• Duyurular

  • Selçuk Keleş

   Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

   Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
  • Selçuk Keleş

   Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

   Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
  • Selçuk Keleş

   Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.

Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik güncelleniyor   

 1. Bugün
 2. Led takınca oluşan sorunlara çözümler

    Bu bilgiyi düzeltelim , her araçta sinyal flaşörü yok , sinyal sistemini flaşörsüz olarak gem modülü üzerinden çalıştıran araçlar var ...
 3. tofaş mercek far sorunn

  @muhammet çolak Halojen mercek muayeneden geçer sıkıntı olmaz ...
 4. Park sensörlü ön kamera

  İki kamera kullanılacaksa switch olması lazım sinyaller çarpışmasın ...
 5. Dün
 6. Renault Megane 3 (2008-) Xenon Mercek ve Led Uygulama

  Çok teşekkür ederim yardımınız için Oktay Abi ( umarım abi dememin mahsuru yoktur sizin için. )   Baştada attığım şu resimdeki parça :   Farın içine elle dokunulduğunda bariz hareket ediyor, azıcık ittirince tam yerine oturuyor gibi bir ses çıkarıp hissiyat veriyor ancak hemen sonra tekrar geri düşüyor, buna rağmen bu parçanın şuanki hali herhangi bir kullanım engeli oluşturmuyor mercek çizgisi yere paralel ve araçla hareket halindeyken herhangi bir kıpırdama yok.   Bugün 300 liraya h7 photon aldığım yere gidip kitin araçta sıkıntı yarattığını sürekli söndüğünü anlattım. Açıkçası en azından orjinal d1s bir ampülle bile değiştirsem kardır fikri vardı kafamda, ancak ellerinde yokmuş. Oranın sahibi yardımcı oldu kendisi de elektrikçiymiş. Photon un Ford focuslar için ürettiği bi balasttan bahsetti. Bu tarz sıkıntılı araçlara öneriyorlarmış. Bunu dene dedi. Ufak bir miktar fark ödeyip diğer balastla değiştirdim, elimde hiç çalışmayan bir şey olmamasından iyidir diyerek ayrıldım.    Tekrar photon 6000k ampulleri ve aldığım balastı monte ettim araca. 2 gündür kullanıyorum henüz bir sıkıntı çıkarmadı ama nerdeyse hiç umudum yok kalıcı bir çözüm olacağı konusunda. Gittiği yere kadar gitsin böyle en sonunda oem sisteme dönücem abi. Far çizgisi de böyle şuan için.     Aydınlatma olarak tatmin etti açıkçası ama dediğim gibi uzun vadede ne olur hiç bilmiyorum. Sizce böyle kullanmamda bir sıkıntı var mıdır ? Şu bahsettiğiniz röleli sistem hakkında hiçbir fikrim yok. Öyle bir şey yaptırmam daha mı sağlıklı olur ?   Led konusunda ise abi, bahsettiğim ustayla görüştüm. Şuan takılı olan bütün ledleri sökücek, sadece merceklerin sağına ve soluna olacak şekilde yarım angeller yapıcak, daha önceki işlem sıkıntılı olduğu için ücret talep etmiyor kendisi. Bu esnada far açılacak tabiki. Bu esnada hareketli parça sorunu da başka bi derte yol açmadan çözülür umuyorum ki.    Sizce bu gündüz ledi bağlantısını ne şekilde vermeliyim abi ? Hiç bir teknik bilgim yok konu hakkında, yine röle dediğiniz sistem mi kurulmalı ? Açıkçası ledlerin parklarla birlikte yanmasını istiyorum. Ancak aracımda park devresi yokmuş ( elektrikçi bu şekilde söyledi )   Durum bu şekilde Oktay Abi. Değerli yorumlarınız ve yardımlarınız için tekrar çok teşekkür ederim.
 7. Park sensörlü ön kamera

  yakınlık sensörü + zaman rölesi ile olabilir. ya da elektronik yazılım pic programlama gibi bir şeyle de yapılabilir. Örneğin 20 cm uzağı görebilen yakınlık sensörü 20 cm lik bir nesneyi gördüğünde zaman röle sini tetikler  zaman rölesi kamerayı istenilen süre boyunca açar gibi.
 8. Park sensörlü ön kamera

  Selamlar herkese.yine farklı birşeyler geldi aklıma  bildiğiniz gibi double din teyplerde arka kamera bağlantısı var.geri vitese takıldığında elektrik alıp devrete giriyor.ben bunu bir sensör kullanarak ön tarafada uygulamak istiyorum.sensör mesafesine gelindiğinde ön kamera devrere girecek şekilde düşünüyorum.normal bir park sesnsörü devresi kullansam bunu yapabilir miyim sizce? Görüş, düşünce ,öneri ve yardımlarınızı bekliyorum  
 9. tofaş mercek far sorunn

  @Mahmut Akbulut abi bazı konularda aklım karısıyor , bazıları halojen mercek muayneden gecer diyor bazıları gecmez orjınal olmadıgından dıyor sızce benım tofasın farları gecermı?   @Murat Engin abi sende kullanıyorsun dedın pekı bu mercekleın  odaklaması tek bır cızgimi yoksa benım yukarıda attıgım resım gıbımı odaklaması nasıl gorunuyor bunlarınşimdiden tesekkurler
 10. tofaş mercek far sorunn

  Estağfurullah abi ne kusuru , her şeyi bilmek gibi bir zorunluluğumuz yok ki 
 11. Led takınca oluşan sorunlara çözümler

  bu direnç değil her araçta 1 tane sinyal flaşörü/rölesi bulunur bundan bir tane alıp (aracınıza göre 3 pin olanda var 8 pin) takıp ayar düğmesi ile sinyal yanıp sönme aralığını ayarlıyorsunuz
 12. tofaş mercek far sorunn

  Oem olması güzel.Lakin yinede h7 ile uğraşılmasına üzülmeme engel olamadı. Geç öğrenmem buda h7 tabanlı merceklerle uğraşmadığım için olsa gerek,genelde uzun merceğine çevirdiğim içinde merakım olmadı veMercek resminde sonradan takılma perçinli kısmın yerinde vidalam var bu selnoid bölümünün sonradan takıldığını gösteriyor ve ampul giriş kısmı xenon mercekteki gibi geniş görünce yanılttı çakma demeliydim oemi yok dedim.Benim için sadece kesin yok dediğim için kötü oldu kusurumu mazur görmenizi isterim ve özür.    
 13. tofaş mercek far sorunn

    +1 
 14. tofaş mercek far sorunn

  +1 benim arabamda da Hella marka OEM H7 bi-halogen far var. (2008 Fabia2)
 15. tofaş mercek far sorunn

    @Oktay Toker Abi OEM Hella H7 bi-halojen mercek var Skoda roomster dan çıkıyor . Passat B5.5 ten çıkanlar H7 halojen mercek ...
 16. Son hafta
 17. Frene basmadan motor çalıştırma

  Ecu sistem kontrollü olduğu açık.İşlem çok zor.Uğraşılmasını bende tavsiye etmem.Şu an yapabileceğiniz yazılım kontrolünde bu güvenliği on off yapğabilen menü var ise ona bakmak.Yok ise unutmanız.Yada aynı modelin anahtarsız çalıştıran bir versiyonu yurt dışında var ise oraları inceleyip ecıu ayarlarını bulmanız.Yada farklı bir ecu ile kontrolü var ise bulup tesisata baglamanız tanıtmanız.
 18. Amerikan Park Modülü Arıza Lambası

  amerikan park devrede iken sinyal hattı boşa çıkıyor.sorunun kaynagı bu.8.2 ohm,10ohm aliminyum direnç bağlanacak lakin bunu amerikan park devrede iken roleli bir sistem ile baglanacak bu direnç Ampul hattını besleyecek arıza yanmayacak.sinyal verdiğinizde direnç devreden çıkacak ve ampul devreye girecek.İlk hızlı yanıp sönmede dahil sorun kalmayacak.
 19. Linear motor ve devre hakkında.

  Öncelikle videodaki yapılmış uygulama motor sürücü kartı ve komut yazılımı ile liner ve log olarak çalışabilen yapılmış ürün.Ek yazılım senin bu ürünü geliştirmen ile alakalı.aynı ürünü yapman için step motor kullanman gerekiyor.Bunun kontrolü içinde pic yazılımlı bir ünite olması şart.Hazır olarak bulabilirsin ve yazılım biliyorsan geliştirebilirsin.   Cam kaldırma düğmesinden kastın motoru ise sabit devirde iniş kalkış yapan bir motor.O motoru bunun gibi çalıştırman için eksi kanalda voltaj değişimi yapan mosfet devre yapman gerekirki buda motorun düşük voltajlara güçlü tepki vermesi gerekiyor.Yani bence istediğin sonucu alamazsın. Cam kaldırma devresinden bahsediyorsan zaten olmaz sabit voltajı anahtarlayan bir devredir.Aralıklı voltaj sentezi yapmaz.   Selenoid bobini internetten rahat bulursun.    
 20. H7 soketden elektrik bağlantısı

  Linkte hazırda mevcut.Uygularsanız sorunsuz kullanabilirsiniz. http://www.geceucusu.com/topic/5850-r%C3%B6le-nedir-nas%C4%B1l-ba%C4%9Flan%C4%B1r-r%C3%B6leyle-neler-yap%C4%B1l%C4%B1r/?page=2
 21. Fiat Doblo ayna altı led sorunu

  ledlerde köprü diod var yada köprü diod beslemeli led sürücü var ise artı eksi farketmez her iki ters baglantıda çalışır.Buda hattı kesilen kablo hangisi ise ona göre tepki vermesini sağlar yani bu sorunu yapabilir.Lakin direkt baglantı led ise artı eksi değişimde asla yanmaz.Şase farklılık sorunu olması yüksek.İlk baglantıdaki şaseleme yada artı verme 2 kapıda farklı oldu ise şu an farklı bir sonuç alıyorsunuz.
 22. Araç iç kapı kolu ambians aydınlatması

  Artık geç lakin Çinlilerden değilde Konya sokaktan alsaydın beklemene gerek kalmazdı diye düşünüyorum.Selamımı vereceğin bir kaç yer vardı.
 23. Satılık : Osram 66340 hbi 4650K d3s ampul takımı

  Teşekkür ederim.
 24. tofaş mercek far sorunn

 25. tofaş mercek far sorunn

  cok tesekkur ederım ıcım rahatladı gerçekten.o zaman forumlamaya dewamm
 26. tofaş mercek far sorunn

  Beni kırman çok zor.İçin Rahat olsun.   Sorularına karşılık verilen cevaplar sadece soruya yoruma göredir.Yoruma göre soru üretmek değilde aradığın cevaba yönelik cevap araman kafidir.Amaç soruna sorun değil cevap  bulmaktır.Buda detay içerikli açık anlatım soru ile olacaktır.   Forumu güzelce okumanı tavsiye ederim.Xenon hakkında vesai,re bir çok yorum yaşanmış sorunlar ve bulunan cevaplar fazlası ile mevcut.Takıldığın ne tür işlem olursa yazarsın cevaplar ona göre gelecektir.
 27. tofaş mercek far sorunn

   
 28. 2004 accorda T20 beyaz led tavsıye

  Hoş geldiniz.Linkteki konuda detaylar mevcut.Sadece aradığınız model ledi koduna göre almanı yeterli olacaktır.   http://www.geceucusu.com/topic/4395-sinyal-stop-arka-sis-ve-geri-vites-i%C3%A7in-ledli-p21w-p215w-ba15s-bay15d-ampul-tavsiyesi/                 Bu konuyuda okumanızı tavsiye ederim.   http://www.geceucusu.com/topic/5609-sinyal-stop-geri-vites-ledlerinde-ar%C4%B1za-%C4%B1%C5%9F%C4%B1%C4%9F%C4%B1n%C4%B1-%C3%B6nleme-21w-ba%C4%9Flant%C4%B1/
 29. Daha fazla aktivite göster