Skor Tablosu

 1. Mehmet Özyürek

  Mehmet Özyürek

  Cevher


  • Puan

   3

  • İçerik sayısı

   3.436


 2. Mustafa Bağseven

  Mustafa Bağseven

  Cevher


  • Puan

   3

  • İçerik sayısı

   966


 3. Hasan Erzik

  Hasan Erzik

  Üye


  • Puan

   3

  • İçerik sayısı

   25


 4. Barış Sözüak

  Barış Sözüak

  Üye


  • Puan

   3

  • İçerik sayısı

   53Popüler İçerik

Showing content with the highest reputation since 15-06-2020 Hepsi

 1. 2 beğeniler
  Bunun gibi sorun yaşayan kişiler için ampül yerine tam oturmadığından yaşanmaktadır. Benim merceklerim Yeni Hella tipi olduğu için ampul tutucunun dört adet tırnağının tam yuvalara girdikten sonra saat yününde klitlenme sesini duyana kadar çevirmek gerekiyor. Ben bu şekilde çözdüm
 2. 2 beğeniler
  Selam Bugün Ön tamponu indirip farları söktük, Ampulü değiştirdik. 4300K Photon marka yerli malı taktık. Ancak yapmayı planladığımız reflektörü söküp yenileme işlemini yapamadık. Çünkü Reflektörün boyutu ampul değişim deliğinden büyük. Çıkması mümkün değil. Ancak farın için açmak lazım. Buna rağmen aydınlatmada ciddi bir artış oldu. 1 saat önce kapalı garajda test ettim. Eskisine göre %80 daha iyi. Birde reflektörü yenileyebilseydik tadından yenmezdi ancak buna da şükür.
 3. 2 beğeniler
  Bu 3ü yle kayar sinyal olmaz.. Bu üçü kayar sinyal esnasında gündüz ledlerini söndürmek için kullanılır ama.
 4. 2 beğeniler
  Çözüme kavuşturuldu... Aracımın motor revizyonu yapılıp alttan şanzıman yıkandıktan sonra baş gösteren Abs+Vdc+Ebd hatası almaya başlamıştım. Yol bilgisayarı hatası böyle iken kadran kısmında el freni+abs +vdc lambaları yanıyordu. Kafamı hangi dağa taşa vursam diye düşünmeye başlamadım da değil yani İlk olarak bu hatayı alırken daha sonra km göstermez oldu. FiatEcuScan ile bağlanıp baktığımda sürat sensörü sinyal hatası ve Can hattında toprağa kısa devre hatalarını gördüm, silmeme rağmen başarılı olamadım. İlk olarak Abs beynini dağıtmakla başladım işe. Multimetre ile devre kontrollerini gerçekleştirdim her şey normal, soketlerden bir miktar su almış oksitlenme var ama her şey yolunda. Kontrak temizleyici ile oksitlenmeleri temizleyip tekrar kapattım. Multimetre ile 4 tekerin abs sensörüne direnç ölçtüğümde hepsi 1500 Ohm seviyelerinde çalışır durumdaydı. Araçta hala hatalar aynı, cihaza bağladığımda yine hız sensörü hatası. Sadece Can hattı toprakta kısa devre hatasını çözmüş oldum. O da beyine giren su ve oksitlenme kaynaklı . Bu arada FiatEcuScan ile abs modülüne bağlanamıyordum, beyine ulaşamıyor cihaz. Beyin tamircisine götürdüm, bağlanamayınca abs beyni arızalı, tamiri çok olmuyor genelde değişiyor. Sökün getirin deyince tüm sigortalarım attı :):) Eve gidip elektrik hattını kontrol ettiğimde abs beynine elektrik gelmediğini, akü kutbu üzerindeki 30A genel servis sigortasından tam voltaj vermediğini gördüm. Sigorta değişimi sonrası el freni lambası söndü ve sadece Abs+vdc lambası yanık kaldı. Alt takımları değiştireceğim için biraz sabredip diskleri sökmüşken abs halkalarına baktık ve kir vardı. Sensör uçları ve abs halkaları temizlenip toplandı. Abs lambası da söndü, geriye kalan sadece vdc lambasıydı Eve gidip tekrar cihaza bağladım, artık abs modülüne giriş yapabilir durumdayım ve FiatEcuScan ile bağlandığımda bir çok arızayı hafızaya almıştı. Arızaları silip bir tur attım ve direksiyon açı sensörü hatası geldi. Kullananlar belki bilirler, programda parametreler kısmında bir çok modülün hangi değerde çalıştığı gözlemlenir. Direksiyon düz olmasına rağmen 740C açı yapmış görünüyordu. ( sanırım araç revizyondayen bir şekilde aküye bağlanmış burayı çözemedim) Bu değerin sıfır olması lazım aslında. Programda ayarlar kısmında direksiyon açı kalibrasyonu var, kalibrasyonu yapınca direksiyon açısı da sıfır (olması gereken) i göstermeye başladı ve artık hiçbir arıza kalmadı.
 5. 1 beğeni
 6. 1 beğeni
  Arkadaşlar hepinize selamlar. Ben Melih bu yararlı forumu yeni keşfetmiş birisiyim ve forumda ki ilk konum. Şimdi benim sorunum şöyle. 2013 C4 aracımın park/gündüz lambasının duyuna bir elektrikçi arkadaşın müdahalesi sonucu resimdekiler meydana geldi. Bu arkadaş maalesef duyu duy olmaktan çıkardı, duyda matkapla delikler açarak ampülü de lehimle kablolara bağlamış oldu. Şimdi her ampül değiştiğinde aynı lehimleme işleminin yapılması gerekiyor. Bu durum çok canımı sıkıyor ve sırf bu yüzden farı değiştirmek istemiyorum. Yapabileceğim daha pratik bir çözüm var mı? Çin malı muadil duy alıp kablolara bağlamayı denedim temassızlık çok oluyor. Ampül tipi çift duy düz tırnak. Acaba diyorum yine çift duy özellikli bir dipsiz ampül duyu bulup onu bağlasam bir sorun olur mu? Araçtan hata uyarısı alır mıyım? Yahut başka çözümler varsa yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
 7. 1 beğeni
  Üst segment birçok araçta bulunan ve hep hoşuma giden bir ayrıntıydı bu , Led leri temin edip hemen uygulamayı yaptım ... Cmax te görmüştüm uzun ince tırtıklı bir pleksi kullanmışlar kapı kolu aydınlatması için , bende hem görsel olarak hemde kesilen yerde boşluk olmasın diye küçük bir parça pleksi kesip ledin önüne koydum ... Led i pleksi üzerine koyarak yapıştırdım ... Üzerine ekstra soğutucu ilave ettim kontak açık olduğu sürece yandığı için biraz ısınacaktı ... Soğutucu ilavesinden sonra sıcak silikon yardımı ile izolasyonu tamamladım artık montaja hazır ... İstediğim ışık rengini ve şiddetini yakaladım hiç rahatsız etmiyor , sonuç hoşuma gitti ... *** Ledler için gerekli olan enerjiyi kapı kolu üzerindeki cam açma/kapama düğme aydınlatmasına gelen hattan aldım çok basit oldu ...
 8. 1 beğeni
  Soketlerden biri sorun çıkarıyordur.. Açıp wd40 ıkın ve izole edin..
 9. 1 beğeni
  Geri vites lambasından ya da geri vites svicinden, multimedya cihazınızın geri vites sinyali ucuna hat çekilmeli ki kamera devreye girsin.
 10. 1 beğeni
  Yarın bir arkadaşımın tamirhanesinde bakacağız. Ön tamponu indirip.. Ayrıca farlara da operasyon olacak. Bakalım ne göreceğiz.
 11. 1 beğeni
  Benim aracımda da aynı vites kutusu var. Oraya kadar su girmesi çok olası değil ama oldu ya bizim ustalar konnektörü kurcaladılarsa imkansız birşey değil. Konnektörü çıkartıp kenarındaki ve konnektör kapağının içindeki contalar yerinde mi bir bakın. Bir de konnektörü açıp içinde kir kalıntıları var mı bakarsanız su oradan mı giriyor anlarsınız. Diğer nokta da vites değişimlerini elektriksel olarak tespit eden konum anahtarı var. Vites kutusunun üzerinde. Vites kolunu oynatınca fark edersiniz. O milin çıktığı yerden de su giriyor olabilir. Plastik dörtgene benzer bir kutu şeklinde. Ondan da kablolar çıkar, vites kutusu hız ve basınç sensörlerinin kabloları ile birlikte dikdörtgen konnektörde birleşir ve ecunun yanındaki vites kontrol ecusuna gider. Bir de en olası vites kutusunun altnda yuvarlak biçimli 2 vida ile bağlanan basınç sensörü var. Onun kablolarını da kontrol edin. Suya en yakın yer orası.
 12. 1 beğeni
  Aynen. Elimde D2s led olmadığı için bir fikir olsun diye yarın H7 ledlerle deneme yapayım. Gelişmeleri yazarım. Teşekkürler.
 13. 1 beğeni
  Xenon ampul dururken led takmak attan inip eşeğe binmek gibi bişey
 14. 1 beğeni
  Dikdörtgen olan parçanın adı röle. Diger siyah ucu gri parçanın adı diyot. Diger uzun silindir şeklinde olan parça da kondansatör . Rölenin amacı anahtarlama görevi yapar.Diyot tek yönde akım geçirir.Kondsansator rölenin çekili kalma süresini biraz uzatır falan filan Araştırmanız lazım biraz.
 15. 1 beğeni
  Neyse geçmiş olsun sorunları çözdüğünüze sevindim. Bu tür arızalar uzun takip sabır ve deneme istiyor forumda böyle çözümlü sorunlar görme güzel.
 16. 1 beğeni
  Far anahtarından bağlayın, parka giden kabloyu kesin, geri besleme yapmaması için uygun diyot koyun. Aksi takdirde motor stop etmeyebilir de. Aynı şekilde iç aydınlatmaya giden hattı da bulmalısınız ve ona da aynı işlemi yapmalısınız.
 17. 1 beğeni
  Bağlantıyı far anahtarından yaptınız değil mi. ? Far anahtarında parklar ve iç aydınlatmalar için birden fazla çıkış vardır. Muhtemelen siz sadece park ampullerine giden hatta bağladınız.
Skor tablosunun zaman dilimi İstanbul/GMT+03:00