• Duyurular

  • Selçuk Keleş

   Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

   Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
  • Selçuk Keleş

   Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

   Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
  • Selçuk Keleş

   Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.

Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik güncelleniyor   

 1. Bugün
 2. Citroen DS4 Aracıma Bi-xenon Uygulaması

  Bugün diğer farıda tamamladım. Ayrıca Ali'den aldığın su geçirmez konnektörlerin montajına başladım. Xperia Z3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 3. Elo'dan uçak modlu led stop rölesi

  http://youtu.be/ilsX0oi3HpU Video linki  
 4. Dün
 5. Elo'dan uçak modlu led stop rölesi

  Bu roleyi  sağolsun Ferit beye (elo mühendisi) biz yaptırdık, motor gurubundaki çoğu arkadaşım kullanıyor. Videosu vardı bulunca eklerim. gerçekten çok başarılı
 6. Opel Astra H (2004-2009) Xenon Hakkında

  Kendi farınızı yine kullanmayın.Bir çift çıkma far alıp onlara montaj yaptırın.   Dediğiniz balastı kullanırsınız ama sürekli baş ağrıtır.
 7. Citroen DS4 Aracıma Bi-xenon Uygulaması

  Uzun zamandır sıcaklardan dolayı farlara bakasım dahi gelmiyordu. Zaten ayar yemizlik ve silikon işi kalmıştı. Ama aklımı kurcalayan sorunun yanıtını almak için cesareti geçtiğimiz günlerde buldum ve dedim ki olduda ampül bozuldu bir çıkarayım şunu dedim ve acı tablo ortaya çıktı. Ampül far kasasındaki delikten çıkmıyordu. Sıvadım kolları ve biraz araştırma ölçme biçme ile 80 lik pimas diresekle işi çözdüm. Farın arkasını kestim. Sağ farda biraz hoyrat davrammışım ama solda daha iyi olacak. Pimas dirseği kestim siyaha boyadım. Gerekli yere oturttum sıcak silikonla geçici olarak sabitledim yarın sunfix ile nihai sabitleme açıklıkların yanması akabinde zımpara boya ile bitireceğim. Xperia Z3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 8. Ledlerin çakar yapması

  Far için uygulamada bu direnç çözüm mü olmaz siz mi önermiyorsunuz hocam?
 9. Kia Rio HB 2015 Model

  Hoş geldiniz.   Sadece amaç mercek görseli ise ve H7 mercek kullanılacak ise emeginize yazık olacaktır.Yinede karar sizin tabiki.Linkte golf 4 için ve mercek montajı için yorumlar ve çalışmaları mevcut inceleyebilirsiniz.H7 mercek olması farklı montaj istemiyor montaj aşaması mantıgı aynıdır.Konuları incelerseniz resimler fikir verecektir.Bilahire montaja dair anlatımlar yorumlar mevcut .Halojen mercek için ilanlardaki arkadaşalardan araştırabilirsin.   http://www.geceucusu.com/topic/36-vw-golf-4e-1997%E2%80%932004-xenon-angel-eye-ve-mercek/?page=9       http://www.geceucusu.com/topic/7615-bi-xenon-mercek-montaj%C4%B1-hakk%C4%B1nda-yard%C4%B1m/      http://www.geceucusu.com/topic/7387-kia-rio-hella-bi-xenon-gen5-balast/    
 10. Opel Astra H (2004-2009) Xenon Hakkında

 11. Kia Rio HB 2015 Model

  Merhaba arkadaşlar , aracımın farları halojen tip far tipi var.Aracımda kullanılan far numaraları H1 (UZUN) H7 (KISA) H7 LERİ mercek takıp içine led ampul takmak istiyorum. Xenon için maddi açısından sıkıntı olduğu için piyasada biraz fiyast araştırması yaptım 1000 tl den başlıyor.Bu rakamda bana şu an çok. Söyle bir uygulama yapılabilirmi bunu öğrenmek istiyorum.Sadece mercek montajı yapılıp H7 ampul ya da H7 led takılıp kullanmaya devam edilecek.Maksat farları mercek yapmak     Bu arada eğer dediğim şekilde yapılabilirse alacağım parça serilerinide söylerseniz daha önce far açtım GOLF4 'te kendi el emeğim ile yapmak istiyorum Tabikide yardımda alabilirim.    
 12. Son hafta
 13. Ledlerin çakar yapması

  Park ampulü kaç tane ise ve hangisine led uygulanıyorsa direnç gerekmektedir.Bazı araçlarda nadiren bir tanesine takmakta kafi olabilmekte lakin ayrı ayrı sağ sol olarak arıza ışığı kontrolü var ise ampul yerine geçecek direnç şart.   Daha öncede belirttim.Far için uygulamada yorumum,önerim olmayacak.
 14. Ledlerin çakar yapması

  hocam 2 park ampulü var sadece bir tanesinin takılış şekli sanıyorum gelen 2 kablodan birine sıyırıp takacağım yanlış anlamadıysam? 2 park ampulü içinde tekrarlayacağım bu işlemi değil mi? 1 ampul 1 direnç   birde son sorum kısa farlarada led takmayı düşünüyorum onda + - olayı varmı ? varsa hangisine sıyırıp takmalıyım  
 15. Ledlerin çakar yapması

  Park ampulün oturduğu yuvaya takmanız sıkıntılı olur.Kabloları sıyırıp güzelce direnç telini sarın ve pense ile sıkıştırın iyice bantlayınız.Bu uygulama Park ampulü sökülüp led ürün takılınca geçerlidir.
 16. Ledlerin çakar yapması

  Kabloları sıyırıp mı bağlamalıyım yoksa ampulün oturduğu yuvaya monte etsem yeterli olur mu_? birde düz ampul içindemi aynı şey geçerli hocam onada 2 kablo geliyor direk bağlantımı yapayım?
 17. Ledlerin çakar yapması

  Baglantı şeması na ihtiyaç yok.Direncin iki bacağı var Park ampulü soketine gelen iki kablo var bu iki bacak 2 kabloya paralel baglanacak.Artı eksi kutup yok direkt yönü farketmez.
 18. Ledlerin çakar yapması

  Size çok zahmet verdim direncin bağlantı şeması varmı hocam daha önce hiç bağlamadım pek bilgim yokta :/
 19. Ledlerin çakar yapması

  56ohm 10watt taş direnç.İllaki ısınacak lakin ampul gibi ısısı olmaz.Daha az ısınsın denirse aynı taş direnç modelinde 25watt olanlarda var lakin zor bulunabiliyor.   http://www.kilavuzelektronik.com.tr/detay.php?id=1431675165      25watt aliminyum alırsanız ısı minimal seviyelerde olacaktır.   http://www.kilavuzelektronik.com.tr/detay.php?id=1431675165        Her led için ledin baglandıygı duyuya paralel olacak.  
 20. Ledlerin çakar yapması

  56ohm 10w direnç direnç alıp 2 led ve ampul için hepsine ayrı ayrı montaj yapacağım değil mi? birde bu direncin tam olarak nasıl bir şey olduğunu görmem için önerceğiniz bir link var mıdır çok elektronik bilgim olmadığı için böyle bişey çok iyi olabilir. son sorum bu direnç ısınma vs sorun yapmaz değil mi hocam.
 21. Ledlerin çakar yapması

  Kısık,parlak,çakar,yanıp sönme vesaire bunlar farklı araçların kontrol sistemine baglantılı olarak verdiği hata biçimleri ve ikaz yapması,ampul yerine uyumlu olmayan ledden kaynaklı olan bu durumun önüne geçmek için önceki mesajımda verdiğim linktede paylaştığım gibi ampulün yerine geçecek direnç bağlamak gerekiyor.
 22. Ledlerin çakar yapması

  Ledlerde farda kısık yanmıyor hocam aksine tam güç yanıyor fakat çakar yapıyor. direnç işini parklarda çözeceğim anladım peki aynı şekilde farlara takacağım ledler içinde çözüm olmaz mı?
 23. Ledlerin çakar yapması

  Farlara takacağınız ledler için yorumum,önerim olmayacak.   Park için ise alıntı yaptığınız öneri geçerli.t10 yada başka kılıfta bir park ampulü vesire önemli degil aaraçtaki orijinal ampul sökülüyor ve hatalara zinciri ortaya çıkıyor bu aracın güvenliğini bozan uygulama olduğu için sökülen parçaların yerine uyumlu olacak lakin amğul gibi aşırı ısı üretmeyecek parçaları eklediğim linkte farklı bölümlerdede olsa sürekli belirttik.Başka çözümü yok bundan dolayı aklınızdaki kendi,nizce gördüğünüz soruna mütekip aynı kelimelerle oluşan cevap arama nedeniyle bulamadığınız için kusura bakmayınız.Tavsiyem olan role ısısal sorun oluşturmadığı için öneridir lakin Role büyük olacaktır onun yerine 56ohm en az 11watt taş direnç alınıp ampul soketine gelen kablolara paralael baglanacak ve ampul görevi görüp arıza ışığı nı kandıracak.Kısık yanmayıda önleyecek.
 24. Ledlerin çakar yapması

  Oktay hocam konuları inceledim başka konuyada baktım fakat çözümü elde edemedim tam olarak ne yapmam gerektiğini anlayamadım role ve direnç ikisi bir arada mı çözüm olabilir?  Sizin yorumunuzu gördüm; Önceki mesajda yazdığım direçli hali olmadan yada kullandığınız rolenin bobin direnci 56ohm ve altında degeri olmadan düzelmesi zor.Kullandığınız role tahminimce 70ohm ve üzeri degerde olduğundan olma ihtimali yüksek ve karşılamıyor.  Ben soruna tam çözüm bulamıyorum t10 ledler çakar yapıyor bu ayrı bir problem diğeride ampul olarak taktığım ledlerde çakar yapıyor
 25. Ledlerin çakar yapması

  Hoş geldiniz.   Konuyu inceleyiniz.   http://www.geceucusu.com/topic/7675-led-tak%C4%B1nca-olu%C5%9Fan-sorunlara-%C3%A7%C3%B6z%C3%BCmler/?page=11
 26. Ledlerin çakar yapması

  Öncelikle herkese merhaba bir süredir bir problem yaşıyorum çözümünü bulamadım burada bulacağıma inanıyorum çok konu okudum fakat konulardan net bilgi elde edemedim farklı çözüm yolları var fakat elektronikte çok bilgili olmadığım için bana net çözüm gerekiyor buradaki abiler buna çözüm bulacaktır yardımcı olacaktır inanıyorum. Ben 2 problem yaşıyorum aracım 116 bmw 2006 model. 1- parklara led takmak istiyorum fakat ledler arıza lambası yakıyor ve aracı stop ettğimde yanıp sönüyor (çakar) yapıyor. 2- farlarına led takmak istiyorum taktığımda ise arıza lambası yakmıyor fakat çakar yapıyor ledlerde olduğu gibi . bu sorunları tam olarak nasıl çözerim bana yardımcı olur musunuz
 27. Focus 2,5 Far içine ince led.Yardım.

  Yeni nesil bu silikonlu ledlerin içini bilmiyorum.Belki tek led üzerinden çalışıyordur emin değilim.Bu eklediğim resimdeki en az 3 yıl öncesinin ledleri.Sabit sinyal olarak yanıyor.   3mm (linkteki led çeşididir)ledin çin sitelerinde çift renk yani 1 ledin içinde hem beyaz,hem sarı  ışık bir arada olanları mevcut.Araştırmanız gerekiyor.Ayrıca sinyal için kayar ışık istiyorsanız  bilahire uğraştırıcı pic kontrollü devre şart.   http://www.bluemavi.com/vitrin/kategori_vitrini1_new.asp?p=2%20&kategori=470                 Astra J için Taner arkadaşımızın Flux ledler ile sadece sinyal olarak elde yapma çalışması mevcut size fikir verebilir.   http://www.geceucusu.com/topic/7251-opel-astra-j-2009-bi-xenon-montaj%C4%B1/?page=5   Dediğim gibi hazır olarak bu şekilde bulunmayabilir en azından ben rastlamadım.
 28. Focus 2,5 Far içine ince led.Yardım.

  Oktay Tokerin de dediği gibi görseli bencede güzel olmayacak. Çünkü üzerindeki silikon led ışığını homojen dağıtıyor o çıkınca hem iki ayrı led hem de sık döşenmiş led olmayacak gibi. Peki abiler bunun gibi elle yapılmış ürünün satış linki var mıdır sizde? Veya bu 3 mm dediğniz nasıl bi şeydir hem gündüz farı hemde sinyal mi oluyor?
 29. Daha fazla aktivite göster