker

  Cevher


  • Puan

   38

  • İçerik sayısı

   6.273


 4. Mustafa Bağseven

  Mustafa Bağseven

  Cevher


  • Puan

   17

  • İçerik sayısı

   961Popüler İçerik

Showing content with the highest reputation since 01-06-2019 Hepsi

 1. 5 beğeniler
  Mehmet Özyürek Bey ve arkadaşlarını, bütün forumda ki herkesi selamlıyoruz. Saygılarımızla ELO.(OTOMOTİVDE ELEKTRONİK ÜRÜNLER)
 2. 3 beğeniler
  Kime sorduysam eski ampuller daha sağlıklı dedi. Eski ampullere geri döndüm. Çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için...
 3. 3 beğeniler
  Sisteme Osram CBI / CBI Hyper yada Bosch Xenon White gibi replikası daha az olan ampul markalarını öneririm . OEM xenon ampullerde 6000K yok en yüksek 5500K var ve bu kelvin değeri sorunsuz mercekte çok iyi aydınlatma sağlar .
 4. 3 beğeniler
  Ve çalışmamızda son aşamaya geldik, farları teslim aldıktan sonra hemen far, tampon montajına geçtik, yenilenmesi gereken bazı tampon bağlantı elemanlarını yeniledik. Sonuçlar benim adıma şu an için gayet tatminkar, sadece daha yüksek kalitede far ampüllerine ve belki sonrasında ince ayarlamalara ihtiyacım olabilir diye düşünüyorum. Sonuçları siz dostlarla paylaşıyorum. Daha detaylı fotoğrafları ve videoları ilerleyen günlerde paylaşıyor olacağım,selamlarımla...
 5. 3 beğeniler
  Jazz far reflektör yapısı oldukça büyük , H4 ampul kullanıyor , tavsiyem yeni nesil D1S/D2S Bosch mercektir . Hem yanal hemde uzun hüzme de en iyi mercek modelidir . Sıfırı olmadığından 2. el çıkma mercek alırken mercek reflektörünün parlak çiziksiz olmasına , is izi olmamasına dikkat edin .
 6. 3 beğeniler
  Tekrar merhaba, hortlatıyorum ama başardık. Yukarıdaki videodaki arkadaşla da instagramdan arkadaş olduk. Sağolsun yönlendirdi. E87 için olan Sonar marka angel far kullandık. Tam oturdu, kesme biçme hiç bir şey yapmadık. Fakat farların bir olayı şu, angellar kablolaması yapılmadan geliyor. Montaja götürdüğüm yerde parklara kabloladık arıza falan da vermedi. Önce mercekte ve siste LED ampul kullandık, sonrasında sisler çok göz aldı sarı orjinale döndük. Far ayarına başka bir yere götürdüm, muayeneden geçersin abi sorun olmaz dedi, göreceğiz. Yeni tip görünüm için belki sinyallere de led takabilirim. Fotoğrafları aşağıda
 7. 2 beğeniler
  cevaplarınız için teşekkür ederim bu işlemi yapmaktan vazgeçmek zorunda kaldım cevaplarınızdan sonra
 8. 2 beğeniler
  Kesin diyemem tahmin, bence bi ustaya götürüp kontrol ettirmenizde yarar var.
 9. 2 beğeniler
  Işık gücünün zayıf olması, soğuk renkte ışık vermesi ve odak tutmaması gibi nedenlerden dolayı forumda tartışmıyoruz. Merceğe de taksanız sonuç değişmeyecektir. Deneyin tabii belki iyi sonuç çıkar kim bilir?
 10. 2 beğeniler
  Mercekli xenonun yerini hiç bir şey tutamaz. Led ampulleri de önermediğimizden forumda konuşulması yasaklanmıştır.
 11. 2 beğeniler
  Odağı tutmuyor. Gücü yeterli değil. Renk sıcaklığı yüksek olduğundan yağmur ve siste etkisini iyice kaybediyor. Yıkama yoksa xenon değildir. Bir foto gönderirseniz net yorum yapabilirim.
 12. 2 beğeniler
  Hakan bey merhaba ; Piyasada replikasına rastlamadığım bir kaç markadan biridir Osram , Philipsin ise neredeyse tamamına yakını replikadır . Bulunabilirse Bosch yada GE de alınabilir ve ampuller mutlaka çift olarak değiştirilmelidir . Sizin gerçek sorunuz ampul değil bence , farlarınız Valeo marka ve Valeo nun en büyük handikapı reflektörün çabuk kararması ve aydınlatmayı olumsuz yönde etkilemesidir . Buna bir çözüm üretemediler malesef yani siz yeni bir çift ampulde alsanız sonuç değişmeyebilir . İlk önce yedek bir ampul bulup deneme yapın , sonuç değişmiyorsa ampul arayışından önce mercek temizliği yada değişimi için araştırmaya başlayın .
 13. 2 beğeniler
  sorunsuz çalışan sağ farı sorunlu olan sola taktığında sorunsuz çalıştığını tespit etmiş , bu durumda sigorta ve sokette bir problem yok gibi gözüküyor , sorun daha çok selçuk beyin dediği gibi siper motorunda ve kablosunda veya bağlantısında gibi gözüküyor.
 14. 2 beğeniler
  Şimdiye kadar halojen fara takılan xenon yada Led ampullerden istenilen performansın alındığı görmedim ve duymadım . Memnunum diyenlerin %90 ı şehir içi kullanıcıları ama bu kullanıcılar yağmur , kar , siyah asfalt ve karanlık yollarda led ampulle yolculuk yapmamış zorluklarını yaşamamışlar . Fardan fazla ışık çıkınca bunun iyi olduğunu düşünen ama kendinden başkasını düşünmeyen bir sürü kullanıcı var . Karşındaki yada önündeki o led ampullerle tavşan gibi kalıveriyor . Sonra küfrün adı günah oluyor . Led ampuller piyasaya çıktığından beri hem kullanarak hemde gözlem yaparak gördüm ki far hangi ampul için tasarlanmışsa o kullanılmalı , aksi halde optik tutmadığı için farın her yerinden ışık fışkırıyor , ee tabi buda sürücüde kulak çınlaması yapıyor .
 15. 2 beğeniler
  Osram hem kaliteli hemde sağlıklı ve homojen ışık için ideal seçim olur ...
 16. 2 beğeniler
  Aşağı yukarı hareketi yaptıran ayrı bir düzenek, mercek ile ilgisi yok. Siz sökme takma aşamasında soketlere ve tesisata zarar vermemeye çalışın sıkıntı olmaz. Merceğe sadece selektör için gereken kabloyu bağlamanız yeterlidir.
 17. 2 beğeniler
  O dügmenin direk altından alırsanız o dügmeyi bozabilirsiniz. Benzer devre kart sistemleri ben de yapıyorum..Kollardan birinden paralel hat alırsanız olur. Benım kendi aracımda parklar açıkken kısık,kapıyı açınca canlı yanıyor ve geçişler yumuşak..Ama orjinal sistemi sadece tetik alma amacıyla kullandım
 18. 2 beğeniler
  Önceki mesajımda anlattığım duruma göre harici kutu olduğunu yazmışsınız ve anahtarlar artık tetik vesiare için sıkıntı olur ki durum zorlaşır ellemeyiniz. Bu kutunun çıkışını kontrol etmek lazım.Çıkış direkt ara bir role vesaire yoksaki olması mantıken dogru olandır ki yüksek bir amper mevzu konu. Pc dogrulaması sadece kutudan gelen bilği.Sonraki hattın kontrolünü yapamayabilir. Soruları istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz lakin benim tecrübem mantığa dayalı ve sınırlı.Olması gereken basit mantığına göre size yardımcı olmaya çalışıyorum.Çözüm için ciddi şekilde zaman ayırıp sigorta kutusu üzerinden hattı kontrolünü yapmanız olacak. Resiztans kontrolü şart,role varsa ya bahsettiğiniz kutu üzerinde mosfet kontrollüdür yada minik rolede olabilir bir şekilde aküden beslemeyi kesip açan amperi yüksek bir anahtarlama mutlaka mevcuttur bulup testi ve sigorta pin kısmında erime vesaire kontrolü şart. Sokette eriyecek olan direkt rezistans artısı yada eksisine giden olur başka olmaz. Kolay gelsin.sonucu bekliyoruz.
 19. 2 beğeniler
  Çok büyük ihtimalle mercekler karardı ve yansıtma işlevini kaybetti . Ampullerde önemli bir diğer unsur tabi aydınlatma için , onlarında kontrolü şart . Temizlik çözüm olmuyor çoğu zaman , onun yerine farlar açılıp mercekleri değiştirip , farın içini ve camın iç yüzeyini temizleyerek yenilemek , en sağlıklısı bu olacaktır .
 20. 2 beğeniler
  Parklardan sadece röleyi tetikleyecek tetik ucu alabilirsiniz , lambayı park tesisatından beslemeyin , böyle bir hata yapmayın , takılacak olan lamba park tesisatına ve anahtarına aşırı yük getirecek ve zarar verecektir . Lambanın parklarla beraber yanmasını istiyorsanız röle besleme ucuna sigorta kutusundan yada çakmaklıktan besleme hattı çekin . Röle tetik ucunuda parklardan paralel hat çekerek tetikleyin . Sisteme besleme enerjisi çekerken mutlaka uygun değerde sigorta kullanın . Resimdeki buton/anahtar/düğme yerine , park tesisatından kablo çekerek beslemeniz yeterli .
 21. 2 beğeniler
  Mercek perdesinde sigorta yok , Ampul takarken soketi çıkarmış yada yerinden oynatmış olabilirsiniz , yada far soketi yerinden oynamış olabilir . Ampulün yanındaki kabloları ve perde motor soketini kontrol edin .
 22. 2 beğeniler
  % 70'e kadar daha fazla ışık (Minimum ECE R112 gereksinimleriyle karşılaştırıldığında) 180 m'ye kadar uzun ışık konisi % 40'a kadar daha beyaz ışık (halojen lambalı standart farlarla karşılaştırıldığında) Otomatik seviye sistemi ve far yıkama sistemi gerektirmez Ekstra ömür ile ECE sertifikalı 12V 25W D8S Xenon
 23. 2 beğeniler
  % 200'e kadar daha fazla ışık 200 m'ye kadar uzun ışık menzili % 100'e kadar daha beyaz ışık (halojen lambalı standart farlarla karşılaştırıldığında) Otomatik seviye sistemi ve far yıkama sistemi gerektirmez Tam LED, uzun ömürlü ECE sertifikalı 12V 36W LED
 24. 2 beğeniler
  Piyasada angel eye mercekler var. Motosiklet farları derin olmadığından her mercek takılamayabilir ölçmek lazım, tecrübeli bir usta bulmak lazım. Bu tip mercekler optik olarak kaliteli olmuyor , aydınlatma performansın düşecektir. Hazırı da varmış : https://www.amazon.com/KT-Headlight-Assembly-2012-2017-White/dp/B01FADC1FI
 25. 2 beğeniler
  Tüm dostlara merhabalar, Birkaç ay önce satın aldığım 2010 model Renault laguna 3 Executive marka aracımın hareketli viraj far özellikli valeo bi-xenon aydınlatmasından memnun değildim. Ayrıca aracımın sol ön farında daha önce tamir edilmiş, ancak yağmurda ve yıkamada içinin nemlenmesine sebep olan bir çatlak bulunmaktaydı. Forumdan ve diğer renault forumlarından edindiğim bilgilere istinaden bu model araçların aydınlatma sistemlerinin yıla ve yapıya bağlı aydınlatma gücünü kaybettiği ve revizyon ihtiyacı olduğu sonucuna vardım. Ankara'da far tamiri ve modifikasyonu alanında faaliyet gösteren 3 farklı firmayı ziyaret ettim, genel ortak görüş farların içinin açılarak temizlenmesinin yeterli olacağı yönünde idi ancak daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir sonuç alabilmek adına (bu konuda daha önce benzer bir çalışma tecrübemin olmaması sebebiyle) yaşamakta olduğum Ankara'da işin ehli bir üstada mercek değişimi ve far revizyonu amaçlı farlarımı dün itibariyle teslim ettim. Burada yapılan işlemleri ve sonuçlarını sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Bir aksilik olmazsa yapılması planlanan iş ve işlemler şu şekildedir; * Kırık sol far camı, satın almış olduğum sağlam yan sanayi fardan aktarılacak * Orjinal valeo bi-xenon mercekler viraj farı özelliği kaybedilmeden yeni jenerasyon Hella İntemo bi-xenon merceklerle değiştirilecek * Mevcut sinyaller ve gündüz farları led grup olarak adlandırdığımız yapılar ile değiştirilerek modernize edilecek * Farların iç & dış temizlikleri yapılarak ilk günkü görüntüsüne kavuşturulacak Teslim sonrası yeni farların araç üzerindeki fotoğraflarını ve videolarını yine bu başlık altında paylaşıyor olacağım.
 26. 2 beğeniler
  Var ben yine bu hafta sonu vosvosun stoplarınının tasarımını değiştiriyorum..Fluks led aldım.Tamamı fluks led olcak.
 27. 2 beğeniler
  Zaman su gibi akıp geçiyor Hayırlı huzurlu bayramlar diliyorum
 28. 2 beğeniler
  Modül bozuk değil.. Problemin nedeni şu: Aracın beyni,önceki ledlerin veya ampülün çektigi toplam akımı ilk anda okusaydı bu problem olmayacaktı. Bu yeni sistemde sinyal verilince aracın beyni önce kayan sinyalin ilk kanalını okuyor ve akım az geldigi için uyarı verdirip ledleri çaktırıyor.Çünkü ledler aynı anda yanmıyor..Aynı anda yansaydı bu problem yine olmayacaktı.Sonrasında kayan sinyalin 2.ve diger kanalları da sırayla yanmaya başlayıp gerekli akıma ulaşınca aracın beyni sorun düzeldi sanıp hızlı yanıp sönmeyi kesiyor ama tekrar başa dönünce aynı sorun yine başlıyor. Paralel direnç problemi çözebilir.
 29. 2 beğeniler
  Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın ... Farlar replika , haliyle merceklerde Hella nın replikası , led ampullerle kullanıldığı sürece sorun çıkarmaz ama OEM Hella gibi de aydınlatmaz .
 30. 2 beğeniler
  Ben bu sistemi yapacak olsam pic16f628 a ile tek kartla yapardım..Ve en az 5 yıl kullanırdım.... Hafızaya alma,ileri geri hareketi,ne kadar ileri ne kadar geri gittiğini saydırma vs bunlar kolay bir iş değil.Ama yapılması imkansız da değil. Yazılımın algoritma kısmını çok iyi yapmak lazım..Gerisi kolay zaten.Direnç,röle ,transistor.. Kapıyı açınca koltugun geri gitmesi için kapı switcihinden tetik vs almak lazım.
 31. 2 beğeniler
  "En kısa yoldan tamamlanıyor" fikrini kesin olarak dogrulamanız için kısa farları yakınca sinyalden aynaya giden +12v kablosuna kontrol lambasıyla bakmanız gerekiyor.Şayet elektrik yoksa o zaman sorun yok. Ama şayet o kabloya elektrik geliyor da ledler yanmıyorsa o zaman araç çalışınca oluşan gürültüden dolayı devre kilitleniyor yorumunu yapabiliriz.İşte o zaman röle koysanız da fayda etmeyebilir. Ben bu kilitlenme ve filtreleme olayına zamanında çok kafa yordum...Birkaç kartım çöpe gitmişti.Vosvosumda platinli meksefeli ateşleme sistemi varken araç çalışınca sinyaller yanmıyordu Malesef bazı elektronik devre üreticileri aracın aküsü +12v deyip filtreleme olayını atlıyor.Videodaki kayar sinyal devresinde filtreleme,kondansator hiçbiri yok.
 32. 2 beğeniler
  Sizin aracın sistemi nasıl bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla korna şase tetiklemeli çalışması lazim. Yani direksiyon zembereginin alt çıkışından korna ucunu bulup şase gelip gelmediğine bakabilirsiniz. Eğer sizin araçta şase tetiklemeli çalışıyorsa roleye 12 volt sabit verin direksiyondan gelen şase ile role tetiklenir ve korna calisir. ASUS_Z012D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 33. 1 beğeni
  İlk mesajınızda led vesaire yazmışsınız bunlar orijinal değil.Gerisini bilmem ve Ünite bunun hesabını yapıyor.Önceki mesajda yazdığım gibi led olarak neyi taktıysan orijinal ampule dönecek.
 34. 1 beğeni
  Cevabım hoşunuza gitmeyecek ama beyaz halojen de önermiyoruz. Yağmur da dahil olmak üzere en optimum aydınlatmayı beyaz camlı ampuller verir, Osram NBR gibi. Bu yazıyı inceleyin sonunda seçenekler var :
 35. 1 beğeni
  Forumda zaman geçirip konuları incelerseniz mesaj aralarında hem malzeme önerisi, hem montajcı, hem de parça satışı yapan üyelerimiz olduğunu görebilirsiniz. Direkt olarak usta, dükkan vb. önerisi yapılmıyor.
 36. 1 beğeni
  Hoş geldiniz. Kesmeyi tavsiye etmem.cam kanalı temizlenip silikonla düzgünce kapatılırsa agır bir sorun olmayacaktır.Linkteki konuda detaylı tecrübe ve paylaşımlar mevcut.
 37. 1 beğeni
  Role mevcutsa ve far kapalı iken sellektör baglantısı olmayacaksa ve her iki fara hükmediyorsa en az 30 amperlik ile degişmeniz uzun vadede dogrusu olacaktır.Sigortalarıda 15 amper ile değişmeniz iyi olur.Bu tip balastın 10 amper sigortayı ilk açışılşta attırdığını söyleyebilirim.Kesinlikle kaliteli sigorta kullanın. Far kapalı iken sellektör olacaksa şemayı uygulamanızı tavsiye ederim.Yada uzunlar içinde role varsa iki role artı tetik uçlarına 3 amper diodun çizgili kısmı kısa far rolesine gelecek şekilde baglantı yaparsanız ve üstte yazdıklarımı uygularsanız şemaya gerek kalmaz. Sonuçları resim destekli paylaşımızı bekliyoruz.
 38. 1 beğeni
  @Selçuk Keleş @ahmet veli arslan Aramıza hoş geldiniz aracınız hayırlı olsun , iyi günlerde kullanın Mevcut ZKW yerine uyacak en ideal mercek yeni nesil Hella olacaktır . D1S yada D3S xenon kit kullanılıp far cam temizliği yapılarak çok sağlıklı homojen ve kaliteli bir aydınlatmaya sahip olunur .
 39. 1 beğeni
  http://www.geceucusu.com/announcement/1-halojen-farlara-takılan-h1h4h7h11-tipi-xenon-kitler-ve-led-ampullerle-ilgili-mesajlar/ Halojen ampule dönmenizi öneririm.
 40. 1 beğeni
  Üniversal veya halojen mercek tavsiye etmem uğraşınıza değmez.Lakin görsel bir amaç varsa karar sizin amaç bu olunca boşada gitmez.Lakin halojen ampule uyumlu merceklerde başka ürün alıpta kullanmanızı tavsiye etmem. Üniversal mercek h4 yuvasına göre alırsanız direct vidalıdır zaten yerine oturur.Normal mercek te uzun hüzme yoktur onun için perdeli model lazım ve montajı için linki inceleyiniz.Bir çok konuda ciddi çalışmalar mevcut inceleyiniz.
 41. 1 beğeni
  FordClub'da "Bugün arabanız için ne yaptınız" diye bir başlık açtılar.. Bu başlık açılalı arabama ne yapsamki diye düşünüyordum.. Birgün balkondan dışarıyı seyrederken astrası ile komşum geldi.. Araçtan indi kapıyı kilitledi, follow me home ışıkları yandı.. Kendi kendime, bu yapılabilir dedim.. Sanayiye çıktım, Parçacılardaki zaman rolelerini inceledim.. Amacım, benim arabadaki kapı kilidine 2 saniye süre ile gelen + 12 volt ile zaman rolesini tetiklemek ve bu roleden 15 saniye boyunca far veya sis farlarını yakmaktı.. Piyasadaki zaman rolelerinin hepside şasi tetik ile çalışıyor ve süre boyunca (-) şasi veriyordu.. Benim hedeflediğim kapı kilidi tetiğine ise +12 V geliyordu... Tabiki hiç düşünmeden Servet'i aradım... Derdimi anlattım.. Sağolsun.. Allah zihnini açık, ufkunu geniş kılsın.. "Sen uğraşma şimdilik, ben zaman devresi yapıp göndereceğim sana" dedi. Yapmış ve gönderdi. Uploaded with ImageShack.us Benim araçta bir sorun daha vardı; Bu da sis farlarının arada role olmadan direk far anahtarıyla beslenmesi idi, bu sebeple aşırı ısıdan yanmış far anahtarı duyuyordum.. Benim arabada ön ve arka sisler ayrı ayrı yandığı için, iki tane mini role aldım.. Uploaded with ImageShack.us Bağlantılar için kablo ve fişleri hazırladım... Uploaded with ImageShack.us Bu arada Servet bana uzun uzun bir şey daha anlattı.. Buda rolenin bobininde oluşan elektriğin anahtara zarar verebilme ihtimaliydi.. Bunu önlemek içinde rolenin 85 ve 86 nolu pinlerine 86 yönünde 1N4001 diyot bağladım.. Uploaded with ImageShack.us Geçtim arabanın başına... Far anahtarını ve alt kapağı söktüm.. Far anahtarın sabit bir +12 buldum.. Bundan Zaman rolesine ve mini rolelere bağlantı yaptım. Far anahtarının aydınlatmasından - şasi aldım.. Zaman rolesine ve mini rolelere bağlantı yaptım.. Far anahtar soketinden sis farlarının kablolarını buldum ve kesitim.. Anahtardan çıkışları, zaman rolesinden çıkışlar ile baralel bağlayıp, mini rolelerin 86 nolu pinine girdim. Mini role 87 nolu binden çıkış alıp, sis farına giden az önce kestiğim sis farı kablolarına bağlantı yaptım.. Tüm bağlantılarda makaron kullandım ve işim bitince güzelce ısıtarak daralttım.. Sistemi test ettikten sonra bez bant ile tüm kabloları topladım ve sardım.. Uploaded with ImageShack.us Zaman devresinin kutusu için çok güzel bir yer buldum ve çift taraflı bant ile yapıştırdım.. Uploaded with ImageShack.us Test sonucuna göre, her şey istediğim gibiydi ve 23 saniye boyunca ön ve arka sis farlarım yanıyordu.. Yarın muhtemelen kapı yüzünü söküp, kapı kilit tetiğinin kablosunu bulup rengine bakıp, içerden o kabloyu bulacağım ve son bağlantıyı da yapacağım.. Kapı kilidinde 2 saniyelik +12 volt geldiğini geçen günlerde cam kaldırma modülü takarken görmüş ve kullanmıştım... Ben faydalı bir iş yaptığıma inanıyorum... 1- Sis farı devresi rolelenmiş oldu.. 2- Tırt arabam bir özellik daha kazandı.. Yapmış olduğum bağlantıları kısaca şemalandırmaya çalıştım...
 42. 1 beğeni
  Uzun süredir üyesi olduğum ve keyifle takip ettiğim forumdaki arkadaşlarıma ve üstadlara birkez de buradan merhaba demek isterim.
 43. 1 beğeni
  Pek iyi bir uygulama olmamış. Uzun plaka bastırın bence.
 44. 1 beğeni
  Bir sürü yöntemi var: Araya direnç veya diyot girersiniz.VEya regulator kullanırsınız. Veya pwm yöntemi kullanırsınız
 45. 1 beğeni
  Ebrar bey merhaba , aramıza hoş geldiniz
 46. 1 beğeni
  Burak bey merhaba , aramıza hoş geldiniz PIR sensörle olmaz ama hadi yaptınız diyelim , bu seferde kontrolsüz bir şekilde bagaj açılıp duracak , yolda giderken tavan lambasını yakmak icab edecek hoop bagaj da açılacak . Bunu engellemek için on/off switch koyacaksınız sürekli aç kapa yapacaksınız , yani baya sıkıntılı bir iş . PIR yerine mesafe ayarı yapıla bilinen su geçirmez bir sensör almalısınız , tam da aşağıda fotosu olan sensör gibi ; Su geçirmez sensörü aracın arka alt bölümüne (kontrol kartını bagaj içerisine / 5V ile besleyerek) yada tamponda yer varsa alt kıvrımına montajlayarak , merkezi kilit kapı açma tetiğinden alacağınız sinyal ile çoklu zaman ayarlı röleyi besleyerek çıkışına , belirleyeceğiniz süre içerisinde , ayarladığınız mesafe aralığında hareketi görecek ve bagajı açacak . Süre tamamlandığında sistem başa dönecek ve yalnızca merkezi kilitten gelecek sinyal ile beslendiği için hareket halinde yada kontak açıkken falan çalışmayacak . Teknik Özellikler: Çalışma gerilimi: 5V DC Bekleme akımı: 5mA Çalışma akımı: 30mA Akustik emisyon frekansı: 40kHz Maksimum mesafe: 4.5m Minimum mesafe: 25cm Bağlantı pinleri: +5V, Trig, Echo, GND Modül boyutları: 41mm * 28.5mm Hassasiyet: ~0.5cm Görüş açısı: <50° Çalışma sıcaklığı: -10 ~ 70 ℃ Saklama sıcaklığı: -20 ~ 80 ℃ Bu sensörü çoklu zaman ayarlı röle ile kullanabilirsiniz . Özellikler: Anahtarlama gerilim ve akım değerleri: 220 VAC/10A-- 30VDC/10A Çalışma gerilimi: 10-16V DC Sinyal gerilimi: 4v-16VDC Ömrü: yaklaşık 100.000 tetikleme Boyutları: 62.4x34.8x18.5mm Çalışma Modları: P- 1 Modu: Bu modda 1 süre ayarlanmaktadır.Tetikleme sinyali geldiği anda açık kontağı kapalı,kapalı kontağı açık hale gelip ayarlanan süre kadar geri sayımın sonunda kontaklar eski haline gelmektedir. P- 2 Modu: Bu modda 2 süre ayarlanmaktadır.Tetikleme sinyali geldikten sonra birinci ayarlanan süre kadar geri sayım yapıp,süre sonunda açık kontağı kapalı,kapalı kontağı açık hale getirip, ayarlanan ikinci süre kadar kontak konumları sabit kalıp geri geri sayım sonunda başlangıç konumuna geçmektedir. P- 3 Modu: Bu modda 2 süre ayarlanmaktadır. Ayarlanan birinci süre kadar kontakların biri açık ve diğeri kapalı geri sayım sonunda, ikinci süre kadar kontaklar yön değiştirip geri sayım sonunda tekrar birinci süre durumuna gelmektedir.Bu sonsuz bir döngü şeklinde devam etmektedir. Örneğin, rölemize masa lambası bağladık: birinci ayarlanan süre kadar açık bu süre sonunda ikinci ayarlanan süre kadar kapalı olacaktır ve bu sonsuz bir döngü şeklide devam edecektir. P- 4 Modu: P-1 modunun benzeridir.Bu modda tetikleme sinyali geldiği anda açık kontağı kapalı,kapalı kontağı açık hale gelip tetik sinyali geldiği sürece geri sayımı başlatmaz, tetik sinyalinin düşen kenarında geri sayımı başlatır.Geri sayımın sonunda kontaklar eski haline gelmektedir.
 47. 1 beğeni
  Merhaba, bu konuda bolca uygulama örneği mevcut, merceklere kapak alman gerekiyor, başka yol yok.
 48. 1 beğeni
  H4'de uzun yapınca kısa söner. Röleli bağlantı yapın :
 49. 1 beğeni
  Her iki mercekte de problem var , ampuller yerine oturmamış , özellikle sol far diğerinden daha kötü , şu haliyle ampul yuvasının fotosunu atabilir misiniz . Bu ışık rengi yeni aldığınız Osram'ın 4200K D2S e mi ait , eğer öyleyse bir sıkıntı var bu işte . 4200K de böyle bir ışık rengi olamaz , 6000K gibi mavimsi yanıyor bu , duvarda beyaz üstelik mavi değil
 50. 1 beğeni
  Yapılacak işin doğruluğu, yanlışlığını umursamadan nasıl yapılacağına kafa yorulan, görmeye alıştığımız, artık bıkmış olsak ta yine de düzeltmeye çalıştığımız bir durum.
Skor tablosunun zaman dilimi İstanbul/GMT+03:00