• Duyurular

  • Selçuk Keleş

   Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

   Güvenlik birinci önceliğimizdir.

   Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

   Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

   Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.

Skor Tablosu

 1. Oktay Toker

  Oktay Toker

  Gece Uçuşu Cevheri


  • Puan

   9

  • İçerik sayısı

   6.520


 2. Mustafa Bağseven

  Mustafa Bağseven

  Gece Uçuşu Cevheri


  • Puan

   3

  • İçerik sayısı

   993


 3. Mahmut Akbulut

  Mahmut Akbulut

  Gece Uçuşu Cevheri


  • Puan

   2

  • İçerik sayısı

   4.896


 4. Selçuk Keleş

  Selçuk Keleş

  Gece Uçuşu Yöneticisi


  • Puan

   1

  • İçerik sayısı

   6.913Popüler İçerik

26-12-2019 'den itibaren en çok beğenilen içerik

 1. 2 beğeniler
  O dügmenin direk altından alırsanız o dügmeyi bozabilirsiniz. Benzer devre kart sistemleri ben de yapıyorum..Kollardan birinden paralel hat alırsanız olur. Benım kendi aracımda parklar açıkken kısık,kapıyı açınca canlı yanıyor ve geçişler yumuşak..Ama orjinal sistemi sadece tetik alma amacıyla kullandım
 2. 2 beğeniler
  Önceki mesajımda anlattığım duruma göre harici kutu olduğunu yazmışsınız ve anahtarlar artık tetik vesiare için sıkıntı olur ki durum zorlaşır ellemeyiniz. Bu kutunun çıkışını kontrol etmek lazım.Çıkış direkt ara bir role vesaire yoksaki olması mantıken dogru olandır ki yüksek bir amper mevzu konu. Pc dogrulaması sadece kutudan gelen bilği.Sonraki hattın kontrolünü yapamayabilir. Soruları istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz lakin benim tecrübem mantığa dayalı ve sınırlı.Olması gereken basit mantığına göre size yardımcı olmaya çalışıyorum.Çözüm için ciddi şekilde zaman ayırıp sigorta kutusu üzerinden hattı kontrolünü yapmanız olacak. Resiztans kontrolü şart,role varsa ya bahsettiğiniz kutu üzerinde mosfet kontrollüdür yada minik rolede olabilir bir şekilde aküden beslemeyi kesip açan amperi yüksek bir anahtarlama mutlaka mevcuttur bulup testi ve sigorta pin kısmında erime vesaire kontrolü şart. Sokette eriyecek olan direkt rezistans artısı yada eksisine giden olur başka olmaz. Kolay gelsin.sonucu bekliyoruz.
 3. 1 beğeni
  Merhaba, @Aykut Sungur Ben dediğiniz gibi bir uygulama yaptım iç ışık ayar düğmesinden paralel aldım, ama bende şöyle bir sorun olmuştu; ışık gücünü arttırdığımda sonradan bağladığım led ın ışığı azalıyordu.aracın kendi iç ışıkları artıyordu. ters orantılı çalışmaya başladı.
 4. 1 beğeni
  Baglantı hatası var veya arabanın beyni kabul etmiyor. Araya röle koyarak deneyin
 5. 1 beğeni
  Çok teşekkür ederim. Kesilme çizgilerini aydınlatmalarını vs karşılaştırdıktan sonra bosch bi-xenon mercekte karar kıldım. mercekle lens arası mesafe eski hella ile neredeyse 1-2 mm farkla aynı diyebilirim. A4 B7 de de kullandığım için zaten memnundum o mercekten. Elimde 2 tane neredeyse hiç kullanılmamış bosch var. En kısa zamanda farları söküp montajını yapmayı planlıyorum.
 6. 1 beğeni
  Araç aynı ise videoda park diye söylemiş.Başka şekildede o dügme hangi ışıkları ayarlıyorsa ve o ışıklar kapılar açılıncada aktif ise aynen paralel şekilde alabilirsiniz. Düşük güç diye sorun olmaz sorun olur diyorsanızda direkt voltaj hattı çekip roleli şekilde baglayabilirsiniz.Tecrübeniz yok ise ellemeyiniz derim.
 7. 1 beğeni
  Maalesef çıkma xenon mercekli farlar altın değerinde bulunmuyor. Zaman çok el, becerisi var ama tecrübe yok. Tecrübem olmadığı için buradan yardım istedim. Eğer bu işi ücreti karşılığında yapan kişiler varsa o şekilde de ücreti karşılığında yaptırabilirim. Yine de herkese teşekkür ederim.
 8. 1 beğeni
  Üniversal veya halojen mercek tavsiye etmem uğraşınıza değmez.Lakin görsel bir amaç varsa karar sizin amaç bu olunca boşada gitmez.Lakin halojen ampule uyumlu merceklerde başka ürün alıpta kullanmanızı tavsiye etmem. Üniversal mercek h4 yuvasına göre alırsanız direct vidalıdır zaten yerine oturur.Normal mercek te uzun hüzme yoktur onun için perdeli model lazım ve montajı için linki inceleyiniz.Bir çok konuda ciddi çalışmalar mevcut inceleyiniz.
 9. 1 beğeni
 10. 1 beğeni
  Sigorta kutusuna gelen soket alttan erime yaptı ise baglantı kesilmiş olma ihtimali mevcut.Sigortanın oldu kısım iyice incelenmeli. Ayrıca bu özelliği kontrol eden harici bir elektronik kutu yoksa emin olunuz. Sonra Bu dediğinizi test amaçlı uygulayınız.Resiztanslar çalışırsa aküden hat çekip anahtra çıkışlarından tetikleterek çalıştırabilirsiniz.
 11. 1 beğeni
  Önceki mesajımda ben 20 metreyi ikiye böl kullan dediğimde ben kendi yaptığımı esas alarak demiştim.Şerit led mantığında yapmadığım için sorun olmamıştı lakin şimdiki şerit ledde yaptığım teste durumu kendimde görmüş oldum. Amper seviyesi tarif ettiğiniz adaptör açısından fazla olmayacaktır ve oldukça fazlası ile kafi gelecektir.Burdaki sorun uzunluğa baglı bakırdan kaynaklı direnç oluşum ile voltaj kaybı.akımsal bir durum değil ledler zaten dirençle akımı belirlenmiş.Kullanacağınız led şeritteki ledler bu akım seviyesine göre değiştirir. Elimde 5 metreli smd 5050 şerit led mevcut,sizin için deneme yaptım. Kaliteli power 12.70volt sabit çıkışı var.Ledleri bagladığımda 1.60amper çekiyor ve görünen voltaj değeri 12.60.Lakin ledin sonundaki kablosundaki voltajı ölçtüğümüzde durum ortaya çıkıyor ve voltaj seviyesi 11.04.Dolayısı ile ledlerin akım seviyeside düşmüş olacak.Bu şerit ledi 10 metrelik şekilde baglarsanız 1 volt daha düşün 10volt olacak. Metresl bazda ledi çok olan modellerde akım dahada yüksek olacaktır bunuda atlamamak lazım.Dediğim gibi ledlerin tipide buna etken. Buna göre Mahmut'un yüklediği şemalardaki yeşil okeyli baglantı esas alınması gerekiyor ki buda her iki uçtan beslemeli şekilde olacağından voltaj kaybı önlenmiş olacak stabil saglıklı çalışacak. Tavsiyem adaptör çıkışından dagıtacağınız kabloları evlerde kullanılan ttr değilde oda olurda bence oto elektirik hırdavatçısından 1.5 luk tesisat kablosu alıp kullanmanız olur.Alırken kalın telli olanı seçin bazıları ince telli oluyor. Birde yine tavsiyemdir.Hem ledlerin düzgün durmasını saglar hemde sogutucu vasfı olması için hırdavaçılardan aliminyum köşebentler var duvar kenarlarına alçıpanla beraber yapıyorlar onlarda olur hem ucuz hemde fazlası ile yeterli olacaktır.Her emterde plastik kelepçe ilede sıkılaştırın ilerde illaki yapışkanı bırakacaktır. Power voltajınıda en fazla 12.20 ye ayarlayınız.
 12. 1 beğeni
  Google amcaya 7812 baglantı diye yazın her detayını söyleyecektir.Bu entegreye 18volt üzeri vermediğiniz sürece ve iyi sogutucu ile 1 amperden fazla akım çekilmediği sürece yıllarca çalışır. Yakacak falan bu tip tehlikesi olsa zaten kullanın denilmeyecektir.
 13. 1 beğeni
  Kartal göz veya diğer kullandıklarında led ne tür bilmiyoruz.Hali ile büyük ihtimal dirençle çalışıyor.kapı içine düzgün regüle yapman,direnç degerini hesaplayarak değiştirmende ve her iki şekilde ömrü açısından iyi olur.Lakin bu defa ışık şiddeti sana az gelecek diye tahmin ediyorum. Power ledi yeterli bir sogutucu ile led sürücü kullanarak yapman daha iyi olacaktır lakin iyi izole etmen önemli.
 14. 1 beğeni
  Gül dikensiz olmuyor. Bi-xenon mercek ile d1s,d2s,d3s orijinal ürün haricinde verim almanız zor.Performans arayışınız varsa bu konuyuda inceleyebilirseniz ki anlayacaksınız başka çözüm maalesef yok.
 15. 1 beğeni
  Parklardan sadece röleyi tetikleyecek tetik ucu alabilirsiniz , lambayı park tesisatından beslemeyin , böyle bir hata yapmayın , takılacak olan lamba park tesisatına ve anahtarına aşırı yük getirecek ve zarar verecektir . Lambanın parklarla beraber yanmasını istiyorsanız röle besleme ucuna sigorta kutusundan yada çakmaklıktan besleme hattı çekin . Röle tetik ucunuda parklardan paralel hat çekerek tetikleyin . Sisteme besleme enerjisi çekerken mutlaka uygun değerde sigorta kullanın . Resimdeki buton/anahtar/düğme yerine , park tesisatından kablo çekerek beslemeniz yeterli .
 16. 1 beğeni
  Ledin çektiği akım değil bu. Kısa devre var. Daha önceki sigortanız da bu sebeple atmış. Yeni taktınız Sigorta muhtemelen adi bir mal ve atmamış. Benzerlerini gördük kendi eriyor ama atmıyor.
 17. 1 beğeni
  Yapılacak işin doğruluğu, yanlışlığını umursamadan nasıl yapılacağına kafa yorulan, görmeye alıştığımız, artık bıkmış olsak ta yine de düzeltmeye çalıştığımız bir durum.
Skor tablosunun zaman dilimi İstanbul/GMT+03:00