Skor Tablosu

 1. Selçuk Keleş

  Selçuk Keleş

  Yönetici


  • Puan

   51

  • İçerik sayısı

   6.839


 2. Mahmut Akbulut

  Mahmut Akbulut

  Cevher


  • Puan

   40

  • İçerik sayısı

   4.683


 3. Oktay Toker

  Oktay Toker

  Cevher


  • Puan

   37

  • İçerik sayısı

   6.273


 4. Mustafa Bağseven

  Mustafa Bağseven

  Cevher


  • Puan

   14

  • İçerik sayısı

   969Popüler İçerik

Showing content with the highest reputation since 14-08-2019 Hepsi

 1. 5 beğeniler
  Mehmet Özyürek Bey ve arkadaşlarını, bütün forumda ki herkesi selamlıyoruz. Saygılarımızla ELO.(OTOMOTİVDE ELEKTRONİK ÜRÜNLER)
 2. 3 beğeniler
  Kime sorduysam eski ampuller daha sağlıklı dedi. Eski ampullere geri döndüm. Çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için...
 3. 3 beğeniler
  Sisteme Osram CBI / CBI Hyper yada Bosch Xenon White gibi replikası daha az olan ampul markalarını öneririm . OEM xenon ampullerde 6000K yok en yüksek 5500K var ve bu kelvin değeri sorunsuz mercekte çok iyi aydınlatma sağlar .
 4. 3 beğeniler
  Ve çalışmamızda son aşamaya geldik, farları teslim aldıktan sonra hemen far, tampon montajına geçtik, yenilenmesi gereken bazı tampon bağlantı elemanlarını yeniledik. Sonuçlar benim adıma şu an için gayet tatminkar, sadece daha yüksek kalitede far ampüllerine ve belki sonrasında ince ayarlamalara ihtiyacım olabilir diye düşünüyorum. Sonuçları siz dostlarla paylaşıyorum. Daha detaylı fotoğrafları ve videoları ilerleyen günlerde paylaşıyor olacağım,selamlarımla...
 5. 3 beğeniler
  Jazz far reflektör yapısı oldukça büyük , H4 ampul kullanıyor , tavsiyem yeni nesil D1S/D2S Bosch mercektir . Hem yanal hemde uzun hüzme de en iyi mercek modelidir . Sıfırı olmadığından 2. el çıkma mercek alırken mercek reflektörünün parlak çiziksiz olmasına , is izi olmamasına dikkat edin .
 6. 3 beğeniler
  Tekrar merhaba, hortlatıyorum ama başardık. Yukarıdaki videodaki arkadaşla da instagramdan arkadaş olduk. Sağolsun yönlendirdi. E87 için olan Sonar marka angel far kullandık. Tam oturdu, kesme biçme hiç bir şey yapmadık. Fakat farların bir olayı şu, angellar kablolaması yapılmadan geliyor. Montaja götürdüğüm yerde parklara kabloladık arıza falan da vermedi. Önce mercekte ve siste LED ampul kullandık, sonrasında sisler çok göz aldı sarı orjinale döndük. Far ayarına başka bir yere götürdüm, muayeneden geçersin abi sorun olmaz dedi, göreceğiz. Yeni tip görünüm için belki sinyallere de led takabilirim. Fotoğrafları aşağıda
 7. 2 beğeniler
  Bunun gibi sorun yaşayan kişiler için ampül yerine tam oturmadığından yaşanmaktadır. Benim merceklerim Yeni Hella tipi olduğu için ampul tutucunun dört adet tırnağının tam yuvalara girdikten sonra saat yününde klitlenme sesini duyana kadar çevirmek gerekiyor. Ben bu şekilde çözdüm
 8. 2 beğeniler
  Selam Bugün Ön tamponu indirip farları söktük, Ampulü değiştirdik. 4300K Photon marka yerli malı taktık. Ancak yapmayı planladığımız reflektörü söküp yenileme işlemini yapamadık. Çünkü Reflektörün boyutu ampul değişim deliğinden büyük. Çıkması mümkün değil. Ancak farın için açmak lazım. Buna rağmen aydınlatmada ciddi bir artış oldu. 1 saat önce kapalı garajda test ettim. Eskisine göre %80 daha iyi. Birde reflektörü yenileyebilseydik tadından yenmezdi ancak buna da şükür.
 9. 2 beğeniler
  Bu 3ü yle kayar sinyal olmaz.. Bu üçü kayar sinyal esnasında gündüz ledlerini söndürmek için kullanılır ama.
 10. 2 beğeniler
  Çözüme kavuşturuldu... Aracımın motor revizyonu yapılıp alttan şanzıman yıkandıktan sonra baş gösteren Abs+Vdc+Ebd hatası almaya başlamıştım. Yol bilgisayarı hatası böyle iken kadran kısmında el freni+abs +vdc lambaları yanıyordu. Kafamı hangi dağa taşa vursam diye düşünmeye başlamadım da değil yani İlk olarak bu hatayı alırken daha sonra km göstermez oldu. FiatEcuScan ile bağlanıp baktığımda sürat sensörü sinyal hatası ve Can hattında toprağa kısa devre hatalarını gördüm, silmeme rağmen başarılı olamadım. İlk olarak Abs beynini dağıtmakla başladım işe. Multimetre ile devre kontrollerini gerçekleştirdim her şey normal, soketlerden bir miktar su almış oksitlenme var ama her şey yolunda. Kontrak temizleyici ile oksitlenmeleri temizleyip tekrar kapattım. Multimetre ile 4 tekerin abs sensörüne direnç ölçtüğümde hepsi 1500 Ohm seviyelerinde çalışır durumdaydı. Araçta hala hatalar aynı, cihaza bağladığımda yine hız sensörü hatası. Sadece Can hattı toprakta kısa devre hatasını çözmüş oldum. O da beyine giren su ve oksitlenme kaynaklı . Bu arada FiatEcuScan ile abs modülüne bağlanamıyordum, beyine ulaşamıyor cihaz. Beyin tamircisine götürdüm, bağlanamayınca abs beyni arızalı, tamiri çok olmuyor genelde değişiyor. Sökün getirin deyince tüm sigortalarım attı :):) Eve gidip elektrik hattını kontrol ettiğimde abs beynine elektrik gelmediğini, akü kutbu üzerindeki 30A genel servis sigortasından tam voltaj vermediğini gördüm. Sigorta değişimi sonrası el freni lambası söndü ve sadece Abs+vdc lambası yanık kaldı. Alt takımları değiştireceğim için biraz sabredip diskleri sökmüşken abs halkalarına baktık ve kir vardı. Sensör uçları ve abs halkaları temizlenip toplandı. Abs lambası da söndü, geriye kalan sadece vdc lambasıydı Eve gidip tekrar cihaza bağladım, artık abs modülüne giriş yapabilir durumdayım ve FiatEcuScan ile bağlandığımda bir çok arızayı hafızaya almıştı. Arızaları silip bir tur attım ve direksiyon açı sensörü hatası geldi. Kullananlar belki bilirler, programda parametreler kısmında bir çok modülün hangi değerde çalıştığı gözlemlenir. Direksiyon düz olmasına rağmen 740C açı yapmış görünüyordu. ( sanırım araç revizyondayen bir şekilde aküye bağlanmış burayı çözemedim) Bu değerin sıfır olması lazım aslında. Programda ayarlar kısmında direksiyon açı kalibrasyonu var, kalibrasyonu yapınca direksiyon açısı da sıfır (olması gereken) i göstermeye başladı ve artık hiçbir arıza kalmadı.
 11. 2 beğeniler
  cevaplarınız için teşekkür ederim bu işlemi yapmaktan vazgeçmek zorunda kaldım cevaplarınızdan sonra
 12. 2 beğeniler
  Kesin diyemem tahmin, bence bi ustaya götürüp kontrol ettirmenizde yarar var.
 13. 2 beğeniler
  Işık gücünün zayıf olması, soğuk renkte ışık vermesi ve odak tutmaması gibi nedenlerden dolayı forumda tartışmıyoruz. Merceğe de taksanız sonuç değişmeyecektir. Deneyin tabii belki iyi sonuç çıkar kim bilir?
 14. 2 beğeniler
  Mercekli xenonun yerini hiç bir şey tutamaz. Led ampulleri de önermediğimizden forumda konuşulması yasaklanmıştır.
 15. 2 beğeniler
  Odağı tutmuyor. Gücü yeterli değil. Renk sıcaklığı yüksek olduğundan yağmur ve siste etkisini iyice kaybediyor. Yıkama yoksa xenon değildir. Bir foto gönderirseniz net yorum yapabilirim.
 16. 2 beğeniler
  Hakan bey merhaba ; Piyasada replikasına rastlamadığım bir kaç markadan biridir Osram , Philipsin ise neredeyse tamamına yakını replikadır . Bulunabilirse Bosch yada GE de alınabilir ve ampuller mutlaka çift olarak değiştirilmelidir . Sizin gerçek sorunuz ampul değil bence , farlarınız Valeo marka ve Valeo nun en büyük handikapı reflektörün çabuk kararması ve aydınlatmayı olumsuz yönde etkilemesidir . Buna bir çözüm üretemediler malesef yani siz yeni bir çift ampulde alsanız sonuç değişmeyebilir . İlk önce yedek bir ampul bulup deneme yapın , sonuç değişmiyorsa ampul arayışından önce mercek temizliği yada değişimi için araştırmaya başlayın .
 17. 2 beğeniler
  sorunsuz çalışan sağ farı sorunlu olan sola taktığında sorunsuz çalıştığını tespit etmiş , bu durumda sigorta ve sokette bir problem yok gibi gözüküyor , sorun daha çok selçuk beyin dediği gibi siper motorunda ve kablosunda veya bağlantısında gibi gözüküyor.
 18. 2 beğeniler
  Şimdiye kadar halojen fara takılan xenon yada Led ampullerden istenilen performansın alındığı görmedim ve duymadım . Memnunum diyenlerin %90 ı şehir içi kullanıcıları ama bu kullanıcılar yağmur , kar , siyah asfalt ve karanlık yollarda led ampulle yolculuk yapmamış zorluklarını yaşamamışlar . Fardan fazla ışık çıkınca bunun iyi olduğunu düşünen ama kendinden başkasını düşünmeyen bir sürü kullanıcı var . Karşındaki yada önündeki o led ampullerle tavşan gibi kalıveriyor . Sonra küfrün adı günah oluyor . Led ampuller piyasaya çıktığından beri hem kullanarak hemde gözlem yaparak gördüm ki far hangi ampul için tasarlanmışsa o kullanılmalı , aksi halde optik tutmadığı için farın her yerinden ışık fışkırıyor , ee tabi buda sürücüde kulak çınlaması yapıyor .
 19. 2 beğeniler
  Osram hem kaliteli hemde sağlıklı ve homojen ışık için ideal seçim olur ...
 20. 2 beğeniler
  Aşağı yukarı hareketi yaptıran ayrı bir düzenek, mercek ile ilgisi yok. Siz sökme takma aşamasında soketlere ve tesisata zarar vermemeye çalışın sıkıntı olmaz. Merceğe sadece selektör için gereken kabloyu bağlamanız yeterlidir.
 21. 2 beğeniler
  O dügmenin direk altından alırsanız o dügmeyi bozabilirsiniz. Benzer devre kart sistemleri ben de yapıyorum..Kollardan birinden paralel hat alırsanız olur. Benım kendi aracımda parklar açıkken kısık,kapıyı açınca canlı yanıyor ve geçişler yumuşak..Ama orjinal sistemi sadece tetik alma amacıyla kullandım
 22. 2 beğeniler
  Önceki mesajımda anlattığım duruma göre harici kutu olduğunu yazmışsınız ve anahtarlar artık tetik vesiare için sıkıntı olur ki durum zorlaşır ellemeyiniz. Bu kutunun çıkışını kontrol etmek lazım.Çıkış direkt ara bir role vesaire yoksaki olması mantıken dogru olandır ki yüksek bir amper mevzu konu. Pc dogrulaması sadece kutudan gelen bilği.Sonraki hattın kontrolünü yapamayabilir. Soruları istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz lakin benim tecrübem mantığa dayalı ve sınırlı.Olması gereken basit mantığına göre size yardımcı olmaya çalışıyorum.Çözüm için ciddi şekilde zaman ayırıp sigorta kutusu üzerinden hattı kontrolünü yapmanız olacak. Resiztans kontrolü şart,role varsa ya bahsettiğiniz kutu üzerinde mosfet kontrollüdür yada minik rolede olabilir bir şekilde aküden beslemeyi kesip açan amperi yüksek bir anahtarlama mutlaka mevcuttur bulup testi ve sigorta pin kısmında erime vesaire kontrolü şart. Sokette eriyecek olan direkt rezistans artısı yada eksisine giden olur başka olmaz. Kolay gelsin.sonucu bekliyoruz.
 23. 2 beğeniler
  Çok büyük ihtimalle mercekler karardı ve yansıtma işlevini kaybetti . Ampullerde önemli bir diğer unsur tabi aydınlatma için , onlarında kontrolü şart . Temizlik çözüm olmuyor çoğu zaman , onun yerine farlar açılıp mercekleri değiştirip , farın içini ve camın iç yüzeyini temizleyerek yenilemek , en sağlıklısı bu olacaktır .
 24. 2 beğeniler
  Parklardan sadece röleyi tetikleyecek tetik ucu alabilirsiniz , lambayı park tesisatından beslemeyin , böyle bir hata yapmayın , takılacak olan lamba park tesisatına ve anahtarına aşırı yük getirecek ve zarar verecektir . Lambanın parklarla beraber yanmasını istiyorsanız röle besleme ucuna sigorta kutusundan yada çakmaklıktan besleme hattı çekin . Röle tetik ucunuda parklardan paralel hat çekerek tetikleyin . Sisteme besleme enerjisi çekerken mutlaka uygun değerde sigorta kullanın . Resimdeki buton/anahtar/düğme yerine , park tesisatından kablo çekerek beslemeniz yeterli .
 25. 2 beğeniler
  Mercek perdesinde sigorta yok , Ampul takarken soketi çıkarmış yada yerinden oynatmış olabilirsiniz , yada far soketi yerinden oynamış olabilir . Ampulün yanındaki kabloları ve perde motor soketini kontrol edin .
 26. 2 beğeniler
  % 70'e kadar daha fazla ışık (Minimum ECE R112 gereksinimleriyle karşılaştırıldığında) 180 m'ye kadar uzun ışık konisi % 40'a kadar daha beyaz ışık (halojen lambalı standart farlarla karşılaştırıldığında) Otomatik seviye sistemi ve far yıkama sistemi gerektirmez Ekstra ömür ile ECE sertifikalı 12V 25W D8S Xenon
 27. 2 beğeniler
  % 200'e kadar daha fazla ışık 200 m'ye kadar uzun ışık menzili % 100'e kadar daha beyaz ışık (halojen lambalı standart farlarla karşılaştırıldığında) Otomatik seviye sistemi ve far yıkama sistemi gerektirmez Tam LED, uzun ömürlü ECE sertifikalı 12V 36W LED
 28. 2 beğeniler
  Piyasada angel eye mercekler var. Motosiklet farları derin olmadığından her mercek takılamayabilir ölçmek lazım, tecrübeli bir usta bulmak lazım. Bu tip mercekler optik olarak kaliteli olmuyor , aydınlatma performansın düşecektir. Hazırı da varmış : https://www.amazon.com/KT-Headlight-Assembly-2012-2017-White/dp/B01FADC1FI
 29. 2 beğeniler
  Tüm dostlara merhabalar, Birkaç ay önce satın aldığım 2010 model Renault laguna 3 Executive marka aracımın hareketli viraj far özellikli valeo bi-xenon aydınlatmasından memnun değildim. Ayrıca aracımın sol ön farında daha önce tamir edilmiş, ancak yağmurda ve yıkamada içinin nemlenmesine sebep olan bir çatlak bulunmaktaydı. Forumdan ve diğer renault forumlarından edindiğim bilgilere istinaden bu model araçların aydınlatma sistemlerinin yıla ve yapıya bağlı aydınlatma gücünü kaybettiği ve revizyon ihtiyacı olduğu sonucuna vardım. Ankara'da far tamiri ve modifikasyonu alanında faaliyet gösteren 3 farklı firmayı ziyaret ettim, genel ortak görüş farların içinin açılarak temizlenmesinin yeterli olacağı yönünde idi ancak daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir sonuç alabilmek adına (bu konuda daha önce benzer bir çalışma tecrübemin olmaması sebebiyle) yaşamakta olduğum Ankara'da işin ehli bir üstada mercek değişimi ve far revizyonu amaçlı farlarımı dün itibariyle teslim ettim. Burada yapılan işlemleri ve sonuçlarını sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Bir aksilik olmazsa yapılması planlanan iş ve işlemler şu şekildedir; * Kırık sol far camı, satın almış olduğum sağlam yan sanayi fardan aktarılacak * Orjinal valeo bi-xenon mercekler viraj farı özelliği kaybedilmeden yeni jenerasyon Hella İntemo bi-xenon merceklerle değiştirilecek * Mevcut sinyaller ve gündüz farları led grup olarak adlandırdığımız yapılar ile değiştirilerek modernize edilecek * Farların iç & dış temizlikleri yapılarak ilk günkü görüntüsüne kavuşturulacak Teslim sonrası yeni farların araç üzerindeki fotoğraflarını ve videolarını yine bu başlık altında paylaşıyor olacağım.
 30. 2 beğeniler
  Var ben yine bu hafta sonu vosvosun stoplarınının tasarımını değiştiriyorum..Fluks led aldım.Tamamı fluks led olcak.
 31. 2 beğeniler
  Zaman su gibi akıp geçiyor Hayırlı huzurlu bayramlar diliyorum
 32. 1 beğeni
  Hem beyaz, hem de güçlü aydınlatma elde edemezsiniz halojenlerde o nedenle dedim. Led'de de durum aynı. Hangisi ucuzsa onu alın aralarında pek bir fark yok.
 33. 1 beğeni
  Bu tip onarımlarda silikon yapıştırıcı yerine silikon gress gibi geri sökülmesi mümkün korumaları tercih edebilirsiniz. Bir de dielektrik yalıtım malzemesi diye satılan silikon grese benzer malzeme var. Yüksek voltajda da izolasyon sağlar her ne kadar burada gereksizse de. WD40 ın da çeşitleri olmakla birlikte asıl işi uygulandığı yüzeyde kuruduktan sonra su iticiliği sağlayarak korumaktır. WD 40 uygulandıktan sonra kuruması gerekli. Bir tecrübem de şöyle araştırmalar sonucu wd40 ın silikonu çözdüğünü öğrendim. Silikon yapıştırıcı kaplı materyali hasarsızca temizlemek için wd40 sıkıp dökülen parçaları (mekanik olarak biraz uğraşarak) temizledikten sonra tekrar sıkarak kademe kademe yok edebiliyorsunuz.
 34. 1 beğeni
 35. 1 beğeni
  Çalışıyorsa ellemeyin. Alternatif olarak çıkmacılardan aynı farın duyunu araştırın, elektronik tarafında bir sorun olmaz.
 36. 1 beğeni
  Yarın bir arkadaşımın tamirhanesinde bakacağız. Ön tamponu indirip.. Ayrıca farlara da operasyon olacak. Bakalım ne göreceğiz.
 37. 1 beğeni
  Bu orijinal mi sonradan mı taktın.sonradan taktıysan orijinali ne ise onu takmalısın.Buda oriinal ise iyi anlayan birine gideceksin.
 38. 1 beğeni
  @Selçuk Keleş @ahmet veli arslan Aramıza hoş geldiniz aracınız hayırlı olsun , iyi günlerde kullanın Mevcut ZKW yerine uyacak en ideal mercek yeni nesil Hella olacaktır . D1S yada D3S xenon kit kullanılıp far cam temizliği yapılarak çok sağlıklı homojen ve kaliteli bir aydınlatmaya sahip olunur .
 39. 1 beğeni
  Şayet kart bozuksa ,ben olsam diger saglam olan gündüz ledini de açar sağlam olanın çektigi akımı ve voltajı ölçer ona göre devre tasarlardım..Kia ceedlerde de böyle yaptım zaten.. Yani beyin bozuksa bile gelişigüzel tamir veya yenileme yapmayınız
 40. 1 beğeni
 41. 1 beğeni
  Bi-xenon mercek ve d1s,d2s,d3s,d4s farketmez oem xenon kit haricinde far üzerindeki merceğe bahsettiklerinizle hiç uğraşmayınız. D2s D4s farklı xenon tipidir balastları uymaz.
 42. 1 beğeni
  Uzun süredir üyesi olduğum ve keyifle takip ettiğim forumdaki arkadaşlarıma ve üstadlara birkez de buradan merhaba demek isterim.
 43. 1 beğeni
  Çok güzel duruyor ama fiyatıda bir okadar güzelmiş, bir de dediğiniz gibi performans düşüşü olacaksa stoklar daha iyi ozaman. Çok teşekkür ederim çok sağolun
 44. 1 beğeni
  Bu problemin nedeni tamamen araçtan kaynaklı.. Geçenlerde bir vw caravella için aynı modülü ben de yaptım.Araç sahibi Kocaelideydi.5 tane modül denemiş hiçbiri yakmamış 3. stop lambasını..Benimkini denedi yine olmadı. En son başka bir modülle hallettigini söyledi.Ve benım yaptıgı modülü de daha düşük modelli bir caravelleya taktıgını söyledi. Bu problemle şimdiye kadar vw caravella ve hyundai i20 de karşılaştım.Hatta Servet abiyi falan arayıp sormuştum...Çok sık karşılaşmadıgım bir problem oldugundan çok da üzerine gitmedim
 45. 1 beğeni
  Modülü araç aküsünden enerji vererek denediniz mi? yani modülde sıkıntı olmadığına emin miyiz?
 46. 1 beğeni
  İlk bakmanız gereken yer soketler.. Wd40 veya benzeri bir oksit temizleyici sprey sıkın..
 47. 1 beğeni
  Ledin çektiği akım değil bu. Kısa devre var. Daha önceki sigortanız da bu sebeple atmış. Yeni taktınız Sigorta muhtemelen adi bir mal ve atmamış. Benzerlerini gördük kendi eriyor ama atmıyor.
 48. 1 beğeni
  Önce far yükseklik motor bağlantı noktasını ayırın reflektörden . Reflektörü kasaya sabitleyen beyaz renkli oynar başlıklı klipsleri çok az ısıtarak yumuşatın ve düz tornavida yardımı ile yerinden çıkartın . Isıtma işlemini abartmayın sert plastik olduğundan gevşeyip özelliğini kaybetmesin . Ayrıca reflektörlerde hassastır fazla zorlarsanız çatlayıp kırılırlar .
 49. 1 beğeni
  Merhaba herkese, Öncelikle forumda konusunu paylaştığım sistemde yardımcı olan herkese teşekkür ederim, işlemi tamamladım en sonunda fırsat bulup. aşağıda resimleri ekliyorum, sistemde elo marka gündüz ledi +follow me röle kullandım, drl lerde sinyalle paralel bağladım.sinyal verincede gündüz modundan çıkıp sarı yanıyorlar. Bunun la ilgili megane 2 de far soketinde sinyalin + ucunun geldiği kabloyuda paylaşmak istedim, belki birilerine yardımcı olur far soketinde 3.pin artı sinyal ucudur. Resimde siyah bandın bağlı olduğu kablo +sinyal
 50. 1 beğeni
  Kesilme çizgisi ve aydınlatman düzgün, seviye de düzgün gibi. Bana kalırsa merceğin homojen aydınlatmasına alışamadın
Skor tablosunun zaman dilimi İstanbul/GMT+03:00