• Duyurular

  • Selçuk Keleş

   Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

   Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, homojen dağılmayan ışığı nedeniyle diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta, yüksek renk sıcaklığı nedeniyle göz hassasiyetini azaltmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

   Güvenlik birinci önceliğimizdir.

   Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır.
   Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.

Skor Tablosu

 1. Mahmut Akbulut

  Mahmut Akbulut

  Gece Uçuşu Cevheri


  • Puan

   8

  • İçerik sayısı

   4.903


 2. Mustafa Öztürk

  Mustafa Öztürk

  Gece Uçuşu Üyesi


  • Puan

   4

  • İçerik sayısı

   1


 3. Selçuk Keleş

  Selçuk Keleş

  Gece Uçuşu Yöneticisi


  • Puan

   4

  • İçerik sayısı

   6.928


 4. Sırrı Polat

  Sırrı Polat

  Gece Uçuşu Üyesi


  • Puan

   2

  • İçerik sayısı

   289Popüler İçerik

26-01-2020 'den itibaren en çok beğenilen içerik

 1. 4 beğeniler
  Mehmet Özyürek Bey ve arkadaşlarını, bütün forumda ki herkesi selamlıyoruz. Saygılarımızla ELO.(OTOMOTİVDE ELEKTRONİK ÜRÜNLER)
 2. 2 beğeniler
  Kime sorduysam eski ampuller daha sağlıklı dedi. Eski ampullere geri döndüm. Çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için...
 3. 2 beğeniler
  sorunsuz çalışan sağ farı sorunlu olan sola taktığında sorunsuz çalıştığını tespit etmiş , bu durumda sigorta ve sokette bir problem yok gibi gözüküyor , sorun daha çok selçuk beyin dediği gibi siper motorunda ve kablosunda veya bağlantısında gibi gözüküyor.
 4. 2 beğeniler
  Osram hem kaliteli hemde sağlıklı ve homojen ışık için ideal seçim olur ...
 5. 2 beğeniler
  Aşağı yukarı hareketi yaptıran ayrı bir düzenek, mercek ile ilgisi yok. Siz sökme takma aşamasında soketlere ve tesisata zarar vermemeye çalışın sıkıntı olmaz. Merceğe sadece selektör için gereken kabloyu bağlamanız yeterlidir.
 6. 1 beğeni
  Muhtemelen hatalı montaj. Uzun ve kısa pinleri yer değiştirilmeli Ancak. Verim alamayacağınız aşikar O ampulde verim alabilmeniz için ledin en az 100 dolarlık falan olması gerek. Selçuk en güzel yönlendirmeyi yapmış. Alın performanslı halojeni.
 7. 1 beğeni
  h4 farlarda bu tip durumla karşılaşılabiliyor. Tek bir hattan beslendiklerinden sorun çıkıyor. Eskiye dönmenizde fayda olacaktır.
 8. 1 beğeni
  Şimdiye kadar halojen fara takılan xenon yada Led ampullerden istenilen performansın alındığı görmedim ve duymadım . Memnunum diyenlerin %90 ı şehir içi kullanıcıları ama bu kullanıcılar yağmur , kar , siyah asfalt ve karanlık yollarda led ampulle yolculuk yapmamış zorluklarını yaşamamışlar . Fardan fazla ışık çıkınca bunun iyi olduğunu düşünen ama kendinden başkasını düşünmeyen bir sürü kullanıcı var . Karşındaki yada önündeki o led ampullerle tavşan gibi kalıveriyor . Sonra küfrün adı günah oluyor . Led ampuller piyasaya çıktığından beri hem kullanarak hemde gözlem yaparak gördüm ki far hangi ampul için tasarlanmışsa o kullanılmalı , aksi halde optik tutmadığı için farın her yerinden ışık fışkırıyor , ee tabi buda sürücüde kulak çınlaması yapıyor .
 9. 1 beğeni
  Bir başka led faciası daha ...
 10. 1 beğeni
 11. 1 beğeni
  Hoş geldiniz.Keyifli forum günleri diliyorum.
 12. 1 beğeni
  Bu praçadan bulmanız oldukça zor.Bosch mercek ampul girişine benziyor.Yerinden çıkması olanaksız seviyede iken kusura bakmayınız bravo diyeceğim. Çıkma bosch h7 mercek alacaksınız ve tavsiyem bu parça ile uğraşmayınız direkt merceği değiştirin. Ayrıca ledlerle upğraşmayınız.Bu mercek halojende bile vasat iken ledde çok daha kötü verimi var.
 13. 1 beğeni
  Mustafa bey merhaba , aramıza hoş geldiniz ELO gibi yerli bir markayı burada görmek mutlu etti bizleri .
 14. 1 beğeni
  Hoşgeldiniz Mustafa bey. Bizde Elo ailesini aramızda görmekten mutluluk duyarız.
 15. 1 beğeni
  http://www.geceucusu.com/announcement/1-halojen-farlara-takılan-h1h4h7h11-tipi-xenon-kitler-ve-led-ampullerle-ilgili-mesajlar/ Halojen ampule dönmenizi öneririm.
 16. 1 beğeni
  Sorunun ampulle ilgisi yok. Sol farın merceğinin içindeki (kısa uzun geçişini yapan) siper motoru bozulmuş, fişi çıkmış, motoru çalıştıran balast (beyin) arızalanmış ve motoru çalıştırmıyor olabilir. Önce siper motorunun kablo bağlantısını kontrol edin. Temsili fotoğraf :
 17. 1 beğeni
  Muhammet Ali bey merhaba , aramıza hoş geldiniz 1 - CCLF angel eye teknolojinin çok gerisinde kaldı , ömrü kısa ve ışığı yetersiz . Far açmak gibi bir eziyete girilecekse ya led yada OEM BMW angel eye kullanmalısınız . 2 - Çift taraflı bant far içindeki 200C' yi görünce bırakır , çok ince çelik teller var onlardan kullanarak far iç çerçeveye sabitleyin . 3 - Captiva farları kolay açılıyor diye biliyorum , ısı tabancası ile cam ile kasanın silikonla birleştirildiği noktaları eşit şekilde ve zarar vermeden ısıtın , düz ve geniş ağızlı tornavida yardımı ile kastırarak açın . Kasada oluşacak deformasyon ısıtılınca düzelir ama cam düzelmez cama dikkat ... 4 - Würth yada Dyson siyah compenant kullanabilirsiniz 5 - Elma sirkesi kromu söker , far reflektör yada iç çerçevedeki krom çok hassastır , nemli bez bile biraz fazla bastırılarak silindiğinde krom kaplama zarar görür . Krom görüntüyü seviyorsanız dokunmayın . Mutlaka steril eldiven kullanın ...
 18. 1 beğeni
  Motorlu veya mekanik kontrollü sistemlerde manuel kalibrasyona ihtiyaç vardır . Hava koşulları veya mekanik titreşimler mevcut ayarların bozulmasına sebep olabilir . Far ayarı yapmak için servise gitmeye gerek yok , uygun bir tornavida ile ayarı sizde yapabilirsiniz , konu içinde nasıl yapıldığı anlatılıyor ...
 19. 1 beğeni
  Parklardan sadece röleyi tetikleyecek tetik ucu alabilirsiniz , lambayı park tesisatından beslemeyin , böyle bir hata yapmayın , takılacak olan lamba park tesisatına ve anahtarına aşırı yük getirecek ve zarar verecektir . Lambanın parklarla beraber yanmasını istiyorsanız röle besleme ucuna sigorta kutusundan yada çakmaklıktan besleme hattı çekin . Röle tetik ucunuda parklardan paralel hat çekerek tetikleyin . Sisteme besleme enerjisi çekerken mutlaka uygun değerde sigorta kullanın . Resimdeki buton/anahtar/düğme yerine , park tesisatından kablo çekerek beslemeniz yeterli .
 20. 1 beğeni
  FordClub'da "Bugün arabanız için ne yaptınız" diye bir başlık açtılar.. Bu başlık açılalı arabama ne yapsamki diye düşünüyordum.. Birgün balkondan dışarıyı seyrederken astrası ile komşum geldi.. Araçtan indi kapıyı kilitledi, follow me home ışıkları yandı.. Kendi kendime, bu yapılabilir dedim.. Sanayiye çıktım, Parçacılardaki zaman rolelerini inceledim.. Amacım, benim arabadaki kapı kilidine 2 saniye süre ile gelen + 12 volt ile zaman rolesini tetiklemek ve bu roleden 15 saniye boyunca far veya sis farlarını yakmaktı.. Piyasadaki zaman rolelerinin hepside şasi tetik ile çalışıyor ve süre boyunca (-) şasi veriyordu.. Benim hedeflediğim kapı kilidi tetiğine ise +12 V geliyordu... Tabiki hiç düşünmeden Servet'i aradım... Derdimi anlattım.. Sağolsun.. Allah zihnini açık, ufkunu geniş kılsın.. "Sen uğraşma şimdilik, ben zaman devresi yapıp göndereceğim sana" dedi. Yapmış ve gönderdi. Uploaded with ImageShack.us Benim araçta bir sorun daha vardı; Bu da sis farlarının arada role olmadan direk far anahtarıyla beslenmesi idi, bu sebeple aşırı ısıdan yanmış far anahtarı duyuyordum.. Benim arabada ön ve arka sisler ayrı ayrı yandığı için, iki tane mini role aldım.. Uploaded with ImageShack.us Bağlantılar için kablo ve fişleri hazırladım... Uploaded with ImageShack.us Bu arada Servet bana uzun uzun bir şey daha anlattı.. Buda rolenin bobininde oluşan elektriğin anahtara zarar verebilme ihtimaliydi.. Bunu önlemek içinde rolenin 85 ve 86 nolu pinlerine 86 yönünde 1N4001 diyot bağladım.. Uploaded with ImageShack.us Geçtim arabanın başına... Far anahtarını ve alt kapağı söktüm.. Far anahtarın sabit bir +12 buldum.. Bundan Zaman rolesine ve mini rolelere bağlantı yaptım. Far anahtarının aydınlatmasından - şasi aldım.. Zaman rolesine ve mini rolelere bağlantı yaptım.. Far anahtar soketinden sis farlarının kablolarını buldum ve kesitim.. Anahtardan çıkışları, zaman rolesinden çıkışlar ile baralel bağlayıp, mini rolelerin 86 nolu pinine girdim. Mini role 87 nolu binden çıkış alıp, sis farına giden az önce kestiğim sis farı kablolarına bağlantı yaptım.. Tüm bağlantılarda makaron kullandım ve işim bitince güzelce ısıtarak daralttım.. Sistemi test ettikten sonra bez bant ile tüm kabloları topladım ve sardım.. Uploaded with ImageShack.us Zaman devresinin kutusu için çok güzel bir yer buldum ve çift taraflı bant ile yapıştırdım.. Uploaded with ImageShack.us Test sonucuna göre, her şey istediğim gibiydi ve 23 saniye boyunca ön ve arka sis farlarım yanıyordu.. Yarın muhtemelen kapı yüzünü söküp, kapı kilit tetiğinin kablosunu bulup rengine bakıp, içerden o kabloyu bulacağım ve son bağlantıyı da yapacağım.. Kapı kilidinde 2 saniyelik +12 volt geldiğini geçen günlerde cam kaldırma modülü takarken görmüş ve kullanmıştım... Ben faydalı bir iş yaptığıma inanıyorum... 1- Sis farı devresi rolelenmiş oldu.. 2- Tırt arabam bir özellik daha kazandı.. Yapmış olduğum bağlantıları kısaca şemalandırmaya çalıştım...
 21. 1 beğeni
  Zaman su gibi akıp geçiyor Hayırlı huzurlu bayramlar diliyorum
 22. 1 beğeni
  Bugün fark ettim. Tam diyecektim ki bu efsane başlık ile karşılaştım. Ne kadar güzel bir gelişim ve ne güzel dostluklar ve bunca sene sebat ederek siteyi formu devam ettirme gerçek tutku bu olsa gerek. Xperia Z3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Skor tablosunun zaman dilimi İstanbul/GMT+03:00