• Duyurular

  • Selçuk Keleş

   Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

   Güvenlik birinci önceliğimizdir.

   Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

   Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

   Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.

Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik güncelleniyor     

 1. Son hafta
 2. LED Sinyal Senkronize Sorunu

  Hayır hocam orjinal sinyal de LED.
 3. Mercedes-Benz E W211 (2002-2009) Bi-xenon ve mercek

  Aşağı yukarı hareketi yaptıran ayrı bir düzenek, mercek ile ilgisi yok. Siz sökme takma aşamasında soketlere ve tesisata zarar vermemeye çalışın sıkıntı olmaz. Merceğe sadece selektör için gereken kabloyu bağlamanız yeterlidir.
 4. Mercedes-Benz E W211 (2002-2009) Bi-xenon ve mercek

  Yusuf ve Oktay Bey yanıtınız için teşekkürler konuları araştırıyorum fakat aklımda bir soru daha var farların aşşağı yukarı çıkıp inmesini sağlayan nedir? alacağımız mercekte mi olmalı yoksa mercekle alakası yokmu o haraketin bilmiyorum,bu konu hakkında düşünceleriniz nedir? Bu arada Yusuf Bey mercek seçtiyseniz ne seçtiniz ?
 5. LED Sinyal Senkronize Sorunu

  Merhaba, Röle ile yapılan sistem var aracımda, senkronda bir bozukluk olmuyor, orjinal sinyal halojen mi?tepkime geç kalıyor olabilir ya da hata algılayabilir ama bu sefer uyarı vermesi lazım dı
 6. Araç İç Işıkları kısıp açma Tuşuna Ayrı Bir led nasıl ekleyebilirim ?

  O dügmenin direk altından alırsanız o dügmeyi bozabilirsiniz. Benzer devre kart sistemleri ben de yapıyorum..Kollardan birinden paralel hat alırsanız olur. Benım kendi aracımda parklar açıkken kısık,kapıyı açınca canlı yanıyor ve geçişler yumuşak..Ama orjinal sistemi sadece tetik alma amacıyla kullandım
 7. Araç İç Işıkları kısıp açma Tuşuna Ayrı Bir led nasıl ekleyebilirim ?

  Merhaba, @Aykut Sungur Ben dediğiniz gibi bir uygulama yaptım iç ışık ayar düğmesinden paralel aldım, ama bende şöyle bir sorun olmuştu; ışık gücünü arttırdığımda sonradan bağladığım led ın ışığı azalıyordu.aracın kendi iç ışıkları artıyordu. ters orantılı çalışmaya başladı.
 8. LED Sinyal Senkronize Sorunu

  Baglantı hatası var veya arabanın beyni kabul etmiyor. Araya röle koyarak deneyin
 9. Daha eskiler
 10. Araç İç Işıkları kısıp açma Tuşuna Ayrı Bir led nasıl ekleyebilirim ?

  kapılarla alakası yok gece olduğu için iç ambiyansları yaktığı için kapı açılınca ışıklar yanmış oluyor o tuş teyp tuş ışıkları, gösterge ışıkları , vites etrafındaki ışıklar bide kapı kolunun düğme ışıklarını kısıp açıyor ben o düşmenin arkasından 12v led taksam bu şekilde kısılıp açarmı die düşündüm
 11. LED Sinyal Senkronize Sorunu

  Arkadaşlar sis farilarinin oldugu yere LED sinyal montajı yaptırdım orjinal sinyalle senkron sorunu var, yani orjinal sinyalle beraber yanmiyor.Usta bu böyle olur deyip geçiştirdi sorun ne olabilir sizce?
 12. Yeni Hella Yerine Hella Intemo

  Çok teşekkür ederim. Kesilme çizgilerini aydınlatmalarını vs karşılaştırdıktan sonra bosch bi-xenon mercekte karar kıldım. mercekle lens arası mesafe eski hella ile neredeyse 1-2 mm farkla aynı diyebilirim. A4 B7 de de kullandığım için zaten memnundum o mercekten. Elimde 2 tane neredeyse hiç kullanılmamış bosch var. En kısa zamanda farları söküp montajını yapmayı planlıyorum.
 13. VW Passat B6 (2005-2010) Bi-xenon

  teşekkürler cevabınız İçin. peki geçmiş mesajlarda okumuştum, aracın bi-xenon özelliğini açmak ile ilgili bişeyler. Onunla bi ilgisi olabilir mi acaba?
 14. Mercedes-Benz E W211 (2002-2009) Bi-xenon ve mercek

  Linkteki konuda bi-xenon türleri ile ilğili yorumlar mevcut. Yusuf bey sizin konuda belirttiğim gibi iskelet yapıyı arayışınızda olan ve sonuca varacağınız elinizdeki merceği düzgünce monte edebileceğinize eminseniz uğraşın babında cümlem mevcut ve aynen geçerli ve bu konudaki far merceği iskeletide aynı stile sahip olması nedeniyle arayışınızı ona göre yönlendirin. Bahsi geçen her bi-xenon mercek son derece kalitelidir burda krom zemin aydınlatma kalitesine etken olsada esas etken reflektör açı derecesidir ve bu Bosch bi-xenon mercekte en dar açıda olması kaynaklı mesafe ve sellektör üstünlüğüdür.Hella ve intemo serileride bu açı meselesinde geri kalmaz.Far ayarı iyi olmadığı sürecede bu açının zaten önemide kalmaz. Araçlarınızda kullanılan bi-xenon mercek ve iskelet yapı size modifiye olarak çok imkan sunmasada olmazda diyemem ciddi işçilik ile her merceği yerleştirebilirsiniz.Lakin orijinal merceğin kaliteside inanınız bu yeni nesillere aratmayacak kapasitededir ve önemli olan ideal seviyede reflektör temizliği olması kafidir.İnkarda edememki yeni nesile geçmeninde zararı asla olmaz. Bir arkadaşımızın ciddi bir özveri ile çekilmiş ve anlatıma sahip videosunun konusu mevcut mutlaka izleyiniz fikir verecektir.
 15. VW Passat B6 (2005-2010) Bi-xenon

  Elinizde ki dönüşüm soketini takınız ve sonrasında sorun hala devam ediyorsa yapacağınız işlem orijinal halojen far soket pinleri ile şu anki ara soket pin baglantı dönüşümünü ona göre uyarlayarak sonuca ulaşmanız tek çözüm.
 16. Mercedes-Benz E W211 (2002-2009) Bi-xenon ve mercek

  Ben de aynı dertten muzdaribim. Benim araç da sizin araçtaki merceklerin bir sonraki versiyonunu kullanıyor ancak bizim merceklerimiz ebat olarak birebir aynı. Sadece ampülün girdiği kısım farklı. Şu an hangi merceği seçmem gerektiği konusunda araştırma yapıyorum. Yeni tip hella ve hella intemo övülüyor çokça. İntemonun kasa kısmı plastik ve kalın olduğundan bizim merceklerin yerine takmak zor olacak gibi. Yeni hella bu işi için daha uygun görünüyor. Ancak bu merceklerden daha iyisi var mıdır acaba diye düşünüyor insan ister istemez. Bosch merceklerin ışık şiddetinin de iyi olduğu söyleniyor parlak yansıtıcısından ötürü. Bir de f30 larda kullanılan zkw mercek var. Mercek seçimini kesinleştirirsem ona göre harekete geçeceğim.
 17. Mercedes-Benz E W211 (2002-2009) Bi-xenon ve mercek

  Arkadaşlar merhaba forumda yeni sayılırım hatalarım olursa anlayış göstereceğinizi umuyorum. W211 2003 model aracım var farlarından çok şikayetçiyim 1 hafta önce önümü görmediğim için kazanın eşiğinden döndüm neyse ampülleri yeni philips 4300k d2s ile değiştirdim fakat bi fark olmadı,bende kafaya koydum mercekleri değiştiricem (Kendi başıma) aracıma uygun mercek öneriniz nedir onları ve merceği değiştirenler tecrübelerini yazarsa çok memnun olurum
 18. VW Passat B6 (2005-2010) Bi-xenon

  herkeze merhaba foruma yeni üyeyim. Aracım 2010 model passat b6 halojen farlara sahip aydınlatma şikayetimden dolayı biraz araştırmaya girdim ve oem valeo bi xenon farlardan aldım. Aldığımda üzerinde bir tane ara dönüştürücü kablo çıktı. Bu kabloyla farı deneme amaçlı taktığımda parklar ve kısalar yandı ancak uzunlar ve selektör çalışmadı. ender elektronikten Bi tarafı 14 diğer tarafı 10 pinti xenon kablo dönüştürücü aparatı aldım. Viraj aydınlatmalar benim için önemli değil çalışmasada olur ancak uzunların çalıştırmam gerekiyor. Fotoğrafların linkleri öldüğü İçin eski mesajlardan çok çıkarım yapamadım. aldığım kablo ile de çalışmazsa uzun farlar ne gibi yol izlemeliyim. Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim
 19. BMW 3 E36 Follow Me Home Özelliği Uygulaması

  Geç bir cevap lakin kullandığınız role kontakları ters çalışıyor gibi görünüyor.Role kontakları çalışmaz iken açık devre olacak.Tetiklenince kısa devre olacak.Anlatımıza göre role ters çalışıyor gibi.
 20. Yeni Hella Yerine Hella Intemo

  http://www.geceucusu.com/topic/5860-xenon-bi-xenon-mercek-seçimi-öneriler/?page=5 Önceki mesajımdaki dikkat çekmeye çalıştığım satırları okumanız tavsiye ederim. Forumda her konuda fazlası ile ankatım eşleştirme,karşılaştırma mevcut linki inceleyiniz.
 21. Yeni Hella Yerine Hella Intemo

  Evet fabrika çakılı bu mercekler var aracımda ama her şekilde daha iyi aydınlatma için uğraşmaya değer görüyorum şahsen. Uğraşmadan önce hangi merceğin en iyi aydınlatmaya sahip olduğundan emin olmak istiyorum. Yeni hella ile intemo arasında intemo her yönden üstün zannedersem. Peki elimdeki Bosch al ler için ne dersiniz? Reflektör ve lens arası uzaklıkları birebir aynı benim merceğimle. Montajda kolaylık sağlayacak. Bir de yabancı forumlarda en parlak ışığa sahip olanın Bosch olduğu yazılmış. Siz ne dersiniz bu konuda? Bu Bosch mercekler eski Audi a4 b7 aracımda da vardı ve 200k km de bile aydınlatmasından çok memnundum. Acaba yeni hella ve intemo bendeki Bosch dan daha mı iyidir aydınlatmada?yeni hella mı hella intemo mu Bosch mu? Elimdeki Bosch mercekle orijinal merceğimin kıyaslamasını ekliyorum.
 22. Araç İç Işıkları kısıp açma Tuşuna Ayrı Bir led nasıl ekleyebilirim ?

  Araç aynı ise videoda park diye söylemiş.Başka şekildede o dügme hangi ışıkları ayarlıyorsa ve o ışıklar kapılar açılıncada aktif ise aynen paralel şekilde alabilirsiniz. Düşük güç diye sorun olmaz sorun olur diyorsanızda direkt voltaj hattı çekip roleli şekilde baglayabilirsiniz.Tecrübeniz yok ise ellemeyiniz derim.
 23. Yeni Hella Yerine Hella Intemo

  Aracınıza bu far orijinal fabrika çıkışlı ise aynen bu mercekle devam ediniz.Mercek d3s eski versiyon.İntemo veya yeni halla için aynı mercek iskelette olanına rastlamadım varsada bulmak zor olabilir bulunursa da lens aralığı kısa kalır ve mercek içte kalır.elektronik aksamın montajıda biraz zorlar. İntemo veya yeni hella montajı için fark olayında abartısız en az yüzde 20 rahat aydınlatmada yeniler daha iyi lakin mercekleri sabitlemede orijinal ayarında özelliğini bozmayacak şekildeiskeleti keser biçer yaparım diyorsanızda zaten pişman olmazsınız.İLakin tavsiyem oynamayın olur. İlla yapacağım dersenizde Her şekilde ciddi bir işlem mecburi.
 24. Yeni Hella Yerine Hella Intemo

  Teşekkür ederim. Elimdeki merceklerin reflektörleri sağlıklı görünüyor. Kararma-kabarma mevcut değil. Farın orijinal mercekleri de bunlar olduğu için yapmam gereken sadece 4 vidayı söküp takmak. Bunu yapmak yerine intemo yahut yeni hellayı oturtmak için uğraşmama değer mi diyorsunuz? Arada ciddi bir fark var mıdır? Ayrıca elimde d1s bosch mercekler de var. 2010-2011 model mercedes c serisinden çıkma. Neredeyse yeni gibiler. Boyutları benim merceğimle hemen hemen aynı. Reflektörleri de daha parlak bosch olmalarından ötürü. Bu da diğer bir alternatif tabi. Siz olsanız hangisini yapmayı tercih edersiniz?
 25. + uça başka bi + uçtan elektrik gitmesini engelleme?

  baya geçti ama cevaplayım ben gündüz ledlerine amarikan park taktım hemde sinyallere sinyallerden bi kablo daha alıp gündüzledlerininde sinyal vermesini sağlayacaktım gündüz ledi yanarken sinyallere elektrik gitmesin die
 26. bu şekilde ayak aydınlatmam var ama o tuşa bağlamayı düşünüyordum ama iç aydınlatmaya gelen çok düşük elektrik geleceği için yanmaz fazla die tahmin ediyordumda bu videoyu gördüm nereden elektrik alırsam bu şekilde o tuştan ayak aydınlatmamı kullana bilirim
 27. Yeni Hella Yerine Hella Intemo

  Merhaba yerine güzel bir işçilik ile montajını yaparsanız , intemo güzel olur bu merceğin yerine , tavsiye ederim.
 1. Daha fazla aktivite göster